AALST WENSEN en WERKELIJKHEID AUTOMOBILISTEN OPGEPAST BOND MOYSON FABRIEKSTAD De Algemene Raad van de B.S.P. 2 (Zie begin blz. 1) Landbouwprijzen Kliniek Bond Moyson Kliniek Bond Moyson Herinschrijving handelsregister MEN WERFT AAN VAN EYNDE DRIE MENINGSVERSCHILLEN VERDELEN CVP - PSC» (Zie begin bladzijde 1) 117 L.P. BOON Vervolg maar in een modernere gedaante, die men neo-kapitalis- me noemt. In die optiek moet onze beweging nog verder worden uit gebouwd. Versterk de macht van de arbeidende klasse door de macht van het A.B.V.V., de mutualiteit Bond Moyson, de koóperatieve «COOP» uit te breiden en bezorg de nodige politieke macht aan de B.S.P. om de werkne- mersbelangen in het parlement door te drukken. Het zijn wapens tegen het onheil van het huidig kapitalistisch systeem de bescherming van de bestaanszekerheid en een waarborg voor recht op gezondheid, de vrijwaring van de koopkracht en bescherming van de verbruiker, en tenslotte die noodzakelijke politieke macht om die kapi talistische maatschappij om te vormen tot een socialis tische. Onze militanten, georganiseerd in een sterke B.S.P.-afde- ling, zijn als het ware de grondslag en de basis waarop onze beweging moet stoelen om die strijd verder te zetten. Het verleden heeft bewezen dat wij op hen kunnen reke nen. Samen met nieuwe kameraden die aantreden en die de taak van onze socialistische beweging begrijpen, hopen wij in 1972 een nieuwe stap vooruit te doen. Laten wij samen dus een aktie voeren voor nieuwe aansluitingen bij de B.S.P. en het werven van nieuwe lezers voor ons «Vlaams Weekblad Voor Allen». Tenslotte is het slechts onze innigste wens allen een gelukkig en vredig bestaan te verzekeren en dit wensen we in de eerste plaats aan al onze vrienden-lezers en hun familie in 1972. Veel lezers vragen ons naar de marktprijzen. We geven die hier dan ook te hunner voorlichting. VeemarKt: vaste prijzen. Dikbu ossen, stieren en vaarzen 68-84 en welgevormde 52-64; os sen 60 t.n. 42-49 en 55 t.h. 38-41; stieren 60 t.h. 47-50 en 55 t.h. 38- 44; vaarzen 60 t.h. 41-50 en 55 t.h. 33-39; welgevcrmde koeien 47-56 en 55 t.h. 32-40 en 50 t.h. 28-30; worstdieren 23-26; drach tige koe 15 tot 20.000 fr. en ge kalfd 10 tot 14.000 fr; drachtige vaars 18 tot 22.000 fr. en gekalfd 13 tot 16.000 fr.; jaarlingvaars 8.500 tot 11.000 fr.; jaarlingstier 8.500 tot 10.000 fr.; vaarzenkalf 4.000 tot 5.000 fr.; stierenkalf 3.500 tot 4.000 fr. Kalvermarkt: vaste prijzen. Dikbil 95-110; perfekt wit ge vleesd 76-87; goedgevormd 66-76; gewone 60-64minderwaardige 50-58. Schapenmarkt: Vette 1.200-2.000; magere 950- 1.200. Paardenmarkt: Goed rijpaard 18 tot 20.000 fr.; poney 5 tot 8.000 fr. Varkensmarkt: kalme markt. Extra-vleesvarkens 36-39; vlees varkens 33-35; halfvette 31-32; te vet of te mager 30-31; zeugen 25-28; drachtige zeug 4.500-5.500; beren 18-20; biggen 40-45; per stuk 850-1.100. Landbouwmarkt: Tarwe 495; rogge 435; haver 433; brouwerijgerst 440; gerst 430; aardappelen 100; voederbie ten 360; tarwestro 850; en ge perst 1.100; rogge-, haver- en gerstestro 800; en geperst 1.000; weidehooi 1.400; klaverhooi 1.450; luzerne 2.100; boter 110; eieren 3-3,5. V.D.B.D. Geraardsbergsestraat 117 Ninove Vanaf 1.1.72 zal de dienst In wendige Ziekten in onze instel ling te Ninove uitgebreid wor den met een konsultatie elke woensdag van 17 tot 18 u (ook op afspraak), zodat er nu twee wekelijkse konsultaties plaats grijpen en wel als volgt: elke woensdag van 17 tot 18 u elke vrijdag van 13.30 tot 16 u, steeds op afspraak. Het bestuur Sportstraat 1, Denderleeuw Vanaf 1.1.1972 zal de dienst In wendige Ziekten in onze instel ling te Denderleeuw uitgebreid worden met een konsultatie elke woensdag van 19 tot 20 u (ook op afspraak), zodat er nu twee wekelijkse konsultaties plaats grijpen en wel als volgt: elke woensdag van 19 tot 20 