EEN KIP MET GOUDEN EIEREN? Jongsocialisten willen dialoog met C.V,P. - jeugd CXI Zaterdag, 9 november 1968 20e jaargang - nr. 45 De industrie wil de mocht naar zich toe trehken Na het Kongres te Klemskerke Collard tot Jongsocial isten Ook het kleine werk Het socialisme is niet ahstndit r,en greep uit de resoluties X^ *cl voort allen UEBAKTIE EN ADMINISTKATIE ST.-l'IETEItSNIEl WSTKAAT 61 UEN'T Tel. 25 57 U5 (4 HJnen) Postcbeckrekening 567.33 «Het Llcbt» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Verantw nilgever BEKEVEN It., Koningstraat .Menen, ONDER de titel «Dat ver vloekt kapitalisme trok La Libre Belgi- que verleden week van leer tegen de leiders van het A. C. V. die op hun kon- gres de kapitalistische eko- noniie hadden gehekeld. Hoe durfden ze? Had het A. C. V. zelf niet geschreven dat de inkomens van de arbeiders de jongste jaren gevoelig wa ren gestegen? Werd er op dit kongres niet gezegd dat de vakbonden in België zeer sterk waren en dat zulks een waar borg was voor de demokratie Dat liet La Libre Belgi que toe de vraag te stellen Zijn deze verwezenlijkingen, waarop het A. C. V. zozeer prat gaat, niet ter glorie van het kapitalisme dat dank zij de ontwikkeling der produktie en dank zij de Juiste verdeling der vruchten van de gezamen lijke inspanningen in een ka der der vrijheid, dat alles toe gelaten heeft Daarom geeft La Libre Belgique aan de domme syn- dikalisten van het A. C. V. de raad de kip met de gouden eieren niet te kwetsen, er de nadruk op leggend dat deze te danken is aan de vrije ekono- mie, die zeer breedvoerig be rust op het gezag en de ver antwoordelijkheid van de werk gevers. net ware te hopen dat die zelfde heren van La Libre Belgique enkele dagen later het TV-programma van David Lachtermans over Amerika hebben gezien waarin ons werd getoond hoeveel honger lijders men nog in het para dijs van het kapitalisme aan treft. Aan de ene kant, materiële welvaart voor diegenen die de kans hebben zich in het indus triële kapitalisme te integre ren, aan de andere kant bit tere armoede voor diegenen die in marge van deze maat schappij leven. Ziedaar het beeld dat de moderne indus triële samenleving ons biedt! Het zou voor ons socialisten, een onvergeeflijke fout zijn indien we niet stelselmatig moesten wijzen op de fouten van het kapitalistische stelsel en deze niet steeds opnieuw te analyseren op grond vaij de nieuwe toestanden. De Franse socialist Pierre Mendès France heeft in I.e Monde van 29 en 30 oktober enkele interessante beschou wingen gewijd aan de industri ële samenleving, de ekonomi- sclie politiek en het moderne socialisme. In een eerste artikel verwijst hij naar het werk Le Nou vel Etat Industriel van J. K. Galbraith, één der naaste me dewerkers van wijlen President Kennedy, waarin de gevolgen worden ontleed van de tech nologische evolutie die zich uiterst snel voltrekt. De nieuwe produktiemetlio- des hebben steeds belangrijker kapitalen nodig en meer ge specialiseerd personeel en ka ders waarvan de geschooldheid langere studies en een besten dige aanpassing vereisen. De beslissingen op lange termijn, die betrekking hebben op de ekonomische en sociale struk- turen moeten dus lang op voorhand genomen worden door ploegen van diverse spe cialisten die Galbraith aan duidt onder de benaming «technostraktuur Deze beslissingen worden voorbereid in de business- schools, waar men zich niet steunt op neutrale technieken, maar veeleer een dynamische politiek ontwikkelt die er op gericht is aan de grote indus triële firma's zoveel mogelijk macht te bezorgen door een diep en stelselmatig ingrijpen op het sociologische vlak. Met andere woorden: Het kapitalistische stelsel wil zich niet alleen verdedigen maar tracht op dynamische wijze zijn macht in de wereld te ver sterken. De aktie van de reu- zenondernemingen richt zich eerst op de verbruikers wier gedragingen ze willen bepalen en kontroleren. Zij doen, zon der onderscheid, beroep op de moderne publiciteitstechnie- ken om de verbruikers ervan te overtuigen dat de produk- ten die ze op de markt brem- gen een verbetering van hun levenswijze inhouden om aldus overeenkomstige behoeften wakker te maken, zelfs indien deze onbeduidend of ongezond zijn. De kunstmatig in leven ge roepen behoeften worden op een peil gesteld dat iets hoger ligt dan de gemiddelde ver diensten der arbeiders. Aldus De Jongsocialisten zijn voorstander van «een brede dialoog op nationaal, federaal en afdelingsvlak, om tot een verduide lijking te komen van het streefdoel van de CVP-jongeren». Dit blijkt uit een na het kongres van de Jongsocialisten gepubli ceerde resolutie. Het kongres werd tijdens het vorig weekeinde gehouden in het vakantiecentrum «Torenhof» te Klemskerke. «Het is niet mijn bedoeling u goede raad te komen geven. Ik weet dat dit de gewoonte is van ouderen, maar ik vind het een slechte gewoonte. Toen ik jong was hield ik er niet van, dat men mij raad kwam geven. Ik vond dat elke generatie haar eigen onder vinding moet opdoen volgens haar eigen visie. Ik denk en hoop dat