AALST DE SOC. BEWEGING IN 1972 FABRIEKSTAD 2 Zie begin blz. 1 Dank voor uw hulp Nog de stembuslijsten 1971 NATIONALE FEDERATIE DER VERMINKTEN VAN ARBEID EN VREDE - arr. Aalst doorVan Der Speeten Martin, Adj. Algemeen Sekretaris N.F.V.A.V. GELUKKIG EIS VOORSPOEDIG NIEUWJAAR 1972 l Men werft aan Proces voor pensioenrecht 118 L.P. BOON de kristcn-demokraten in de praktijk voetje voor voetje moeten morden vooruitgeduwd. Van haar kant komt de socialistische beweging zelf er niet toe de grote stroming voor het socialistisch alternatief te verwekken. 3n aan het einde van deze nieuwe regering? Een verder elektoraal afknagen van de regeringspartijen en dus al weer van de B.S.P.? En wat is dan de eindsom van zo'n perspektief? Een toenemend gevaar voor de demokratie, de afglijding naar corporatistisch egoisme dat reeds nu een teken aan de wand is, de uitbreiding van de olievlek van het nationaal fanatisme. Het is belangrijk dat het land spoedig een nieuwe rege ring heeft Vlaar het is even belangrijk en in het historisch perspek tief op Korte termijn van veel groter belang dat de socia listische beweging klaar en duidelijk stelt waarheen zij wil en noe zij het wil. Syndikalist, die wij reeds aanhaal den, heeft het ovei «een radikalisering m de B.h.P. die door velen in de syndikale organisaties zal gesteund wor den» en over «stemmen die opgaan om op de versnel- lingspedaal te drukken». Broodnodig is een duidelijk afge- ekend en uitgesproken socialistisch alternatief waarvoor iok de stroom en de stroomversnelling wordt verwekt, llleen aldus krijgt de leuze «sterk en eensgezind» beteke- ïis niet alleen voor de B S P zelf maar tevens voor gans le 'socialistische gemeenschappelijke aktie. En ook alleen ip die manier kan het smeulend vlammetje van het pro gressief front een weldadig vuur worden, ndien de partij tijdens de nieuwe legislatuur er slechts toe komt pragmatisch antwoord te geven op de^ zich iteeds stellende regeringsproblemen, dan zullen wij al- veer niet veel verder geraken in wat wij zelf als partij ïn beweging willen. Bij elke regeringsvorming wordt be- -.lemtoond dat het regeringsprogramma een zaak is en Pet partijprogramma wat anders dat verder gaat dan het onvermijdelijk regeringskompromis. Maar dit gezegd zijn- ie wordt het spoedig of al te dikwijls ook weer vergeten, boegen wij er onmiddellijk aan toe dat vaak de middelen ?n het moderne organisatie- en propaganda-instrument mtbreken om, bij elke gelegenheid, het verschil tussen regering en partij, tussen regeringsprogramma en partij- programma aan te tonen en te doen begrijpen. Maar hoe 'an de jongere generatie, bij ontstentenis daarvan, in de t.S.P. en in de socialistische beweging de drijfkracht van ie vooruitstrevende gedachten op ondubbelzinnige wijze ierkennen? Hoe kan zij anders dan ook ons, ten onrechte veliswaar, tot het establishment rekenen, wanneer wij ons niet bij machte tonen ook aktie te voeren voor socia listische doelstellingen en het hoofd te nemen van allerlei kleinere of grotere spontane akties die opwellen voor meer rechtvaardigheid en vrijheid, voor minder dwang en schijnheiligheid. Er moet dus in 1972 werk worden gemaakt van de partij, van h*a^dq&jr»efk,tf?in haar programma, van liaar stra tegie en taktiek, van haar organisatie, van haar penetra tievermogen en middelen. Er komen dit jaar twee belangrijke kongressen: dit van het ArB V V en een ideologisch kongres van de RS.P. Van de 'besluiten dezer kongressen van de geestdrift en de middelen om ze ook in de werkelukheid om te zettcn hangt de toekomst en de opgang af van de socialistische beweging en van een progressistische doorbraak. Uitein delijk is dat van groter belang dan de vorming van een regering voor één legislatuur. Een vriend van de BSP maakte me over de som van 200 fr. om te verloten als prijzen in de koste loze 'tombola van het weekblad Voor Allen. (Twee prijzen van 100 fr.) Hij doet dat, zo laat hij me weten, om het weekblad Voor Allen