GER A AR DSBERGEN xi TELEDISTRIBUTIE TE GERAARDSBERGEN Hoe werkt ons VHF-UHF Tele-distritxillenet KORT STADSNIEUWS VOORDRACHT TELEDISTRIBUTIE KANTOM (Wordt vervolgd) Internationale veldloop GEZELLIG SAMENZIJN Algemene Ledenvergadering Jongsocialisten Fotokring «De Krakeling» Op de gemeenteraadszitting van maandag 17 januari 1972 werd de princiepsbeslissing gestemd voor het aansluiten van Geraardsber- gen aan de Teledistributie. De uit voering hiervan zal waarschijnlijk toevertrouwd worden aan de N.V. Coditel Vlaanderen die een zus termaatschappij is van de Inter com. Teneinde onze lezers zo goed mogelijk in te lichten heb ik mij in verbinding gesteld met deze maatschappij, die mij alle tech nische! gegevens heeft bezorgd. Eerst en vooral wil ik er op wij zen dat in het beginstadium men maar zes posten zal kunnen ont vangen namelijk de twee Brussels Holland I en II en Rijsel I en II die achteraf zouden kunnen uit gebreid worden tot 19 posten. In eerste instantie blijft het voorstel van Denderlec beperkt tot 80 t.h. der bevolking, die later zal uitge breid worden tot 100 t.h. Gemeenteraadslid. A. FLAMEZ Het net waarvan wij de instal latie voorstellen is een net van gemeenschappelijke antenne voor televisie en voor radio in fre- kwentie-modulatie. Het is te zeg gen een systeem dat overeenkomt met dit van de gemeenschappe lijke antennes voor appartements gebouwen. maar uitgebreid tot 'n hele agglomeratie. Het zal u waarschijnlijk niet onbekend zijn dat de radio- en televisieprogramma's door de zen ders uitgezonden worden door middel van electro-magnetische golven die door de antennes die de radioluisteraars of TV-kijkers installeert, opgevangen worden. Deze electro-magnetische gol ven verschillen onderling door hun frekwentie. Deze frekwenties werden door internationale overeenkomsten ge groepeerd in frekwentiebanden. De televisieprogramma's worden uitgezonden in VHF (very high frequency) en in UHF (ultra high frequency). De programma's worden opge vangen door antennes die op een hoge mast of op een torengebouw geplaatst worden. Eén antenne per op te vangen programma. Boven op die nikst wordt een staaf gemonterd die een radio-ak- tieve bliksemafweerder en de ver schillende antennes zal dragen van de programma's die wij zul len distribueren. Naast die mast zal een kabine gebouwd worden, die de elektro nische uitrusting zal bevatten. Onder deze uitrustingen bevinden zich onder andere de A.C.C. (Automatic gain control) verster kers, die de schommelingen kom- penseren van de VHF en UHF spanningen die voortkomen van wijzigingen in de atmosferische voortplantingskarakteristieken der radio-elektrische golven, en van veranderingen in het vermogen van de zendstations. Na deze regeling door de AG.C. worden de signalen gemengd en versterkt. Uit de antenneplaats vertrekt dan een hoofdlijn, bestaande uit één enkele koaxiale kabel op de welke de eigenlijke distributielij- nen zijn aangesloten. Hierop worden dan de aansluitingen van de abonnees verwezenlijkt zonder dat de distributiekabel doorgesne den wordt. Het net wordt bovengronds aan gelegd op de voorgevels van de huizen. Op regelmatige afstanden in de lijnen, zowel hoofd- als dis- tributielijnen, worden versterkers aangebracht die tot doel hebben de verzwakking van de kabels te kompenseren door de signalen te versterken. Buitendien worden