HET POLITIEK KLIMAAT VAN DE HOOFDSTAD NA DE SCHITTERENDE ZEGEPRAAL VAN DE ZWEEDSE SOCIALISTEN O 20e Jaargang Nr. 39 Zaterdag, 28 september 1968 Een socialistische visie De verburgerlijking en verfransing gaan hand in haiul NORMALISATIE IN TSjTECHOSLOVAKIJE De redenen van het sukses Toekomst plannen van de Zweedse premier v ut voor CQ allen UEUAKTIE EN ADMINISTllAÏIE ST.-i'IETEKSNIEL WSXKAAT 64 UEN'T Tel. 33 57 95 (4 lijnen) l'ostchcckrekenlng 5G7.33 «Het Licht» Voor tie abonnementsprijzen 7.1e gewestelijke bladzijden Venintw. uitgever OEKEYEN' K., Koningstraat ."Menen. MÉ f politiek klimaat in Mm de hoofdstad veront- IM 8L>i'ust ons uitermate. Er heerst in de Brusselse- kringen een mentaliteit die de bezorgdheid van gans het land moet wekken. De drie traditio nele politieke partijen zijn er ontredderd of staan op het punt gesplitst te worden. De meest homogene formatie is de F.D.F. (Front démocratique des Francophones), een kon- servatieve groepering die openlijk «Bruxelles francais-» in haar vaandel heeft geschre ven en wier direktieven door de Franstaligen in de andere partijen worden opgevolgd. Ook in de Brusselse B.S.P.- Fedcratie botert het niet. De partijvoorzitter, Leo Collard, poogt op dit ogenblik de standpunten te verzoenen tus sen de Federatie «Simonet» en deze van de groep «elf» die bij de verkiezingen met een apar te Vlaamse lijst opkwam. We hoeven de uitslag van zijn inspanningen niet af te wachten om te weten dat de toestand in de Brusselse Fede ratie nooit meer kan worden wat hij vroeger was. Het enige wat nog kan worden gedaan is zoeken naar een «modus vivendi» tussen twee volwaar dige en gelijkberechtigde. Fe deraties die in taalaangele- genbecfen elk hun eigen weg •zullen gaan en die grondig van mekaar zullen verschillen. We mogen de kwestie niet van ons afschuiven met als uitvlucht dat de perikelen van de Brusselse E.S.Ï'.-Federatie precies dezelfde zijn als van de andere politieke partijen in r'c hoofdstad. Een dergelijke zienswijze ware ons inziens te gemakke lijk. VI ij moeten ons de vraag stellen hoe het komt dat in een socialistische partij derge lijke taaltegenstelliiigen kon den rijzen en wat de reden is waarom wij ALS SOCIALIS TEN deze vraagstukken niet hebben kunnen oplossen. In een werkelijke socialis tische optiek hadden deze pro blemen niet de bovenhand mogen halen en zo dit toch is gebeurd, dan betekent zulks dat er ergens van de socialis tische visie op de maatschap pelijke problemen werd afge weken. De B.S.E. zou er ver keerd aan doen dit aspekt te verwaarlozen. Wat moet de grondslag zijn van een socialistische visie in zake taalvraagstukken Zoals op elk gebied dient het socialisme hier te vertrekken van het gelijkheidsbeginsel. Zomin als de socialisten zich met het bestaan van een heer sende en van een verdrukte klasse kunnen verzoenen, mo gen ze aannemen dat binnen eenzelfde natie er burgers zouden zijn wier taal van ho gere orde en anderen wier taal als van lagere orde zou wor den beschouwd. Zij kunnen diensvolgens noch aanvaarden dat de heersende klasse de taal aanwendt als een element van overheersing waarmee ze zich van het gewone volk wil onderscheiden, noch dat deze klasse haar taal als een alge meen geldend patroon aan de anderen opdringt. Gebeurt dit toch dan hebben de socialisten tot plicht de pretenties van deze bovenlaag af te wijzen en in deze afwijzing een ele ment van de sociale ontvoog dingsstrijd te zien. In het besef van de gelijk- licut vuil ane burgers, die nis t alleen Individuele maar ook maatschappelijke rechten en plichten hebben, dient de taal- integriteit van elk volk te wor den gevrijwaard en dienen de taalaangelegenheden in een zelfde staatsbestel te worden geregeld in een geest van we derzijdse eerbied. Waar ver schillende taalgemeenschap pen mekaar ontmoeten rnoet de onderwijstaal in funktie staan van het kind en moet in diens belang eik kind het