KLARE WIJN AALST Een antwoord aan het kristen-demokratisch „Het Volk'' Uilsfel legerdienst sludenlen Vermindering van grondlasten Leergangen voor nederlandstalige kandidaat-bibliothecarissen FABRIEKSTAD 2 Zie begin blz. 1 119 Vlaamse Federatie van Socialistische Muziekkorpsen en en Zangkringen van België v.z.w. BELANGRIJK BFRTCHT Mijn auto start niet L.P. BOON Een van de vereisten daar toe is een pianekonomie. Het planbureau werd aanvaard. Maar de planning is niet bin dend voor het belangrijkste gedeelte van de nijverheid. Óm een planmatig ekono- misch beleid mogelijk te ma ken moet de Staat of de ge meenschap kunnen steunen op de werkelijke sleutelnijver heden. Dat kan indien deze genationaliseerd zijn. Dan is de Staat patroon en ook te gen deze patroon kunnen de werknemers stakingen onder nemen zoals in Engeland. Maar nationalisatie is nog geen socialisme. Socialisme en ekonomische demokratie zijn echter niet mogelijk zonder nationalisatie van de sleutel nijverheden. De rest kan on gemoeid gelaten worden mits kontrole door de arbeiders. Socialisme en ekonomische de mokratie zijn echter meer dan nationalisatie. Zij zijn socialisatie, wat betekent dat de werknemers (arbeiders, ka ders en bedienden) het beheer voeren over de onderneming. Wij zijn niet zover dat voor dit alles een meerderheid be staat in het Parlement. De kristendemokraten en de CVP zijn er de schuld van dat de nieuwe sektor van de atoom energie, waarin de staat mil jarden heeft gestoken aan onderzoek, opleiding en dies meer, verkwanseld werd aan het groot-kapitaal. Nationali satie van bestaande basisnij verheden betekent grondwet telijk vergoeding betalen aan de eigenaars. De Staat heeft daarvoor het geld niet. Maar reden te meer dan dat de ge meenschap zelf nieuwe bedrij ven in spitssektoren zou op richten, met inspraak en kon trole van de werknemers. Zijn wij niet gerechtigd dit te eisen? Waarom remmen de kristen-demokraten af in de plaats van met het ABVV en de overweldigende meer derheid van de BSP een der gelijke politiek voor te staan en deze tot haar recht te la ten komen in een regerings vorming? In een tweede artikel heeft de hoofdredakteur van «Het Volk» principieel zijn negatief standpunt gemilderd alhoewel zijn uiteindelijke konklusie in de praktijk negatief blijft. Maar de aanhef willen wij onze lezers niet onthouden. Deze luidt: «Dat de Staat, als politieke uitdrukking van de nationale gemeenschap, inspraak en kontrole op de ekonomie moet hebben, om te verhinderen dat de behartiging van som mige machtige privé-belan- gen zou gaan indruisen tegen het algemeen belang, kan niet betwist worden. In sommige omstandigheden kan het aan gewezen zijn dat de Staat zelf het eigendom en het be heer gaat opeisen van basis- sektoren van de ekonomie, of wel omdat de privé-uitbaters bewezen hebben het vertrou wen van de gemeenschap niet langer te verdienen, ofwel omdat hun beleid de sociale vooruitgang remt, ofwel om dat het verder bezit van deze basissektoren de privé-eige- naars 'n buitensporige macht in de Staat zou geven Men kan dus moeilijk principieel absoluut gekant zijn tegen nationalisatie en staatsbeheer van sommige basissektoren van de ekonomie.» Welnu! Wij beleven het da gelijks hoe machtige privé- belangen indruisen tegen het belang van allen, hoe andere spekulatief of uit onkunde of omdat zij het bedrijf hebben uitgeperst de fabriekspoorten sluiten. Het steekt de ogen uit hoe het financie-kapitaal in gebreke blijft om industriële risiko's te nemen, tenzij de Staat zijn waarborg geeft. En wat doet het kapitaal in de ekonomisch onderontwikkelde gewesten van ons land? Mo gen deze rekenen op het fi nancie-kapitaal voor werk in eigen streek? En tenslotte weet iedereen hoe buitensporig de m-cht is die het kapitalisme zich ekonomisch heeft toege ëigend