VLAAMS EEN JAAR NA DE OPROEP VAN COLLARD 1 mei toonde nogmaals de socialistische kracht Bedienden weldra, qua aantal, de belangrijkste groep Wetsontwerp planning en ekonomische decentralisatie moet er dooi A.C.V. en patroons wezen kinderkribben af Feestelijke inhuldiging van liet nieuw Bond Movson-kompleks te Nedebrakel ZATERDAG 2 MEI 1970 22e JAARGANG Nr 18 PRIJS PER NUMMER 4 fr. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT door Willy Vernimmen volksvertegenwoordiger 31 MEI 1970 WENKT EEN PROBLEEM VOOR DE SOCIALISTISCHE BEWEGING (Zie vervolg blz. 2) Redaktie - Administrtaie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement. 15 fr. Jaarabonnement: 180 fr. Verantwoordelijke uitgever: Jacques Timmermans - 52, Molenstraat - 9300 Aalst In dc vrije politieke tribune van «Voor Allen» wijst kd. Verdoodt volgens mij terecht op enkele standpunten ingenomen door het A.C.V., standpunten die inderdaad onze volle aandacht verdienen en die trouwens voor onze beweging met volle ernst dienen onderzocht te worden. Het is immers opvallend dat in de laatste voorbije weken heel wat «scheuren» zijn gekomen in het vakbondsfront. Deze zijn meestal niet het gevolg van een bepaalde konkurrentie- politiek maar veeleer een gevolg van principiële stellingname. Voor diegenen die met aandacht de verklaringen en akties van het A.C.V. volgen, wordt het met de dag duidelijker dat de «strijd voor bepaalde hervormingen» een andere inhoud heeft dan datgene wat wij er van verwachten. Wij waren misschien wel te optimistisch toen bij de eerste reakties op de oproep van partijvoorzitter Collard enkele kris- tene demokraten zich ondubbelzinnig uitspraken voor de sa menwerking, meestal echter zonder de diskussie over het hoofdzakelijke en bijkomstige. Het is voor ons niet «bijkomstig» dat wij in verschillende standpunten van het A.C.V. termen als «klassensamenwerking», medebeheer en medeverantwoordelijkheid» terugvinden, maar steeds in het idee van de kapitalistische onderneming als zodanig. Het gaat er immers niet om dit kapitalisme als zodanig te betwisten maar veeleer zijn misbruiken en uitspattingen te kontroleren. Wanneer men verder spreekt over nieuwe beheers vormen en inspraak, krijg ik stilaan de indruk dat dit in be paalde geesten niet altijd begrepen wordt als de inspraak van de arbeider maar veeleer als een inspraak en beleidsvorm van de grote organisaties. Ook deze de laatste tijd zoveel gebruikte uitdrukking zal wellicht binnen korte tijd aanleiding geven tot betwisting. De meningsverschillen over «investeringsloon, de oprichting van kinderkribben en de vormen van beheer» zijn dus zeker niet toevallig maar fundamenteel. Het wordt inderdaad tijd dat wij na de oproep van partij voorzitter Collard niet alleen onderzoeken wat ons vandaag verenigt maar ook waar de scheiding ligt. In funktie daarvan zullen wij dan ook onze taktiek dienen te bepalen, onze ideeën en ideologie formuleren en te volgen weg bepalen. Gaan wij verder de huidige weg op dan lopen wij het gevaar dat de arbeidende klasse zich terug verdeelt over bijkomstig heden, met de versterking van het neo-kapitalisme als gevolg. Als wij niet vlug in volle openheid onze gemeenschappelijke stellingen kunnen bepalen, dan lopen wij inderdaad het gevaar verdeeld en dus sterk verzwakt voor de tegenstrever te ver schijnen. En dat wil de arbeidende klasse zeker en vast niet. Over onze Eerste Mei'oetogingen en -vieringen kunnen wij. spijtig genoeg, in dit nummer geen re laas. noch