MEN WERFT AAN AALST mam ESSENTIELE SOCIALE EISEN KONGRES B.S.P. - FEDERATIE AALST Nieuws van BOND M0YS0N LANDBOUWPRIJZEN FABRIEKSTAD NOG STEMBUS KIESSTRIJD (Zie begin blz. 1) Onderscheid maken tussen B.S.P.- en regeringsprogramma. Aktie voeren voor socitdistische ekonomische opvattingen. Sociale regeringsverbintenissen ten spoedigste uitvoeren Gewone pensioenen niet belasten dank zij herziening belastingsschalen 120 LP. BOON Zitdagen Geraardsbergen Ninove Aalst Denderhoutem Zandbergen Dienst voor zelfstandigen I 5. De arbeid en het arbeidsmilieu moeten beter bij de mens worden aangepast, riet is duidenjk dat en het gezondheidsbeleid, de volledige te werkstelling en de financiering van de sociale sektor onze meeste aandacht verdienen. Een eerste voorsmaakje hebben wij trouwens gekregen bij de eenzijdige beslissing van de doktersfederat.es. Het tewerkstellingsbeleid vormt de hoeksteen voor verdere so ciale vooruitgang, de vooropgestelde regeringsmaatregelen ter zake schijnen trouwens tamelijk vaag en de doeltreffendheid ervan zuilen pas in het voorjaar kunnen nagegaan worden, fn de sektor der bijdragen is de positie zeer duidelijk er kan op geen enkele manier nog sprake zijn van gelijk welke arbei- tlersbijdrage te verhogen. Ook de geleidelijke gelijkschakeling van bedienden en arbei- derskontrakt wordt steeds met meer aandrang geëist. Deze kneipuntei zijn daarenboven fel gesteund door het geheel van de arbeiderswereld, gelukt de regering er niet in vlug deze knelpunten weg te werken, dan zal haar bestaan ook zeer vlug in het gedrang worden gebracht. Het kongres van de B.S.P.-fe- deratie Aalst aanvaardt de deel name van de BSP aan de regering op basis van de regeringsovereen komst daar de kiezers geen an dere uitweg hebben gelaten en het land dringend een regering nodig heeft om de groeiende werkloos heid te bestrijden, om de natio nale en gewestelijke tewerkstel ling en ekonomische expansie aan te wakkeren en om de sociale vooruitgang te bevorderen. Nochtans betreurt het kongres dat de maatregelen om de ekono- mie te demokratiseren en in dienst te stellen van de gemeen schap en het algemeen belang al te bescheiden blijven wegens de klaarblijkelijke onwil van de kristen-demokraten, de vooraan staanden in de C.V.P. om met de socialisten metterdaad mee te werken aan de omvorming van het huidig maatschappelijk bestel tot een stelsel van ekonomische deimokratie. Het kongres van de B.S.P.-fede- ratie Aalst vraagt dan ook met klem aan het Nationaal Kongres en aan de Nationale BSP-instan- ties dat voortaan 1. stelselmatig en duidelijk het onderscheid zou worden ge maakt tussen de BSP en de rege. ring; tussen het B.S.P.-program- ma en het regeringsprogramma; 2. een doelbewuste en volge houden vooriichtings- en propa- ganda-actie voor de socialistische ekonomische opvattingen en voor het socialistisch maatschappij alternatief zou worden gevoerd. De deelname van de B.S.P. aan de regering en de verwezenlijking van het regeringsprogramma mo gen geen hinder zijn voor de da gelijkse aktie van de B.S.P. voor haar eigen eisen en doelstellin gen die verder dragen dan het re geringsprogramma. De B.S.P.-federatie Aalst rekent er op dat de sociale en ekonomi sche verbintenisseir evenals de vermindering van de legerdienst, aangegaan in het regeringspro gramma, ten spoedigste zullen worden ingelost. Het kongres klaagt de belasting op de kleine pensioenen voor het dienstjaar 197i aan, te wijten aan het niet-optrekken van het be lastbaar minimum. Het eist dan ook de onmiddellijke herziening en indexatie van de belastings schandalen. De B.S.P.