VLAAMS I I Federaties van gemeenten ONTROERENDE HULDE AAN COLLARD Hulde aan Leo Collard Regeringsbeleid unaniem goedgekeurd ondanks felle kritiek op minister Vranckx De jeugd niet teleurstellen (Zie vervolg blz. 8) EEN BELANGRIJKE NIEUWE INSTELLING Door BERT VAN HOORICK Bevoegdheden (Zie vervolg blz. 2) ZATERDAG 30 JANUARI 1971 23e JAARGANG Nr 5 Redaktie Adninistrtaie Publiciteit 52. MOLENSTRAAi 9300 AALST Tel.: 053/24869 Postcheckrckcning 95.24.64 PRIJS PER NUMMER 4 fr. Maandabonnement 15 tr. Jaarabonnement: 180 fr. Verantwoordelijke uitgever: Jacques Timmermans 52, Molenstraat 9300 Aalst WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Dan Ewide en leborion nieuuie miners van de B.S.P. Zaterdag 23 en zondag 24 ja nuari 11. kwamen méér dan dui zend afgevaardigden samen in nationaal kongres ten einde de opvolging van Leo Collard als B.S.P-voorzitter te regelen en een onderzoek te wijden aan de politieke toestand. Met 827 stemmen tegen 196 en 71 onthoudingen werd het dub bele voorzitterschap aanvaard. Aangezien Jos Van Eynde en Edmond Leburton de enige voor gedragen kandidaten waren wer den ze aldus ook met een over donderend applaus door het kon gres bevestigd. Vooraf, dus ook de zaterdag voormiddag hadden de federa ties hun stemmen uitgebracht voor de verkiezing van de leden van het Nationaal Bureau. Werden verkozen VLAAMSE LEDEN: E. Anseele, G. Breyne, W. Claes, W. Geldolf, L. Major, J. Ramae- ckers, A. V. Acker, B. Van Hoey- landt. B. Van Hoorick, A. Vranckx, F. Gelders en H. Fayat. FRANSSPREKENDE E. Close, A. Cools, Germaine Coppée, F. Delmotte, A. Dubois, E. Glinne, R. Lammers, L. Na- mèche, F. Terwagne, A. Sweert, G. Cudell en E. Machtens. De 10 ministers die werden verkozen worden vervangen door W. Calewaert, A. Derore, S. Li- bert, E. Van Bogaert en L. Berk- vens van Vlaamse zijde en R. Bonzi, G. Dejardin, H. Desruel- les, R. Hures en E. Lacroix van Franstalige zijde. Zaterdagnamiddag had een huidezitting plaats ter ere van Leo Collard. Deze werd ingeleid door het Symfonie-orkest, van de R.T.B., dat werk uitvoerde van Purcell en Mozart. Nadien spraken Jos Van Eynde voor de B.S.P.Georges Debunne voor het A.B.V.V., Roger Ramaekers voor de socialistische coöpera tieve en Edmond Leburton voor de socialistische mutualiteiten, huldeblijken vft aan het adres van aftredend voorzitter Collard. «Voor mij is muziek altijd on afscheidbaar verbonden geweest aan de grote gebeurtenissen van het leven», zo zei Leo Collard in het begin van zijn ontroerend antwoord op de vele woorden van vriendschap, dankbaarheid en genegenheid die door vier woordvoerders van de Gemeen schappelijke Aktie waren uitge sproken om een hulde te bren gen, die met een koncert was in gezet. Ik ben u ook dankbaar», zei hij, omdat het uitgekozen programma overeenstemt met mijn eigen voorkeur Hij dankte ook de socialistische ministers die hem daags te vo ren twee schilderijen hadden overgemaakt van de naïeve rich ting «vermoedelijk omdat ik de reputatie heb naief te zijn»). Dit antwoordde Leo Collard na een lange ovatie die hem door een rechtstaande zaal wordt ge bracht, in een lange en vaak ont roerende rede op de huldebetui ging. Hij dankte de partij en de Bureauleden voor de steun en ie genegenheid, waarop hij steeds mocht rekenen. «Ik heb mij verantwoordelijk gevoeld voor de partij in de afgelopen 11 jaar, ik was de kapitein aan wie men het schip heeft toever- trouwd en die het schip en de bemanning in goede haven moest loodsen». «Na een reis van 11 jaar, heb ik de eer rekenschap af te leg- gen aan de partij van mijn zen ding. Het schip is in