De kottstAmfiUemafrtscUfrwi SCHURFTIG SCHAAP OF WELDOENSTER? u A Zaterdag, 2 november 1968 20e jaargang - nr. 44 De klassiek liberale tesis Massa-pr oclaktie is noodzakelijk voor co allen KEUAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-riETEKSNIEUWSTKAAT «54 «ENT Tel. 25 57 95 (4 lijnen)" Postcheckrekening 557.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Verantw. uitgever DEKEYEN R„ Koningstraat Menen. heer Raymond Pul- I linckx, beheerder-di- J rekteur van het Ver bond der Belgische Nijverheid, heeft in een radio rede duchtig van leer getrok ken tegen al degenen, die sma lend de konsumptiemaatschap- pij afschilderen als 't schurf tig schaap dat de oorzaak zou lijn van alle kwaad. Hoe dient men volgens hem deze maatschappij te beoor delen Deze woordvoerder van de patroons vertrekt van het standpunt dat de vrijheid van elk individu dient geëerbiedigd, zowel van de producent als van de konsument. Het staat de eerste vrij te fabriceren wat hij wil en de tweede te kopen wat hij wil («zelfs als hij daar bij in mindere of meerdere mate door de moderne over redingstechnieken wordt beïn vloed» voegt de h. Pullinckx eraan toe). «Als velen onder ons al te gaarne, soms ten koste van hun gezondheid, met de wagen rijden.» betoogt hij, «heeft dat misschien wel iets stuitends, maar toch draagt het bij tot een vergroting van het natio naal produkt en maakt het zo de bevrediging van andere be hoeften mogelijk.» Het is in deze optiek dat de h. Pullinckx alle heil van de konsumptiemaatsehappij ver wacht Hoger verbruik bete kent meer betrekkingen en dus middelen om de armoe aan te pakken. Ziedaar een opvatting, die op het eerste gezicht, zou kun nen geslikt worden Wij behoren zeker niet tot het slag van mensen waarvan Jos Van Eynde zou gezegd heb ben dat ze janken over de wel vaartstaat en de konsumptie maatsehappij, terwijl ze zelf helemaal niet aarzelen om te genieten van wat dezelfde konsumptiemaatsehappij heeft aan te bieden. Inderdaad, als de moderne produktietechnieken het heb ben mogelijk gemaakt aan zo veel mensen materiële wel stand te brengen, dan kunnen we niet anders dan zulks toe juichen. Er zijn in fact -• halfgare intellektuelen geweest die alle «machinale arbeid» af wezen en een terugkeer pre dikten naar het evenwichtige stelsel van het ambachtsweze in de middeleeuwen, maar die zelfden ergerden zich bijna dood als hun elektrisch scheer - apparaat of hun auto defekt was... Het is onzinnig de rationele produktiemetodes af te wijzen. De vooruitgang van de tech niek is niet te stuiten; het zou trouwens verkeerd zijn dit te doen omdat, naar we hopen, deze vooruitgang eenmaal in staat zal zijn, te verwezenlij ken wat nog nooit in de ge schiedenis mogelijk is geweest: de behoeften te dekken van elkeen, derwijze dat alle men sen niet alleen goed gevoed en gekleed kunnen worden, maar dat ze bovendien de kans ge boden krijgen tot kulturele ontplooiing te komen. Akkoord dus met de hogere produktie. met de grotere af zetmogelijkheden, met het groter verbruik... maar hoege naamd niet akkoord met de konsumptiemaatsehappij zoals ze ons bij monde van de heer Pullinckx wordt voorgehou den! BMAk De herinnering aan de doden is voor hen een tweede leven. Jeon Bertaut WAARTOE 264 MILJARD FRANK? Wij hebben hier vorige week uiteengezet in grote lijnen wat de politiek van de regering Eyskens-Merlot zou zijn in 1969. Tijdens het jaar 1969 voor ziet deze regering voor 264 miljard frank aan uitgaven. Waartoe moet al dat geld dienen Hoe kwam men tot die totale som Wij zouden er in de eerste plaats willen op wijzen dat deze 264 miljard frank van zelfsprekend geen nieuwe uit gaven zijn. Zoals ieder gezin heeft de Staat zijn dagelijk se uitgaven betalen van personeel, onderhoud van ge bouwen, huurgelden, werkings kosten, enz... Dat alles voor ziet natuurlijk een grote, om niet te zeggen de grootste brok van de staatsuitgaven. Het is ook zo dat een rege ring moet voldoen aan de ver plichtingen die aangegaan werden door vorige regeringen. Indien het waar is bijvoorbeeld dat deze regering in 1969 zo wat 24 miljard frank meer zal uitgeven dan in 1968, dan moet men er onmiddellijk bij voegen dat zowat twee derden van deze 24 miljard zullen ge- bfuikt worden om vroegere aangegane verbintenissen te vervullen. Zo is het dat