u, elke vrijdag van 17 tot 19 u, steeds op afspraak. Het bestuur. Ja, opgepast. Hoedt u tegen overdadig gebruik van alkoholi- sche dranken tijdens oudejaars avond. Het zakjesblazen stond tijdens de kerstdagen speciaal op de voorgrond. Ook op 31-12-71 zal de rijkswacht waakzaam zijn. Het doel is niet u te willen tar ten, het komt er op aan u en anderen te behoeden tegen onge vallen die veelal fataal aflopen. Veel automobilisten vergeten ook in acht te nemen bepaalde nieuwe gegevens der wegcode. We geven hier dan ook een korte sa menvatting van de laatste wijzi gingen. Achtermistlicht: d mist is een grote vijand van de autovoerder. Het is goed mistlichten te heb ben vooraan. Nu is het echter ook toegelaten een speciaal mistlicht te hebben achteraan op uw wa gen. Ge moogt het echter maar gebruiken bij mistig weer of als het zicht beperkt is tot 160 m. Het moet geplaatst zijn op 15 cm van uw stoplicht en op minstens 0,40 m boven de grond. Dat mist licht achteraan is nog niet ver plichtend. De driehoek: waarbij gevaar aanwijst (rode gevaarsdriehoek) moet ieder automobestuurder nu verplichtend in zijn wagen heb ben. Wielrennerkoersen: ge moat on middellijk halt houden en uitwij ken bij het zien en het naderen van renners (groep renners die aan een wedstrijd deelnemen). Op twee rijstroken: men moest bij het inhalen van een voertuig direkt naar rechts uitwijken. Is nu niet meer vereist indien men verschillende voertuigen die ta melijk achter mekaar hangen in ééns wil voorbijsteken. (Dit geldt echter alléén op autobanen met twee rijstroken in elke richting). Op drie rijstroken in elke rich ting geldt dezelfde regel. Maar eens de baan volledig vrij moet ge natuurlijk uitwijken naar de rechtse rijstrook. Bushalten; waar bussen stop pen bemerkt men dikke witte stippenlijnen. De bussen mogen er natuurlijk op stoppen. Ook de politie en de ambulances. Andere voertuigen mogen er wel over rijden, om van richting te ver anderen, maar ze mogen er niet op stoppen. De Automan. VLAAMS WKEKBLAO VOOR ALLEN VDBD federatie van socialistische mutualiteiten der arrondissementen Aalst-Oudenaarde wenst al zijn aangeslotenen een gelukkig en voorspoedig 1972 De Colfmaeckerstraat 11, ZOTTEGEM Al wie handel drijft moet zich laten herinschrijven in het han delsregister. Voor degenen die af hangen van Aalst gebeurt de her inschrijving in de loop van de maand januari 1972 en zulks voor de nummers gaande van nr. 1 tot nr. 1.800. In februari 1972 moe ten degenen zich terug aanbieden die als nummer handelsregister Aalst hebben van 1.801 tot 3.600. Opgepast: dat geldt niet voor het kanton Geraardsbergen, Her- zele en Zottegem want die wer den overgeschakeld naar het han delsregister Oudenaarde alwaar de hernieuwing der inschrijving maar gebeurt in juni 1973 voor het nummer 1 tot 5.000. Voor alle nadere inlichtingen kunt ge u steeds wenden tot het adres; senator Van der Bruggen Dieudonné, Trotsstraat 7, Ge raardsbergen. V.D.B.D. Landmeters: voor het bestuur van het kadaster. Leeftijd: geen 40 jaar zijn op 1-1-72. Diploma van meetkundig schat ter vereist. Aanvraag: een examenformu lier vragen in posterijen, er een zegel van 120 fr. doen opplakken, invullen, ondert-kenen, er een door het gemeentebestuur gewet tigd afschrift van diploma aan toevoegen en dat alles n gewone briefomslag sturen aan het adres: Vast Wervingssekretariaat Rijks- administratief Centrum, 4, Espla nadegebouw 1010 Brussel, alwaar uw aanvraag moet binnenkomen ten allerlaatste op 11-1-72. Nadere inlichtingen: hiervoor kunt ge u steeds richten tot het adres van senator van der Brug gen Dieudonné. Parkstraat 7, Ge raardsbergen, tel. 413.31. V.D.B.D. groepen werden goedgekeurd on der voorbehoud van een algemeen akkoord. «Niets is beslist, zolang niet alles beslist is,» verduidelijkte Van Eynde. Gebeurlijk zal een Partijkongres die dokumenten be spreken die bij de regeringsver klaring zullen worden gevoegd. Van Eynde spreekt vervolgens over het huidig politiek klimaat. De C.V.P.