foto's brengen. Dat zal dan volgende week gebeuren. Slechts onze titel kon nog worden gedrukt, een titel die aanduidt hoe ook dit jaar de Eerste Mei manifestaties in ons arrondisse ment en in het land een getuige nis zijn geweest van socialistische kracht en strijd voor de rechten van het werkende volk en voor een socialistische maatschappij. Tijdens de jongste dagen is er spanning geweest tussen de B.S.P. en de C V P. op het vlak van de regering, nopens het lot van het wetsontwerp nr. 125 inzake de planning en de ekonomische de centralisatie. Dit wetsontwerp werd reeds in juni van verleden jaar door de Kamer goedgekeurd. Het is echter in de Senaat blijven hangen. Om liet verder tegen te houden en weer naar de Kamer te zien verzenden werden door C.V.P.-senatoren amendementen ingediend. De B.S.P. heeft tegen deze vertragingsmaneuvers scherp geprotesteerd. De eerste-minister deed diensvolgens een bemidde lingsvoorstel. Het bestaat hierin dat dit wetsontwerp thans zonder wijziging door de Senaat zou wor den gestemd en dat achteraf in de uitvoeringsbesluiten of in een bijkomend wetsontwerp zou wor den rekening gehouden met de C.V.P.-amendementen. De B.S.P. heeft zich hiermee akkoord ver klaard. De C.V.P.-onderhande laars deden hetzelfde. Valt nu te zien wat de houding zal zijn van de Waalse en de Vlaamse C.V.P. In elk geval mogen wij dit hier beklemtonen dat de hoofdzakelij ke beweegreden van de B.S.P. om in de regering te treden lag in het doordrijven van ekonomische hervormingen, d.w.z. de oprich ting van een planbureau en de kontraktuele verplichting voor nij verheden die staatshulp ontvan gen zich te gedragen naar de richtlijnen van het plan; de op richting ook van een nationale dienst voor nijverheidsbevorde ring die met de nationale inves teringsmaatschappij openbare be drijven zou kunnen oprichten waar het privé-initiatief in ge breke blijft; de decentralisering van de ekonomische organen met bevoegdheden en middelen voor de Vlaamse en Waalse Ekonomi sche Raad. Indien dit wetsontwerp nog langer wordt gesaboteerd, komt het ongetwijfeld tot een konflikt in de regering en zou er de B.S.P. niets anders overblijven dan de deur van het kabinet Eyskens achter zich dicht te slaan. Ook rond de kwestie van de aanwending van één miljard overschot in de Nationale Kas voor Kindertoeslagen is er dei ning geweest. De afgevaardigden van het A.B.V.V. verdedigden de stelling dat er nu ook eens iets voor de werkende moeders moet gedaan worden en dat. vermits ons land tergend ten achter staat op het gebied van kinderkribben. men best zou doen dit overschot en de overschotten van de vol gende vier jaar, in totaal vijf miljard, aan te wenden om een net van kinderkribben op te richten. Het A.C.V. was het daarmee niet eens en stelde voor het mil jard overschot aan te wenden om een halve maand kinderbijslag voor het jaar 1970 uit te betalen vanaf het tweede kind. Dit ver tegenwoordigt ongeveer 50 frank per maand, waaraan in de grond niemand veel heeft. De patroons en het A.C.V. ver wierpen samen het voorstel van het A.B.V.V. inzake de kinder kribben. Hieruit kan men afleiden dat de patroons niet het minste oog hebben voor gemeenschapsvooi - zieningen. Dit is trouwens een kenmerk van het neo-kapitalisme. Van het A.C.V. had men anders mogen verwachten. D.V.H. De industrialisering en de be stendige veranderingen in het be drijfsleven deden en doen nog nieuwe kategorieën van werkne mers ontstaan. De groei van de grote nijver heids- en