bepaalde versterkers van de hoofdlijnen vervangen door regelingsgroepen A.L.C. (automatic level control) versterkers, die automatisch de veranderingen van de verzwakking van de kabel in funktie van de temperatuur kompenseren. GEBRUIK VAN NORMALE IN DE HANDEL TE VERKRIJGEN ONTVANGTOESTELLEN GEDISTRIBUEERDE PROGRAMMA'S De ontvangst van de gedistri- bueeerd uitzendingen gebeurt bij de abonnee door middel van een normaal ontvangtoestel, dat men zich in ce handel kan aanschaf fen en dat het gebruik van geen enkel speciaal aanpassingstoestel vergt. Het net dat wij zouden installe ren zal ontworpen worden voor de VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN distributie zowel in VHF als in UHF van televisieprogramma's; het zal aanvankelijk de TV-pro- gramma's die op dit ogenblik in goede voorwaarden kunnen ont vangen worden, gelijktijdig ter beschikking stellen van de tele- kijkers, B.V.: 2 Belgische: BRT en RTB 2 Nederlandse: NTS I en II 2 Franse: ORTF I en II. Het spreekt vanzelf dat het net de televisieprogramma's in kleu ren, zowel de uitzendingen gedaan volgens het Pal- als volgens het Secam-systeem en de radiodiffu- sieprogramma's in mono en ste- reofonische frekwentie modulatie, zal distribueren. Het lijkt ons nodig de aandacht te vestigen op een probleem dat veel inkt heeft doen vloeien ge durende de laatste maanden, na melijk dit van de transcodering. Zoals u weet, bestaan er in Euro- po twee kleurentelevisiesystemen, Pal en Secam; dit laatste systeem wordt ondermeer gekozen door Frankrijk. Dit brengt voor de te- lekijker, die dit programma in kleuren wil zien, de verplichting mee om zich een multi-standaard kleurentelevisie aan te schaffen, waarvan de prijs natuurlijk hoger ligt. Men heeft er alzo aan ge dacht de Secam-standaard in Pal-standaard om te zetten, om aan de telekijker toe te laten een monostandaard kleurentelevisie aan te schaffen. De NV Coditel Vlaanderen, die iedere teleurstelling aan haar abonnementen heeft willen bespa ren, heeft geweigerd de weg van de transcodering in te slaan tot op het ogenblik dat de juridische problemen zouden opgelost zijn. Indien zij zich positief konkreti- seert zouden wij zo in staat zijn hier 'de transcodering te verzeke ren van de uitzendingen die in Secam gebeuren. Het is zeker onontbeerlijk de aandacht te vestigen op het feit dat de programma's van de eerste keten van de ORTF nog steeds in 819 lijnen uitgezonden worden daar waar de andere programma's die hier verdeeld worden, in 625 lijnen worden uitgezonden. De uitrustingen die op dit ogen blik op de markt bestaan zijn door de teledistributeur niet te gebrui ken indien men 'n normale weer gave van de kwaliteit van de sig nalen wil verzekeren. De NV Coditel Vlaanderen zal dus niet overgaan tot de omzet ting van het lijnstelsel. Eenmaal de transcodering ver wezenlijkt in het net, zullen de telekijkers zich een mono-stan daard Pal-ontvangtoestel kunnen aanschaffen. Dit zal een multi- standaard zwart-wit of een mono standaard zwart-wit kunnen zijn. De mono-standaard kleur Pal, verenigd met een multi-standaard zwart-wit. zal zeker de mogelijk heid bieden de programma's van de eerste keten van de ORTF te ontvangen, maar de prijs van dit ontvangtoestel zal hoger liggen dan die van de mono-standaard kleur Pal verenigd met een mono- standaard zwart-wit. In *t kort dus: transcodering