zo sterk mogelijk mee te helpen propageren. Een prijs win nen, voegt hij er aan toe, doet aan ieder lezer plezier, indien hij het geluk heeft er bij te zijn. Dat is werkelijk waar. We danken die vriend van harte en wie dat char mante voorbeeld volgen wil mag me steeds een prijs bezorgen van 100 fr. of van meer, te verloten in die gemeente die ge zelf moogt aanwijzen. Nogmaals aan die vriend dank voor Uw hulp. Ge moogt die prijs aan mezelf overhandigen of storten op post- checkrekening 5254.48 BSP arr. Aalst, Parkstraat 7 Geraardsber- geil. Op voorhand van harte dank. Senator Van der Bruggen Dieudonné, Parkstraat 7 Geraardsbergen Tel. 054/413.31 grijst Volkshuis Geraardsbergen 1.400 fr. S C. 100 fr., W.M. 100 fr., Vander Maelen Gilbert 50 fr., Rust-Roest 100 fr., Blijf Jong 100 fr., café Volkshuis 100 fr., Van Helleput Michel 500 fr., Tibax-Hooghuys too fr., Clement Nelly 50 fr. en Ronse-De Taeye 100 fr. Lijst Van Gael Rita 100 fr. G'bergen Lijst BSP-Gijzegem 600 fr. Van Sande G. 100 fr., Coen G. 100 fr., Dierickx 100 fr., De Meers man M. 100 fr., Coen R. 100 fr., Vereecken R. 100 fr. Totaal Vorig totaal Nieuw totaal 2.100,- 282.618,- 284.718,- VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALI.EN A) OPERATEURS Voor het Ministerie van Finan ciën (Bestuur van het Kadaster). Leeftijd geen 40 jaar oud zijn op 1.1.1972. Studies Diploma of getuig schrift H.M.O. of A2 of gelijk gesteld diploma. Aanvraag In postkantoor exa menformulier aanvragen, en post zegel van 120 fr. doen opplakken, invullen, ondertekenen, en door het gemeentebestuur gewettigd af schrift van diploma of getuig schrift aan toevoegen en dat alles sturen per gewone briefomslag aan het adres Vast Wervingssekretariaat, Rijksadministratief Centrum Esplanadegebouw 4 1010 Brussel alwaar uw brief moet toekomen ten laatste op 18.1.1972. B) LANDMETERS Voor het bestuur van het ka daster. Leeftijd geen 40 jaar zijn op 1.1.1972. Diploma van meetkundig schat ter vereist. Aanvraag een examenformu lier vragen ia posterijen, er een zegel van 120 fr. doen opplakken, invullen, ondertekenen, er een door het gemeentebestuur gewet tigd afschrift van diploma aan toevoegen en dat alles in gewone briefomslag sturen aan het adres Vast Wervingssekretariaat, Rijksadministratief Centrum Esplanadegebouw 4 1010 Brussel alwaar uw aanvraag moet binnen komen ten allerlaatste op 11.1.1972. Nadere inlichtingen hiervoor kunt ge u steeds richten tot het adres van senator Van der Brug gen Dieudonné, Parkstraat 7, te Geraardsbergen, tel. 413.31. V.D.B.D. Bij de einde jaarswisseling is het noodzakelijk een vlug over zicht te maken van het voorbije jaar, in funktie van het nieuwe jaar waar wij voor staan. 1971 is een werkingsjaar ge weest der N.F.V.A.V. die getuigt van haar akties, werking en uit straling op allerlei gebied ten voordele van de Minder-Validen. Verschillende verbeteringen zijn tot stand gekomen dank zij de hardnekkige en onophoudelijke tussenkomsten der NATIONALE FEDERATIE in de verschillende Nationale Raden en Kommissies en bijzonderlijk bij de regering en de respektievelijke ministerië le departementen. Op gewestelijk vlak heeft de N.F.V.A.V, arr. Aalst, eveneens bewezen, de meest representatieve organisatie te zijn van en voor de gehandi- kapten om op elk terrein dezen hun belangen te behartigen en te verdedigen. Dit is gebeurd op provinciaal vlak, met het jaar der minder-validen, en op plaat selijk vlak in de gemeenten waar de N.F.V.A.V. een vertegenwoor diging bezit. De opsomming van deze akties en bekomen resulta ten zouden een zeer uitgebreid rapport vragen en hieromtrent zullen wij genoegzaam de moge lijkheid krijgen dit te beschrij ven ter gelegenheid van de VIE RING van het 50-JARIG BE STAAN der N.F.V.A.V. arr. Aalst in 1972. Op sociaal geb'ed hebben wij werkelijk een uitzonderlijke ak- tiviteit mogen en kunnen aan de dag leggen, daar in het gewest Aalst alleen meer dan 1000 mln- der-validen beroep hebben ge daan op het