Solidair met Baskische militanten en Spaanse arbeiders Grondwetsherziening van de baan Nu dringende ekonomische decentralisatie doorvoeren Monster-proces Ie Burgos uitdagend voor demokratische krachten over gans de wereld DE WERKGROEP VOOR DE EXPANSIE VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST IN MEMORIAM ZATERDAG 10 DEC. 1970 22e JAARGANG Nr 49 PRIJS PER NUMMER 4 fr. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT BERT VAN HOORICK Spanje roert Burgemeester Blanckaert en schepen Van Hooriek bij minister Vlerick Redoktie - Administrate - Publiciteit 52. MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel.: 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 MaandaDonnement 15 fr. Jaarabonnement: 180 fr. Verantwoordelijke uitgever: Jacques Timmermans - 52, Molenstraat 9300 Aalst DOOR VOLKSVERTEGENWOORDIGER Het Comité de Salut Public kan met enkele duizenden fransdolle Brusselaars nog betogen en dure eden zweren dat zij zich nooit zullen onderwerpen. Evenzo kan de Volksunie nog een tijdje doorgaan met de grote meerderheid van de Vlamingen, die niet naar de pijpen van Van der Eist, Schiltz en konsoorten wensen te dansen, voor volksverraders te brandmerken. En op zijn beurt kan het Kassemblement Wallon het tegenoverge stelde blijven verkondigen en beweren dat Wallonië en Brus sel aan de Vlaamse geeuwhonger zijn overgeleverd. Feit is dat de nieuwe grondwet er door is, dat een belangrijke struikel steen uit de weg is geruimd en dat de staatshervormingen nu kunnen beginnen zodanig dat het «Belgique de papa» de plaats gaat ruimen voor een België van de gemeenschappen. Dat de nationalisten aan beide zijden van de taalgrens een huilkoor hebben aangegeven hoeft niet te verwonderen. Zij weten dat hen een goed stuk van het gras onder de voeten wordt weg gemaaid. Naarmate de Vlaamse en Waalse gemeenschappen zich thans gaan organiseren zal er minder plaats zijd voor de nationalistische demagogie. Het wordt nu immers een kwestie van opbouwen. En dat gebeurt niet met holle slogans. Door de grondwetsherziening wordt het parlement gesplitst in twee taalgroepen, de Nederlandstalige en de Franstalige. Ieder van deze taalgroepen zal de zelfbeschikking hebben over de eigen kulturele aangelegenheden. De kulturele autonomie krijgt dus definitief gestalte of men dit nu kultureei federalisme of niet wenst te noemen. De taalgebieden zijn grondwettelijk afgegrensd: het Nederlandstalig gebied tot hetwelk ook de zes betwiste randgemeenten behoren; liet Franstalig gebied, het Duitstalig gebied en het tweetalig gebied Brussel dat tot de 19 gemeenten is afgegrendeld. Slechts wanneer de meerderheid van de Vlamingen in het parlement daar zou mee akkoord gaan kan Brussel worden uitgebreid, wat men in geen geval hoeft te vrezen. Rond Brussel zullen Vlaamse federaties van gemeenten worden opgericht die taalkundig een grotere weerstand zullen kunnen bieden. De grote agglomeratie Brussel van de 19 ge meenten zal zoals de andere grote agglomeraties worden inge richt met een agglomeratieraad en een agglomeratiekollege. Voor Brussel zal het agglomeratiekollege paritair moeten wor den samengesteld, d.w.z. evenveel Nederlandsprekenden als Fransprekendcn op de voorzitter na. Te Brussel zullen tevens twee kulturele kommissies, een Vlaamse en een francofone zelf kunnen instaan, met de nodige financiële middelen, voor de uitstraling van de eigen kuituur en het eigen onderwijs. Daar tegenover staat enkel dat in Brussel de vrijheid van de familie vader wordt hersteld. Zij kan inderdaad aanleiding geven tot de verfransing van het Vlaamse kind te Brussel Maar ondanks alle mogelijke taalwetten heeft men in het verleden deze ver fransing niet tegengehouden. Het zal nu met andere middelen moeten gebeuren. Welnu, het is duidelijk dat naarmate de Vlaamse gemeenschap zich organiseert, er gemakkelijker een rem op deze verfransing van de Vlamingen te Brussel zal wor den gezet. In de Kamer hebben zowel de Waalse ais de Vlaamse socia listen het geraas en de hatelijke uitspraken van de nationalis ten over zich laten heen gaan. Wij willen dat de gemeenschap pen zo snel mogelijk hun organen krijgen. Niet in het minst hun organen van de ekonomische decentralisatie. Deze wet werd in de maand juli gestemd in Kamer en Senaat. Het is een kader wet, wat betekent dat er heel wat uitvoeringsbesluiten moeten worden getroffen om haar in de werkelijkheid om te zetten. Een struikelsteen hierbij waren de zes randgemeenten, maar die is nu weggenomen door de grondwetsherziening die deze randge meenten ondubbelzinnig in het Nederlands taalgebied situeert. Wij wensen dat er onverwijld werk wordt van gemaakt. Wij on derschatten de kulturele autonomie, die nu grondwettelijk is geworden, niet. Maar de ekonomie is de onderbouw van alles en dus ook van het systeem dat werd uitgewerkt om een nieuw België mogelijk te maken. Bovendien houdt de wet op de eko nomische decentralisatie een reeks bepalingen in die, zoals de oprichting van een planbureau en een Dienst voor Nijverheids bevordering, van aard zijn een grotere bevoegdheid en een gro tere ingreep van de gemeenschap op ekonomisch vlak mogelijk te maken. De ekonomische decentralisatie, met de Ekonomische