met al de gevolgen vandien. Indien het kristen-demokra- t-'sch orgaan dit met ons vast- s*->tf welnu dan moet het eer lijkheidshalve ook de oplos singen bijtreden om daarin verandering te brengen in de plaats van met de konserva- tieve wolven te huilen op het tema van de «etatisatie»». Want wij zijn geen etatisten. Wij zijn voor nieuwe produk- tieverhoudingen waarin de werknemer eindelijk geen loonslaaf meer zal zijn, maar een vrij en welvarend mens zal wezen. BERT VAN IIOORICK Wat de vervolging der familie Daens betrof, hier over zegden de socialisten: «We hebben dit sedert lang voorspeld, want wij hebben het allemaal zélf aan den lijve ondervonden». En dat was bittere waarheid: Pieter Daens kon een lijst aanleggen van pastoors en onderpastoors die zijn ondergang be werkstelligden, maar van wat zij te verduren kre gen, die zich socialist durfden te noemen, zal nim mer een bilan op te maken zijn. De zwaksten onder hen zochten uiteindelijk redding in de vlucht: ze weken uit naar Gent of Brussel, en sommigen nog verder, naar het Walenland of Noord-Frankrijk. Zij die bleven aanvaardden het lot van uitgestotene. Zij zijn gehaat geworden als geen, maar deze haat mocht dan wederkerig genoemd. Als in die dagen van 1896 de reeks nachtelijke Inbraken werd voortgezet reeds jarenlang hoorde men van diefstallen in de herenhuizen der stad dan gaf André Van der Meersch deze berichten alleen maar met leedvermaak. Als bij een fabrieks eigenaar werd binnengedrongen met een valse sleu tel, die men reeds dagen op voorhand had vervaar digd, kwam dit bericht onder ironische titel «De Sleutel», en eindigde hij «ze hebben zich met 2.000 frank moeten tevreden stellen». En als werd bin nengedrongen in een herberg, waar men er vandoor ging met de spaarkas ener katolieke maatschappij, schreef hij zelfs: «De leden dezer maatschappij zul len nu een tijdlang de bek in de pluimen houden». Hij deelde zelfs niet eens mee, dat bij besluit van de gemeenteraad een «stedelijke werkbeurs» was opgericht. Zij kwam in werking op 15 juli, en met de nieuwbenoemde schepen van Arbeid werden ook nog vier bestuursleden aangeduid... allen katolieken. Het had voor de socialisten ook niet het minste nut, dit oprichten van een werkbeurs aan te kon- De studenten die in januari 1971 uitstel gevraagd en bekomen hebben behoren tot de lichting 1973. Deze die nog niet afge studeerd zijn zullen in 1972 na tuurlijk terug een aanvraag moe ten doen voor uitstel voor 31-1-72 en die zullen verwezen worden naar de lichting 1974. Die aan vragen om uitstel moeten gebeu ren langs het gemeentebestuur om. Eten student die afgestudeerd zijn zal in 1972 mag een aan vraag insturen aan de heer Goe- verneur om afstand te doen van zijn uitstel, ten einde zo vlug mogelijk opgeroepen te worden na het slagen van zijn eksamen. Die aanvragen van afstand om uitstel mogen ingediend worden tot 25-7-72. OPGEPAST: Alle aanvragen om uitstel voor studenten, of om uitstel of vrij lating van legerdienst (voor stu denten en andere personen) moeten zeker op het gemeente bestuur ingediend worden ten laatste tegen 31-1-72. Zie hier over uitgebreid artikel versche nen in Voor Allen van 25-12-71 onder de titel «Wie is vrij van legerdienst». Voor alle nadere inlichtingen kunt ge u steeds wenden tot volksvertegenwoordiger V. Hoo- rick Bert en senator Willy Ver- nimmen alsook tot senator Van de Bruggen Dieudonné. Parkstr. 7, Geraardsbergen. T.: 054/41331. VDBD Men spreekt nog altijd van grondbelastingen terwijl dat nu heet: belasting onroerende voor heffing. Veel mensen kunnen aanspraak maken op verminde ring van die belasting op hun woonhuis. Het kadastraal inko men mag echter niet méér belo pen dan 6.000 fr. in gemeenten met min dan 5 duizend inwoners, 8.000 fr. in gemeenten van 5 tot min. 30 duizend inwoners en 12.000 fr. in gemeenten boven de dertigduizend inwoners. De eige naar van de woonst mag maar één woning bezitten. Bedrag van de vermindering: gezinnen zonder kinderen kun nen 25 t.h. vermindering van hun grondbelasting verkrijgen. Die minstens 2 kinderen ten las te heeft kan nog 10 tJi. vermin dering bij krijgen per kind ten laste. Formulieren voor aanvraag van die vermindering kunt ge steeds verkrijgen op het kantoor van de kontroleur van Belastin gen. Etens die aanvraag gedaan en geregeld kent men u jaarlijks die belastingvermindering toe. Voor alle nadere inlichtingen kunt ge u steeds wenden tot volksvertegenwoordiger V. Hoo- rick Bert en senator Willy Ver- nimmen en Dieudonné Van der Bruggen, Parkstraat 7, Geraards bergen. Tel.: 054/41331. VDBD MINISTERIE VAN NATIONALE OPVOEDING EN NEDERLANDSE KULTUUR Algemene Direktie Jeugd en vrijetijdsbesteding Algemene Zaken en Openbare Biblioteken Het Ministerie van Nationale Opvoeding en Nederlandse Kui tuur zal te Asse, Lier en Sint-Truiden een Nederlandstalige leer gang inrichten als voorbereiding tot het examen ter verkrijging van de officiële akte van bekwaamheid tot het houden van een door de Staat erkende openbare biblioteek. Deze leergang zal worden gehouden de zaterdagen en de zon dagen van de maanden februari, maart, april en mei 1972, telkens op zaterdag van 14 tot 18 uur, de zondagen van 9 u. 30 tot 12 u. 30; in totaal 100 uren. De Dienst der Openbare Biblioteken, Kortenberglaan 158, te 1040 Brussel, ontvangt de inschrijvingen van heden af tot 25 ja nuari 1972. VOORWAARDEN OM TOT DE LEERGANG TOEGELATEN TE WORDEN: 1) het inschrijvingsgeld (100 fr.) storten op p.c.r. nr 5154.94 van de rekenplichtige der ontvangsten bij het Ministerie van Na tionale Opvoeding en Nederlandse Kuituur, Rijksadministratief Centrum - Arcaden - 1010 Brussel. Dit inschrijvingsgeld wordt in geen geval terugbetaald; 2) aan de Dienst der Openbare Biblioteken een schrijven zen den met het ontvangstbewijs van de storting van 100 fr. en op beide dokumenten duidelijk vermelden: de plaats van de leergang, de naam en het adres van de kursist. De regelmatig ingeschreven kandidaten zullen ten gepasten tijde een oproepingsbrief, leerplan en lessenrooster ontvangen met vermelding van het lokaal waar de leergang zal worden gehouden. De lessen zullen waarschijnlijk beginnen op 5 februari 1972. Bij het nazicht van de reeds ingestuurde winnende nummers van de Nat. Tombola van de VFSMZ stellen wij vast, dat vol gende prijzen nog steeds niet zijn afgehaald, dit betreft tombola- biljetten verkocht in het gewest Aalst. 387.460 Klopper mixer Novachef 391.595 Nova broodrooster toaster 380.891 Moulinex standaard De winnende biljetten dienen overgemaakt aan: Etienne Van Goethem, 1 Meistraat 3, 9300 Aalst. Aandacht: Prijzen niet afge haald voor 30 januari 1972 wor den eigendom der inrichtende vereniging. Het Bestuur. Zuchten en soms vloeken en verwensingen als Uw auto niet wil starten. En gisteren had ik nog niet de minste last en vandaag, zie daar sta ik nu. Duizende auto mobilisten hebben last met het starten bij winterweder. Is te be grijpen, ook wij bewegen moei lijker bij koud weder. De auto heeft ook last omdat de batterij bij koud weder, zelfs al is ze vol geladen, maar 60 a 70 geeft van haar volle kracht. Bij koud weder verstuift de brandstof min gemak kelijk, de motorolie wordt door de koude ook dikker, zodat de bewe gingsmogelijkheid wordt belem merd. De ontstekingsspanning is ook niet zo groot, hoe kouder het is hoe meer ze daalt. Enkele raadgevingen 1) Zet uw wissel in neutrale stand («point mort»). Duw uw koppelingspedaal in. Zorg dat uw lichten niet branden, dat de ver warming niet is aangezet. Zo krijgt U een maximum spanning van de starter. Schakel de choke in ter wijl ge het gaspedaal half in drukt en probeer te starten. 