VLAAMS Staakt het vuren in het Midden-Oosten Niet-aanvalsverdrag U.S.S.R. Duitse Bondsrepubiiek l Werk in eigen streek (voor 39 fr. per uur) bij een werkgever die kandidaat is op de Voiksunieiijsf te Aalst De openbare school is de beste voor onze kinderen WANNEER VREDE IN VIETNAM? ZATERDAG 15 AUG. 1970 22e JAARGANG Nr 33 (Zie vervolg blz. 2) Mijlpalen op de iveg naar de vrede Wapenbestand in het Midden-Oosten iSprpr/y/ Redoktïe - Administrtaie Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 PRIJS PER NUMMER 4 fr. Maandaoonnement 15 fr. Jaarabonnement: 180 fr. Verantwoordelijke uitgever: Jacques Timmermans - 52, Molenstraat - 9300 Aalst WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Terwijl onze kinderen van de vakantie genieten, denken de ouders aan de dag waarop zij weer naar school zullen gaan. Voor vele ouders, inderdaad, stellen zich daarbij ernstige pro blemen. Dat zij daaraan denken, spreekt in hun voordeel; het is het bewijs dat zij met de toekomst van hun kinderen be gaan zijn. WELK ONDERWIJS KIEZEN Voor de ouders wier kinderen voor het eerst naar de school gaan, stelt zich de vraag van de keuze van het onderwijs. Aan welke school zullen zij hun kinderen toevertrouwen? Aan de openbare school? Aan de vrije, katolieke school? Voor de toekomst van het kind is deze keuze van zeer grote betekenis. Niet omdat het vrij onderwijs geen goede scholen zou tellen of zijn onderricht niet zou op peil staan dat de ouders voldoening kan schenken. Wel, echter, omdat de ouders in feite te bepalen hebben in welke atmosfeer het onderwijs zal gegeven worden. Wij bevelen met klem de openbare school aan! Wij doen dat, in het volle besef van de verantwoordelijkheid die wij hebben voor de toekomst van al de kinderen van onze leden. De socialistische beweging streeft immers het hoogst mogelijke welzijn na voor al haar aanhangers. Voor de kinderen, hun toekomst, hun geluk, hun kansen in het leven, gevoelen wij ons medeverantwoordelijk. Daarom zeggen wij tot onze partijgenoten, dat de openbare school de beste is voor hun kinderen. DE OPENBARE SCHOOL DE BESTE Bij de keuze van de openbare school laten wij ons niet leiden door overwegingen voor of tegen welk geloof ook. Wij weten immers dat in de openbare school de kursus in moraal van de verschillende godsdiensten degelijk wordt gegeven. Deze lessen worden gehouden onder toezicht van de geestelijke overheid, door personen die daartoe door zelfde geestelijke overheid wer den aangeduid. Bijgevolg stelt zich hier geen enkel probleem. Ouders die wil len dat hun kinderen godsdienstlessen volgen, weten dat zij dat in de beste voorwaarden kunnen doen. Ouders die willen dat hun kinderen zouden onderricht worden in de lekenmo- raal, kunnen dat aanvragen en in alle openbare scholen be komen. De voorbije week was geken merkt door belangrijke initiatie ven die moeten leiden naar ont spanning en vrede in plaats van gruwel en oorlog, die ondanks de lessen van twee wereldoorlogen, nog schering en inslag zijn. Het is ontegensprekelijk dat de wereldvrede het meest wordt bedreigd in het Midden - Oosten. De oorlog tussen Israël en de Arabische landen duurt reeds méér dan 20 jaar, doch sedert de 6-daagse veldtocht in juni 1967, laaide het konflikt zeer sterk op. Gevaarlijk voor de vrede is, dat sindsdien in het Midden-Oosten aan militair op bod wordt gedaan door Rusland en Amerika. De aanvaarding van het Plan Rogers voor het Midden-Oosten kan de aanloop zijn tot moge- sing. Het Rogers-plan behelst een staakt-het-vuren van 90 da gen langs het Suez-kanaal. Dat gebied moet worden omgevormd tot «niemandsland» doordat zo wel Egyptenaren als Israëli's zich Nog vóór de lijst van de Volks unie voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen te Aalst werd bekendgemaakt hebben reeds velen de affiches gezien waarmee de heer Blommaert An- toon de kiezers er wil toe aan zetten voor hem te kiezen. Ook aan zijn woning. Gentsestraat, 147, heeft hij zijn persoonlijke affiches aangeplakt. Wij hebben onze mening over politieke propaganda en wij geven elk het recht hierover een andere mening te hebben... maar het gaat nu hier niet om. De heer Blommaert is hande laar en hij heeft een atelier waar kunst- of andere foto's op hout worden geplakt. Hij is 28 jaar oud en zou dus in alle opzichten voldoen om een waardig Volks unie-kandidaat (volgens de nor men van deze partij dan alles zins) te zijn. Wat wij ons af vragen is of hij buiten deze partij veel uitstraling heeft en of hij bij de jongeren wel sympatie kan genieten. De zaak is namelijk zo dat de heer Blommaert in zijn atelier twee jonge vrouwen tewerkstelt die beiden meerderjarig zijn. Als werkgever, en dan als Vlaams werkgever, betaalt hij aan deze vrouwen een uurloon van 30 fr. Ja, ja, lezer U hebt heel goed ge lezen dertig frank per uur; voor de verheffing van het Vlaamse volk betaalt men dergelijke grote som; voor de ontvoogding van het Vlaamse volk; werk in eigen streek; Vlaams als voertaal in ons bedrijfsleven; geef