Onderwijsproblemen g CXJ 20e jaargang - nr 46 Zaterdag, 16 november 1968 ff Ut balen kaars en bril... De werkelijke problemen S »rnmm BSS voor fallen UEUAKTIG EN ADMIMSTKA HE iX.-l'IETEHSMEL WSTICA AT 64 GENT Tel. 25 57 1)5 (4 lijnen) l'osteheekrekening 507.33 «liet Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Verantw uitgever DE li EVEN Koningstraat Menen. VOORRANG VOOR EEN SOCIALE POLITIEK SE parlementaire zittijd is deze week begonnen en men vraagt zich in verschillende middens af of de ploeg Eyskens-Merlot het hoofd zal kunnen bieden aan de stormen die haar te wachten staan. In de Brusselse krant Le Soirspreekt men van deze regering als van een in de mist op hol geslagen trein die ergens op noodlottige wijze zal eindigen. Dat is, op zijn minst ge zegd, een pessimistische voor spelling. Als er nochtans, politiek ge sproken, ergens op hol gesla gen wordt, is het ons inziens te Brussel zelf. We hoeven zelfs niet naai de pretentieuze Brusselse libe ralen of F.D.F.'ers te verwijzen om dit te staven. Er zijn on der de Franstalige Brusselse socialisten voldoende speci mens voorhanden om aan te tonen in welke mate de Brus selse mandatarissen door de politieke blindheid worden ge troffen. Gu.v Cudell verklaarde on langs dat er voor de Brussel se socialisten geen heil te ver wachten is tenzij deze rege ring ten val wordt gebracht. Betrokkene weel nochtans heel goed dat de B.S.P. zowel in Vlaanderen als in Wallonië van geen tripartite met de P.V.V. wil weten. Welke regering wil Cudell dan tot stand zien komen Misschien vormen de 23 Brus selse Vlaamshatende parle mentairen die gezamenlijk een manifest ondertekenden voor hem wel de ideale regerings ploeg. Met lieden die niet ver der dan hun navel zien, kan men nooit weten. Simonet, de burgemeester van Anderlecht, die ook al dreigt de regering te zullen kelderen, blijkt het verschil niet meer te kennen tussen een ei en een os (un ceuf et un boeuf) waar hij meent dat beide de inzet vormen van een ruilhandel tussen Walen en Vlamingen. De Vlamingen zouden aan de Walen de ekonomische de centralisatie toestaan ter waarde van een ei om als te genhanger de kulturele au tonomie in de wacht te sle pen die heel wat zwaarder doorweegt. Onnodig te zeggen dat deze geestige beeldspraak gebruikt wordt om een Waals auditorium om de tuin te lei den. Elk verstandig wezen, zelfs zonder universitaire titels, zou moeten weten dat in een land als liet onze met twee grote taalgemeenschappen de «kul turele autonomiehoege naamd geen geschenk is, maar een recht waarover niemand die enig respekt heeft voor de universele rechten, zou hoeven te polemiseren. We hebben reeds vroeger gezegd dat het een onnoemelijke dwaasheid is te beweren dat de Vlamingen minder belang zouden hech ten aan de ekonomische de centralisatie dan de Walen. Kulturele autonomie en eko nomische decentralisatie zijn twee waarden die niet aan mekaar mogen afgewogen worden omdat ze voor beide gemeenschappen, ongeacht be paalde specifieke toestand, van evenveel belang zijn. Van een professor had men mins tens op dat gebied wat meer logica mogen verwachten We hebben deze twee voor beelden willen aanhalen om de triestige mentaliteit te schetsen, die in de hoofdstad heerst. De bijdrage der Frans talige Brusselaars tot het po litiek debat zal voorzeker op geen hoger peil staan. Deze mensen zijn bezeten door het taalvraagstuk. Ze kunnen niet verteren dat de Vlamingen een einde willen stellen aan de systematische verfransing van de Vlaamse randgemeen ten. Gans hun houding wordt daardoor gekleurd en voor hen schijnen in België geen andere