AALST Provinciale premiën voor de verbetering van uw huisvesting AaSsterse Gillespluim op de hoed van onze Karnaval 4 KANTOM De vrienden van de V.U.B. stellen voor Prof. Dr. P. Vermeylen Aantal gelovigen neemt verder af Karnavalgroep F.G. De Lodderoeigen haalt stadsontvangerij over de hekel Karnavalgroep «de clochards» hield perskonferentie Aalst verkoos Jacky Dherde tot Prins Karnaval en bereidt zich voor op uitgelaten maskarade Wijkklub Henri FLIPS Revanche-strijdfonds B.S.P.-Aalst De provincie Oost-Vlaanderen verleent een aantal belangrijke premies die moeten bijdragen tot de verbetering en de gezondma king van de huisvesting. 1. Premie voor het verlaten van een ongezonde woning. Bedrag: 2.500 fr als hoofdpre mie, vermeerderd met 500 fr voor het eerste kind. Voorwaarde: een krotwoning of een overbevolkte woning verlaten om een nieuwe woning te betrekken waarvoor de staats- en provinciale bouwpre- mie werd verleend. 2. Premie voor het aankopen van een woning uit privaat be zit: Bedrag: 7.500 fr als hoofdpre mie, vermeerderd met 1500 fr voor het eerste kind, 2.000 fr voor het tweede en 4.000 fr voor elk van de volgende kinderen ten laste. Voorwaarden: een krot woning of een overbevolkte wo ning verlaten om een gezonde volkswoning te betrekken aange kocht, uit privébezit voldoen aan bepaalde voorwaarden inzake eigendomsbezit en inkomen. 3. Premie voor het saneren van eigendoms woningen. Bedrag: 25 t.h. van de kos ten; maximum 10.000 fr; voor grote gezinnen kan de premie 15 000 fr tot 20.000 fr bedragen. Voorwaarden: de aanvrager moet de eigenaar-bewoner zijn van de te saneren woning; - voldoen aan bepaalde voorwaarden inzake eigendomsbezet en inkomen; de kostprijs van de werken be grepen tussen 20.000 fr en 40.000 fr het inrichten van een bad kamer moet gepaard gaan met verbouwingen (in dit geval mag de kostprijs hoger zijn dan 40.000 fr). 4. Premie voor het saneren van huurwoningen Bedrag: 25 t.h. van de kosten. Maximum 10.000 fr voor gezin nen met geen, een of twee on gehuwde kinderen; 15.000 fr voor gezinnen met drie of vier ongehuwde inwonende kinderen. 20.000 fr voor gezinnen met vijf of meer ongehuwde inwo nende kinderen. De premie wordt Gewoon Hoogleraar aan de Vrije Universiteit Brussel; Lid van de Raad van Beheer van de VUB; Minister van State. die op 7 februari e.k. te 20 u (Stipt) in de feestzaal van het Koninklijk Ateneum te Aalst, Graanmarkt 17, zal spreken over BETEKENIS EN WAARDE VAN HET VRIJ ONDERZOEK Wij zijn er stellig van over tuigd dat de uitzonderlijke bete kenis van deze voordracht U niet zal ontgaan, op het ogenblik dat onze vijanden immers onbezon nen neerschrijven dat het Vrij Onderzoek volkomen past in de positivistische geest van de 19e eeuw doch dat het huidig anti- dogmatisme van de Vrije Uni versiteit Brussel een nieuw dog matisme is geworden dat d «onverzadigbare,, honger naar metafysiek, die bij de mens aan wezig zou zijn, niet kan vol doen, is het hocg'stnodig even te gaan peilen naar de ware bete kenis en zin Van het Vrij On derzoek. Is het enkel een wetenschap pelijke metode, of gaat het ver der en wordt het een etische houding Is het inderdaad zo dat het Vrij Onderzoek verworden is tot een formule die lijdt aan sclerose en waaraan men schouderopha lend voorbijgaat als aan een toe vallig ovërblijfsel van een posi tivistisch verleden Wij menen dat dergelijke vra gen voor- en tegenstanders van het Vrij Onderzoek stellig zullen aanspreken, en hopen dan ook jullie ALLEN te mogen begroe ten op de aangekondigde paats. Met een vlot en boeiend spreker als professor Vermeylen, bekend om zijn innoverende ideeën, zijn bereidheid tot ddskussie, zijn ver draagzaamheid en zijn hoog staande wetenschappelijke ken nis mag U zieker rekenen op een geestelijk verrijkende avond. toegekend aan de persoon die de werken bekostigde (eigenaar of huurder). Voorwaarden: kostprijs minimum 20.000 fr huurder mag geen woniig in volle eigen dom hebben (afwijking kan toe gestaan worden); indien de huurder de werken bekostigt mag zijn inkomen een bepaald ma ximum bedrag niet overschrijden voor woningen opgericht na 31 december 1939 mag de huurprijs niet meer dan 250 t.h. van het kadastraal inkomen bedragen. 5. Premie voor het oprichten van woningen voor gehandikap- ten. Bedrag: 10.000 fr als hoofdpre mie, verhoogd met 1.000 fr voor het eerste kind, 2000 fr voor het tweede en 4.000 fr voor elk vol gend kind dat ten laste zijn. In dien geen tussenkomst wordt be komen van het revalidatiefonds voor reklassering van minderva- üden, bedraagt de premie 10 t.h. van de kosten met een maximum van 50.000 frank, verhoogd met dezelfde toeslag voor de kinderen ten laste waarvan hoger sprake. Voorwaarden: de woning moet aangepast zijn aan de toestand van het gehandikapt gezinslid; voldoen aan bepaalde voor waarden inzake eigendomsbezit en inkomen. 6. Premie voor het aanpassen van woningen van gehandikap- tcn. Bedrag zelfde maximumpre mie als voor het oprichten van woningen voor gehandikapten. Het bedrag van de premie be draagt evenwel 50 t.h. van de kosten. Voorwaarden: zelfde voor waarden als voorzien voor het oprichten van woningen van ge handikapten. 7. Premie voor het aanpassen van huurwoningen voor gehan dikapten. Bedrag: 10.000 fr voor de ge zinnen met geen, een of twee on gehuwde inwonende kinderen; 15.000 fr voor gezinnen met drie of vier ongehuwde inwonende kinderen; 20.00 fr voor gezinnen met vijf of meer ongehuwde in wonende kinderen. Indien geen tussenkomst wordt bekomen van het revali datiefonds voor reklassering van mindervaliden, bedraagt de pre mie 50 t.h. van de kosten met een maximum van 50.000 fr ver hoogd met dezelfde toeslag voor kinderen ten laste als voorzien in de rubriek 5. (oprichten van wo ningen voor gehandikapten). Voorwaardenzelfde voorwaar den als voorzien voor het oprich ten van woningen voor gehan dikapten. Formulieren tot het bekomen van deze premies kunnen aange vraagd worden aan de goeverneur der provincie Oost-Vlaanderen, 8e afdeling, Huisvesting, Gouver nementstraat 1, 9000 Gent. MISPRAKTIJK TE AALST LAGER DAN 40 T.H. MINST AANTAL KATOLIEKEN ONDER LEEFTIJDSGROEP 23 - 29 JAAR. De dekenij van Aalst omvat de parochies St.-Martinus, St.-Jozef, O.L. Vrouw Mijlbeek, H- Hart, st- Anna, St-Jan en St-Antonius te Aalst zelf en verder Baardegem, Herdersem, Hofstade, Meldert en Moorsel. Deze dekenij heeft een onderzoek gedaan in oktober 1971 naar de mispraktijk. In dit on derzoek werden ook de kerken van de Paters Jezuiten en het Begijnhof evenals de kapellen van het Hospitaal en de Kliniek betrokken. Uit deze telling blijkt dat de misprakti jk van de Rooms- katholieken 42 t.h. bedraagt in de stad en de gemeenten van deze dekenij. Te Aalst zelf ligt de mis praktijk lager dan 4 t.h. De leef tijdsgroep die het minst gelovigen bevat is deze van 23 en 29 jaar oud. Daarentegen blijft de leef tijdsgroep boven de GO jaar het grootste aantal gelovigen die de mis volgen opleveren. Voortgaande op deze peiling stipt de dekenij aan dat de tradi tionele mispraktijk steeds lichte lijk blijft afnemen. Het mishoren op zaterdagavond neemt toe ten nadele van de zondag. Toen vorig jaar door De ware Gilles bij monde van de onver moeibare Gust de Man, werd be kend gemaakt dat het de laatste maal was dat deze vermaarde groep deelnam aan de Karnaval- stoet en bijgevolg werd ontbon den, drukten velen in Aalst hier over hun spijt uit. Maar spijt al leen kon hier niet baten. De kos- tumes van de Gilles waren ver sleten, de kostelijke piuimenhoe- den moesten worden vernieuwd en de groep was in de totale on mogelijkheid hieraan een Gilles mouw te passen wegens de enorme financiële vereisten. Maar in Aalst kloppen nog ech te