de jon geren een kans in hun eigen stad; Vlaams geld beheerd door Vlaamse mensen. Vele van deze slogans kunnen onze goedkeu ring wegdragen en voor vele er van strijden de socialisten. Maar als men deze alle wil verwezenlij ken door zijn werknemers 30 fr per uur te betalen, dan kunnen wij spijtig genoeg niet meemarsje- ren. Zoals het een sociaal-Vlaams werkgever past heeft ook de heer Blommaert aan zijijn werknemers volledig recht op inspraak. Zo ge beurde het dat één van zijn werkneemsters, die het nu einde lijk toch al te bar leek dat zij amper 30 fr verdiende, terwijl het minimumloon van een «on- derhoudswerkvronw voor licht werk» toch nog paritair vast gesteld werd op 41 fr, ging vra gen om opslag te krijgen. En zie, wat deed de heer Blommaert (kandidaat op de lijst van de Volksunie voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen in de stad Aalst)? Hij greep naar het middel dat de patroons nog tot bij het begin van deze eeuw konden hanteren. Hij zei: Neen, juffrouw, dat gaat niet... En zij kon gaan! Want een loon van méér dan 30 fr per uur wenst de heer Blommaert niet te betalen, hij is immers Vlaams en vooruit strevend zoals de partij waar voor hij strijdt. Hebt gij dat gelezen, jonge man en jonge vrouw? Hebt gij dat ge lezen, kiezers die voor de eerste maal naar de stembus zult gaan? Kent gij het vervolg van het spreekwoord Luister naar mijn woorden maar...? Onthou dit dan voor 11 oktober en de volgende verkiezingen. Het geeft immers steeds zo'n naar gevoel als men zich nadien beklaagt verkeerd te hebben gedaan. Voor mensen die werk of an der werk zoeken bij een Vlaams patroon kunnen we nog enkel deze verwittiging geven: als U bij de heer Blommaert uw diens ten aanbiedt, vraag eerst wat hij gaat betalen. Misschien zal het voordeliger uitvallen verder te gaan stempelen. Of anders zal de heer Blommaert misschien een affiche minder laten drukken om U een hoger loon te kunnen geven. 20 km terugtrekken. Voort zou den alle betrokken staten zich bereid moeten verklaren de reso lutie van de Veiligheidsraad van 22 november 1967 na te leven. Egypte en Jordanië moeten een verbintenis aangaan om in vre de met Israël te leven en «het recht van dat land op een veilig bestaan binnen vastgelegde gren zen erkennen». In ruil daarvoor moet Israël er zich toe verbin den zijn troepen terug te trekken lijkheid van een politieke oplos- uit de bezette gebieden. De on derhandelingen zouden moeten worden hernomen door tussen komst van Uno-bemiddelaar Gun nar Jarring. Sinds het bestand van vrijdag nacht heerst er absolute rust langs het Suezkanaal. Hopelijk lukt Gunnar Jarring in zijn po ging tot oplossing van de krisis in het Midden-Oosten. Brandt en Kosygin tekenden niet-aartvalsverdrag Willy Brandt, Westduits kanse lier. is een grote stap vooruit in het verbeteren van de betrekkin gen met het Oostblok. Het niet- aanvalspakt dat tussen West- Duitsland en de Sovjetunie woensdag j.l. werd gesloten houdt immers in dat Bonn het bestaan van twee Duitse staten erkent. «Zij beschouwen, voor wat het heden en de toekomst betreft, de grenzen van alle staten in Europa als onschendbaar zoals zij getrok ken zijn op de dag van de onder tekening van het verdrag, met in begrip van de Oder-Neisse-grens». Daarmee zal dan ook een vijf entwintig jaar oude etterbuil verdwijnen. Want het Duitsland- vraagstuk is sedert méér dan twintig jaar het politieke zor genkind van Europa. Willy Brandt heeft met zijn «Ost-Politiek» de grote verdien ste de toenadering tussen Oost en West te bewerkstelligen. Een onbetwistbare ontdooiingsperiode werd aldus ingezet sedert de zo lange jaren durende «koude oor log». Door het wegnemen van de spanning wordt de vrede een grotere zekerheid. Dit was trouwens noodzakelijk om tot een Europese en Interna tionale Veiligheidspolitiek te ko- Vietnam blijft zorgenkind Ondertussen gaat de oorlog in Vietnam onverminderd voort. Al hoewel thans een beetje uit de politieke aktualiteit verdwenen worden we toch regelmatig opge schrikt door de gruweldaden die daar nog dagelijks worden ge- pleegd. Enkele weken geleden kregen we immers nog beelden doorge seind van folteringen die door de Amerikanen aldaar worden uit gevoerd. De zgn. «tjjgerkooien» konden niet worden weggecijferd. De interventie van de V.S. in Cambodja bracht trouwens ook nog niet het bewijs dat deze noodzakelijk was om aan de oorlog in Vietnam een einde te stellen. Deze week werd immers nog de uitslag van een geheime opiniepeiling bekendgemaakt in verband met de Amerikaanse in val in Cambodja. De uitslag er van geeft de totale afkeuring weer van de Amerikaanse politiek. De openbare opinie dient op nieuw gemobiliseerd ten einde op de Amerikaanse regering druk uit te oefenen en de volledige terug trekking van de Amerikaanse troepen te bekomen. Aldus kan slechts een einde komen aan de oorlog die in Vietnam wordt ge voerd Een oorlog die reeds zoveel dood en ellende bracht. ^BROSDeRS P{/P /t4A/MEAf£. Vi^Ë'RS MP

Voor Allen | 1970 | | pagina 1