inzake de Ru ks- schuld er bijna 3,5 miljard frank moet voorzien worden, dat voor de sociale program- matie van de openbare dien sten er 3 miljard frank meer nodig zijn. Of men het wil of niet er moeten 2 miljard frank meer voorhanden zijn voor de verzekering tegen ziekte en invaliditeit. Ook moet de re gering rekening houden met het feit dat wanneer de prij zen stijgen en de index der kleinhandelsprijzen naar om hoog gaat, de nodige gelden moeten voorhanden zijn, niet ONOS9NEM|NO PERSOONS VOORSPELT DAT DE NIEUWE REGERINGSVOORSTELLEN DE GROOTSTE RAMPEN ZULLEN VEROORZAKEN Alle* circle* manneke, die TNT heeft niets met springstof te maken. alleen om lonen en wedden aan te passen van diegenen die in de openbare diensten werkzaam zijn maar ook om een ganse reeks van sociale vergoedingen verhoudingsge wijze te verhogen Aan dergelijke stijging van de uitgaven kan dus geen en kele regering ontsnappen. Daarnaast nu, zijn er ver hogingen van uitgaven die deze regering gewild heeft, die in feite de uitdrukking zijn van de politiek die zij wil voe ren in de verschillende sekto ren die het leven van ons land uitmaken. Zo stijgen de uitgaven van Nationale Opvoeding en On derwijs met iets meer dan 4 miljard frank. Hier moet on middellijk opgemerkt worden dat in die 4 miljard frank 754 miljoen zitten van de index- ering in de wedden, 655 mil- joen voor de sociale program- matie ten bate van het perso neel en 732 miljoen voor de uitbreiding van het aantal te- werkgestelden in het onder wijs, zodat er in feite een goed miljard frank overblijft. Daar mee zal men bijvoorbeeld 113 miljoen frank meer uitgeven voor de studiebeurzen, voor het bijzonder onderwijs zal men een grote inspanning doen waardoor de uitgaven hiervoor zowat met 40 t.h. zul len stijgen. De aanpassing en de herstrukturering van het hoger onderwijs gaat een meeruitgave vergen van onge veer 14 t.h. Het blokkeren van de oprichting van nieuwe af delingen wordt opgeheven en zo zal men terug tot de nor male ontwikkeling van het Rijksonderwijs komen. Inzake sociale voorzorg wer den bijna 3 miljard frank meer voorzien. Zulks omvat een stij ging van de rijkstoelagen in zake de werkloosheidsvergoe ding met 10 t.h. Voor de maat schappelijke zekerheid zullen er circa 4 miljard frank nodig zijn. Men voorziet belangrijke verhogingen voor de gebrekki- gen en "verminkten, voor de oorlogsslachtoffers. Daarnaast zullen er voor de pensioenen zowat 3 miljard frank meer nodig zijn om ze aan te pas sen en te verhogen. Geld moet er ook zijn om het vakantie geld van de gepensioneerden te brengen van 500 frank op 1.000 frank. Men wil een bij zondere inspanning doen voor de zwaar gehandikapten, hier voor is er 200 miljoen frank nodig. Voor de beroepsziekten waar een aantal verbeteringen zul len doorgevoerd worden wer den de kredieten met 46 t.h. verhoogd, dat zijn zowat 380 miljoen. Voor de ontwikkeling van onze ekonomische bedrijvig heid, wat op dit ogenblik het grote probleem is ter bestrij ding van de werkloosheid zul len er ongeveer 5 miljard frank meer nodig zijn. De kredieten voor de bouw- premie en de aankooppremie doen een geweldige sprong van 73 miljoen in 1968 naar 253 miljoen in 1969. Voor het bouwen van zie kenhuizen, voor het Nationaal Werk van Kinder welzijn, voor de strijd tegen de kanker zijn er zeer belangrijke sommen voorzien. Op een gans ander terrein dan. namelijk voor het wegen fonds vindt men in de begro ting niet minder dan 41 mil jard frank. Wij gaan ons tot deze op somming beperken. Zij tonen echter duidelijk aan dat wan neer een regering een progres sieve politiek wil voeren de rekening zich telkens cijfert in miljoenen en miljarden. Onze bevolking moet zich daarvan meer en meer bewust worden. De bevolking mag niet eisen in een moderne staat te leven, met alles wat zulks om vat aan diensten, aan wegenis- werken, aan scholen en sport- installaties een sociale voor uitgang te kennen waarop ze meent recht te hebben, zon der dat hiervoor de nodige fi nanciële offers worden ge bracht. Ook de staat kan niet kopen en koken met pot scherven Zo men van een regering een modern beleid eist, een beleid gericht op de toekomst, moet men aan deze regering ook de middelen geven om een dergelijke politiek te voeren.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1