UITSCHEIDEN VAN BOEREN De nieuwe regering AALST FABRIEKSTAD Men werft aan De verhoogde kinderbijslagen Zie begin blz. 1 121 LP. BOON gekomen. Ze werd de trots van de ganse Denderstreek, de fanfare, en moest van dorp naar dorp om alle fees ten, bijeenkomsten en meetings op te luisteren. In het dorp Onkerzele, in de onmiddellijke nabijheid van Geraardsbergen, was zij eveneens op een rood feest en opende zij een söoet, onmiddellijk gevolgd door een groep fabrieksmeisjes. Iets wat de pastoor van Or.kerzele de volgende zondagochtend tot een stichtende preek inspireerde. Hij had het over «die vuile Marjannen, waar de parochie drie dagen later nog naar stonk». En zijn woede keerde zich vooral naar de overheid, «die dergelijk walgelijk schouw spel niet verboden had». Ondertussen keek Victor De Geyter met lede ogen de ongebruikte toneelzaal in het nieuwe lokaal aan. Het was een zaal met 600 zitplaatsen, een podium en zelfs een kleedkamer voor de artiesten... maar van de toneelbond De Volksvrienden bleef niets meer over. De Geyter riep de toneelliefhebbers op en in Vooruit liet hij schrijven: «Ons nieuw lokaal moet deze winter onze volksschouwburg worden». Er kwam weinig of niets van in huis. Het was ook te begrijpen, dat men zich weinig om de toneelbond bekommerde. Ze hadden hun fanfare om al hun feesten op te luisteren, en ze beschikten aan de andere kant over iets totaal nieuw, dat weldra de grote konkurrent van alle toneel zou worden: een toverlantaarn. Met deze toverlantaarn gaven ze elke zondagavond «lichtbeelden» aan de vensters van het lokaal, en daar de overkant van het water nog steeds de ge liefde wandelplaats der Aalstenaars was, stond het daar telkens zwart van het volk. Het werd een te grote propaganda voor de socialisten, en burge meester deed het dan ook verbieden. Men gaf hierop de lichtbeelden binnen in de on gebruikte toneelzaal, en daar deze ruimte beperkter was dan de overkant van het kanaal, konden alleen partijgenlotcn toegelaten, in het bezit van hun lid- kaart. Hier was geen sprake meer, van nog reklame te moeten maken of met kaarten te moeten leuren: de toverlantaarn, voorloper van de bioskoop, had zijn intrede gedaan en een zee van volk kwam aan stormen. I ander aktiviteit hebben gehad die jaarlijks een netto-be drijf sinkomcn gaf dal gemiddeld hoger was dan 20.000 fr. 4) De verlaten gronden moeten minstens 1 Ha groot zijn. 5) De gronden die U bewerkte moeten tijdens het landbouwjaar dat de aanvraag voorafgaat verpacht of de pacht overge laten worden aan een bedrijf waarvan het jaarlijks netto- bedrijfsinkomen niet lager is dan 80.000 fr Bij stoppen van bet bedrijf en verkoop van die gronden is die 80.000 fr. als bedrijfsinkomsten niet vereist. 6) Eens 65 jaar voor de mannen en 60 jaar voor de vrouwen moeten zij bun pensioen aanvragen. Zij genieten dan verder het verschil tussen de uittredingsvergoeding en het gewoon of zelfs het vervroegd pensioen dat hen werd verleend. Wie zijn pensioen niet aanvraagt verliest alle recht op verdere uitkering van de uittredingsvergoeding. Voor de berekening van het pensioen wordt geen rekening gehouden met de jaarlijkse inkomsten van de uittredingsver goeding. Opmerkingen: 1) De verkrijger van een uittredingsvergoeding blijft in regel met het Sociale Statuut der Zelfstandigen, (pen sioen, ziekteverzekering en kinderbijslag). Ze worden verder aanzien als aktieve zelfstandigen. 2) Men geniet de uittredingsvergoeding verder zelfs als men bijvoorbeeld gaat werken als loontrekkende, of om het even welke beroepsaktiviteit gaat uitoefenen (behalve zelfstandige aktiviteit als landbouwer of tuinier) 3) Indien de genieter van een uittredingsvergoeding overlijdt dan geniet zijn weduwe de uitlredingsvergoeding verder maar het bedrag ervan wordt dan met 1/3 verminderd. 