recht ver zekerd worden in de taal te worden onderwezen die in het gezin wordt gesproken. Zomin als de socialisten hebben kunnen dulden dat uit naam van de vrijheid een vader het recht zou heb ben zijn kind te benadelen door het van alle onderwijs te onthouden, zomin mogen ze dulden dat een vader uit naam van de vrijheid zou eisen dat zijn kind zou onder wezen worden in een taal die het niet of onvoldoende ver staat. Eventuele druk of aan sporing tot wijziging van taai- regime uitgaande van een «hoger sociaal milieu» dient door de socialisten principieel te worden verworpen. We zouden deze tesissen verder kunnen uitdiepen en op grond van de SOCIALIS TISCHE IDEEEN oplossingen zoeken voor de taalvraagstuk ken, die thans, spijtig genoeg, van uit een te beperkt en te bekrompen nationalisme wor den benaderd. De Brusselse B.S.P.-Federa- tie is ons inziens te weinig socialistisch geweest om de ge gronde taalgrieven der Vla mingen in de hoofdstad te be grijpen. Tit de analyse van haar pers, de verklaringen van haar leiders en de stellingen op haar vergaderingen, blijkt dit voldoende. Nooit hebben deze partij genoten verdedigt dat de Vlaamse arbeider op zijn werk in zijl. i p. te.ul moet w-tlrii aangesproken; wel hebben ze gepleit voor de vrijheid van de bedr.iIfsleTder inzake taal keuze. Nooit hebben ze een goed woord over gehad voor Vlaamse werkmensen die om wille van den brode naar een ander-talig gebied moesten uitwijken; wel hebben ze met overdreven ijver taalfaciiitei- ten geëist voor de villabewo ners, die geld genoeg hadden om de te drukke grootstad te ontvluchten. In de hospitalen kiezen ze niet de zijde van fransonkundige zieken, maar wel van de nederlandsonkun- dige dokters. (Als de socialist Van Hooriek vragen stelt no pens het ééntalige Fransspre kend personeel in een centrum voor sociaal verweer, waar ook Vlamingen worden verzorgd, dan wimpelt het Brussels blad «Le Peuplc» hem af met als De laatste rede van kameraad Dubcek over de trouw aan de onafhankelijkheidspolitiek wordt eerst morgen uitgezonden, de tekst is nog niet uit Moskou terug... «argument» dat de toestand voor de buitenlanders daar nog «vreemder» is). In de handel staan deze partijgenoten uit naain van de vrijheid aan de zijde van de nederlandsonkundigc middenstand, in de adminis tratie van hun agglomeratie wijzen ze de tweetaligheid van de personen af en zullen in de hoogste posten nederlandson- kundlge ambtenaren voorrang verlenen. In gans hun houding ont waart men een tendens van verburgerlijking die in tegen spraak is met de socialistische waarden. Het volstaat de handelswijze van de Brusselse socialistische burgemeesters na te gaan om zich een beeld te vormen in welke mate deze afwijkingen het socialisme bedreigen hun snobisme, hun voorkeur voor selekte gezelschappen, de toe spraken in de Lions en andere clubs, waar ze door de bour geoisie op warm applaus wor den onthaald, de confidenties tegenover het bourgeois-blad «Le Soir», hun dandy-achtige kleding, hun «petites maniè- res», het handjes-zwaaien en andere belachelijkheden, hun manie om instellingen, straten en wijken naar eigen naam te noemen en vooral hun toena dering tot de burgerlijke par tijen om gezamenlijke pro gramma's op te stellen. Al de ze tekenen wijzen op een ideo logisch verval dat zich in de «socialistische» middens van de hoofdstad manifesteert en waartegen ons inziens de gan se partij moet reageren. De tendensen van de F>-nns- dolheid en de verburgerlijking zijn in de hoofdstad een alge meen verschijnsel, want dat gene wat zich in de Simonet- federatie voordoet ontwikkelt zich nog in sterkere mate in de burgerlijke, partijen. Men zou zeggen dat het po litieke leven te Brussel een stadium van oververzadiging heeft bereikt. De hoofdstad beeft teveel de macht en de rijkdom naar zich toegetrok ken en dreigt zich nu in haar hoogmoed en eigenliefde af te zonderen. Ze heeft