-P.S.C. is de sterkste partij gebleven, nu stellen wij vast dat over drie punten gron dige meningsverschillen bestaan tussen C V.P. en P.S.C., namelijk over de Voer, de Nationale Op voeding t.o.v. de kultuurautono- mie en ten laatste wat betreft de struktuur van de huidige rege ring. Van Eynde wijst er terloops op dat de h. De Saeger meent dat voor wat betreft het aantal Vlaamse B.S.P.-ministers in de nieuwe regering, wij zeer nederig moesten blijven. Vele socialis tische voorstellen werden daaren boven koel ontvangen nl. de ziek teverzekering, de planning van de ekonomie, de kontrole op de banken, het kontrolekomitee bij de elektriciteit. TOT DE ORDE De formateur was zeer open hartig met de B.S.P.-onderhande laars, maar hij werd door zijn eigen partijmensen niet gevolgd. Voor ons moest hij optreden als een scheidsrechter tussen de twee meerderheidspartijen. De C.V.P.- onderhandelaars hebben hem dat niet veroorloofd. Eyskens wist dat veel C.V.P.'ers een lange krisis wensten. Som mige van zijn partijgenoten wei gerden hem zelfs hun vertrou wen. Wat de toekomst ons zal brengen, weten wij niet. Indien Eyskens terugkomt dan zal hij zijn partij tot de orde moeten roepen. Van Eynde wijdt nog uit over bepaalde punten waarover nog geen overeenstemming kon worden bereikt. Wij weten niet wat er nu tussen d C.V.P. en de P.S.C. is overeengekomen voor de Voerstreek. Inzake Nationale Op voeding eistte de C.V.P. een on middellijke aanpassing van het Schoolpakt, waarbij de twee schoolregimes op dezelfde voet worden geplaatst en een nieuw stelsel voor de scholenbouw wordt ingevoerd. Men eiste van ons een onmiddellijk ja-woord. Wij kon den het niet aannemen evenmin als hun voorstellen betreffende de kuituurraden. Wij treden de nieuwe grondwet zeker bij, maar wij moeten op onze hoede zijn voor precedenten. Van Eynde zegt nog dat een B.S.P.-kongres zal bijeengeroepen worden zodra er een akkoord is. Het zal geen kongres op zijn Russisch zijn, zoals de h. Verro ken heeft gezegd. LEBURTON2 WEKEN Informateur Leburton legt op zijn beurt de nadruk op de eens gezindheid van de socialistische onderhandelaars. Wij hadden gewenst dat een C.V.P.-P.S.C. B.S.P.-regering voor nieuwjaar het land zou besturen om de huidige regeringsformule voort te zetten, maar daarvoor moet er een akkoord komen over een pro gramma. Om dat te bereiken zul len wij evenwel niets toegeven dat de eenheid van de B.S.P. in het gedrang zou brengen. Leburton legt uit in welke geest hij de informatieopdracht heeft aangenomen ik weet niet of ik meer kans heb dan Eys kens, ik zal mijn best doen. Er mag geen politiek vacuum komen, Het land moet worden bestuurd.» Als afgevaardigde van de BSP kan ik mij niet onttrekken aan de voorgestelde verzoeningstaak. Ik heb een informatieopdracht aanvaard en niets anders. Ik hoop die taak binnen een twee tal weken te kunnen voltooiien,» besluit Leburton. De Algemene Raad van de BSP spreekt tot slot zijn eenparig ver trouwen uit in het werk van de B.S.P.-onderhandelaars en in voorzitter Leburton voor het vol brengen van zijn taak als infor mateur. Het werd een eindeloos heen en weer schuiven van stukken op het schaakbord, en ondertussen bleef men met Daens verveeld zitten. Koning Leo pold zelf begon het op de zenuwen te werken. De dag van het huwelijk /an prinses Henriette, na het diner, stelde hij Woeste de vraag wat met Daens moest gebeuren. Woeste antwoordde met lui de en doordringende stem, «dat men bij kardinaal Goossens op de suspensie van Daens moest aan dringen»... Kardinaal Goossens zat aan dezelfde tafel, en hoorde dit best. De koning keek hem aan en zei toen eveneens met luider stem: «Gaat er weldra