problemen te bestaan buiten het statuut van deze randgemeenten, la liberté du père de familie, het «carcan» waarmee men Brussel in hun ogen wil versmachten. Het is niet onze fout dat deze lieden met zichzelf zo ingenomen zijn dat ze oor noch oog hebben voor de wer kelijke problemen waarmee onze burgers worden gekon- fronteerd. Voor socialisten, wier akti- viteit zich niet in de Brussel se salons ontwikkelt, zijn er nochtans andere problemen die de voorrang moeten krij gen en wel bepaald deze die de arbeiders aanbelangen: de volle werkgelegenheid, sociale huisvesting, betere voorzie ningen voor de minstbedeel- den, hervorming van het on derwijs. Moet men gaan vergelen dat minister Breyne zich enorme inspanningen getroost om de sociale woningbouw te bevorderen? Moet men uit het oog verliezen dat minister Major reeds heeft gezorgd voor twee kategorieën van so ciaal-getroffenen de jonge afgestudeerden die geen werk vinden en de door sluiting van hun onderneming werk loos gestelde arbeiders? Is het niet interessant dat in de be groting van Arbeid belangrij ke bedragen worden voorzien voor de bevordering van de arbeidsgeneeskunde, van de herscholing van de minderva- liden? Is het niet verheugend vast te stellen dat de Staat één miljard meer voor de minder bedeelden voorbehoudt 200 miljoen aan vergoedingen voor sommige invaliden, 200 miljoen voor het urgentiepro gramma der zwaar gehandi capten, 150 miljoen voor de vergoedingen der gebrekkigen en verminkten, 32 miljoen voor de verzorging der men taal gehandicapten, 400 mil joen om een minimum te waarborgen aan alle ouden van dagen? Misschien interesseert dat alles de politiekers in de hoofdstad en sommige heet- gebakende «défenseurs de la francophonie» niet, maar voor socialisten, die in de eerste plaats de arbeidersbelangen op oog hebben, zijn deze pro blemen van zeer groot belang. Diegenen die de val van de regering beogen, moeten ook weten dat ze een einde willen stellen aan een politiek die sedert enkele maanden op nieuw in vooruitstrevende richting is gestuwd. Deze lieden spelen met vuur en zouden zich wel eens kun nen verbranden. P.D.B. In de Rijksbegroting voor 1969 stijgen de uitgaven voor Nationale Opvoeding' met 9 t.h. Zulks vertegenwoordigt onge veer drie miljard en tweehon derd miljoen frank meer uil gaven. Het budget voor Natio nale Opvoeding vertegenwoor digt zowat 18,5 t.h. van de to tale uitgaven van het Rijk en is meteen één der belangrijk ste posten. Betreffende de stijging van deze uitgaven dient er reeds vooraf een opmerking ge maakt te worden. Inderdaad zijn er mèer dan 2 miljard frank meer uitgaven nodig die voorhanden moeten zijn om een aantal vraagstukken te re gelen, die verband houden met het onderwijzend personeel indexering van de wedden, de maatregelen te nemen inge volge de sociale programmatie, de verhoging van de perso neelsuitgaven ingevolge de aangroei van dat personeel. In feite is er dus slechts een goed miljard frank in het vooruitzicht gesteld om nieu we doeleinden na te streven of reeds genomen initiatieven uit te bouwen. Nochtans zijn de gestelde vraagstukken talrijk en be langrijk. Wij zijn nog slechts een goed jaar verwijderd van de herziening van het School- pakt. Intussen moeten wij het verder stellen met de bestaan de middelen. De toepassing- van het Schoolpakt is nog steeds van kracht. Zulks be tekent dat men dringend voor 1969 en 1970 tot een program matie moet komen voor de verdere uitbouw van het Rijksonderwijs. Wat houdt zulks in Heel zeker in de eerste plaats de oprichting van nieuwe Rhks- instellingen. Inderdaad, inza ke het