VLAAMS Arr. Aalst moet ekonomisch expansiegebied blijven VAKANTIE- GENOEGENS Bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen wijst begroting van Stad Aalst af VOLKSUNIE EN P.V.V. HAND IN HAND TEGEN WETSONTWERP C00LS OP PRIJSBEHEERSING Kaakslag voor giootsprakerige schepen Bogaert Parlemenls- en provinciale verkiezingen normaal op 28 mei 19721 ZATERDAG 31 JULI 1971 23e JAARGANG Nr 30 PRIJS PER NUMMER 4 tr. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST 8 VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Bert Van Hoorick, (Zie vervolg blz. 2) (Vervolgt blz. 2) Redaktie Administratie - Publiciteit 52. MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel. 053/24869 Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement: 15 tr. Jairabonnement 180fr. Verantwoordelijke uitgever Jacques Timmermans - 52, Molenstraat - 9300 Aalst DOOR Een van de taken van de regering en van het parlement bij de hervatting van de werkzaamheden zal bestaan in de aanduiding van de gebieden die verder in aanmerking zullen komen voor de wetten op de ekonomische expansie. België moet in dit opzicht rekening houden met de voor schriften van de Europese Ekonomische Gemeenschap en zal de ekonomische expansiegebieden moeten beperken in die mate dat zij samen niet meer dan 20 t.h. van de be volking beslaan. Er zal dus en dit terecht een keuze moeten worden gedaan. Wanneer men van keuze spreekt komt men direkt terecht bij het opstellen van objektieve kriteria. Volgens diegene die reeds werden bekendgemaakt en die worden betwist kwam het arrondissement Aalst, op het Geraardsbergse na, niet langer in aanmerking. Het is echter niet de enige moeilijkheid. Een nog grotere ligt verscholen in een billijke verdeling van de expansiekre dieten tussen Vlaanderen en Wallonië. Van Waalse zijde wordt betoogd dat het steeds beter in Vlaanderen en steeds slechter in Wallonië gaat en dat Wallonië bijgevolg prioritair en in een geest van nationale solidariteit moet worden behandeld. Van bepaalde Vlaamse zijde wil men slechts rekening houden met de bevolkingscijfers die hun weerspiegeling dan moeten vinden in de percentages van de ekonomische expansiekredieten, nl. 60 t.h. voor Vlaan deren, 40 t.h. voor Wallonië. Het is rekening houdend met deze twee stellingen dat de knoop na het parlementair verlof zal moeten worden doorgehakt. Er zit opnieuw kommunautaire springstof in. Wij kunnen nu reeds zeg gen dat wij als Vlaamse socialisten het Vlaams arbeiders belang zullen weten te verdedigen zonder daarom blind te zijn voor de noden van de arbeidersbevolking in Wal lonië. Vijftig jaar geleden was voor de arbeiders de vakantie een on gekend begrip. De heersende klas se van toen was algemeen de mening toegedaan dat het gewo ne volk geen verlof nodig had. Ze geloofden dat indien de ar beiders enkele weken per jaar zouden doorbrengen zonder te werken, hen dit tot luiheid en leegloperij zou aansporen. In de ogen van de bourgeoisie waren de werkers onbekwaam hun vrije tijd nuttig te besteden. Dat deze tijd bovendien zou bezoldigd wor den kon men zich in die tijd nauwelijks inbeelden. Het was nochtans in die termen dat de vakbonden hun eerste eis tot jaarlijks verlof formuleerden. Een week «betaald verlof» werd aldus in de tweede helft van de twin tiger jaren het voorrecht van de arbeiders, wier vakbond sterx ge noeg was om deze eis door te drukken en een weigerachtig pa tronaat tot toegevingen te dwin gen. Het heeft echter tot 1936 ge- duuid vooraleer een wet tot stand kwam, die het reoht op betaald verlof tot alle werknemers uit breidde. Sindsdien is men stelsel matig op dit gebied vooruitge gaan, Het aantal weken vakantie vermeerderde en de vergoedingen verdubbelden. Sedert het jongste interprofes sioneel akkoord staat het vast dat men tegen 1975 haar de vier weken vakantie gaat. Het recht op vakantie heeft dus in onze sociale wetgeving een plaats verworven, wat door de jongeren vandaag als vanzelfspre kend wordt aanvaard. Te weinig beseffen dezelfde jongeren welke enorme inspanningen dienden ge leverd te worden om dit alles te bereiken. Er waren afzonderlijke stakingen nodig op het industriële vlak om bressen te slaan in de patronaie weerspannigheid en in 1936 een algemene staking om het principe erdoor te krijgen. Zon der slag of stoot is het niet ge gaan en bij elke stap vooruit pakte het patronaat, gesteund door de burgerpers, steeds uit met dezelfde argumenten: de pro- duktie werd door het arbeiders- verlof gestremd wat hoege naamd niet met de waarheid strookte terwijl de arbeiders zelf niet wisten hoe hun vrije tijd te benutten. Tegelijkertijd met de uitbrei ding en veralgemening der va- In een striemend betoog de socialisten in de gemeente raadszitting van begin juni de stadsbegroting voor 1971 inge diend door schepen van Fi nanciën, de h. Bogaert en de huidige C.V.P.P.V.V.V.U.