VLAAMS ZEG ER UW MENING OVER De eisen van de arbeidersklasse Indexatie van de belastingschalen is mogelijk door speciale heffing op buitengewone winsten Onderhandelingen tussen regering en openbare diensten moeten tot goed einde gebracht HEDEN VRIJDAG: ALLES OF NIETS? VERKIEZINGEN VAN DE LEDEN VAN DE C.G.0. V_G> *9 ZATERDAG 3 APRIL 1971 23e JAARGANG Nr 14 PRIJS PER NUMMER 4 fr. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST B VERSCHIJNT IN ALLE GEWESTEN VAN HET ARRONDISSEMENT JACQUES TIMMERMANS Achtendertig verkeerslichten, twintig auto ruiten, zes telefooncellen en vier winkel ramen op mijn aktief l Wat zal Mansholt nu daarop antwoorden ?-. Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel. 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement: 15 fr. Jaarabonnement: 180 fr Verantwoordelijke uitgever Jacques Timmermans - 52, Molenstraat - 9300 Aalst DOOR FEDERAAL SEKRiETARIS De voorbereidende diskussies in verband met ons adminis tratief kongres van 17 april a.s. zijn aan gang. Het kongresverslag dient besproken op de algemene verga dering van onze plaatselijke afdelingen. In dit kongresverslag moet vooral onze aandacht gaan naar de opgesomde probleemstellingen die doordringen tot de kern van de zaak. De kern van de zaak is het hart van onze beweging, dat aan een kritisch onderzoek wordt onderworpen. Wees niet mals en zeg of schrijf uw mening rechtuit over wat mis of scheef loopt in onze beweging. Wij kritikeren im mers niet om af te breken maar wel om op te bouwen en dat is de geest die ons moet bezielen in een grondige dialoog over de oriëntatie van de socialistische arbeidersbeweging en vooral op de taken die ons wachten in onze federatie. Om ons beter te kunnen richten op de toekomst werd een overzicht gegeven van de politieke- en elektorale toestand van onze beweging over de voorbije twee jaar evenals een korrekte analyse van de leden- en lezersbeweging onze plaat selijke afdelingen, nevenorganisaties en de gemeenschappelijke Het komt er evenwel op aan een zo breed mogelijke basis van militanten te raadplegen om de drijfveer van onze aktie, het doel van het socialisme duidelijk te stellen en daartoe de middelen te bepalen om het te verwezenlijken. Grondige diskussies in onze afdelingen moeten uitwijzen wat er dient gedaan om de politiek-ideologische vorming van onze militanten te verbeteren wat aan de grondslag ligt van interne ruzies als gevolg van ongezonde persoonlijke ambities die niets gemeen hebben met het doel onzer beweging het politiek leven in onze afdelingen en in de federatie herop te beuren door een goed te omschrijven propaganda en aktie. Deze laatste dient vooral op een soliede basis geschoeid en dat is dan vnl. het aantal B.S.P.-leden en lezers voor ons «Vlaams Weekblad Voor Allen» opdrijven. Voorstellen terzake worden verwacht van onze militanten. De samenstelling van het arrondissementeel bestuur is even eens een probleem dat werd aangesneden, want wat dient er te gebeuren om werkelijk tot een politieke staf te komen En spaart dan vooral uw kritiek niet op de werking van het federaal sekretariaat, dat waarschijnlijk beter kan werken dan nu het geval is. Uw positieve voorstellen zijn welkom en zullen ten goede komen aan onze afdelingen en de leden van het federaal sekretariaat zelf. Tenslotte ontleden we weeral kritisch-opbouwend de toe stand van onze nevenorganisaties, als daar zijn het politiek vrouwenwerk en jeugdwerk, onze socio-kulturele organisaties als daar zijn de C.S.C. en gepensioneerdenafdelingen. Als we dan nog even uw aandacht mogen vragen voor de a.s. parlementsverkiezingen om bepaalde ideeën inzake voor bereiding te vernemen en eveneens het probleem van de fe deraties van gemeenten wilt onder ogen nemen met eventueel ook mogelijke verkiezingen dan zijn wij ongeveer het rijtje af. Maar met dit laatste zal het nu wel zo'n vaart niet nemen. Het is niet de schuld van de arbeiders en bedienden wanneer de B.T.W. is ingevoerd tengevol ge van de Europese overeenkom sten. Het is niet aan onze wil te wijten wanneer hierdoor de prij zen stijgen en nog minder wan neer sommige nijveraars en han delaars nog misbruik maken van de B.T.W., op de koop toe, om hun prijzen op onverantwoorde wijze op te drijven. De toename van de levensduurte weerspiegelt zich min of meer in de aanpas sing van lonen en wedden aan de index. Maar een verhoging van de lonen en wedden heeft niets te betekenen wanneer de koopkracht aangetast wordt of dezelfde blijft, ondanks de loons verhogingen. Het tegendeel is waar. Hoe hoger de lonen, hoe hoger de belastingen. De slotsom is dat wij minder overhouden en de koopkracht dus daalt. Daar om luidt een socialistische eis indexatie van de belastingsscha len, alleszins voor de kleine en middelmatige lonen en wedden en voor de