goede staat, de bemanning is nog aan boord, volledig». En vroeg voor de par tij het aan hem verleende ver trouwen over te dragen aan de twee nieuwe voorzitters en dank te Jos Van Eynde voor de be stendige samenwerking die uit gegroeid is tot een diepe vriend schap. Twee richtlijnen hebben mijn voorzitterschap geleid,» zei Col lard verder. «De wil de eendracht te behouden die al mijn daden heeft beheerst, de tweede richt lijn bestond in het uitwerken van een antwoord op de uitda ging van de moderne wereld. Dat antwoord is het front der pro gressisten.» De aftredende voorzitter ont leedde in het kort de neo-kapi- talistische maatschappij die on rechtvaardig is gebleven en maar kan verdwijnen door omvorming van het ekonomisch stelsel, waarop zij steunt. Daarom moe ten op het ekonomisch vlak de beginselen overgebracht worden die gelden voor een politieke de- mokratie: de medezeggenschap. De zending van de B.S.P. be staat erin, aan allen die weten dat er iets niet in orde is de maatregelen voor te stellen om dat alles te veranderen. En te vragen aan allen, die denken zo als wij, samen met ons op te trekken, in eerbied voor hun autonomie en voor hun eigen re ligieuze en filosofische overtui gingen. De frontvorming is een moei lijke weg «maar is de enige als wij werkelijk willen meewerken aan de verwezenlijking van een betere wereld». Wij moeten een loyale dialoog aanvaarden met H In gevolge de herziening van de grondwet moet de wetgever overgaan tot de oprichting van agglomeraties en federaties van gemeenten. De regering heeft er zich toe verbonden een ontwerp van wet neer te leggen voor 31 januari. Wij kennen op dit ogen blik noch de inhoud van dit do- kument noch de inzichten inzake de afbakening van de toekomstige agglomeraties en federaties van gemeenten. Zeker is dat wij met een basisdokument zullen te doen hebben dat heel wat diskussie en amendementen in het parlement zal uitlokken. Maar eens de wet goedgekeurd en dit zal tame lijk vlug moeten gebeuren zul len wij een nieuwe en belangrij ke stap hebben gezet in de rich ting van de decentralisatie en van de versterking van de gemeente lijke autonomie. Want de agglo meraties en federaties van ge meenten zullen van beide een der hoekstenen zijn. België telt op dit ogenblik nog 2.379 gemeenten. In 1830 waren het er 2.492. Het hoogste aantal gemeenten treffen wij aan in 1928, nl. 2.675. Reeds onder het Hollands bewind werd aangedron gen op de afschaffing van de ge meenten met minder dan 400 in woners. Het denkbeeld van de op richting van grote agglomeraties dateert van voor de tweede we reldoorlog. Sinds 1960 werden in spanningen gedaan voor het fu sioneren van gemeenten. Maar de procedure is moeilijk en langzaam zodat in tien jaar tijds slechts 284 gemeenten werden gefusioneerd, d.i. 12 t.h. van het geheel en slaande op amper 8 t.h. van de bevolking. In de ons omringende landen worden grote inspanningen ge daan om de plaatselijke besturen te restruktureren en leefbare een heden tot stand te brengen. Het parlement, als constituante, heeft zich dit in ons land ook tot doel gesteld langs de weg van de op richting van agglomeraties en fe deraties van gemeenten. Onze huidige gemeenten zijn meestal niet in staat hun taak naar behoren te vervullen. De vooruitgang van techniek en we tenschap hebben grondig de ar beiden het leven van de mens gewijzigd. Hieruit zijn nieuwe si tuaties gegroeid en zijn nieuwe behoeften ontstaan. Onze ver snipperde gemeenten kunnen on mogelijk het hoofd bieden aan twee belangrijke aspekten en pro blemen van deze tijd die zijn: de ordening van de bodem