VLAAMS DE VLUCHT VAN DE VOLKSUNIE DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN VAN 11 OKTOBER 1970 Grondwet en afgrendeling Brussel gekelderd door het samenheulen van volksunie en Vlaminghaters ASFALTFABRIEK MAAKT MENSEN ZIEK TE AALST 22e JAARGANG Nr 27 ZATERDAG 4 JULI 1970 PRIJS PER NUMMER 4 fr. V/EEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT door Willy Vernimmen volksvertegenwoordiger B.S.P.-kandidatenlijst te Denderleeuw Socialisten maken verdere regeringsdeelname afhankelijk van goedkeuring ivet op de ekonomische decentralisatie Geslaagde aktie van J.S. en B.S.P. B.S.P .-kandidatenlijst te Lede (Vervolg blz. 3) Redaktie - Administrtaie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 15 fr. Jaarabonnement: 180fr. Verantwoordelijke uitgever: Jacques Timmermans - 52, Molenstraat - 9300 Aalst 0e verlopen week werd vooral gekenmerkt door de stemming over het grondwetsartikel houdende de afba kening en de beperking van de Brusselse agglomeratie tot de 19 gemeenten. De Volksunie heeft jaren achtereen verklaard dat de afbakening van de Brusselse olievlek haar programma punt nr. 1 was. Haar houding is dan ook onbegrijpelijk en betekent tevens een werkelijke kaakslag voor het Vlaamse volk. Trouwens de kommentaren in alle lagen van de be volking waren na de stemming allesbehalve mals voor de Volksunie, zij bewijzen daardoor dat zij immers geen blijvende oplossing wensen voor het Vlaamse probleem Federalisme is voor hen slechts een slogan nog nooit hebben zij trouwens gezegd hoe zij de oplossing zien voor het Brusselse probleem tenzij enkele demago gische voorstellen, van welke zij op voorhand weten dat zij onverwezenlijkbaar zijn en tevens nooit enige kans hebben om verwezenlijkt te worden. Het was trouwens opvallend dat al de francofone Brusselaars zich gingen aansluiten of zich solidair ver klaarden met het «Comité du Salut Public». Opvallend is echter ook dat de leiding van dit komitee noch demo- kratisch, zelfs verre van federalistisch is ingesteld. Aan dergelijke reaktionaire groep, heeft de Volksunie een niet-verwachte maar zeker welgekomen hulp gegeven. En nochtans kan niet gezegd worden dat het bewust artikel van de grondwet de basis niet legt voor een auto nome ontwikkeling van de Vlaamse en Waalse gemeen schappen door de federalisering van de Belgische staats- strukturen. Een aantal essentiële eisen die door alle Vlamingen sedert jaren, en zeker en vast ook door de Volksunie geëist werden, zouden eindelijk en na vele inspanningen van de Vlamingen, in de grondwet worden opgenomen: de kultuurautonomie, de afbakening der taalgebieden, de begrenzing van het Brussels taalgebied binnen de 19 gemeenten en het paritair bestuur van de Brusselse Agglomeratie. Voor dit alles zegt de Volksunie en haar drukkings groepen, «Salut en Merci»! Het moet voor ons nu wel duidelijk zijn dat de Volksunie geen oplossing wenst voor de Vlaamse problemen alleen met nietszeggende slogans en holle woorden tracht zij nu terug de Vlaamse man te misleiden en haar houding goed te praten. Plichtbewuste Vlamingen veroordelen deze houding en ook anderen die vandaag haar vertrouwen geven aan de Volksunie, allen uit contestatie tegen de traditionele partijen, zullen weldra hun vergissing inzien. De Volksunie heeft haar verantwoordelijkheid ont vlucht zij zal er door de Vlaamse gewone man voor Veroordeeld worden. De pollverkiezingen voor de samenstelling van de B.S.P.- lijst had verleden vrijdag en zaterdag plaats te Dender leeuw. De uitslag 1 Van der Niepen Paul, burgemeester 2. Van Isterdael Raymond, lste schepen 3. Krickx Pierre, voorzitter K.O.O. 4 Minncr Roger, 2e schepen 5. Mock Frans, raadslid Door het feit dat in de Kamer geen tweederde aanwezigheid van de volksvertegenwoordigers werd bereikt zijn de grondwetartikels waarbij het tweetalig gebied Brus sel wordt beperkt tot de 19 ge meenten en waarbij de 6 rand gemeenten tot het Vlaamse land behoren, gekelderd. De Brusselse olievlek waartegen te Vlamingen jarenlang strijden wordt dus niet afgegrendeld. Deze overwinning voor de Brusselse francofonen is het gevolg van de vaandelvlucht van de Volksunie. Samen met het E.D.I., de francofone l'.V.V.ers uit Wallonië en Brussel, de Waal se en Brusselse communisten, de vijf francofone Brusselse socia listen van de lijst Simonet en de Brusselse francofone L.V.