VLAAMS Vlaamse en Waalse B.S.P. Voorzitters Grondwet uit de slop Desondanks positieve besluiten inzake ideologie, de binnenlandse en buitenlandse politiek Arbeidskontrole Oorlog aan premieverkoop INCIDENTRIJK KONGRES VAN DE JONGSOCIALISTEN ZATERDAG 21 NOV. 1970 22e JAARGANG Nr. 45 PRIJS PER NUMMER 4 fr. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT BERT VAN HOORICK Redaktie - Administrtaie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053/24869 Postcheekrekening 95.24.64 Maandabonnement. 15 fr. Jaarabonnement: 180 fr. Verantwoordelijke uitgever: Jacques Timmermans - 52, Molenstraat 9300 Aalst DOOR VOLKSVERTEGENWOORDIGER Dit is een belangrijke politieke week geworden. Zij zal haar verlengstuk krijgen in stemmingen en beslissingen die in de komende dagen zullen vallen. De BSP kongresseert op 12 december om partijgenoot Collard als voorzitter te vervangen en het nationaal bureau te verkie zen. Het is nu vrijwel zeker dat voor een termijn van twee jaar er twee voorzitters zullen worden aangeduid, een Vlaamse en een Waalse. De bedoeling is nadien het voorzitterschap op nieuw in één persoon te verenigen, alternatief om de vier jaar een Waal en een Vlaming, tk betwijfel persoonlijk of dit over twee jaar nog mogelijk zal blijken. In België gaan onze beide gemeenschappen zich verder organiseren. De partijen kunnen inzake hun struktuur tenslotte niet anders dan zich aan de nieuwe staatsstrukturen aan te passen. Dit hoeft geen schei ding tussen Vlaamse en Waalse socialisten te betekenen vermits er één nationaal bureau blijft behouden en de socialistische arbeidsbeweging boven de taaiindelingen verbonden blijft voor het streven naar één en hetzelfde ideaal. Er is een fraaie kans dat de grondwet uit het slop geraakt, altans op het ogenblik dat wij deze regels schrijven. De PW-PLP heeft een panische angst voor nieuwe verkiezingen die praktisch onvermijdelijk zouden zijn wanneer de regeringsont werpen inzake grondwetsherziening andermaal schipbreuk in de Kamer zouden lijden. Vandaar hun voorstel de huidige af bakening van het Brussels tweetalig gebied te behouden zonder dit evenwel in de grondwet in te schrijven. De zes randge meenten met faciliteiten zouden deel uitmaken van het Vlaamse taalgebied. De francofonen hopen aldus de definitieve afgrende ling van Brussel door de grondwet te vermijden. Brussel zou dus nog expansie kunnen kennen bij gewone wet maar niet zonder dat de Vlaamse meerderheid in het parlement daar zou in toestemmen. Welk standpunt de regering daarin ook aan neemt, er blijft steeds een kans dat enkele Waalse PVV'ers ditmaal aanwezig blijven in de Kamer zodat de tweederde meer derheid zou kunnen bereikt worden. Belangrijk is ook de perskonferentie die Georges Debunne. algemeen sekretaris van het ABVV, gewijd heeft aan het ver slag dat wordt voorgelegd aan het ABVV-kongres. In dit verslag wordt krachtig stelling genomen voor de invoering van de arbeiderskontrole. Deze veronderstelt een voorafgaande en vol ledige informatie van de werknemers en de mogelijkheid voor hun vakbondsorganisatie haar mening te kennen te geven vóór beslissingen door de onderneming worden genomen. De arbei derskontrole wordt niet alleen geëist op het vlak van de on derneming, maar ook op dit van de ondernemingsgroep, de sek- tor, het gewest, het land en Europa. Deze opvatting van het ABVV, die sinds lang door de BSP-federatie Aalst is voorop gesteld geworden, staat lijnrecht tegenover de betrachting van de kristene sociale organisaties medebeheer in de onderne mingen te verwerven. Het is duidelijk dat medebeheer de arbei dersbeweging meesleurt in het kapitalistisch regime en in de klassesamenwerking. Het ABVV spreekt zich duidelijk uit tegen de integratie In het kapitalisme, wat wij tenvolle toejuichen en krachtig bijtreden. Van betekenis is ook de stellingname van de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie betreffende de handelspraktijken. De handelaars en hun verenigingen voeren sedert geruime tijd strijd tegen de oneerlijke konkurrentie die zich vooral laat gelden door de premieverkoop en door minderwaardige produk- ten. Te Aalst had vóór de gemeenteraadsverkiezingen een pro testvergadering en betoging tegen de oneerlijke handelsprak tijken plaats. Een wetsvoorstel werd ingediend door de volks vertegenwoordigers van ons arrondissement. Op dit ogenblik is een ontwerp Leburton-Hanin in behandeling in de Senaat. Het is ontoereikend en werd ingevolge een socialistische tus:/ - komst opnieuw naar de kommissie verwezen. Gans de socia listische beweging heeft thans de oorlog verklaard aan de premieverkoop en aan andere oneerlijke handelspraktijken die slechts nadelig uitvallen voor de verbruikers en de prijsstij gingen _n de hand werken. Deze socialistische stellingname zal zowel de eerlijke han delaars als de arbeiders en alle verbruikers ten goede komen. BERT VAN HOORICK. Minister Breyne op het spreekgestoelte tijdens de openingszitting Een voorstel van de federatie Gent heeft tijdens dit kongres een totale ommekeer veroorzaakt in het bestuur van de Vlaamse