om een leefbaar milieu te handhaven of te herstellen en de kollektieve voorzieningen en uitrustingen. Maar ook het grondbeleid of liever de afwezigheid daarvan, de so ciale huisvesting, de ekonomische ekspansie, het gemeenschappelijk vervoer, de huisvuilverwerking en vele andere nog stellen problemen Hel is bovendien duidelijk dat de materie waarmee de voorwaar den waarin de lokale besturen in de toekomst zullen moeten werken nog grotere wijzigingen zullen ondergaan. Iedereen is het er dan ook over eens dat er nieuwe strukturen moeten komen wil' men de mens in zijn lokale ge meenschap kunnen dienen. Wan- Volksvertegenwoordiger neer de huidige gemeenten hier voor niet zijn opgewassen dan is de gemeentelijke autonomie met een een nonsens geworden. De ge meentelijke autonomie is steeds aangezien geworden als een bol werk van de demokratie tegen de traditionele centralisatie door de Staat. Alleen sterke gemeenten kunnen wat in de weegschaal leg gen t.o.v. de centrale macht. Een demckratisch systeem moet o.a. kunnen steunen op de lokale de mokratie. Welnu, door de oprich ting van agglomeraties en van federaties van gemeenten zal de gemeentelijke autonomie en de lokale demokratie worden ver sterkt, omdat alleen grotere een heden het leven en de macht van de lokale gemeenschappen kun nen herstellen of vrijwaren. De oprichting van agglomeraties en federaties van gemeenten is een antwoord op de uitdaging van de moderne tijd. Wij weten nog niet hoeveel federaties de re gering zal voorstellen. Het getal zal allicht schommelen rond de 250. Het is duidelijk dat 250 der gelijke eenheden, onder d.e vorm van vier of vijf agglomeraties en de rest federaties van gemeenten, eenheden zullen zijn die efficiën ter, ondernemender en sterker zullen zijn dan de huidige 2.379 gemeenten. Deze nieuwe lokale instellingen hebben het voordeel dat zij de bestaande gemeenten niet van de kaart vegen. Zij behouden hun gemeenteraden, schepenkolleges en burgemeesters. Alleen zullen zij een deel van hun bevoegdhe den moeten overdragen aan de agglomeraties en federaties, deze nl. die van gemeenschappelijk be lang zijn voor al de gemeenten die er deel van uitmaken. De bevoegdheden van de agglo meraties en federaties van ge meenten zullen hoofdzakelijk van technische aard en aanvankelijk minimaal gesteld zijn. Tot de uit sluitende bevoegdheid van de nieuwe instellingen zullen waar schijnlijk behoren: de organisa tie van de brandweer- en hulp diensten; de aanleg, het beheer en de politie van de wegen; de openbare slachthuizen; het ge meenschappelijk vervoer; de re glementering op de luchtbezoe- ling en het lawaai; de verwerking van het huisvuil; de algemene plannen van aanleg; de openbare diensten voor sociaal dienstbetoon ter vervanging van de huidige Kommissies van Openbare On derstand en eventueel andere be voegdheden. De agglomeraties en federaties van gemeenten zullen daarnaast allicht ook bevoegdheden hebben die gelijklopen met bevoegdheden die de afzonderlijke gemeenten blijven behouden, zoals deze met betrekking op de kollektieve voorzieningen inzake volksgezond heid, kuituur, sport, rekreatie, enz.; het aanleggen en beheren van parkeerplaatsen; de oprich ting van gemeenschappelijke technische diensten; de gemeen schappelijke aankoop en rationa lisering van het materiaal dat de gemeenten nodig hebben en an dere meer. Eventueel zouden de gemeenten ook vrijwillig andere bevoegdheden kunnen overdragen, terwijl de agglomeraties en fede raties tevens algemene aanbeve lingen aan de opgenomen ge meenten zouden kunnen doen op

Voor Allen | 1971 | | pagina 1