sociale vergoedingen. Dat vermindert het staatsinko- men Dan moet de staat zich maar verhalen op de buitenspo rige winsten. Welnu, mits het parlement een speciale belas tingsheffing stemt op de buiten gewone winsten, is het mogelijk de belastingsschalen voor de klei nen te indexeren. Dat is moge lijk. Het is noodzakelijk. Niet op de winsten van alle nijverheden, maar op de buitengewone win sten die in sommige nijverheids takken worden verwezenlijkt. De socialisten maken deel uit van de regering om het werken de volk te dienen, niet alleen in zijn onmiddellijke maar ook in zijn verderreikende verzuchtin gen. Als de partij zijn wij soli dair met de eisen van de ACOD voor de werknemers in openbare dienst. Zij hebben in hun levens standaard een vertraging in te lopen op de evolutie van lonen en wedden in de privénijverheid. Hun eisen zijn rechtmatig. De inwilliging ervan stelt ongetwij feld enorme problemen voor de staatskas en voor de staatsbegro ting. Wij begrijpen dat een re gering die met verantwoordelijk heid en sociaal gevoel wil han delen moet rekening houden met vele faktoren. Eén daarvan is het inflatiegevaar, de zogenaam de spiraal van loonsverhogingen en prijsverhogingen. En het is onverbiddellijk waar dat niet het peil van de lonen telt, maar wel wat men er kan mee kopen, met andere woorden de koopkracht. Maar een feit is dat de levens duurte stijgt meer dan ons lief is. Een feit is ook dat de lonen en wedden daar niet de schuld van dragen of althans niet het bijzonderste element ervan uit maken. Daarom kan de werkende klasse en kan het personeel van de openbare diensten niet de du pe zijn van de inflatorische nei gingen in de ekonomie. Wij wei geren ons te laten opsluiten in de redenering zo lief aan de ka pitalistische ekonomie wanneer het slecht gaat is er geen geld voor de werkerseisen en wanneer het goed gaat moet men de dom per zetten op de eisen omwille van het inflatiegevaar. Zeker, de staat zelf moet leven van zijn inkomsten. Maar de regering meet begrijpen dat de eisen van de A.C.OU, en het gemeenschap pelijk front voorrang moeten hebben op zovele konsideraties die men kan aanhalen. Daarom zeggen wij de onderhandelingen tussen regering en vakbonden van de openbare diensten moe ten tot een goed einde worden gebracht. Op het ogenblik waarop wij deze regels schrijven moet het Verbond van de Belgische Nij verheid zich nog eens bezinnen over de algemene eisen die door het vakverenigingsfront zijn ge steld. Heden vrijdag dienen de patroons hun antwoord te geven. Wordt het buigen of barsten Twee klassen staan tegenover el kaar, zoals het steeds in de ge schiedenis is geweest. De klasse van de werknemers eist haar deel op van de toegenomen wel vaart en van de buitengewone winsten die in sommige nijver- heidssektoren wordt gemaakt. Dank zij het A.B.V.V. eisen de arbeiders dit op, niet voor dege nen die werken in voorspoedige sektoren alleen, maar solidair voor iedereen. Tegen het parti cularisme en corporatisme van sommige splinterorganisaties in. die de werkende klasse alleen maar verdelen en de reaktie be wust in de hand werken, stelt zich het front op van gans de werkende klassen. Zo is het goed. Want alleen de eenheid geeft kracht, niet enkel om wat meer materiële goederen te verwerven, maar tevens om de kapitalisti sche maatschappij om te buigen naar een socialistische samcnle- ving. Op een aantal punten blijken de eisen niet te stuiten op een onverbiddelijk verzet vanwege de patronale organisaties. Het zijn de tien betaalde feestdagen, de kredieturen voor syndikaal vor mingswerk, het betaald rustregi- me voor zwangerschap en een vierde verhoging met 5 t.h. van de pensioenen na deze die in ju li a.s. moet worden gegeven en waarbij ook de regering is be trokken. Maar op andere fundamentele eisen is een breuk in de onder handelingen niet uitgesloten. Dan wordt het strijd. Het gaat hier om het kosteloos vervoer van de werknemers ten laste van de pa troons, om de 40-urenweek en de vier weken betaald verlof en om het overnemen van de werkne mersbijdragen voor werkloosheid en ziekteverzekering door de pa troons. Een maand geleden publiceer den wij in dit blad de slogan sociale eisen eerst. Wij zijn zo ver. De B.S.P. van het arrondis sement Aalst staat politiek vol ledig en zonder reserves achter de eisen van het A.B.V.V. en van het gemeenschappelijk vakbonds front. Niet alleen voor de privé- nijverheid maar ook voor de openbare diensten. Het staat nu vast dat de verkiezingen voor de leden van de Kommissies van Openbare Onderstand moeten plaats vinden op 26 APRIL en op geen andere datum. Binnen enkele dagen zullen wij onze afdelingsverantwoordelij- r ken een nota doen geworden over de wijzigingen betreffende de samenstelling van de kommissies. W—jü

Voor Allen | 1971 | | pagina 1