een eind gesteld worden aan het schan daal, gegeven door die priester?». De kardinaal, mistevreden over die publieke interpellatie, ant woordde: «Het geval zal onderworpen worden aan de bisschoppen, bij de eerstvolgende vergadering». Koning Leopold kon niet wachten naar zo'n eerstvolgende vergadering, en stelde net dezelfde vraag aan paus Leo XIII. en deze liet antwoorden: «Alle instrukties zullen gegeven worden, om de moeilijkheden op te lossen». Het was ondertussen de tijd geworden voor het proces, door de kommissie van Openbare Onder stand te Aalst ingespannen tegen La Justice Socia le, die de verdediging van pastoor Daens had op genomen toen hij uit de kapel van het hospitaal was gegooid Woeste zelf had zich als advokaat der behoudsgezinden opgeworpen. Hij begon een vlam mende rede, met aan te halen dat Daens in eerste plaats dagbladschrijver, volksvertegenwoordiger en volksmenner was, en pas daarna ook nog priester. Hij haalde alle door de behoudsgezinden zo gelaak te feiten aan, zijn samenwerking met de socialis ten, zijn ongehoorzaamheid aan de bisschop... «Men heeft niet het recht ons te verwijten dat wij deze Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw priester aanvallen, wij vallen de man aan die onder de arme buitenbevolking de verdeeldheid en het socialisme gaat zaaien». Toen hij ook nog zegde, «dat de gebroeders Daens het monopolie durfden op te eisen als verbeteraars van het lot van de werkman, en dit terwijl hijzelf en zijn vrienden die zaak steeds verdedigd hadden», toen hoorde men gelach in de rechtszaal. Hij keerde zich naar de lachers en riep uit: «Ja, gij lacht... maar wij doen wat voor de werkman». Advokaat Braun pleitte voor La Justice Sociale. Hij weerlegde de bewering van Woeste, «dat Daens geen goed priester was, omdat hij geen katechis- musles gaf en geen biecht hoorde... maar hij ze telt in de Kamers en bekommert zich om het lot der arme en noodlijdenden. Is hij daarom minder eerbiedwaardig? La Justice Sociale schreef dat de kommissie van het hospitaal diende gebrandmerkt te worden, als galeiboeven, en gij zegt dat het uw plicht is pastoor Daens aan de schandpaal te na gelen. Is er dan zo'n groot verschil tussen die beide uitspraken?» Het oordeel der rechtbank was: het artikel in La Justice Sociale was beledigend, maar niet eerro- vend... de opstellers moesten het vonnis inlassen, maar mochten niet geschandvlekt. De volgende ochtend, dinsdag 28 april, stond in het station te Aalst een talrijke groep katolieken hem op te wachten. Hij moest immers zo dadelijk de trein naar Brussel nemen. Toen hij aankwam omringden ze hem en wierpen ze de grofste bele digingen naar zijn hoofd. Een onder hen deed een stap voorwaarts en spuwde hem in het gelaat. De stationsoverste, die hiervan getuige was, maakte Op 5 maart werd te Mechelen, onder voorzitter schap van kardinaal Goossens, een vergadering van sociale leiders gehouden. Pastoor Daens was van zelfsprekend niet uitgenodigd, maar wel Leo de Bethune. Er werd een sociaal aktieprogramma op gesteld, dat dienen zou als richtlijn voor de kato- lieke sociale beweging. Het was een heel tam pro gramma, dat geen enkele aktuele kwestie aanraak te... het diende toch maar ter kamouflage van andere besprekingen, die geheim werden gehouden. Hierin werd de kristen volkspartij veroordeeld, maar ook de ontoegeeflijkheid der Aalsterse konservatie- ven aangeklaagd. Voor de daensisten had dit niet het minste nut. Wat zin had het, de houding der Aalsterse katolie ken af te keuren, als dit geheim moest blijven? De gebroeders Daens bleven volkomen onwetend om trent dit alles, want Pieter, alleen de officiële en nietsbetekenende tekst vernemend, zei meesmuilend: «Baron de Bethune trok met grote triomf naar Mechelen, maar het sociaal kongres bleef er in de pan».

Voor Allen | 1972 | | pagina 2