MZttwi ff ft f.ic op II t a r» ttcl Zaterdag, 21 december 1968 20e jaargang - Nr 51 P.D.B. ItEUAKTIE EN ADM1NÏSTKA 1 IE ST.-l'IETEÜNMEl M liAAl 64 CJENT Tel. 25 57 95 (4 lijnen) PostchecKrekenlng 5G7.33 «liet l.lrlit» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Verantw uitgever DEKEVEN R.. Koningstraat .Menen 'jyet is een gewoonte het gebeuren rondom de zonnewende in verbond te brengen met het diep verlangen naar vrede dat onder de mensen leeft. Er is niet alleen de kerstboodschap en de symbolische betekenis van de terugkeer naar het licht; er zijn niet alleen de offi ciële verklaringen van staatshoofden die de vrede in hun eigen perspektief stellen; er is niet alleen de feeststemming, de kaar sen en de gekleurde lampen, de zachte muziek, de geschenken, de gedekte tafels in familiekring. Er is ook nog die mystieke sfeer die van de kerstavond uitgaat en die men moeilijk kan verklaren in een wereld waar de effi ciency en de computers hun wetten stellen. Waarom ontroert ons deze avond? Waarom zoeken we precies op deze avond naar de ogen van het kind en zullen gelovigen en ongelovigen even denken aan de bezielende boodschap: «Vrede aan hen die van goe den wille zijn»? Omdat, ondanks alle tekortkomingen en tegenslagen, ondanks oplaaiende haat en onbegrip, bij miljoenen mensen, waar ze ook leven, de behoefte aanwezig is om goed te zijn. Dus is er toch geen reden om te wanhopen? Dan blijft de hoop gewettigd dat er een maal verbetering komt in de relaties tussen de volkeren? Het is helaas niet een verheven gedachte op één enkele avond die het aanschijn van deze wereld zal veranderen. Dienen we niet te beseffen dat de goedheid alleen niet vol staat om enige hervorming tot stand te brengen? De wereld wordt door de machtigen gere geerd, dit wil zeggen niet door diegenen die gelijk hebben, maar door diegenen die sterk genoeg zijn om hun wil aan de an deren op te leggen. Deze macht gaat meestal gepaard met het bezit van rijkdom. De geldmachten houden de touwtjes in handen en beïnvloeden ons doen en laten. En hoe kunnen de nederigen zich tegen deze stand van zaken verzetten? Hoe kun nen ze hun stem laten horen en zorgen dat met hun zienswijze rekening wordt ge houden? Er wordt hun slechts één mogelijkheid hier toe geboden: de vereniging. 1 0 jaar geleden richtte Karl Marx een wekroep tot de arbeiders: Proletariërs aller landen, verenigt U! Deze wekroep heeft nog steeds dezelfde waarde. Alleen wanneer de arbeiders, bedienden, boeren en studenten in alle landen hun krachten samen zullen bundelen in één grote beweging van internationale solidari teit, dan alleen zal er iets fundamenteels in deze wereld veranderen. Dan zal de oorlog plaats maken voor de vrede, de armoe voor de welvaart, het al leen-recht voor de demokratie, het egoïsme voor de broederlijkheid. De boodschap tot de evennaaste moet in de eerste piaats een wekroep zijn. Onze liefde tot de medemens is niet los te maken van de sociale ontvoogdingsstrijd, die we met het oog op een betere samenleving verplicht zijn te voeren.

Voor Allen | 1968 | | pagina 1