- meerderheid onder vuur geno men De B.S.P. kloeg het feit aan dat voor de eerste maal een begroting werd ingediend die het plafond van 100 mil joen tekort doorboorde. Inder daad, de nieuwe bestuursmeer- derheid vond het middel om de uitgaven voor 1971 op te drijven tot 350 miljoen gewo ne uitgaven met daartegen over slechts 236 miljoen ont vangsten of een tekort van 114 miljoen. Bert Van Hoorick zegde toen tot apoteker-burgemeester De Bisschop: «Voorwaar, mijn heer de burgemeester, dit is een apotekersrekening.» Ondanks de waarschuwin gen van de socialisten, on danks de B.S.P. er op wees dat de P.V.V. en de V.U. het te genovergestelde doen van wat zij inzake bezuinigingen des tijds predikten, ondanks de socialistische aanklacht dat de driepartijenkoalitie er lustig op los leeft met de stadsgel- den en ondanks de socialisten voorspelden dat dit alles op nieuwe belastingen zou uit monden, wilde de C.V.P.-V.U.- P.V.V.-meerderheid niet luis teren. Hoogmoedig wees sche pen Bogaert alle argumenten van de socialistische oppositie af. Dat dc socialisten hem verweten minder zin voor de realiteit te hebben dan zijn voorganger, de voormalige schepen van Financiën, de h. Ringoir, bleek niet de minste vat te hebben op de miijoe - nengoochelaar als dewelke de h. Bogaert zich heeft ontpot ter gelegenheid van zijn eerste stadsbegroting. De socialisten hebben gelijk gehad bij hun kritiek op deze begroting. Immers, de bestendige de putatie van Oost-Vlaanderen, waarin ook C.V.P.'ers zetelen, heeft de begroting 1971 van de stad Aalst afgewezen omdat het plafond van 100 miljoen tekort overschreden werd. De h. Bogaert, schepen van Financiën, en de huidige be- stuursmeerderheid, zal dus met beschaamde kaken terug voor de gemeenteraad moeten ver schijnen met de afgekeurde begroting 1971. Ofwel kunnen Bogaert en het schepenkollege inkrimpin gen van de uitgaven en dus een hervorming van de afge keurde begroting aan de ge meenteraad voorstellen. Ofwel kunnen zij hun be groting 1971 zoals zij werd goedgekeurd door de meerder heid door de aanstaande ge meenteraad doen handhaven, in weerwil van de afwijzing door de bestendige deputatie, maar in de hoop dat de socia listische minister van Binnen landse Zaken haar zou goed keuren. Hoe ook, het is een kaak slag voor de grootsprakerige en autoritaire mijnheer Bo gaert. Hopelijk helpt het hem voortaan een toontje lager zingen. Wie was het ook weer die zegde dat de Volksunie, naarmate de gemeenschapsproblemen worden opgelost, in Vlaanderen zal evo lueren naar een nieuwe liberale partij? In de Senaat kwam het wetsontwerp Cools op de prijsbeheer- sing, waartegen het Verbond der Belgische nijverheid en onze he- ren kapitalisten zo fel protesteerden ter stemming. De Volksunie en de P.V.V. schaarden zich aan de kant van onze kapitalisten en stemden tegen. Ook bij de C.V.P. waren er een aantal konser- vatieven die het niet konden slikken en die tegen het ivetsontwerp Cools stemden. Wanneer je maar raakt aan de kapitalistische voorrechten dan weet je in het parlement direkt met wie je te doen hebt. Of deze «neen» van de Volksunie ten overstaan van de toet Cools op de prijsbeheersing in alle middens van deze partij zal geap precieerd worden durven wij betwijfelen. Uiteindelijk zal men in de Volksunie ook op sociaal-ekonomisch gebied kleur moeten be kennen rechts en konservatief of links en vooruitstrevend; met de Vlaamse kapitalisten tegen het Vlaamse volk of met de Vlaam se werkmensen tegen de uitbuiters. Met de afbandeling van het kommunautair pakket in Kamer en Senaat heeft de regering haar boot in veilige haven en boven dien in een vakantie-haven ge loodst. Ministers en parlementairen hebben een zware sessie achter de boeg. Maar de ministers moeten nu over enkele weken al opnieuw aan de slag om de rijksbegroting en de verschillende ministeriële begrotingen voor te bereiden en tijdig voor de Kamers te brengen. En wanneer het parlement zijn werkzaamheden hervat zal ook weer alles niet van een leien dakje lopen. Er moet een akkoord worden gevonden voor het kultuurpakt. Een nieuw schoolpakt moet in de maak. Het wetsontwerp op de Voer streek dat reeds is ingediend zal ter bespreking komen en er zal dienen over gestemd. De ekonomische ekspansiekre- dieten Vlaanderen-Wallonië zijn nog een ander paar mouwen. Op sociaal gebied is de kous niet af. Er kan en er dient zeker nog wat gedaan al heeft deze regering in dit opzicht al meer gedaan dan in de regeringsver klaring was voorzien. De prijzen in de grootst moge lijke mate beheersen en de koop kracht beschermen. De ogen open houden voor nieuwe buitenlandse muntspekulaties, enz. Zo de regering haar termijn uitdoet dan zullen de verkiezin gen voor de Kamer, de Senaat en de Provincieraden volgens artikel 105 van het kieswetboek worden gehouden op 28 mei 1972.

Voor Allen | 1971 | | pagina 1