RECHTEN VAN DE MENS 1500 jongeren op de nationale ,j.A.-dag, 6 oktober '68 te Brussel cxj De ekonomische Problemen belangen ons allen aan Geen eisenprogramma's maar ernstig bestudeerd werk 20e jaargang nr 42 Zaterdag, 19 oktober 1968 Edmond Leburton (Vervolg laatste blz.) De Akademische zitting Marcel Boussy, voorzitter van de M.J.A. U) voor jQ E regering doet een I ernstige inspanning om onze communau taire problemen te re gelen. De ontwerpen liggen klaar die aan Kamer en Senaat zul len worden voorgelegd, waar elk parlementslid zijn verant woordelijkheid zal dienen te nemen. Grappenmakers gewagen van de ontwerpen TNT (Ter- wagne en Tindemans) hierbij insinuerend op de afkorting van trotyl, de in het leger meest gebruikte springstof Er steekt misschien waar heid in deze nogal lichtzinni ge zinspeling. Als inderdaad de poging om tot een vergelijk te komen mislukt, dan zit het explosief gevaar niet alleen in het feit dat het land weer voor het ledige staat, maar evenveel in de flinke deuk die aan het parlementair stelsel zal wor den toegebracht. Inderdaad, het zou de schijn wekken dat in de huidige omstandighe den alle regeringswerk in het parlement stelselmatig wordt teniet gedaan en het demo- kratisch spel vals wordt ge speeld. Het is immers een ver keerde stelling te menen dat de rol van de oppositie er in bestaat de regering te doen vallen. De oppositie heeft tot taak de regering te kontro- leren, in konstruktieve zin haar werk te beoordelen en desnoods eigen zienswijzen en oplossingen naar voor te bren gen. De regeringsontwerpen zijn gebaseerd op een drieluikkul- turele autonomie, ekonomische decentralisatie en bescherming der minderheden. AI deze punten zijn van be lang voor Vlamingen en Wa len en het zou dwaas zijn te beweren dat aan de ene kant men enkel gediend zou zijn met de ekonomische decentra lisatie, terwijl men aan de andere kant enkel de kultu- rele autonomie op oog zou hebben. Waarom zou men in Vlaan deren minder aandacht be steden aan de studie van de ekonomisch achtergebleven gebieden dan in Wallonië? Als het waar is dat de Walen zich geminoriseerd VOELEN tegen over het groter aantal Vla mingen is het dan niet even waar dat deze laatsten gemi noriseerd WORDEN in de hoofdstad en haar agglome ratie? Het zou volledig verkeerd zijn dat men bij de praktische verwezenlijking van de voor genomen maatregelen van de stelling zou vertrekken dat de Vlamingen voldoening hebben gekregen met de kulturele autonomie en dat de ekono mische en minorisatiemaatre- gelen een tegenhanger zouden vormen met speciale bestem ming voor Wallonië. Dat kan de opvatting van de regering niet zijn, maar dat is nochtans deze van een niet gerin - aantal Waalse mandatarissen die de zaken vanuit een te regionalistisch standpunt bekijken. Daarom is het van in de beginne nodig zeer duidelijk te zeggen wat de taak is van de gewestelijke ekonomische raden. Men moet immers vermij- allen HET DRIELUIK REDAKTIE EN ADMINISTKA1IE ST.-I*IETEKSNIEU\VSTKAAT 64 «ENT Tel. 25 57 65 (4 lijnen) Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Verantw uitgever DEKEYEN R., Koningstraat Menen. den dat deze raden, in plaats van adviezen te verstrekken, zich zouden gaan toeleggen op het overhandigen van werke lijke eisenprogramma's aan het centraal gezag. Deze raden hebben tot taak aan de hand van een aantal wetenschappelijke gegevens de behoeften van de onder- scheidelijke gewesten te bepa len en op deze basis realiseer bare voorstellen te formuleren. Dit moet gebeuren en dat kan niet genoeg worden on derlijnd op grond van ob- jektieve kriteria en rekening houdend met de ekonomische mogelijkheden. Gaat men deze regels te buiten, dan riskeert men dat deze raden de Staatskas als een melkkoe gaan beschou wen, waaruit elk van zijn kant zoveel mogelijk zal willen ha len. Dan riskeert men ook dat de regering omwille van de lieve vrede in het land, toe geeft op punten die ze op grond van louter ekonomische overwegingen had moeten weigeren, derwijze dat gelden naar de ekonomische sektor gaan afvloeien die normaal in de sociale sektor hadden moe ten belanden. Dat de kapitalistische on dernemingen onze communau taire problemen op handige wijze willen uitbuiten ligt voor de hand. Als het in hun kraam te pas komt zijn ze immers van de Staatsinterventie niet vies. Minister De Saeger heeft nog niet langer dan enkele weken geleden de chantage aangeklaagd van de petro- leummaatschappijen die de regering onder druk willen stellen met de bedreiging «Geen pijpleiding Rotterdam- Antwerpen? Geen petroche misch bedrijf te Feluy!» Nu de beslissing van de re gering is gevallen en ze mag nu nog de beste zijn is bij velen de indruk