handelsondernemingen ls zodanig, dat het aantal er te werkgestelde bedienden dit van de arbeiders zeer dicht benadert. In de nijverheidsondernemingen ls het aantal arbeiders wel nog overwegend, maar daartegenover zien we enorme administraties, banken, verzekeringen, die dui zenden bedienden tewerkstellen (de Generale Bankmaatschappij 13.000 bedienden». Het is duidelijk dat de socialis tische beweging, en dan in het bijzonder de syndikale beweging, er moet voor zorgen de grootst mogelijke invloed te verwerven in deze weldra belangrijkste groep van werknemers. Het is evenzeer klaar dat, mocht de socialistische beweging er niet in slagen de bedienden voor zich te winnen, dit zeer erge gevolgen zou meebrengen. De bedienden moeten voor het socialisme gewonnen worden. Dit wordt in de toekomst een kwestie van levensbelang voor de bewe ging. Politiek zijn de bedienden eerder moeilijk te benaderen. De meerderheid komt uit katolieke onderwijsinstellingen en begint zijn loopbaan met een vooringe nomenheid ten overstaan van de socialistische organisaties. Dege nen die het rijksonderwijs volgden Het nieuwe Bond Moyson-kom- pleks te Nederbrakel wordt op 30 en 31 mei 1970 officieel ingehul digd. Onze lezers weten dat deze 3 verdiepingen hoge nieuwbouw, eigendom van de socialistische mutualiteit, benevens aan de ad ministratieve en medische diens ten van het gewest Nederbrakel van deze laatste, ook onderdak geeft aan het gwestelijk ABVV- bureel en aan het volkshuis. Wat er op 30 en 31 mei 1970 zoal te doen is in Nederbrakel. moge blijken uit het hiernavol gend feestprogramma zijn (misschien! objektiever voor gelicht, maar hun kennis van de maatschappelijke ordening en van de verschillende leerstellingen is onvoldoende. Na zijn studies komt de bedien de terecht in de handel, in een bank of verzekeringsmaatschappij waar politieke diskussies meestal taboe zijn, of mochten ze toch plaatshebben, zich beperken tot enkele van onbegrip getuigende kritieken op de werking van de arbeidersbeweging. Het is immers zo dat nog vele bedienden, als so ciale laag, zich niet met de ar beiders vereenzelvigen. En dat is nu de kategorie van werknemers die als groep wat aantal betreft weldra de belangrijkste zal zijn van het land. Zaterdag 30 mei 1970 19 uur 30: Bal in het Volkshuis met «The Apollo's» Zondag 31 mei 1970 15 uur; Feestoptocht door de voornaamste straten van Ne derbrakel. 17 uur: Na de ontbinding van de optocht Feestrede, door pgt. A. Breyne, Minister van Huisvesting. 17 uur 30: Inhuldigingsbal met het orkest «The Lucky sons». De hoofdbrok uit dit feestpro gramma is vanzelfsprekend de feestoptocht van zondag 31 mei 1970. Hieraan verlenen de socia listische muziekkorpsen van Aalst. Geraardsbergen, Oude naarde en Ronse en de socialis tische trommelkorpsen van Ge raardsbergen en Oudenaarde hun medewerking'. Uit alle mutualistische gewes ten van de arrondissementen Aalst en Oudenaarde worden bus sen ingelegd naar NederbrakeL De deelname in de vervoerkosten werd eenvormig vastgesteld op 20 frank. Voor de inschrijvingen zorgen de Bond Moyson-medewer- werkers, hierin bijgestaan door de S.V.V.- en M.J.A.-bestuurs- leden. Alle gewenste details no pens de organisatie der verplaat sing naar Nederbrakel uit alle hoeken van de arrondissementen Aalst-Oudenaarde kunnen dan ook door vorengenoemde vrien den en gezellinnen verstrekt worden. Op 31 mei 1970 leiden alle wegen naar Nederbrakel! Wie zal niet van dit feest willen zijn?

Voor Allen | 1970 | | pagina 1