4) De uittredingsvergoeding wordt toegekend vanaf de eerste dag van de maand die volgt op de maand van de aanvraag. Zij wordt driemaandelijks uitbetaald. B DE STRUKTUURVERBETERINGSPREMIE: Die kunnen de boeren of tuinders maar aanvragen indien ze jonger zijn dan 55 jaar. Bij het stopzetten van het bedrijf is die premie 15.600 fr. per Ha met een maximum globaal bedrag van 150.000 fr. Die premie wordt in éénmaal uitbetaald. WIE KAN DAARVAN GENIETEN: Dezelfde vereisten wor den gesteld als deze vermeld onder de nummers 1 en 2 en 3 en 4 en 5 (zie hierboven uittredingsvergoeding). 5) De aanvrager moet tevens schriftelijk de verbintenis aan gaan om gedurende een periode van 15 jaar met ingang van de eerste van de maand die volgt op de dag van de aanvraag geen enkele land- of tuinbouwaktiviteit meer uit te oefenen. CUMUL: Hij die voldoet aan de voorwaarden om te genieten van de struktuurverbeteringspremie kan, welke ook zijn ouder dom weze tevens aanspraak maken op de uittredingsvergoeding indien in de loop "an de vijf landbouwjaren die de aanvraag voorafgaan het bedriif gedeeltelijk te algemene nutte v/erd ont eigend of aangekocht. TOEGELATEN LAND EN TUINBOUWWERKWie een pre mie genoot of nog geniet mag nog wel land en tuin in gebruik hebben (eigendom of niet). Men mag bijvoorbeeld bew'erken 1 Ha landbouwgrond of weide, ofwel bijvoorbeeld 15 aren groen- tenteelt, of tabak of hopteelt, of 10 aren witloofteelt, of 3 aren bloemen of sierplanten of 200 m2 tee'ten onder glas. Bij het aanvraagformulier zit de ruime uitleg bij van wat nog is toege laten. Men mag natuurlijk ook nog het aantal dieren houden passend bij die bewerkte oppervlakte. Noteer goed dat men zowel voor de uittradingsvergoeding als voor de Struktuurverbeteringspremie zijn woonst mag blijven betrekken, het gaat hier speciaal in beide gevallen om de af stand van de bewerkte gronden. Bossen en braakgronden tellen hier niet mee voor de toepassing van die wet. AANVRAAG: De aanvraagformulieren tot het bekomen van de Uittredingsvergoeding of de Stuktuursverbeteringsprcmie dient IT te vragen aan het adres: Landbouwfonds, 12 Middaglijnstraat, 1030 - Brussel. Alle nadere inlichtingen kunt ge steeds bekomen bij onze par lementairen op hun zitdagen ofwel op het adres: Senator Van der Bruggen Dieudonné Parksiraat 7, Geraardsbergen Tel.: 054/413.31. Van der Bruggen Dieudonné Senator Het feest had voor gevolg, dat weer een aantal nieuwe vakverenigingen ontstonden. Ook de metse laars staken de koppen bijeen, sloten zich bij hun vakbond aan, en brachten die onder de rode vlag der socialisten. Als een paar weken later te Gent groot kongres gehouden werd, stuurden zij allen een paar mannen om hun federatie te vertegenwoor digen. Voor de vereniging der wevers was het Cop- pens, voor de katoenbewerkers Luyckx en Vernim- men, voor de tabakbewerkers Chevalier, De Geyter en Nichels, en voor de propagandaklub Van der Meersch, Schaltin en De Neef. Het voornaamste bleef echter de fanfare, die overal aan en bij was. Werd in het lokaal meeting gehouden, dan trok de fanfare eerst de stad in, lokte in de arbeiderswijken het volk op straat, en aloor een steeds groeiende aanhang gevolgd, keerde men al spelend naar het lokaal terug. In september pakte het bestuur der fanfare ook nog met het voor stel uit, in de stad een muziekfestival in te richten. Zij nodigden hiertoe het muziekkorps der vooruit strevende liberalen uit, en ook het jonge muziek korps der daensisten. Dezen waren akkoord aan het festival deel te nemen, doch op voorwaarde dat niet al te veel socialistische propaganda werd gemaakt. Men stond er onder andere op, dat bij de gemeen schappelijke optocht door de stad, het spandoek werd verwijderd: «Werklieden, verenigt u Dat konden de socialisten niet over het hart krijgen, en als het spandoek dan tóch te voorschijn kwam, ver dwenen zowel liberalen als daensisten. Heel alleen overblijvend, overhandigden ze dan een rode vlag aan het muziekkorps en speelden ze de Marseillaise, maar speelden ze ook nog het vaderlands lied, want dat waren ze met d« andere partijen overeen- Eindeljk hebben wij opnieuw een regering. De reden van het zo moeilijk samenstellen van de huidige regering C.V.P.