sociaal sekretariaat, ter oplossing van hun problemen, dat heeft zich op gelijkvormige wijze herhaald in onze gewesten Geraardsbergen, Zottegem, Nino- ve en Herzele. Op de drempel van een nieuw werkingsjaar 1972, met of zon der regering, dienen wij ons ernstig, allen te samen, in te zetten om de ingeslagen weg verder te volgen en nog meer ons in te zetten om het lot van de gehandikapten, of de VERGE TEN GROEPEN, aldus door de politieke partijen bestempeld op dit ogenblik, verder te helpen vooruit brengen. Evenwel zal voor wat onze N.F.V.A.V. arr. Aalst betreft, 1972 een uitzonderlijke betekenis krijgen, niet alleen in de verde re uitstraling, werking en tussen komsten, doen meer omdat de N.F.V.A.V. arr. Aalst, dit jaar reeds mag bogen op een aktivi- teit en opgang van 50 jaar, feit en viering die op gepaste wijze zal gehouden worden. Hiermede willen wij dan ook ALLE MINDER-VALIDEN, mili tanten, bestuursleden en sympa- tisanten der N.F.V.A.V., een ge lukkig en voorspoedig nieuwjaar 1972 toewensen, in de overtui ging dat ook 1972 ons mag bren gen tot verdere suksessen der fe deratie en verbetering van de bestaansmogelijkheden van die genen die door het lot zijn ge troffen en die MINDER-VALI DEN worden genoemd, De vorige regering heeft de Arbeidsrechtbanken en Arbeids hoven ingesteld. Ze zijn reeds volop aan het werk en behande len alle geschillen inzake sociale wetgeving, dus ook de rust- en overlevingspensioenzaken zowel voor de gewoon loontrekkenden ah voor de zelfstandigen. Men mag zic-h persoonlijk ver dedigen zowel voor de arbeids rechtbank als in beroep voor het arbeidshof. Is men echter te oud om zulks te doen, of indien men zich niet kan verplaatsen om een of ander reden, of indien men er niet aan houdt zichzelf te ver dedigen dan kan men zich ook laten vervangen hetzij door een advokaat, of door uw echtgenoot (echtgenote) of door een familie lid, bloed- of aanverwant. Ge kunt u ook laten verdedigen door een afgevaardigde van uw vak bond, of door een afgevaardigde van uw beroepsorganisatie der zelfstandigen. Om u te mogen vertegenwoor digen moet uw echtgenoot (echt genote) of uw bloed- of aanver want, of de vertegenwoordiger van uw vakbond of beroepsorga nisatie aan de rechtbank of ar beidshof een schriftelijke vol macht kunnen voorleggen, bij voorbeeld als volgt opgesteld: VOLMACHT Ik ondergetekende (naam en voornaam, beroep en volledig adres) geef bij deze volmacht aan (naam en voornaam, beroep en volledig adres) om in mijn naam te verschijnen op de zitting van de Arbeidsrechtbank (het Arbeidshof) welke doorgaat in datum van en waar de rechts vordering doorgaat ingesteld door mij tegen (bijvoorbeeld) Rijks dienst voor Werknemerspensioe nen. Hij zal me ook vertegen woordigen op de zittingen die eventueel hiervoor op een latere datum door de rechtbank zou den worden bepaald. De drager van die volmacht kreeg die in zijn hoedanigheid van (volgens het geval: echt- genootfe), bloed- of aanverwant (zuster, broer, enz.), vertegen woordiger vakbond of beroepsor ganisatie) Handtekening en datum, Opmerking: die volmacht moet door de volmachtverkrijger op de zitting zelf voorgelegd worden. V.D.B.D. Leo de Bethune zweeg. De enige katoliek die door dik en dun in de gebroeders Daens bleef Sloven, was mgr. de Harlez, die zich onzegbare moeite ge trooste om hen uit de afzondering en het slop te halen. Tegen de wil van Woeste in, van wie hij helemaal niets moest hebben, nodigde hij de drie voornaamste kristen demokraten bij zich aan huis uit' Arthur Verhaegen, leider der anti-socialisten van Gent, Carton de Wiart en Renkin, van de Brus selse Justice Sociale, en pastoor Daens, leider der kristen volkspartij. Zonder moeite werd een akkoord bereikt: de daensistische groeperingen zouden in «de Volksbond» worden opgenomen. Pieter Daens was dat moment zijn pen geen meester: de daensisten zouden nu aanvaard wor den! Enkele weken voordien had hij nog de Gentse en Brusselse kristen demokreten uitgemaakt voor «water-demokreten»... «Vandaar die sehijnliefde voor 't volk, vandaar de zogenaamde waterdemokra- ten, die uitgezonden worden om het vermolmde kraam nog wat recht te houden. Maar ons volk is veel te rechuit en keert de rug naar de papieren demokreten op zijn Brussels en zijn Gents. Binnen weinige jaren zullen nog maar twee partijen over blijven: kristen demokreten en vrijzinnige socia listen». Met de aansluiting van de volksbond matigde hij zich, en zei hij dat dit het einde was van «een be- treurlijke en rampvolle broedertwist...» 