2) Het kan aan te raden zijn een of tweemaal te pompen met het gaspedaal. Als ge probeert te starten moet ge dat doen met korte stoten. Met lange stoten starten "put de batterij te vlug uit en de startmotor wordt oververhit. 3) Moeilijk starten komt soms ook van vuile bougies of van ver sleten bougies. Uw carburator kan ook verzopen zijn. Ge kunt een defect hebben aan de benzine leiding. De verdelerkop kan ook barsten vertonen, uw ontstekings- spoel kan defect zijn. Uw batterij te oud en versleten. Als uw auto toch niet wil dan moet hij wel naar de dokter en de garagist vindt wel de plaag als hij werkelijk vakman is. Volg goed zijn raad want een auto kost een massa centen, men doet er dan ook best aan hem goed te verzor gen. AUTOMAN VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw digen: zij diende toch maar om arbeiders te ron selen, voor fabrieken waar men in staking ging. Maar niet lang meer zou Van der Meersch zijn nieuwtjes voor Vooruit daar aan de schenkbank in het Sint-Jorisstraatje schrijven. De werken aan het nieuw lokaal op de Saskaai vorderden in het begin zo snel, dat men dacht het nog met Eén Mei te kunnen inhuldigen. Begin april ontdekten ze echter, dat het afbreken van twee oude pakhuizen makke lijker ging, dan het opbouwen van nieuwe lokalen. Ze verschoven het inhuldigen eerst naar 10 mei en daarna naar 7 juni. Hierdoor viel het feest van Eén Mei in het water, waarvoor ze zich zoveel moeite hadden getroost, en waarbij ze het hele stadje perpleks hadden willen stellen... Want de fanfare was gesticht en de muzikanten keken be gerig uit naar de dag, waarop ze met hun blinkend koper op straat konden komen. Daar het niet kon te Aalst, begaf Adolf De Neef zich met zijn mannen naar Gent, en stapten ze daar in de Meistoet op. Het waren twaalf muzikanten, drie trommelaars en de grote trom. Onder de twaalf muzikanten bevonden zich drie overgelopen daen- sisten waar een paar maanden tevoren ook al een fanfare was opgericht en die kwamen aanhollen als ze hoorden dat men bij de socialisten muzikan ten nodig had. De rest waren fabrieksjongens van de F.F.R. en daar deze houten klompen droegen, ook in hun optochten, noemde men de fanfare spottend «het houten-kloefenmuziek». De nieuwe tempel was dan klaar. In Vlooi uit ver scheen een ellenlange beschrijving ervan, vooral van de bakkerij die nu helemaal mekanisch was in gericht, zodat 156 broden per uur konden gebakken worden. Men had trouwens het hele lokaal, en ook de fanfare, naar deze bakkerij genoemd: «Hand aan Hand»... De naam «Recht Voor Allen», die voor het lokaal in het Sint-Jorisstraatje bedacht was ge weest, werd hierdoor overboord gegooid. De tegenstrevers stonden niet perpleks; ze schuim bekten van woede. Dr. De Nayer, katoliek gemeen e- raadslid geworden, en zelf eigenaar van twee winst gevende fabrieken, kon niet wachten de rekenin„ der socialistische broodbakkerij op te maken en de bekomen cijfers zwart op wit in een manifest open baar te maken. Hij haalde daarin aan, dat de bak kerij in 1393 van wal was gestoken met een kapi taaltje van 3.000 frank, in het huurhuisje der Sint- Jorisstraat, en dat men drie jaar later dit huurhuisje reeds kor verlaten en met de gemaakte winsten twee pakhuizen op de Saskaai aankopen... «Dan werd een derde huis aangekocht, een vierde, en alles werd binnenin weggebroken en in grote zalen en prach tige lokalen herschapen. Op zeer weinige jaren moet de 3.000 frank omtrent de 100.000 frank geworden zijn.» Hij somde aan bezittingen op: een mekanische oven van 6.000 frank, een mekanische kneedmachine van 2.000 frank, een gasmotor van 1.500 frank, vijf broodkarren door honden getrokken... «Men mag zeggen, dat zij met deze broodfabriek 20.000 frank per jaar winnen.» J J (Wordt voortgezet)

Voor Allen | 1972 | | pagina 2