-B.S.P. hoeven wij hier niet te ontle den, voldoende is hieromtrent al geschreven. Wat de N.F.V.A.V. betreft en de Minder-Validen in het bijzon der, is te weten wat deze regering z nnens is te verwezenlijken ten voordele van de gehandikapten, tijdens de huidige legislatuur. Het is zeker meer dan normaal dat wij als Sociale organisatie het Hoofdstuk II van het Re geerakkoord, betreffende het So ciaal Beleid, veruit het meest on ze aandacht weerhoudt. Verschillende belangrijke pun ten hebben wij in het Regeer akkoord gevonden, te weten: 1) Pensioenen: a) versoepeling van de moda liteiten voor het bekomen van een vervroegd pensioen, teneinde rekening te houden met de bij zondere toestand van sommige kategorieën vau arbeiders. Wij durven hopen en zullen er voor strijden dat deze versoepe ling van de wetgeving ook zijn weerslag zal krijgen ten gunste van de minder-valieden. b) verhog;ng van de toegelaten inkomstengrens voor de samen voeging van het pensioen met de renten voor arbeidsongevallen en beroepsziekten (10 procent). Dit is eveneens een zeer ernsti ge zaak die aanmerkelijk een verbetering zal betekenen voor de oud-arbeidsslachtoffers en be- roepszieken. 2)) Bejaardenbeleid: De regering zal een gekoördi- neerd beleid uitwerken ten gun ste van de derde leeftijd o.m. door de bevordering van dienst- centra door aangepaste huisves ting, door toekenning van subsi dies aan de bejaardenhuizen, en door de noodzakelijke aanpassing van de verpleeginrichtingen. Hieromtrent dient er op ge waakt te worden dat de medebur gers van de derde leeftijd, en die bovendien zwaar gehandicapten zijn, in prioriteit zullen gesteld worden. 3) Arbeidsongevallen en beroepszieken: Toepassing vanaf 1-1-1972 van de wet van 10 april 1971. Dit be treft de volledige nieuwe wetge ving inzake arbeidsongevallen. 4) Vergoedingen ziekteverzekering voorrang aan de verhoging der vergoed ngen voor de oud invaliden. Dat is eveneens een dringende aangelegenheid aange zien deze oud-invaliden R.V.Z.I., ook onrechtstreeks minder-vali- den zijn, al is dan hun handicap in menig geval ook niet van fy sische aard. Gehandicapten: a) verhoging van de vergoedin gen voor minder-validen; b) geleidelijke gelijkschakeling der mentaal gehandicapten met de fysisch gehandicapten; c) toekenning van een vergoe ding voor hulp van derde persoon aan zwaar gehandicapten; d) beleid van herinschakeling van de gehandicapten in het ak tieve leven. De openbare besturen moeten hierbij het voorbeeld ge ven door de aanpassing van de aanwervingsregelen. Betreffende dit gedeelte van het regeerakkoord komen wij in een volgende bijdrage hierom trent op terug. 8) Gezinsbeleid: e) verhoging van het supple ment van de kinderbijslag voor de gehandicapte kinderen. Zeer belangrijke te nemen maatregel, meer in het bijzonder voor die moeders die een minder-valied kind dienen op te voeden in hun eigen gezin. Al deze opgesomde punten zijn deeluitmakend van het regeerak koord en zekerlijk van de rege ringsverklaring en dienen gerea liseerd te worden, en dit in de kortst mogelijke tijdspannen. Geen enkel meer preciese in gangsdatum van de te verwezen lijken oogmerken der regering is te vinden Derhalve is de stel ling van de N.F.V.A.V. zo dat wij dit sociaal beleid volgraag on derschrijven, doch ons het volle dige recht voorbehouden besten dig te ijveren voor de spoedige uitwerking van deze punten, om dat deze grotendeels met het Na tionaal Eisenprogramma van de N.F.V.A.V. en ons programma Opbouwen programmatiepro- gramma 1972 - 1975 overeenstemt. Eveneens zullen wij nets on verlet laten om te strijden en te ijveren voor de verwezenlijking van andere punten van ons pro gramma, die niet in het regeer akkoord werden opgenomen. Wij verhopen dat te kunnen realizeren in samenwerking met de verschillende