* .er persoons hebben de twintig volks vertegenwoordigers van de Volks unie geweigerd aan de stemming deel te nemen en verlieten zij de zitting. De Volksunie heeft Vlaanderen in de rug geschoten. Een van de belangrijkste Vlaamse eisen is ge strand op het eenheidsfront van de Volksunie en de Vlamingha ters. De vraag is nu of er zich in de toekomst nog een dergelijke ge legenheid zal voordoen waarbij de beperking van Brussel tot de 19 gemeenten grondwettelijk kon worden geregeld. Immers de francofonen in de zes randge meenten hebben nu de handen vrij om na de gemeenteraads verkiezingen hun verkiezingsuit slagen tegen het Vlaams karakter van de randgemeenten uit te spe len. De desertie van de Volksunie is onvergeeflijk en zij zal in het Vlaamse land niet worden verge ten noch vergeven. De Volksunie heeft aangetoond dat zij niet de Vlaamse belangen, maar slechts partijpolitieke oogmerken na streeft. Voor geruime tijd zijn dus de kulturele autonomie en de afba kening van de taalgebieden door de grondwetsherziening onmoge lijk gemaakt. Er blijft nu nog het wetsont werp op de indeling van België in economische gewesten waarbij onder meer een Vlaamse econo mische raad en de planning van de economie moet tot stand ko men. In tegenstelling tot de grondwet kan deie wet door een gewone meerderheid worden toe gestaan. Hiervoor hebben wij de Volksunie niet nodig. De rege ringsmeerderheid volstaat. Van de zijde van de Waalse C.V.P. was er echter tegenkanting^ De socialisten hebben hun verdere deelneming aan de regering af hankelijk gemaakt van de stem ming van deze wet. Op het ogen blik waarop wij deze liinen schrijven heeft gans de C.V.P. zich verbonden dit wetsontwerp te stemmen. Onze lezers zullen in middels gisteren, donderdag, reeds hebben vernomen of de Senaat dere wet heeft goedgekeurd. In dien zulks inderdaad het geval zou zijn geweest moet de Kamer er zich vrijdag, over uitspreken. Doopt hel goed af, dan gaat de regering verder. Loopt het mis dan draait zulks uit op een regeringscrisis. Hoe ook, de socialisten hebben hun woord gestand en hun plicht gedaan. B.V.H. G. Segers Renii, raadslid 7. De Pelsmaeker- Sonck Agnès 8. Couck Georges 9. Bourgeois Arthur 10. Beec-kman Piet 11. D'Haeseleer Jozef, raadslid In geval er 13 zetels te be geven zijn ingevolge het nieuw wetsvoorstel, zullen vol gende kandidaten de lijst ver der aanvullen 12. Allaer Jozef 13. De Vreese Adrien Met deze versterkte lijst naar een hernieuwde B.S.P.- meerderheid. In het nieuwsmagazine «Actueel» van de BR.T. werd vorige zater dag een uitvoerig hoofdstuk ge wijd aan de betoging van de J.S. en B.S.P.. in samenwerking met de inwoners van de wijk Zeeberg- brug, gericht tegen de luchtbe- zoedeling door de schadelijke uit wasemingen van het aldaar ge vestigde asfaltbedrijf van de N.V. Betonwegenbouw. Deze vermel ding In «Actueel was een eerste 1. Minnebo Maurice, bediende, provinciaal raadslid, uittredend ge meenteraadslid 2. Troch Victor, brievenbesteller 3. Van Den Abeele Etienne, bouwvakarbeiders 4. D'Hondt Gerard, bestuurder dieseltraktie N.M.B.S. 5. Meuleman André, directeur ministerie Sociale Voorzorg 6. Balnan Paul, architekt-urbanist 7. Temnternan Frans, bediende N.S.V.M. 8. Van Limbrgen Armand, schrijnwerker N.M.B.S. 9. De Lathauwer Lepold, bediende T.T.R. 10. i'e Backer Marcel, onderwijzer 11) Impens August, bode Bond Moyson resultaat van deze geslaagde be toging. Op liet aangekondigde tijdstip, 14 uur, hadden zich reeds meer dere Jongsocialisten en B.S.P.- leden verzameld aan het bedrijf. Een spandoek met de vermelding «Asfaltfabriek maakt mensen ziek» werd door de werklieden die blijkbaar door de patroon waren opgetrommeld om het bedrijf te bewaken verwijderd. Aan deze mensen werd nochtans duidelijk gemaakt dat de aktie zeker niet tegen hen of tegen hun broodwin ning gericht was, maar wel tegen de schadelijke uitwasemingen van de verbrande aardpek. Het kan er bij ons namelijk niet in dat de schadelijkheid niet kan voorko men worden dc.or gepaste maat regelen te treffen. Wij eisen niet de sluiting van een bedrijf, maar wel dat de werking ervan niet schadelijk is voor omwonenden en arbeiders. Indien de luchtbe- zoedeling niet kan voorkomen worden, dan moet een andere in- plating overwogen worden. Dat deze actie nodig was, werd voldoende bewezen door de grote belangstelling van de geburen, die samen met de Jongsocialisten en B.S.P. aan liet bedrijf verzamel den. Tot vóór zaterdag waren er wel reeds individuele klachten ge weest door mensen die slachtoffer zijn van de schadelijke uitwase mingen en het roet dat er alles bevuilt. Er was echter een beto ging nodig om de mensen samen te brengen en zich solidair achter de eisen van de organisatoren te scharen. De deelnemers aan de> protestaktie verzamelen aan het asfaltbedrijf van de N.V. Betonwegenbouw.

Voor Allen | 1970 | | pagina 1