Jongsocialisten. Nationaal sekre taris Fernand De Wit (33 jaar, 6 jaar in funktie) nam onmiddel lijk na de aanvaarding van dat voorstel ontslag en werd daarin gevolgd door Wilfried Wouters (31), elf jaar lid van het Na tionaal Bureau. Beiden worden door een aantal Jongsocialisten geacht te behoren tot een te ge matigde groep in de beweging. Kandidaat-voorzitter Karei Van Miert, zich blijkbaar solidair voelend met De Wit, trok zijn kandidatuur in, zodat niets nog de verkiezing van Marcel Colla (27 jaar, Antwerpen), in de weg stond. Een machtsgreep, waarvan de federaties Gent, Antwerpen en Mechelen als de auteurs worden beschouwd, was geslaagd. Het voorstel van Gent, op de eerste dag van het Jongsocialis- tenkongres dat te De Haan door ging houdt het volgende in: ten eerste, het bureau wordt uitge breid tot 15 man. ten tweede, de Jongsocialistenraad moet ten minste vijf maal per jaar verga deren en punt drie, de funktie van nationaal sekretaris wordt gesplitst: er komt een admini stratief en een politiek sekretaris. Dit laatste punt verwekt deining in de zaal. Het komt er inder daad op neer dat alle politieke macht wordt onttrokken aan de door de beweging betaalde sekre taris, met name Fernand Dewit. De reaktie blijft dan ook niet uit. Fel verzet komt van Van Miert de politieke lijn moet door het Bureau worden bepaald, niet door een persoon»), en van Dewit zelf: «Ik wens geen be diende te zijn». Na eindeloze diskussies over de procedure, wordt ten slotte in een wanordelijke en woelige sfeer gestemdhet voorstel van Gent wordt nipt aanvaard, 83 ja. 78 nee. Onmiddellijk trekt Van Miert zijn kandidatuur in en geven Dewit («Ik aanvaard deze kaakslag niet») en Wouters hun ontslag. De verkiezing van de nieuwe voorzitter stelt dan ook geen pro blemen: de enige overgebleven kandidaat, Colla krijgt 97 stem men voor en 49 stemmen tegen. Het is dan al na II uur 's avonds en het duurt nog ruim een uur vooraleer ook gekozen is voor het Nationaal Komitee en voor het Bureau. Dit laatste loopt trouwens niet van een leien dak je. Er ontstaat namelijk diskussie over de funktie van een politiek sekretaris. Stemmen gaan op om mensen die in vast dienstverband werken voor een van de instel lingen van de socialistische be weging, niet in aanmerking te la ten komen. Dit voorstel, duidelijk geïnspireerd door de Gentse ar gumenten voor de splitsing van het sekretariaat, wordt echter door Gent van de hand gewe zen en etnslotte oordeelt het kon gres dat het Nationaal Komitee moet beslissen over de eventuele onverenigbaarheden. Dit gebeurt op de tweede dag van het kongres, de zondag. Er blijkt al dadelijk één kandidaat te zijn voor het politieke sekre tariaat, met name Willy Van Volsem. sociaal adviseur bij de Centrale voor Metaalbewerkers. Door het pasverkozen komitee wordt zijn kandidatuur aanvaard, maar het kongres zorgt voor een nieuwe «coup de théatre»: Van Volsem wordt weggestemd met 78 stemmen tegen en 76 voor. Het kongres zit daardoor ho peloos in het slop. In de namid dagzitting wordt daarom door de federatie Aalst voorgesteld dat F. De Wit zal blijven tot in het Nationaal Komitee een oplossing is gevonden. Het kongres stemt daarmee in, maar De Wit deelt even later, op 't meest drama tische moment, mee dat hij wei gert te blijven. In bedekte, maar niet verkeerd uit te leggen woor den valt hij de promotoren van de statutenwijziging aan, dia hij ervan bescnuidigt een «inge nieus uitgewerkte machinerie» te hebben op touw gezet. «Ik hoop dat zij dezelfde onbetaalde moed zullen opbrengen om op te treden als straks Leburton partijvoorzit ter wordt», zo besluit De Wit, die na zijn toespraak de zaal ver laat en wordt gevolgd door en kele tientallen aanhangers, de afgevaardigden van Leuven, Brugge en Limburg. Het kongres besluit dat het Bu reau voorlopig zal instaan voor het sekretariaat. Aan het Natio naal Komitee wordt volmacht ge geven om tijdens zijn eerstko mende zitting een politiek en een administratief sekretaris aan te duiden. Tens lotte wordt een motie goedgekeurd waarin de Jonsocia- listen hun verontrusting uitspre ken over «de aktiviteiten van minister Vranckx in verband met het inbeslagnemen van publika- ties en het voornemen om de wetten op privé-milities aan te passen». Voordien keurde het kongres eenparig een reeks resoluties goed waarin o.a. stelling wordt genomen «tegen de sociale pro grammatic in de mate dat deze de autonomie van de vakbond vermindert». Een werkgroep wordt opgericht die o.a. als opdracht heeft bij stakingen en andere akties blijk te geven van de daadwerkelijke solidariteit van de beweging. Ook verklaren de J.S. te stre ven naar een klasseloze maat schappij waarin het gezin in zijn huidige vorm verdwenen is. In verband met de verkiezin gen eisen ze dat in de toekomst persoonlijke propaganda geleid en gekontroleerd moet worden, ge voerd rond politieke tema's. Wat de buitenlandse politiek betreft, wordt «het zionisme ge brandmerkt als een uiting van imperialisme». Volgende week echter mw over de positieve en vooruitstre vende «resoluties».

Voor Allen | 1970 | | pagina 1