middelbaar onderwijs mag men spreken van het be reiken van een zeker even wicht tussen Rijks- an Vrij- onderwijs, wat nog niet in houdt dat de vrije keuze van de ouders overal gewaarborgd is. Maar op het vlak van het technisch onderwijs is de ga ping tussen Rijks- en viij- onderwijs nog zeer groot. Er blijft voor het Rijk de uitbouw, de ontwikkeling van de be staande scholen. Tijdens de jaren 1967 en 1968 heeft men Zicht van een der moderne schoolgebouwen, te vaak moeten ontberen. I nternaat die wij in het Rijksonderwijs nog al de oprichting van nieuwe af delingen in bestaande scholen stilgelegd. Dit wil zeggen voor het Rijksonderwijs, want het Katoliek Onderwijs is vrij zijn weg gegaan, met het gevolg dat tijdens die twee jaren in het Rijksonderwijs slechts 30 afdelingen tot stand kwamen, maar in de katolieke instellin gen niet minder dan 111. Tij dens die twee jaar werd dus weer op dat gebied een aan zienlijke achteruitgang opge lopen. Dat is een pluim die de heer Groot.jans, P.V.V.-minis ter op zijn hoed mag steken. Er is ook de materiële toe stand van heel wat Rijksscho len. Op een ogenblik waarop het Katoliek Onderwijs meent de eis te moeten steilen vcor financiële tussenkomst in bet bouwen van haar instellingen, moet het werkelijk schandaal inzake de gebouwen en uitrus ting van een groot deel van de Rijksscholen aangeklaagd worden. De toestand is op sommige plaatsen zo erg, dat, met ze bekend te maken, men het gevaar loopt het officieel neutraal onderwijs schade te berokkenen, daar waar men dit onderwijs wil verdedigen. Wij gaan er dus geen namen op zetten. Alleen reeds voor een arron dissement hebben wij een ver slag voorhanden, waarin wer kelijke onaanvaardbare toe standen vastgelegd zijn. Bouw plannen genoeg, maar géén verwezenlijkingen. Scholen waar drie en vier leerkrachten les geven in gangen. Eetzalen die in vier en vijf ingedeeld om de leerlingen te kunnen plaatsen. Internaten w aar men in omstandigheden slaapt, die alle elementaire regelen van veiligheid en gezondheid tarten. De verdedigers van het Rijksonderwijs, en dat zijn In feite alleen nog de socialisten op het politiek plan, kunnen en mogen die toestanden niet langer meer dulden. Op een gans ander plan zijn er de vraagstukken die ver band houden met de struktuur van ons onderwijs, met de on- derwijsmetoden. Er is de ver nieuwing van het hoger on derwijs. In dat kader ver heugt het ons vast te stellen, dat deze rcering de kredieten voor het buitengewoon onder wijs aanzienlijk heeft ver hoogd 39 t.h.) Een ontwerp van wet zal neergelegd wor den om aan deze sektor van onderwijs een eigen statuut Le geven. De uitgaven voor de studie beurzen worden verhoogd met zowat 113 miljoen frank. Goed zo Want het klinkt toch énigszins paradoxaal, wam a H' men steeds spreekt van het kosteloos Rijksonderwijs. De ouders denken daar anders over en al diegenen die zich bezighouden met het inzame len van gelden voor de boe kenfondsen, teneinde met een minimum aan onkosten aan de leerlingen de nodige boe ken ter beschikking te stellen, hebben daar ook hun gedacht over. Bij dat alles, zal onze aan dacht ook moeten gaan naar de maatregelen die zullen ge troffen worden voor een vol ledige ontdubbeling van het departement van Nationale Opvoeding en Onderwijs. Zoals men ziet is de niet- volledige inventaris inzake de onderwijsproblemen die zich stellen, belangrijk en indruk wekkend. Waakzaamheid van al die genen die het goed menen met ons officieel oderwijs is gebo den. De slag is op verre na niet gewonnen, hij gaat verder.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1