geen oog meer voor de noden die zich elders in het land bij de wer kende mensen doen gevoelen. Brussel is een waterhoofd... zonder hersens. We vragen ons af of de politieke leiders er nog zullen ontwaken voor het te !aat is. P.D.B. Men verkope nooit het vel van de beer voor hij gescho ten is. Dit werd nogmaals bevestigd bij de wetgevende verkiezin gen in Zweden. Trots al de pessimistische pronostieken van bepaalde journalisten en waarnemers, trots de beweringen dat de so cialisten nu reeds te lang aan de macht waren, dat de sleet er in kwam. dat de jonge kie zers verandering wilden, en niettegenstaande het feit dat de burgerpartijen enigszins samenspanden om de socia listen te wippen, beslisten de kiezers er anders over. Zij bezorgden de sociaal- demokraten een schitterende overwinning. Van 113 zetels gingen deze naar 125 d.i. 12 winst. De gro te verliezers zijn de liberalen die van 43 op 33 vallen (-10) en de kommunisten die 5 van hun 8 zetels verliezen. De konservatieven verloren 1 zetel en de centrumpartij (vroeger landbouwers) won er vier. De socialisten behaalden de absolute meerderheid 125 op 233 zetels herstelden zich van 1364 en waren sedert 1931 nooit zo sterk vertegenwoor digd in de Kamer. De deelneming der kiezers was ook nooit zo groot als nu (85,7 De socialisten haal den 50,7 der stemmen (te gen 42,3 in 1966); de libe ralen verloren 3 de cen trumpartij ging van 13,2 op 16,2 de kommunisten be kwamen nog slechts 3 te gen 6,4 in 1966 en verloren 140 000 stemmen. Zij zijn drieledig 1. De vrees van de loontrek kers voor de toekomst van hun tewerkstelling, de bedrei ging met werkloosheid. Er zijn reeds 30.000' werklozen en dat is veel voor Zweden. De betrekkingen tussen werkge vers en werknemers zijn moei lijker geworden. De regering liet klaar en duidelijk haar wil kennen de volledige te - werkstelling te vrijwaren; zij wil een grotere deelneming van de staat in de ekonomie nemen door een strengere pla- ni fleering en het verstrekken van openbare kapitalen in de voornaamste sektoren. dit in samenwerking met het privé- initiatief. En de Zweedse so- ciaal-demokratie heeft er zich wel voor gewacht een «inko menspolitiek» te voeren. In samenwerking met het vakverbond werd een krach tige kampagne gevoerd tegen het absenteïsme en het a-poli- tisme. Zelfs als een werknemer goed verdient blijven zijn klassebelangen dezelfde. Hij dient zich niet aan de zijde van het patronaat te scharen. De globale massa loontrekkers vermindert niet, zelfs als er onder hen meer bedienden en funktionarissen komen. Het was niet onmogelijk aan deze enorme massa een gemeen schappelijk klassebewustzijn te geven. En de derde reden is na tuurlijk de internationale toe stand na de Russische agressie tegen Tsjechoslovakije. De Zweedse kommunisten zijn er de eerste slachtoffers van in West-Europa, alhoewel zij de aanval veroordeelden en zeer onafhankelijk staan t.o.v. Moskou. Maar voor een grote massa is kommunisme U.S.S. R. De neo-stalinistische kon servatieven zijn de grootste verantwoordelijken voor het teloorgaan van de ideologie die zij aankleven maar verra den. Ondervraagt over zijn toe- iromstige politiek verklaarde de 67-jarige partijgenoot ER- LANDER die sedert 1946 eer- ste-minister is, dat hij, nu hij over een sterke meerderheid beschikt, alles zal in het werk zetten om een ekonomische politiek te voeren die de loon trekkers zal kunnen voldoe ning schenken. En hij legde de nadruk op de volledige tewerkstelling, het aanwenden van efficiënte planificeringsmiddelen, en een grote invloed van de staat in de bedrijvigheid der grote on dernemingen. Pgt EP.LANDER zei ook dat hij zijn partij niet meer zou aanvoeren bij de komende verkiezingen van 1970. De nieuwe Kamer zal inder daad maat twee jaar zetelen. De Senaat zal worden afge schaft en er zal één enkele Kamer met 350 leden komen.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1