't Is ook het einde van de miskenning en van de lasterlijke woorden die de kristen demokreten van Aalst niet gespaard zijn gebleven. Toch legde hij nog nadruk erop, dat de kristen volkspartij bleef wat ze was, met alle vrijheid van handelen. De behoudsgezinden keken met de grootste arg waan naar deze versmelting van demokreten, in de Relaas van de sociale en politieke strijd in de I negentiende eeuw Volksbond. Smalend zegden zij te Aalst «dat de daensisten er waren heengebracht met het stiop om de hals». En vanzelfsprekend beproefden ze ook alles om dit initiatief van mgr. de Harlez te kei- deren... eerst en vooral reeds langs de katolieke groeperingen, die eveneens bij de Volksbond waren aangesloten en zich stuk en afwerend toonden tegenover de aansluiting der daensisten. Zij waren weliswaar de linkse en revolutionaire vleugel van de Volksbond, maar hun leden waren jongelieden van tè gceden huize en met tè grote politieke mo gelijkheden Zij stonden te ver van het volk en te dicht bij de oude partij. La Justice Sociale was niet uit noodzaak ontstaan, niet uit strijd voor het eigen bestaan, maar omdat de tijd hun rijp bleek voor een dergelijke politieke beweging. De kristen volks partij was integendeel ontstaan uit en met het volk, en bezat een grote agitatorische kracht. Pastoor Daens sloot bij de Volksbond aan, niet met de strop om de hals zoals Denderbode schreef, maar met de hand aan het wapen. De hele tijd waarin de daen sisten bij de Volksbond aangesloten waren, bleven ze argwanend en op elke mogelijke hinderlaag voor bereid. Plancquaert schreef zelfs in zijn eigen blad Het Recht: «De Gentse daensisten zijn niet haastig om een verbond te sluiten... men valt gauw genoeg in een behoudsgezinde bedriegersput». Daar de katolieke groeperingen in de Volksbond zich weerbarstig toonden, en de daensistische groe peringen met de grootste argwaan aansloten, keek Arthur Verhaegen met vrees de toekomst van de bond tegemoet. En vooral toen hij hoorde, dat Woeste zich schuimbekkend tegen nu ook de Volles- bond richtte... Woeste richtte zelfs onmiddellijk een andere bond op, die hij «de derde sektie der werk manskringen» noemde. Hij nodigde alle katolieke arbeiders uit zich erbij aan te sluiten, en zei: «Een akkoord met de daensisten is onmogelijk. De Aal- sterse katolieken houden eraan de zetel terug te winnen, die hen door verraad ontstolen is». Hieruit bleek nogmaals, hoe het de Aalsterse kato lieken alleen om die zetel in het parlement te doen was: pastoor Daens was in opstand gekomen tegen de vijf zes rijke families der stad en had hen een winstgevende zetel ontroofd, en dat was het wat ze onmogelijk konden vergeten of vergeven. Ook bisschop Stillemans vergat niet. Hij riep pas toor Daens tot zich, en als deze niet onmiddellijk kwam aanhollen liet hij hem schrijven «geen mis meer te mogen opdragen, tot hij zich aangemeld had». Daens ging, maar bij zijn terugkeer stelde hij onmiddellijk een brief op, waarin hij zijn verlangen te kennen gaf niet verder meer ontboden te wor den daar hij niet zou in staat zijn kalm te blijven... «Ik denk dan aan de ondergang mijner familie, die door uw bisschoppelijke nota's werd bewerkstelligd.» Dichter Karei Van De Woestijne zei, dat deze strijd tussen pastoor Daens en bisschop Stillemans iets episch had, dat alleen een Balzac vermocht te schilderen. (Wordt «oor» gezet)

Voor Allen | 1972 | | pagina 2