VLAAMS I I ami Vorming nieuwe regering dringend nodig Kultuurpakt wordt bijgetreden door Vlaamse liberalen maar betwist in sommige katolieke middens Vj; Prof. Dr. G. Van Oudenhove noemt Volksunie-antwoord op zijn open brief: Een monument van wartaal, begripsverwarring en kwade trouw Voerstreek echter struikelblok 23e JAARGANG nr. r» ZATERDAG 11 DECEMBER 1971 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. - ARRONDISSEMENT AALST PRIJS PER NUMMER 5 fr. VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Bert Van Hoorick Waarom wij met de Volksunie de Vlaamse Leeuw niet meezongen ZiezoEn wat gaan we dan programma is uitgevoerd beginnen, nu ons wa Redaktie - Administratie - Publiciteit 52. MOLENSTRAAT 930C AALST Tel. 053/24869 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement: 20 tr. - Jaarabonnement: 240 fr. Verantwoordelijke uitgever Jacques Timmermans, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. door volksvertegenwoordiger Zoals wij vóór de parlementsverkiezingen betoogden was het nodig het land uit een elektorale sfeer te halen ten einde met een nieuwe regering en een nieuwe legislatuur het hoofd te kunnen bieden aan grote en belangrijke problemen. Inmiddels zijn de verkiezingen sinds een maand voorbij. De onderhandelingen over het nieuw regeringsprogramma tussen C.V.P. en B.S.P. worden met de grootste ernst en de grootste zin voor verantwoorde lijkheid gevoerd. Dit betekent in de eerste plaats dat de besprekingen worden gehouden op grond van feiten, cijfers en vooruitzichten van verdere ontwikkeling van de ekonomische en financiële situatie. Maar inmiddels staat deze evolutie niet stil. De zakenwereld en de pa troons overdrijven allicht de omvang van de ekonomische recessie die zich inzet of die te verwachten is. Dit om klaarblijkelijke redenen, nl. het afremmen van de arbei- derseisen. Maar dat de werkloosheid dreigt toe te nemen, dat er vertraging riskeert in te treden in de ekonomische groei, dat zulks gevolgen heeft, naast andere oorzaken, op de financiële situatie en op de budgetaire vooruitzich ten van de Staat, is maar al te duidelijk. Dit alles moet men koel onder de ogen zien. Het raakt rechtstreeks het leven en de levensomstandigheden van het werkende volk. En met dit bewustzijn moet gestreefd worden naar een verdere sociale vooruitgang, naar meer en beter voor de werknemers, de gepensioneerden en anderen nog die recht hebben op een groter en rechtvaardiger aandeel in de verdeling van het nationaal inkomen. De eerste ver eiste is dan ook ten spoedigste maatregelen te treffen voor de ekonomische heropleving, voor de verzekering van de werkgelegenheid, voor het opdrijven van het na tionaal produkt waaruit de welvaart moet voortspruiten. Daarom dringen de socialisten aan op het spoedig tot stand komen van de regering, steunend op een vooruit strevend programma, een regering die dan meteen het gesprek kan aangaan met de vakbonden en de sociale partners in het algemeen. Op menig gebied vorderen de regeringsonderhandelingen en komt men tot overeenstemming. Op andere gebieden, hoeft dit te verwonderen, zijn er punten van wrijving. Een hinderpaal en struikelsteen zijn de Voergemeenten met hun 4.500 inwoners. Het kabaal en gekibbel en het opbod herbeginnen. Ver van ons dit probleem van de Voerstreek te onderschatten. Maar wanneer de klasse van het arbeidende volk straks haar stem voor haar belangen zal verheffen, zal het harder aankomen. BERT VAN HOORICK. NEDERLANDSE KULTUURRAAD VAN WAL Dinsdag 1.1. is de Nederlandse kultuurraad (zoals trouwens ook de Franse kultuurraad) gestart. Va.. Vlaamse kant werd overeen gekomen de eerste bijeenkomst icorc en bescheiden te houden ten einde, wanneer het bureau van de Nederlandse kuituurkamer zal zijn samengesteld, aan de eerst volgende vergadering een plech tig karakter te verlenen. Aan het eind» van de zitting, die slechts een dik kwartier duurde, hieven de Volksunie-leden de Vlaamse Leeuw aan. De andere leden ver lieten het halfrond, behalve een aantai C.V.P.'ers die, zonder mee te zingen, de Vlaamse Leeuw, tot Vo.ksunie-strijdlied gemaakt, dit al rechtstaande aanhoorden. Wij kennen als socialisten evengoed de woorden van de Vlaamse Leeuw en wij kunnen hem even hard zingen. Maar dit V.U.-ver- toon stuitte ons tegen de borst en zou iedereen op zijn minst met ironie moeten vervullen wan neer men weet dat de Volksunie de grondwetsherziening heeft ge saboteerd. tegenstemde, zich ont hield, de zaal verliet enz., en de kulturele autonomie in feite zon der hen is tot stand gekomen. Nu zij er is wou de Volksunie, door het aanheffen van de Vlaamse leeuw, het naar buiten doen voorkomen alsof de kultuur- autonomie haar verovering en haar verwezenlijking is. Tijdens de verkiezingskampagne nog be weerde zij dat het om een uit geholde autonomie gaat. Om al deze redenenen hebben wij HUN Vlaamse leeuw met HUN inhoud en de betekenis die ZIJ er aan geven niet willen meezingen. Dat de katolieke Vlaamse pers of al thans het merendeel ervan er grote titels voor over heeft zon der een woord te reppen over ae V U.