zal toegepast worden (Secam naar Pal); omzetting van het lijnenstel sel (819 naar 625) zal niet ge beuren. Dit net zal bovendien ontworpen worden om een groter aantal pro gramma's te distribueren, name lijk in funktie van de opvangmo gelijkheden enerzijds, en van de selektiviteit van de in de handel te verkrijgen ontvangtoestellen, anderzijds. Het ligt eveneens in de moge lijkheid van onze techniek om programma's, die niet rechtstreeks door een antenne kunnen opge vangen worden, per straalverbin ding over te brengen en te distri bueren. Dit veronderstelt noch tans dat wij daarvoor de nodige frekwenties bekomen van de RTT en met de Maatschappij voor de Auteursrechten en de titularissen van de aanverwante rechten tot een akkoord kunnen komen. Volgens laatste vooruitzichten zal de RTT in de toekomst zelf de rechtstreekse programma's die niet rechtstreeks opgevangen kun nen worden, ter beschikking van de agglomeraties stellen: 3 Duit se, R.T.L. en 3 Engelse. Coditel was de eerste in Europa om zulke straalverbindingen tot stand te brengen. De 9e internationale veldloop van A.C.G., op zondag 30 janua ri 1972 te 14.30 uur, op het vliegplein van de h. Arm. Coessens gaat een groot sukses tegemoet. Grote prijzenMeubelen De Coninck Zonen en Herenkleding Haelterman. Ieder jaar is er veel volk bij de veldloop te Geraardsbergen, maar dit jaar, met grote vedet ten als Ron Hill, dubbel winnaar der halve maraton alhier, en te vens Europees maraton kam pioen en wereldrekordhouder, daarbij Miel Puttemans eveneens wereldrekordhouder, de lokale H. Mignon, Belgisch junioraskam- pioen veldlopen en piste, daarbij Europees kampioen 3000 m ju niores. Tevens Dré De Hertoghe, Arm. Dobbelaere, Fr. Grillaert, Jul. De Vos, met al de atleten van de volgende klubs, die reeds hun toetreding stuurden; Assa Ronse, Oudenaarde, NAC Ninove, Denderland, Zottegem, Hekelgem, Hamme, Ol. Brugge, Waregem, Rac. Gent, Lessen en daarbij A.C.G. met 80 atleten en de tal rijke afzonderlijken of méér dan 600 atleten. Voeg daarbij de enig mooie omloop, die toelaat aan al de toeschouwers vertrek, aankomst en volledige omloop te aanschou wen van op dezelfde plaats. Iets enig in ons land. Er aal hier sport te zien zijn. Op het pro gramma, wedstrijden voor aile kategorieën jongens, ook voor ve teranen meer dan 40 j., waarbij reeds vaste vertrekkers zijn, De trainer van A.C.G. M. Van de Wattijne, w. Goossens, en een volledige Nederlandse ploeg (7 man met J. Van de Zande (oud- Internat. maratonloper). Dit wordt een spannende wedstrijd over 3200 meter. Kleedkamers, prijsuitdeling en inschrijvingen (sekretariaat) al les ter plaatse.. Kaarten op voorhand 30 fr, aan de ingang 40 fr. Sportman nen op post. Ten titel van inlichtingen ge ven wij hier het volledig pro gramma met uurrooster. Eerste start om 14.30 uur met pupillen le reeks over 500 m., Ereprijs «Selchim» Platen; 1 kl. ronde om 14.35 met pupillen 2e reeks over 500 m., Erepr. Optiek V.d. Voorde; 1 kl. Ronde 14.40u. met pupillen. 3e reeks over 500 m., Erepr. «FemJna».. 2 kl. ronden 14.45 u., miniemen le reeks over 100 m. Erepr. «Pon- tiac» R. De Smet; 2 kl. ronden 14.50 u., miniemen, 2e reeks 1000 m., Erepr. R. en TV V.D. Mae- len; 2 kl. ronden 14.55 u., minie men 3e reeks 1000 m., Erepr. «Technicom». 