-federatie Aalst roept al haar militanten op zich in te .spannen voor de dringende uit bouw van de socialistische orga nisaties en propaganda in gans het arrondissement en besluit hiervoor een bijzonder congres bijeen te roepen in de loop van de maand maart. Weldra zou de gloednieuwe bakkerij opnieuw ver groot moeten worden, en zou men in de aanpalende Iweinstraat een bakkerij en koöperatieve winkel op richten, die 75.000 frank hadden gekost. Toch schre ven de socialisten bij het openen der lokalen op de Saskaai: «En nochtans dient men hier met een ge wichtig feit rekening te houden; de bouwmeester beschikte over zeer geringe geldmiddelen, zodat al de oude matei ialen moesten herbruikt». In het ruime, nieuw lokaal was men ondertussen het programma der feestelijkheden aan het opstel len. Er was een massale optocht door de straten der stad voorzien, en hiervoor had Anaré Van der Meersch het stadsbestuur gevraagd, een eind te maken aan de politie-verordening die het dragen der rode vlag verbood. Het werd door het stads bestuur met eenparigheid van stemmen geweigerd. Ze hadden kunnen antwoorden, dat de katolieke kiezers wel met hun vlag aan het hoofd naar de kiesbureaus mochten opstappen... doch dat deden ze niet eens. Als mieren werkten ze zich gewoon door, over alle hindernissen heen. Het werd dan zondag. In de arbeiderswijken was het noenmaal iets vroeger op tafel gebracht, om zo gauw mogelijk klaar te staan voor de stoet. Uit het station borrelden trouwens de vreemde groepen reeds de stad in. De Gentenaars waren er al, niet met 1500 man, zoals beloofd, maar met 2.000 man. En langs de steenweg kwam nog een andere groep Gente naars aan: een honderdtal mannen op blinkende fietsen, de «veloklub- Deze vetoklub opende ook de stoet, en vanzelfsprekend werd zij onmiddellijk ge volgd door de trots der Aalsterse partijgenoten: de fanfare. Achter haar stapten alle socialisten uit de Denderstreek op, en dat was echt reeds een massa Klerken-stenotypisten voor verschillende ministeries. Leeftijd muistens 17 en geen 30 jaar oud zijn op 1-1-72. Studiën diploma of getuig schrift LMO of gelijkgestelde studiën A3, enz. Aanvraag Eksamenformulier aanvragen in postkantoor, er ze gel van 80 fr. doen opplakken, invullen, ondertekenen, er een door het gemeentebestuur gewet tigd afschrift van diploma of ge tuigschrift aan toevoegen en dat alles per gewone briefwisseling sturen aan het adres Vast Wer- vingssekretariaat Rijksadmini- stratief Centrum, Esplanadege bouw nr. 1010 Brussel, alwaar uw aanvraag moet toekomen ten laatste tegen 25-1-72. Opstellers voor verschillende ministeries. Leeftijd geen 30 jaar oud zijn op 1-1-72. Studies diploma of getuig schrift H.M.O. of A2 of gelijkge steld diploma of getuigschrift. Aanvraag eksamenformulier aanvragen in postkantoor, er takszegel van 120 fr. doen op plakken, invullen, ondertekenen, er door het gemeentebestuur ge wettigd afschrift van diploma of getuigschrift aan toevoegen en dat alles per gewone briefomslag- sturen aan het adres vast Wer- vingssekretariaat, Rijksadmini- stratief Centrum, Esplanadege bouw 4, 1010 Brussel, alwaar uw aanvraag meet toekomen ten al lerlaatste op 31-1-72. Klerken voor verschillende ministeries. Leeftijdminstens 17 en ma ximum 30 jaar oud zijn op 1 fe bruari 72. Studiesdiploma of getuig schrift L.M.O. of A3 of gelijkge stelde studies. Aanvraag zelfs als hierboven voor opstellers, maar takszegel