-exploitatie van de eerste dag der kulturele autonomie, die niet nar, haar is te danken, is ken schetsend. In ons blad van 20/11 jl. na men wij de lezersbrief over die prof. Dr. G. Van Oudenhove liet verschijnen in Le gazet van Aalst Men zal zich herinneren dat prof. Van Oudenhove uit Moorsel heftig de deur achter zich in de VU dichtsloeg met de woorden: Een partij die als on geloofwaardig moet worden afge schreven. Hierop kwam een reaktie van de VU, eveneens gepubliceerd in De gazet van Aalst reaktie die door haar persoonlijke aanval op de figuur van prof. Van Oudenho ve replikeerde nogmaals, zoals hij schrijft met het doel de waar heid te dienen Wij laten hier uit dit tamelijk lange antwoord enkele passussen volgen. Wat mijn eerste brief betreft dat deze een schot in de roos was blijkt duidelijk uit de talrijke tekens van instem ming van VU-leden en ex- leden. Wat vooreerst mijn intrede in de partij aangaat dit is ge beurd na het bezoek van een uitgebreide partijdelegatie, waarvan alle deelnemers be kleed waren met een be- sbuursmandaat. Bij die ge legenheid werd, benevens 'n egmotiveerd en op zichzelf volstaande beroep op mijn Vlaamse overtuiging als twee de en volstrekt overbodig ar gument een parlementair mandaat voorgespiegeld. De lieftalligheden, die bij al die gelegenheden naar het hoofd van de toenmalige en huidige mandatarissen wer den geslingerd, zijn niet van aard om aan deftig papier te worden toevertrouwd. Welke naam verdient een politiek waar rechts nationalisme en linkse demagogie steeds meer in botsing komen of de par lementaire kapriolen rond de grondwetsherziening met opeenvolgend weggelopen, voorgestemd onthouding, te gengestemd (er bestaan ook maar vier stemwijzen) ;of na- ieve dooddoeners als weg met de grendels, weg met de alarmbel...», of politieke pres taties gemeten aan criteria als het aantal partijbaLs enz? De antwoorden op dit beperkte vragenlijstje vormen op zichzelf een heel rekwi- sitorium. Waar de poll-verrichtingen aan de orde komen raakt mijn onfortuinlijke tegenstre ver helemaal de tel kwijt. Het is inderdaad, na de los lippigheid van een aantal deelnemers aan die beruchte poll, algemeen bekend dat twee lijsttrekkers slechts in de vierde stemronde aange duid raakten. Dat de ene kandidaat, na drie maten voor niets, uiteindelijk zonder concurrentie viel, biedt een prachtig voorbeeld van ver staring. Dat de andere, na evenveel stemfceurten, ten slotte met 21 stemmen op 60 (1) zijn aanduiding bekwam en cok aanvaardde, is een aanfluiting van elke demo- kratische spelregel (van een grendel gesproken)En dat dit alles in overeenstemming was met de statuten, maakt de dolle klucht tot een tra- ged ie -komedie Werkelijk geen antwoord waard is de laatste alinea van het VU dokument het is een monument van war taal, begripsverwarring en kwade trouw. Tot besluit, ik zal mij niet verlagen tot het beantwoor den van verdere protestbrie ven waarvan na een staaltje, het intellektueel en moreel peil bü voorbaat gekend ie. Het kultuurpakt werd vorige week geparafeerd door de verte genwoordigers van de B.S.P.-PSB, de C.V.P.-P.S.C. en de K.P.B.- P.CB. Dit betekent dat het nog niet definitief is ondertekend om dat de mogelijkheid wordt open gelaten voor toetreding van an dere partijen waardoor eventueel nog beperkte wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht zon der dat deze evenwel iets aan de grond en de algemene ekono- mit van het pakt mogen veran deren Zoals men weet werkte onze kd Vai. Hoorick mee aan de uitwer king van dit pakt. In het eerst volgend nummer van «Socialis tische Standpunten» wijdt hij hie-aan kommentaar en beschou wingen. Inmiddels zijn er reakties los gekomen. Terwijl de Vlaamse li beralen positief reageerden en be sloten mede het kultuurpakt te paraferen, trok de hoofdredak- teur van «Het Volk» er tegen van leer en wordt er in bepaalde katolieke middens tegengespar- teld. De vertegenwoordigers van de C.V.P. in het kultuurpakt- kommissie moeten nog de zegen van hun partij voor het opge stelde pakt krijgen. Hun kort- handtekening betekent dat zij het pakt voor hun instanties zullen verdedigen. Indien men het ech ter ernstig meent met de be scherming van de ideologische of filosofische minderheidsgroepen, zowel in Wallonië (de katolieken) als in Vlaanderen (de vrijzinni gen) en met het scheppen van de mogelijkheden voor de sociaal en kultureel zwakke groepen in de maatschappij om in het kul tureel leven en gebeuren aan bod te komen, dan zal men niets anders kunnen dan het kultuur pakt in zijn grote lijnen goed te keuren.

Voor Allen | 1971 | | pagina 1