gij er ook zo over denkt. Ik richt mij dus. tot u op voet van gelijkheid. Wij hebben hetzelfde ideaal en dezelfde wil om het te reali seren». Dit zei BSP-voorzitter Leo Collard tijdens het week end op het Jongsocialisten- kongres te Klemskerke. Collard voegde daaraan toe: «Ik wil u alleen dit zeggen: als nationaal partijvoorzitter en uit naam van de partij re ken ik op u. Ik hecht zeer veel belang aan wat men als «relève» de opvolging, de ver jonging van de beweging noemt. Het is een levenswet, een noodzakelijke evolutie, maar het moet goed gedaan worden. Dit kan slechts ge beuren op twee voorwaarden: ten eerste dat het tijdig ge beurt. De handen die de fak kel doorgeven moeten nog vast genoeg zijn om hem recht te houden en dezen die de fakkel overnemen moeten sterk genoeg zijn om hein op hun beurt te dragen. Ik ge loof dat in onze partij het ogenblik is gekomen. Ik wens dat men dit weet. Ik stel met zeer veel vreugde vast dat de jonge handen klaar staan: wij moeten ze niet leeg la ten. De tweede voorwaarde is zal zich een arbeidersmassa van een nieuw type vormen wier doelgerichtheid wordt af gestemd op de door de publici teit voorgehouden levenswijze. Terzelfdertijd wil men de in vloed der arbeidersorganisa ties indijken vermits deze dik wijls het minst vat hebben op de arbeiders die in sociale klasse willen opklimmen. Tenslotte zullen de indus triële ondernemingen hun ak tie meer richten op de staat waarvan ze tussenkomsten verlangen bij het uitwerken van investeringsprojekten, het bekostigen van wetenschappe lijk opzoekingswerk, het voe ren van een loonpolitiek, het regelen van de arbeidsmarkt. Hier zou men kunnen op merken dat het moderne kapi talisme zich op dat punt on derscheidt van het klassieke, dat voordien elke sfcaatstus- senkomst afwees, zelfs voor aangelegenheden die normaal wel tot de bevoegdheid van de overheid behoren. Men kan evenwel deze verandering niet als een vooruitgang uitleggen omdat de industriële onderne mingen er enkel op uit zijn om de staat in te zetten voor de kapitalistische doeleinden. Men mag in de Verenigde Staten de politieke invloed van (Zie vervolg laatste blz.) dat jongeren zich goed bewust zouden zijn van de verant woordelijkheid die zij moeten opnemen. Deze bewustwording kan alleen in de aktie verwe zenlijkt worden. Wij beleven een «kontestatie.?.-periode. Dat betekent volgens mij juist dat de jongeren zich bewust wor den van de rol die ze zullen moeten spelen en dat zij het recht opeisen dit volledig te kunnen doen. Ik kan niet an ders dan mij daarover ten zeerste verheugen, want ik zou ongerust zijn, indien de jongere generatie geen blijk gaf van ongeduld, onafhanke lijkheid en geloof. Maar het geloof volstaat niet. Men moet loyaal aanvaarden het te on derwerpen aan de beproeving van de dagelijkse werkelijk heid en deze is niet altijd be geesterend maar wel noodza kelijk. Er zijn twee soorten mensen waar ik niet van hou: deze die aan politiek doen met een hoofdletter en die met mis prijzen neerkijken op wat Vandervelde «de kleine ar beid» noemde en degenen die spreken zonder iets te doen. Ge moet militanten zijn van alle dagen en voor alle taken, zelfs de kleinste. Zo alleen zult ge de zaken leren zien zoals ze zijn en zult ge vast stellen dat het de moeite loont er zijn leven aan te wijden. Het is een positieve opvat ting van de organisatie, die B.S.I*.-voorzitter ColJard, tijdens zijn toespraak tot de Jongsocialisten. (Cliché Vooruit) beantwoordt aan een funda menteel beeld, dat wij ons vormen over rechtvaardigheid en vrijheid. Het zou tot niets dienen dat de produktiemeto- den efficiënter worden, dat de verdeling beter en breder zou gebeuren, indien uiteinde lijk de konditie van de mens niet verandert. Ik bedoel hier niet alleen de materiële voor waarde, maar ook, dat hij zich "vrijer voelt. Het socialis me is de grote moderne on derneming voor de bevrijding van de mens. Het is alle op offeringen. alle toewijdingen waard, maar vergeet niet dat de grootste verwezenlijkingen, de samenvoeging zijn, van het werk van elke dag. Vergeet dit nooit»! De toespraak werd langdu rig toegejuicht. «De Jongsocialisten nemen zich voor een konsekwente doorbraakpolitiek te voeren om de katolieken in deze be weging in te schakelen. Zij wijzen trouwens op het ge zond klimaat dat op dit ge bied in de rangen van de CVP-jongeren heerst.» FORD GENK. De Jong socialisten betuigen hun to tale solidariteit met de sta- VIETNAM. De J.S. ver heugen zich over de bomstop, maar betreuren het «elekto- raal opportunisme» ervan. OOST-WEST. Ondanks de huidige .spanning in de wereld zullëiCrie J.S. blijven ijveren vooraten toenadering tussen de jeugdbewegingen van Oost en West, om bij te dragen tot de verdere aftake ling van de militaire blokken, enig alternatief voor het tot stand komen van een duurza me wereldvrede. Het kongres, dat werd ge leid door Charly Verschaeren, koos Fernand Stans tot na tionaal voorzitter terwijl het mandaat van Fernand Dewlt werd verlengd.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1