van 80 fr. en uiterste datum is allerlaatst 1-2-72. Technische ingenieurs (specia liteit Elektronica Dienstvoor Ministerie Open bare Werken. Leeftijd geen 35 jaar zijn op 1-1-72. Studies diploma bezitten van technisch ingenieur (specialiteit ofwel automatie, zwakstroom of sterkstroom, elektronica of me chanica, of elektro-mechanica). Aanvraag zelfde als hierboven voor klerken, maar takszegel 120 fr. en uiterste datum is aller laatst 25-1-72. Nadere inlichtingen Voor al le nadere inlichtingen kunt ge u steeds richten tot de volksverte genwoordiger Bert Van Hoorick en senator Willy Vernimmen en Dieudonné Van der Bruggen, Parkstraat 7, Geraardsbergen. - Tel. 054/413 31. VDBD VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN De zitdag van de Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op donder dag 27 januari, van 11 tot 12 uur in de burelen van Bond Moyson, Vredestraat nr. 43. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stuikken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op zaterdag 22 januari, van 9 tot 11 uur in ■het Volkshuis Markt. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door ikd. Cop- pez A., zal doorgaan op dinsdag 25 januari, van 16.30 tot 17.30 u. in de burelen van Bond Moyson, Geraardsbergsestraat nr. 117. De belanghebbenden gelieven zioh te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de 'Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op dinsdag 25 januari van 14 tot 15 uur in de burelen van Bond Moyson, St.-Kamielstraat 30. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verhand met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de «Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A„ zal doorgaan op dinsdag 25 januari van 15.30 tot 16 uur bij Triest Jozef, Ad. De Backer straat nr. 1. De belanghebbenden gelieven zioh te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de -Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A„ zal doorgaan op dinsdag 25 januari van 13 tot 13.30 uur in de zaal Denderhof, Dorp. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. OPENINGSUREN DER BURELEN AALST: St.-Kamielstraat 30, tel. 053/21283; de donderdag van 13.30 tot 15.30 u. GERAARDSBERGENVredestr., 43 tel. 054/42368; de dinsdag van 14 tot 15 uur. NINOVE: Geraardsbergsestraat 117 tel. 054/32695; de don derdag van 10.30 tot 12 u, ZOTTEGEM: De Colfmaeckerstr. 11, tel. 09/701395: alle dagen van 9 tot 11.30 u. en van 14 tot 16 u. Veel lezers vragen ons naar marktprijzen. We geven die hier dan ook te hunner voorlichting. VEEMARKT: Kalme stemming. Dikbil ossen stieren en vaarzen: 69-84; welgevormde: 54-64; ossen 60%: 44-50 55%: 40-43; stieren 60%: 48-50 55%: 39-45; vaar zen 60 :43-50; 55%: 37-41; wel gevormde koeien: 50-58 55%: 35-41; 50%: 30-34; worstdieren 25-27: drachtige koe: 15-21 dui zend fr., en gekalfd 10-15 dui zend fr.; drachtige vaars: 18-24 duizend fr. en gekalfd: 14-16 dui zend frK; jaarlingvaars: 10-14 du'zend fr.; vaarzenkalf: 3.000- duizend fr; jaarlingstier9-15 4.500 fr.; stierenkalf: 2.500-3.500. KALVERMARKT Vaste prij zen. Dikbil 98-114; perfekt wist gevleesd 79-89; goedgevormd 69- 79; gewone 60-66; minderwaar dige 51-58. SCHAPENMARKT vette 1300- 2000; magere 950-1200. PAARDENMARKT Goed rij- Daard 18-2300; poney 5-8000. VARKENSMARKT licht stij gende prijzen. Extra vleesvarkens, 36-39; vleesvarken 34-25; half vette 32-3; te vet of te mager 30-31; zeugen 25-28; drachtige zeug 4500-5000; Beren 18-21; big gen 40-45. LANDBOUWMARKTTarwe 500; rogge 440; haver 420; brou werijgerst 470; gerst 440; aard appelen 100; tarwestro 900; en geperst 850; rogge, haver en gerstestro 600 en geperst 750; weidehooi 1350; klaverhooi 1500; luzerne 2000; boter 110; eieren 3,50. V.D.B.D. Lijst Van der Linden Frans Met alle sympathie van een ge pensioneerde 20 fr.; V.D. Poorten A. 20 fr., Voor een BSP overwin ning 52 fr., Voor dienstbetoon 100 fr., De bende 140 fr., De Roeck 60 fr., Kafkot R. 20 fr., Jeanne- ken 20 fr., Johnny Maes 20 fr., Maria en Martha 40 fr., Steun aan BSP 500 fr. Totaal1.000 fr. Vorig totaal 284.718 fr. Nieuw totaal285.718 fr. JONGSOCIALISTEN saterdag 22 januari 1972 3e Sportavond Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw geworden... ook al werd het in de bladen der tegen strevers voorgesteld of ze maar met een handjevol waren. Op maandagavond kreeg men het slot der feestelijkheden, een lichtstoet waaraan naar schat ting een vierduizend man deelnamen. Hele arbei derswijken, vooral in de buurt van de Varkensmarkt en de Hoge Vesten, waren feestelijk verlicht en tot vuurwerk toe werd afgestoken. De weerklank der feestelijkheden kon men ook lezen in het Land van Aalst. Het was haast twee jaar geleden dat Pieter Daens nog met een woord over de socialisten in het stadje had gerept, en hier door zijn goed- of afkeuring had kunnen verbergen. Nu schreef hij: «Zondag, schoon weer geweest, veel volk geweest, veel beweging. Alles bleef stil, dank aan het vertrouwen daL de burgemeester had gesteld in de rustminnende geest der bevolking. Indien hij de stoet verboden had, de pompiers gevraagd, de gendarmen, de garde-civiek, 't zou er waarschijnlijk opgezeten hebben. De kortege bestond uit een 3.000 a 3.500 man. Gent bestormde ons met 1700 man. In de stoet werden veel jakobijnenmutsen gedragen. Ook de meisjes uit, Gent waren veel te vrank en te stout voor ons volk: daar op straat springen en dansen en de Marseillaise zingen, en rondkijken met ogen als dragonders. Later, als het bier van Aalst begon te werken, zag men groepen meisjes al zin gend over straat lopen». Pieter had iets tegen meisjes die zingend langs de straat liepen, doch daar was weinig aan te ver helpen... Broer Adolf zou ook in Brugge aan het hoofd van een stoet opstappen, waarin benden fabrieksmeisjes dansend en zingend meeliepen, al roepend: «Vivat paster Daens en hij mag er wezen!». Iets wat dan de katolieken dankbaar gebruikten om in hun kranten te schrijven: «De hoeren van pastoor Daens liepen ook mee». Toch was de toon van Pieter heel anders geworden. Buiten deze meisjes, die hem met te stoute ogen aankeken, hun jakobijnenmutsen op het hloofd, kon hij geen enkel woord van af keuring neerpennen. En dit was te begrijpen... Vol gens Dender bode, waarin Clemens Van de Putte en onderpastoor Ponnet schreven, was uit elk stadje der Denderstreek maar 15 man aanwezig, en riepen de meesten hiervan dan nog voortdurend: «Leve paster Dcnsj». Denderbode beschreef ook de losbandigheid, de zedenschennende uitroepen, de spot met de heiligen beelden die op sommige straathloeken in nissen in gebouwd stonden, de beledigingen aan pastoors, nonnetjes en begijntjes... Waarop Andréé Van der Meersch: «Dit alles in de verbeelding van Dender bode, want het blaadje moest toch met iets gevuld». Toch ging het er luidruchtig aan toe. Er waren groepen Waalse mijnarbeiders die op zondagavond niet meer uit Aalst wilden vertrekken, en in de maandagavond nog aan het feesten waren. (Wordt voortgezet) v yiilfwil i

Voor Allen | 1972 | | pagina 2