gewekt dat men in regeringsmiddens heeft moeten rekening houden met het politiek klimaat dat rond de instelling van een pe trochemisch bedrijf in deze Waalse gemeente is gescha pen. Het is zeer gevaarlijk, op ekonomisch gebied, de Waals- Vlaamse verhoudingen te la ten spelen. Bij nijverheidsinplanting moet men rekening houden met de voorhanden zijnde ar beidskrachten en de geogra fische ligging. Als om ekono mische redenen de zware staal- en chemische indus trieën bij de verbindingswe gen met de zee moeten lig gen, dan zou het verkeerd zijn ze op Staatskosten dieper in het land te vestigen of daar waar men zich beter zou toe leggen op voldoende minder omvangrijke transformerende nijverheden, die in staat zijn de effektieve en de verdoken werkloosheid op te vangen. De Staat die uiteraard al niet over voldoende geld middelen beschikt moet haar financiën aanwenden voor het welzijn van gans de gemeenschap, zonder dat ze onverdiend subsidies zou uit delen aan kapitalistische on dernemingen die willen pro fiteren van het vertroebeld politiek klimaat. Er ligt ergens een midden weg van de redelijkheid, die moet worden geëerbiedigd. P.D.B. Op 10 december 1948 werd voor de voltallige vergadering van de Verenigde Naties de tekst van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, met algemene stemmen aan genomen. Dat dit meteen een mijlpaal betekende in het ver worven bestaansrecht van de volkeren, hoeft zeker geen ver der betoog. De ultieme rechten én plichten werden daardoor meteen gevrijwaard en aldus werd de basis gelegd voor een humane ontplooiing van de vrije, zelfbeschikkende mens. Hoe ijdel is echter de gedachte dat meteen alle problemen werden opgelost. De aktualiteit levert ons dagelijks genoeg voorbeelden van flagrante schendingen van de inhoud en de betekenis van dit manifest en nog mensonwaardiger is de onverschilligheid waarmee de wereldopinie deze verkrachtin gen van het zelfbeschikkingsrecht gadeslaat. In het licht daarvan achtte de MUTUALITEIT DER JONGE ARBEIDERS het dringend nodig om enerzijds een ernstige poging te doen om de betekenis van deze afkondiging weer het reliëf te geven dat zij nodig heeft, anderzijds om de mensonterende inbreuken op de geest van deze artikelenreeks aan de kaak te stellen. Vermits deze bloeiende jeugdbeweging, als socialistische organisatie, de inhoud van dit manifest, die rechtstreeks aanleunt bij de socialistische ideologie, vol ledig kan onderschrijven, stelde zij haar dertiende nationale dag voor haar kaderelementen in het teken van de 20e ver jaring van de verklaring van de Rechten van de Mens. waardoor de rode vaan van de opstand tot een wezenlijk symbool is gegroeid. Vandaag meer dan ooit dienen wij ons te hoeden voor reaktionaire krachten die beschikken over machtige wapens om de meest humane verworvenheden tot een dode letter te maken. Hier is het dat onze MJA- verantwoordelijken een be langrijke rol kunnen en moe ten spelen bij de bewustwor ding van de jongeren om hun principiële rechten en plich ten te waarderen en hardnek kig te verdedigen.> Voorzitter van het NVSM. «Het moet ons niet verwon deren dat in bepaalde krin gen, onder het mom van een absolute vrijheid, nihilistische stellingen worden verkondigd om de jongeren op dwaalspo ren te leiden. Daarom zeg ik u: past op voor de valse revolutionaire en de valsmunters die niet de bevrijding van de mens be ogen, maar zijn verslaving. Ook in een welvaartstaat. Slechts wanneer onze strijd het karakter aanneemt van een algemene strijd voor de vrijheid van de mens en niet voor de verdediging van zui ver korporatistische belangen, kan hij da openbare mening in beroering brengen en de De akademische zitting werd voorgezeten door vol gende personaliteiten: Ed mond Leburton, voorzitter van het Nationaal Verbond van Socialistisch Mutualiteiten; Henri De Kerckheer, sekreta- ris-schatbewaarder van het N.V.S.M.; Lisette Delepierre, nationale sekretaresse van de Socialistische Vooruitziende Vrouwen; Marcel Boussy, voorzitter van de Mutualiteit der Jonge Arbeiders, de na tionale sekretarissen Edouard Close en Jean Van Der San- de en de gastspreker Georges Debunne, algemeen sekretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond en tegelijk voor zitter van het 8 mei-komitee. «Het pionierswerk van onze 19e eeuwse voorouders, in hun strijd om de geestelijke ont voogding van de fabriekssla- ven, was meteen al een hu mane basis voor de meest fundamentele rechten inzake de menselijke waardigheid. Steeds hebben de socialisten in de bres gestaan, ten koste van bloed en geweldige offers, Zang en dansgroep La Ronde nil Vervjers.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1