ministeriële de partementen van deze regering, die gekonfronteerd worden met de problematiek der minder-vali- den, en zeer in het bijzonder met het ministerie van Sociale Voor zorg, die is toevertrouwd aan on ze vriend L. Namèche, die in de vorige regering het ministerie van Volksgezondheid beheerde, en be wezen heeft de problemen der gehandicapten te begrijpen, en dit ook heeft gedaan met het op richten van het Fonds voor me dische en pedagogische zorg. De vriend Namèche heeft geen gemakkelijke taak, wegens de grote problemen die zich stellen inzake de sociale regeringspoli- tiek, maar wij. de gehandicapten en de N.F.V.A.V., rekenen op hem en verhopen in hem een uitste kende minister van Sociale Voor zorg te mogen kennen, die hun lot begrijpt en zeer vlug hun rechtmatige eisen zal weten te verwezenlijken tot algemene lots verbetering der gehandicapten in België. OPSTELLERS voor verschil lende ministeries. Leeftijd geen 30 jaar oud zijn op 1-1-72. STUDIES diploma of getuig schrift H.M.O. of A2 of gelijk gesteld diploma of getuigschrift. Aanvraag eksamenformulier aanvragen in postkantoor, er een takszegel van 120 fr. doen op plakken, invullen, ondertekenen, er door het gemeentebestuur ge wettigd afschrift van diploma of getuigschrift van diploma aan toevoegen en dat alles per gewo ne briefomslag sturen aan he adres Vast Wervingssekreta- riaat, Rljiksadministratief Cen trum, Esplanadegebouw 4, 1010 Brussel, alwaar uw aanvraag moet toekomen ten alleraatste op 31-1-72. KLERKEN voor verschillende ministeries. Leeftijd minstens 17 en maxi mum 30 jaar oud zijn op 1 fe bruari 72. Studies diploma of getuig schrift L.M.O. of A3 of gelijkge stelde studies. Aanvraag zelfde als hierbo ven voor opstellers, maar taks- zegel van 80 fr. en uiterste da tum is allerlaatste 1-2-1972. KLERKEN TYPISTEN man nen vrouwen, voor Rijksdienst Arbeidsvoorziening. Studies L.M.O. diploma of getuigschrift, of A3 of B3/B2 met minstens 750 lesuren. Aanvraag Een examenformu lier aanvragen in postkantoor. Handelen zoals hierboven voor de opstellers, maar takszegel van 80 fr. en uiterste datum is aller laatst 8-2-1972. Nadere inlichtingen Voor alle nadere inlichtingen kunt ge U steeds richten tot de volksverte genwoordiger Bert Van Hoorick en senator Willy Vernimmen en Dieudonné Van der Brugge, Parkstraat 7, Geraardsbergen Tel. 054/413 31. VDBD Ten gevolge van de verhoging van de index der konsumptie- prijzen deelt de Rijksdienst voor Kinderbijslag voor Werknemers de nieuwe bedragen betreffende de kinderbijslag en het kraam geld mede, welke in voege treden op 1 februari 1972 (betaling in maart 1721. De kinderbijslagen aan de in dex 121.19 zijn de volgende GEWONE KINDERBIJSLAG 680,— 1.146, 1.640,50 le .kind 2e kind 3e kind en elk der volgende KINDERBIJSLAG VOOR WEZEN Per weeskind KINDERBIJSLAG VOOR KINDEREN VAN INVALIDE WERKNEMERS le en 2e kind 3e kind en elk der volgende Bijkomende bijslag voor minder- vaiide kinderen van minder dan 25 jaar Per minder-valide kind LEEFTIJDSBIJSLAGEN Kind van 6 tot 10 jaar Van 10 tot 14 jaar Meer dan 14 jaar KRAAMGELD Eerste geboorte Tweede geboorte Derde geboorte en elk der volgende 1.203,25 1 604,50 1.318,— 148,50 261,75 423,75 10.132,— 6.988,— 3.759,— Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw De provinciale verkiezingen naderden. Opnieuw was het Ninove, dat hier eerst aan dacht. Liberalen, socialisten en daensisten hadden immers samen een overwinning behaald, iets enigs in de Denderstreek en zelfs in geheel Vlaanderen. Dit keer wilden ze hetzelfde zien gebeuren: half november fristen ze 't geheugen der kiezers op. Men organiseerde en licht- stoet in de straten, en terwijl in de arbeiderswijken rode .groene en blauwe vlaggen wapperden, zette de stoet zich in beweging. Honderden knapen droegen lichtballonnetjes. Rode, groene en blauwe vlaggen volgden, en een stroom van volk zong de liedjes der vorige verkiezing.

Voor Allen | 1972 | | pagina 2