Aaisterse harten. Zo besloten een aantal mensen die de Gilles voor Aalst wilden redden en be waren het geld bijeen te brengen om de groep De ware Gilles met have en goed over te nemen. Het waren Bert Van Hoorick, jo zef De Man, Gustaaf De Stobbe- leir, Roger Ponnet, Omer sue- naert, Sylveer Aerssens en ande ren nog die we hier allemaal niet kunnen vernoemen. Een nieuwe groen onder de benaming «De Aaisterse Gilles» werd opgericht met G- De Stobbeleir als voorzit ter jozef De Man als sekretaris Sylveer Aerssens als penning meester omer Suenaert als ma- teriaalmeester en Els Ponnet, be stuurslid. Gust De Man werd, om wille van zijn verdienste, aange duid als erevoorzitter. Het lokaal werd gevestigd in café Bristol op de Grote Markt, onder de lei ding van Betsy en ook van Gust De Man werden aan een schare nieuwe gilles-kandidaten de dan sen aangeleerd. Grammofoonpla ten met Gillesmuziek waren hier voor te Binche aangeschaft ge worden. Aldaar werd eveneens een kontrakt afgesloten voor nieuwe kostumes en hoeden. Met een schoot iedereen ook in gang om steungeld te verzamelen. Een mooie postkaart met het Aalsters belfort en een Aaisterse gilles (nl. Erik Roelandt) in kleur werd vervaardigd. Ook mascotjes die een Gilles voorstellen werden te koop aangeboden. Zowel de post kaarten als de mascotjes werden verleden zaterdag tijdens de we kelijkse markt te koop aangebo den. zij worden gretig gekocht en helpen aldus de kosten bestrij den. folkloregroep. Slechts uitzonder lijk zullen zij buiten Aalst optre den. Aldus werd een verplaatsing met optreden in de Noordfranse stad Cambrai aanvaard. In cnze eigen kamavalstoet zullen drie endertig gilles waarvan twintig met pluimenhoed en waaronder dertien muzikanten giileskledij, maar zonder hoed, opstappen. Het zal de mooiste gillesgroepzijn die ooit in de Aaisterse kamaval stoet opstapte, ook 's maandags zullen de Aaisterse gilles van de partij zijn. Wij feliciteren hen zeer harte lijk en roepen iedereen 0p hen mild te steunen. De Aaisterse Gilles dienen zich thans aan als kulturele en In het café «Het Landhuis» werd maandagavond een perskon ferentie gehouden door de karna valgroep «de clochards». Wij to gen er heen met de gedachte dat de pers en de genodigden van het stadsbestuur zouden worden ontvangen op een homp Frans brood en pinard, maar we kregen hoogst burgerlijk toast met ka viaar en schuimwijn voorgescho teld. De groep bestaat uit slechts vier man en deze clochards, die achter de bestuurstafel hadden plaatsgenomen zijn niet minder dan Frans Wauters (de karika turist van «Voor Allen»), Odilon Mortier (de man van «Mijn enig Aalst»), Gaston Van den Hauve en William Boulembercq, beiden zoals de eerste twee, leden van het stedelijk feestkomitee. Frans Wauters vertelde dat zij vijf jaar geleden reeds de idee opvatten, liever dan in de jacquet van het feestkomitee op te stappen. Dat deden zij ook, eerst uitgedost als Parijse clochards, vervolgens als Madam escargots, als Oilsjterse majoretten, als toeristische ploos- ters en als het gezin van Paemel. Wat zij dit jaar zullen uitbeel den verklapten zij niet. Wel zon gen zij hun nieuw liedje op de wijs van Lili Marleen, dat ,weer een satire is op Aaisterse figuren. Naast de pers, burgemeester De B sschop, schepen Ringoir, volks vertegenwoordiger Van Hoorick, de voorzitter van het feestkomitee Singeleyn en andere leden van het feestkomitee waren ook Kei zer Karnaval, de bloemenfee, de aftredende en de nieuwe prins aanwezig. Jacky Dherde, prins Karnaval 1972, na zijn verkiezing. bruikelijk tumult en met geluk wensen van de bloemenfee, de karnavalgroepen en de autoritei ten, Jacky uitgeroepen tot Prins Karnaval. Jacky Dherde werd zaterdag in de grote hal van de bloemenvei ling verkozen tot Prins Karnaval 1972. Zoals zijn recente voorgan gers is ook hij een zingende prins. Hij had de burgemeester ais zijn mikpunt uitgekozen in een luimige toespraak. Ongetwij feld zal Jacky de reeks van waar dige Aaisterse prinsen voortzet ten. Hij weet de Aaisterse verte genwoordiging in zijn prinsenhoe- danigheid te koppelen aan onze eigen karnavalgeest wat de voor waarde is voor het sukses. Ook de andere kandidaten hadden hun beste beentje voorgezet. Aldus kandidaat Achiel die als eerste in het optreden de zotte aanval inzette op de politieke figuren van Aalst, van zijn kant gaf kandi daat Frangois uiting aan de Aais terse humor op het tema «de kom van de stad en de verkeers regeling. De vierde kandidaat Johny nam het zwartals mo tief w.o. de Zwarte Hoekbrug. Keizer Kamiel Sergant zette de kroon op het werk met een hit parade waarin de lokale figuren werden opgeroepen. Tenslotte werd onder liet ge- Heden zaterdag 29 januari gaat ons jaarlijks «Nieuwjaars banket» door in ons lokaal «Bij Emmy». Gelet op de omvang van ons programma dringen wij er op aan dat al onze leden die voor dit feest hebben ingeschreven stipt om 20 uur zouden aanwezig zijn. Het bestuur Wij ontvingen langs kd. Bert Van Hoorick de volgende bedra gen: 200 fr. van Mollaert-Walleze; 200 fr. van Burssens Augusta; 250 fr. van Laureys Henri; 100 fr. van naamloos; 9e storting van naam loos ten bedrage van 100 fr.; en tenslottt 500 fr. van Van Impe. Dit maakt: 1.350 fr. Het alge meen totaal bedraagt nu; 65.612 frank. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN De folkloristische groepering «De Lodderoeigen» werd geboren kort na karnaval 1970. Dit ge beurde op een plaats die niet moeilijk is om raden namelijk aan de toog van een bierwinkel. Meer bepaald in café Clubop de Hopmarkt. De 8 mensen die daar hun kar- navalkop hadden samengestoken, ondervonden niet veel moeite met het zoeken naar een naam voor de nieuwe groep. Na een korte blik op elkaar werd eensge zind als naam «De Lodderoeigen» gekozen. Dadelijk werd er naar een geschikt onderwerp gezocht voor de kamavalstoet van 1971. Na lang wikken en wegen werd het... «Zeerovers op de Dender». Aangezien de nieuwbakken Lod deroeigen geen beginnelingen waren, enkelen hadden reeds 9 jaar de kamavalmikrobe te pak ken, werd besloten om maar da delijk met iets serieus voor de pinnen te komen. Einde mei werd de eerste ha merslag gegeven. De eerste dag bleef het bij die ene hamerslag, aangezien gans de zaak moest begoten en gevierd worden. De daaropvolgende maanden echter werd er zwaar doorgewerkt. On dertussen groeide de groep in le denaantal. zodat er met karnaval 1971 tweeëndertig zeerovers op niet minder dan 5 boten de stad doorkruisten. Het bouwen van deze 5 praal wagens was een echt paarden- werk, maar het resultaat was zeer bevredigend... De Lodderoei gen behaalden als beginnende groep de eerste prijs Het is duidelijk dat deze over winning met heel wat pintjes gerstenat werd beklonken. Nu staat karnaval '72 voor de deur en de Lodderoeigen hebben deze maal geen moeite gehad een passend onderwerp te zoeken. Het werd Stadontvangerij Aalst want voortdurend moesten zij on dervinden hoe weinig de stad deed voor haar karnavalgroepen, zij moesten zelfs nog een boete van ongeveer 8.000 F. betalen aan de stadsontvangerij. Dit wegens het niet betalen van stadstaksen (die men toch zou terugbetalen) voor het geven van een paar thé- dansants. Deze dansavonden wer den gegeven om het zo broodnodi ge geld bij elkaar te schapen voor het bouwen van een praalwagen voor karnaval '72. Iedereen zal dit jaar kunnen zien hoe de stadsontvangerij Aalst, als een reuze-inktvis met zijn vele grijparmen alles naar zich toehaalt en met een hart van steen uit alles de laafcte druppel perst. De Lodderoeigen zijn er echter ook nog, zij zullen het wrede monster mild steunen door het te verdoven met goed Aalsters bier en.,. FR. WAUTERS.

Voor Allen | 1972 | | pagina 4