Raden en Ontwikkelingsmaatschappijen in Vlaanderen zoals in Wallonië, moet nu dringend worden doorgevoerd. De nieuwe be palingen van de grondwet en de ekonomische decentralisatie zullen aldus de demokratie verruimen doordat zjj, steunend op de gemeenschappen en op de gewesten, een reeks belangrijke organen dichter bij het volk brengen. Wanneer wij daaraan de aktie koppelen voor de arbeiderskontrole en de voorrang die dient verleend te worden aan de koliektieve behoeften, zoals voorgesteld door het A.B.V.V., dan opent zich een nieuw per- spektief om met vereende krachten een maatschappij na te stre ven die dient te steunen op de politieke, ekonomische en kul turele demokratie. Over de ganse wereld wordt sterk geprotesteerd tegen de uit daging van het Franco-regime aan de internationale demokra tische openbare mening. De meest elementaire rechten van de men worden in Spanje ge fnuikt en de verontwaardiging tegenover de Franco-diktatuur wordt steeds maar algemener. Deze week werd door onze socialistische volksvertegenwoor digers bij Minister Harmei tus sengekomen opdat de Belgische Regering bij de ambassadeur en de regering van Spanje stappen zou aanwenden ten voordele van de vrijheidsstrijders en zij tevens haar ongerustheid zou uiten over de bestaande toestand in Spanje. Woensdag had tevens op initia tief van het gemeenschappelijk vakbondsfront ABVV-ACV een al gemene werkonderbreking plaats uit simpatie met de Baskische mi litanten en Spaanse arbeiders. Wat roert er ginder in Span je? De dictator Franco doet dat fiere volk reeds jaren gebukt gaan onder de meest hatelijke vorm van dictatuur. Geen persvrijheid, geen vrijheid van vereniging, verbod om tegen het regime te betogen. Gevang en folteringen zijn het lot van al die helden die het toch aandurven het hoofd omhoog te steken om wat naar vrijheid te snakken en de zucht ernaar publiek te verkondigen. De gruwel die van Franco's re gime uitgaat is momenteel zo sterk en zo ondraaglijk geworden dat het internationaal geweten er letterlijk van geschrokken is. Het proces van Burgos deed de maat overlopen. 15 mensen staan voor het gerecht dat op korn- mando van Franco oordeelt en veroordeelt tot de doodstraf of tot jarenlange opsluiting. Vrou wen en priesters worden zelfs niet gespaard. Kloosters en hun kloosterlingen gewone priesters en zelfs bis schoppen trekken mee de partij van het volk. Mocht het hatelij ke regime van Franco breken het ware geen moment te vroeg zo niet zal vroeg of laat in Spanje een werkelijke vulkaan losbar sten. Regimes van dictatuur kun nen soms lang leven maar de zuivere geest van de vrijheid Is niet uit te roeien, uiteindelijk wint de kamp voor vrijheid al tijd het pleit. Het moedige ver zet van het Spaanse volk, de wilde betogingen in Barcelona, Tarrassa en elders moeten aan Franco reeds menig slapeloze nacht bezorgd hebben. Moge het Spaanse volk weldra verlost wor den van zo een gruwelijk tiran wier hatelijk regime als een vui le vlek het Westen van Europa schandelijk bezoedeld. Senator Van der Bruggen D. Woensdag hebben burgemeester Blanckaert en Schepen Van Hoo riek een bespreking gehad met minister Vlerick over de werk zaamheden van de werkgroep voor de expansie van het arr. Aalst, die werd opgericht na de betoging tegen de sluiting van Fabelta. De stad Aalst had haar on genoegen te kennen gegeven over het feit dat in deze werkgroep geen vertegenwoordiger van het stadsbestuur werd opgenomen. Minister Vlerick verklaarde zich akkoord een vertegenwoordiger op te nemen in een nieuwe werk groep die hij zal oprichten voor de kontrole van de uitvoering van het plan ter bevordering van de infrastruktuur en van de ekono mische expansie die hij tans zal oprichten. Immers de werkzaam heden van de huidige werkgroep zijn beëindigd. In de studie die werd opgesteld werd de noodzaak van 2.000 nieu we werkgelegenheden per jaar in het arrondissement Aalst voorop gesteld. Verschillende infrastruk- tuurwerken zoals de verdere uit voering van de Ringlaan te Aalst in drie fasen, de uitrusting van Industrieparken, de oostelijke om leiding te Ninove en de nieuwe verbinding NinoveAalst, de vestiging van nijverheden werd er eveneens in voorzien. Te melden ook de oprichting van een «doortocht kompleks»» voor nieuwe nijverheden in het Aalsterse, wat betekent de op richting van een fabriekshal waarin voorlopig nijverheden kunnen beginnen te produceren in afwachting van hun definitieve vestiging evenals de oprichting van een onthaalcentrum voor in vesteerders in het industriepark te Erembodegem. De konklusies en het plan van de werkgroep zullen eerlang wor den gepubliceerd. Het is precies of het nog moor pas gebeurd is... Helaas, het is reeds twee jaar geleden dat wijlen ons aller vriend Armand De Pelsmaecker samen met Etienne Vijverman bij een auto-ongeval om het leven kwam. Dat gebeurde inderdaad te Ninove op 14 december 1968 Op die sombere dag verloor de bevolking van Dender leeuw en allen die hem kenden een innige vriend, die zij nooit zouden vergeten. Zijn ontelbare socialistische vrienden uit het gehele orrondissement zijn ook in gedachten nog steeds als vriend bij hem gebleven. Het arrondissementsbestuur B.S.P.

Voor Allen | 1970 | | pagina 1