1 kl. en 1 gr. ronde kadetten. Start 15 uur, over 1900 m., Ere prijs Sportverbond Geraardsber gen. 2 gr. ronden voor scholieren, start om 15.15 u„ over 2800 m., Ereprijs Centrale verwarming «Centraco» Zalardinge. 1 kl. en 2 gr. ronden voor ve teranen, start om 15.30 uur over 3200 m., Ereprijs Garage «Ener- ga» V.d. Maelen Def tinge. 1 kl. en 3 gr. Ronden voor ju niores. Start om 15 40 uur. over 4.700 m., Ereprijs Optiek P. De Bon, Lessensestraat. 6 gr. ronden 8.400 m., voor se niores, start om 16.05 uur. Einde 16.30 uur. Prijsuitdeling, een kwartier na eike wedstrijd in de zaal. Zaterdag 29 januari 1972 Algemene Statutaire ledenvergadering in het Volkshuis (Muziekzaal) om 19 uur stipt. Op de agenda: Nieuwjaarsboodschap door de voorzitter Aktiviteitsversiag door de sekretaris Financieel verslag door de penningmeester. Verkiezing nieuw bestuur jongsocialisten Daarna vanaf 20 uur voor iedereen, vrienden, familieleden en sym pathisanten Met: Diamontage Jongsocialisten Geraardsbergen Belegde broodjes en drink op het nieuwe jaar Verrassingstombola De Voorzitter, Sekretaris Ohaerle G. Lam pens J. De Penningmeester; Rosier L. IN DE ABDIJ gaat door de Felix Timmermanstentoonstelling ingericht door het Davidsfonds, Willemsfonds en Vermeylenfonds Is werkelijk de moeilte waard om gezien te worden. Wie er nog wil van profiteren kan ze nog gaan bezichtigen op heden vrij dag van 8.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Ook op heden zaterdag 29 januari van 14 tot 19 uur en oip zondag 30-1-1972 van 9 tot 12 en van 14 tot 19 uur. DUIVENMELKERS zijn ofwel sukkelaars die de duivensport te licht opnemen. Anderen doen dat wel met overtuiging en toewij ding waaruit kennis groeit. Dat moet zeker het geval geweest zijn met de gebroeders V. Cau- wenberge Roger en Frans die de keizerstitel wisten te veroveren door drie jaar achtereenvolgens de titel van kampioen te verove ren in de maatschappij «Gelijk heid voor Allen». Van harte pro ficiat. Zij komen aan de eer door ontvangst op het stadhuis op zondag 30-1-1972 om 10 uur. DE KLINIEK heeft momenteel zowat 15 bedden in het moeder huis, 49 bedden voor de chirur gie, 29 voor de inwendige ziekten dat maakt in totaal 93. Men doet daar dus ook wat van alles net zoals in het stedelijk hospitaal. Ware best te gaan in de richting van de specialisatie, zowel in de Kliniek als in het Stedelijk zie kenhuis. Het is hetgeen men aan het overwegen is. In de kliniek zou men nog alleen de chro nische zieken opnemen, zodat chirurgie en moederhuis enz... zou overgaan naar het Stedelijk Ziekenhuis. Hiervoor moet na tuurlijk akkoord verkregen wor den van de K.O.O. van de ge meenteraad en van hogerhand want hierin heeft natuurlijk ook de minister zijn zeg. Die schik king zou getroffen worden in af wachting van de verdere uitbouw van het Stedelijk Ziekenhuis dat zou moeten gebracht worden op omtrent 200 bedden. DE OUDEN VAN DAGEN trekken vandaag en overal de aandacht op zich. Laat er ons over verheugen want oud wor den en zich verlaten voelen moet triestig wezen. De KOO Ge raardsbergen zal vlug de toe stand van de ouden van dagen in het hospitaal verbeteren. On geveer 2,5 miljoen is daarvoor uitgetrokken. Alleman was daar op het stadhuis akkoord mee uit genomen de PW. De werken zullen weldra aanvangen. Men gaat ook na om zo vlug mogelijk een totaal nieuw tehuis te bou wen voor ouden van dagen. Men is van oordeel dat het best zou zijn dat deels te doen op de ter reinen van het oud-hospitaal en deels aangepaste huizen voor ouden van dagen te bouwen op een paar plaatsen van de stad opdat onze oudjes nog zouden kunnen meeleven midden van ons volk. Prima. DE TELEFOON is totaal aan de orde van de dag. Alleman kan zich echter nog die luxe niet permitteren. Het stadsbestuur vroeg dan ook om een vijftal te- lefoonkabines te plaatsen op hiervoor speciaal aangewezen punten van de stad. Het publiek kan er dan ruim gebruik van maken. Een goed gedacht niet waar. DE SPORTMANNEN leven voor de sport. Sommige klubs verzetten bergen om de sport te dienen. De gedachte rijpt om hier jaarlijks in Geraardsbergen een criterium in te richten. De stad zou er de financiële last van dragen. Men zou dat inrichten zo omtrent begin half juni als bindpunt tussen de feesten van Krakelingen en de Kermis. Hoe men het ook noemen ou, crite rium van Geraardsbergen, of Omloop of Ronde van Groot-Ge- raadsbergen, het zou zeker wel kom zijn aan de sportmannen, aan de nering en aan de faam van onze stad die met zijn mum: en met zijn ligging ieder verge lijk met om het even welke streek doorstaan kan. ROOD EN GEEL supporters- klub Sportkring Gentsesteenweg richtte een tentoonstelling in ten voordele van de ouden van da gen. De werken van de schilder Ketsman en de koperbewerker V. Cutsem twee kunstenaars uit on ze eigen stad wisten alle bezoe kers te boeien en met bewonde ring te slaan. Verdiende door een massa mensen bezocht te wor den. De kunst is schoon, kunst zien en kunnen bewonderen van mensen uit uw eigen streek en stad stemt U vredig en gelukkig. VDtBD Gezien het probleem betreffende het aanleggen van een teledistri- butienet vandaag in het brandpunt van de belangstelling staat heb ben de BSP-mandatarissen het nodig geacht een voordracht mei mogelijkheid tot diskussie te organiseren op WOENSDAG 2 FE BRUARI aanstaande, begin om 19 u 30 in het Volkshuis. Markt te Geraardsbergen. Deze voorlichtingsvergadering zal doorgaan in aan wezigheid van een afgevaardigde van DENDERLEC-INTERCOM En tevens wordt 'n technikus uitgenodigd die als moderator zal optreden. DE B.S.P.-VERKOZENEN. Op 1-6-68 werd, onder impuls van sekretaris Ghijsbrecht Aug., in de schoot van ATB Geraards bergen een foto- en diakern op gericht. De veertiendaagse dins dagavondbijeenkomsten waren in hoofdzaak gericht op het uitwis selen van fotogeheimpjes, het be spreken van foto's, het projekte- ren en bespreken van kleurdia's en kleurdiareeksen, ontwikkelen en vergrotingstechnieken, het werken met fotolampen e.a. Het resultaat van deze samen werking was duidelijk merkbaar in de ingerichte fotosalon van nr. 1 in 1968 na een paar maan den werking, naar nr. 4 in 1971 kon goed nagegaan worden welke weg er werd afgelegd. En dan kwam plots een knel punt de verdere werking belem meren, door het ingeschakeld zijn als werkgroep van ATB konden niet ATB-leden geen deel uitmaken van de ATB-fotokern. Na een vruchtbare gedachtenwis- seling onder de fotovrienden werd, in volle eensgezindheid, be sloten tot het oprichten van een zelfstandige fotokring over te gaan zonder daarom de vriend schapsbanden met ATB op te heffen. Een bestuur werd samen gesteld onder voorzitterschap van de vriend Rosier Roger, onder voorzitter de vriend Rampelberg Georges, terwijl het sekretariaat in handen berust van Ghijs brecht August. