VLAAMS ONS RECHT Arrondissement Aalst moet expansiegebied blijden Nieuwbouw kleutertuin Oude Gentbaan Ie Aalst in gebruik genomen Nieuw schooljaar - zwangerschapstest thuis - vrouwenbevrijdingsbeweging - dollar zakt - kans op vrede in Vietnam I «lUBIbEUMORTOCHT ZATERDAG 4 SEPT. 1971 23c JAARGANG Nr 3é PRIJS PER NUMMER 5 fr. WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Bert Van Hoorick, (Zie vervolg blz. 2) (Zie vervolg blz. 2) Sonja Fieremans Nieuwe Bloemenfee te Aalst MOTIE VAN DE AALSTERSE GEMEENTERAAD AAN DE EERSTE-MINISTER Zaterdag 11 september te 19 uur ingericht door de S.V.L.O. „RUST ROTST", Ier gelegenheid van haar 50e verjaring. in de feestzaal van het Volkshuis te Geraardsbergen. Medewerking: de Oostvlaamse Demonstratieploegen. Inkomprijs: 20 fr. Deuren open: te 19 u. Begin: 19.30 u. 5 Zondag 12 september, te 14 uur TE 15 uur MASSA Doorheen de stad Geraardsbergen met de medewerking van de Oostvlaamsé Turngroepen en Trommelkorpsen. TURNFEEST Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel. 053/24869 - Postchockrekening 95.24.64 Maandabonnement: 20 fr. - Jaarabonnement: 240 fr. Verantwoordelijke uitgever Jacques Timmermans, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. DOOR VOLKSVERTEGENWOORDIGER Meer dan een jaar geleden, in juni 1970, betoogden de Aalsterse arbeiders en bedienden tegen de opeenvolgende fabrieksluitin- gen in onze streek, en meer in het bijzonder tegen deze van Fabelta-Aalst. Er werd in het parlement geïnterpelleerd, een de legatie van werknemers van Fabelta had zich vóór het Paleis der Natie opgesteld en er vond ook een onderhoud plaats met minister Vlerick over de ekonomische situatie van het arron dissement Aalst. Diensvolgens beloofde minister Vlerick een werkgroep te zullen oprichten om een plan uit te werken voor het ekonomisch herstel en de expansie van ons arrondissement. Deze werkgroep werd effektief opgericht en zou einde 1970 de vrucht van zijn werkzaamheden bekend maken. Wij zijn nu reeds september 1971 en wij wachten nog steeds op de publi- katie van dit plan, laat staan op de spoedige en gekoördineerde uitvoering ervan. Naar aanleiding van de betwisting omtrent de verdeling- van de expansiekredieten tussen Vlaanderen en Wallonië, heeft minister Vlerick in zijn hoedanigheid van minister voor de Vlaamse streekekonomie gewezen op de achterstond van een reeks Vlaam se gewesten, waarbij hij de Denderstreek bij name noemde en wees op het groot aantal pendelaars. Voorzeker had hij daarbij geen ongelijk. Inmiddels moeten wij echter vaststellen, wan neer het op feiten en daden aankomt, dat van hogerhand de Denderstreek even gemakkelijk wordt vergeten dan dat zij wordt vernoemd om ekonomische expansiekredieten voor het Vlaamse land te helpen rechtvaardigen. Immers, het bedrag aan investeringen in het arrondissement Aalst is in vergelijking met de meeste andere gewesten in het Vlaamse land en zelfs gespreid over verschillende jaren gering te noemen. En anderzijds hebben wij, in een vorig artikel, reeds onze vrees te kennen gegeven dat het arrondis sement Aalst niet langer als ekonomisch expansiegebied zal erkend blijven, wanneer straks rekening houdend met de voorschriften van de Europese Ekonomische Gemeenschap die de expansiegebieden wil beperkt zien tot 20 t.h. van de be volking deze streken zullen moeten worden aangewezen. In ons artikel «Het arrondissement Aalst moet expansiegebied blijven», betoogden wij dat wij enkel voldoening zullen beko men wanneer onze streek haar stem verheft, en wij dachten terzake onder meer aan het syndikaal front dat de betoging van juni 1970 te Aalst had georganiseerd. Dit is des te meer nodig daar ons arrondissement niet in de gewestelijke Ekonomische Raad is vertegenwoordigd. Zelfs al zijn de leden van de G.E.R. niet aan een bepaalde gebieds- omschrijving toegewezen en zijn zij verondersteld de belangen van gans het Vlaamse landsgedeelte te behartigen, dan weten wij uit ervaring dat het hemd nader is dan de rok en dat wij hier ook riskeren het laken naar dezelfde kant te zien toetrekken. Ter gelegenheid van het nieu\. schooljaar werd de nieuwbouw van de kleutertuin aan de Qudr Gentbaan te Aalst in gebruik ge nomen. Deze nieuwbouw werd op gericht op initiatief van ex-sche- pen van Onderwijs, B. Van Hoo rick. De huidige schenen van Openbare Werken, dhr. De Neve, die de laatste hand legde aan de afwerking, bracht hulde aan het vorig stadsbestuur voor deze prachtige verwezenlijking. In aan wezigheid van het voltallig sche penkollege. de architekt dhr. Blanckaert en de directrice wer den nog toespraken gehouden door burgemeester De Bisschop en schepen Van den Eede. Voor de talrijke aanwezige kinderen en moeders werd naderhand een poppenspel opgevoerd. Woensdag is het nieuw school jaar begonnen. Het heelt een drukte van jewelste teweegge bracht. Adieu de mooie vakantie voor tienduizenden leerlingen en studenten en voor honderden on derwijskrachten van ons arron dissement. iedereen gaat weer aan de slag met het vooruitzicht op 'n nieuwe vakantie met meer zon nog als het kan. In het arrondis sement Aalst is een breed net van rijksscholen uitgebouwd. Als so cialisten steunen wij, in een kli maat van schoolvrede, het rijks onderwijs, dat neutraal onderwijs verschaft. Hebt gij uw kind naar een rijksschool of een officiële stedelijke school gestuurd En terwijl wij het over kinderen hebben is het zeker niet ongepast onze vrouwelijke lezers te wijeen op een bericht dat in de dagblad pers, o.m. in Vooruiten Volks gazetverscheen. De vrouw kan nu thuis zelf nagaan of zij al dan niet zwanger is. Het 'betreft een test die na twee uur wachten ze kerheid verleent. De betrouwbaar heid ervan wordt op 99 t.h. ge raamd. Het is zeer belangrijk te noemen dat de diagnostiek van de zwangerschap nu in de handen van de vrouw zelf komt, zodat zij zelf haar nieuwsgierigheid kan bevredigen en de intimiteit kan bewaren zonder bij een dokter te moeten gaan. De zwangerschaps test, predictorgenaamd, is bij de apoteken te verkrijgen. Hij neemt slechts enkele minuten in beslag. Met deze test is het mo gelijk, negen dagen na het uit blijven van de maandstonden, met enkele druppels urine zwanger schap of niet aan te tonen. Wij zegden hoger dat de zwan gerschapstest belangrijk is omdat hij bijdraagt tot een grotere zelf standigheid van de vrouw. De dolle mina's betoogden destijds met het opschrift meester in de eigen buik». In Nederland en in meerdere andere landen zijn er abortusklinieken officieel toegela ten. Bij ons willen de katholie ken daar nog niets van iveten. Onze mening is dat men eenieder vrij moet laten en dat abortus klinieken alleszins veel beter zijn dan klandestiene vruchtafdrijvin gen. Hiervoor en voor vele andere doeleinden nog schrijdt in gans de wereld de vooruitstrevende vrouwenbeweging verder. In de Verenigde Staten had, ter gelegen heid van de 51e verjaardag van de suffragettenbeweging, een gro te mars plaats van het vrouwen- bevrijdingsfront. De vrouwen be stormden het beursgebouw en eens te meer wisten zij, langs de tele visie om de aandacht van de vrou wen in gans de wereld te trekken op de strijd voor de volledige ont voogding en gelijkstelling van de vrouw. Onder feestelijk tumult en in een echte karnavalsfeer heeft Aalst in de leesthalle de twaalfde bloemenfee gekozen. Na meerdere uren spanning viel de beslissing Sonja Fieremans, een bloem uit de Bergemeersen, de bloemenfee 1971 - 1972 van het werkend Aalst. Als ereda mes werden verkozen Marie Claire Quintelier en Annette de Pickere. De andere kandidaten, die ook alle lof verdienen, wa ren in alfabetische volgorde Desmet Anita. Hendrickx Ma- rle-Christine. Hendrickx Lydie, Huylebroeck Francine en Tim merman Francine. Aan de afscheidnemende bloe menfee 1970 - 1971 hartelijk danken aan de nieuwe fee, ons aller Sonja Fieremans bravo De eenparige gemeenteraad van de stad Aalst, vergaderd op 26 augustus 1971, doet beroep op de regering om, bij de aanwijzing van de gebieden die zullen vallen onder de toepassing van de wet op de ekonomische ekspansie, re kening te houden met de toe stand van het Aalsterse en van het arrondissement Aalst. De streek van Aalst werd als ekspansiegebied erkend en dient als dusdanig behouden te wor den. Deze noodzakelijkheid wordt gestaafd door de talrijke en op eenvolgende fabriekssluitingen van de jongste jaren die vooral de stad Aalst hebben getroffen. Zij wordt verder verantwoord door het feit dat 35.603 inwoners van het arrondissement verplicht zijn hun broodwinning buiten de eigen streek te zoeken. Dit bete kent 36 t.h. van het totaal van de beroepsbevolking en ongeveer evenveel als het in de streek zelf tewerkgesteld aantal arbeiders en bedienden. Op deze 35.000 pende laars zijn er 12.619 lange af standspendelaars die drie uur en meer nodig hebben om zich van en naar het werk te verplaatsen, wat sociaal totaal onverantwoord is. Het arrondissement Aalst ge niet de triestige eer het eerste onder de arrondissementen in België te zijn op het gebied van het aantal pendelaars. De ekono mische situatie in de Dender streek heeft ook een afvloeiing van het intellektueel potentieel voor gevolg. De gemeenteraad dringt dan ook met klem bij u zelf en bij uw regering er op aan dat het Aal sterse en het arrondissement Aalst zouden genieten 1. van de wet op de ekonomische ekspansie en als ekonomisch ekspansiegebied zou erkend blijven 2. van eventuele administratieve dekoncentraties en decentrali saties op het stuk van de dien sten 3. van een bespoediging van de infrastrukturele uitrusting w.o. de voltooiing van de ringlaan te Aalst. iilllliillllllllliilililHItliiillllillilIl STAD GERAARDSBERGEN op de Grote Markt Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiimiiiivtr

Voor Allen | 1971 | | pagina 1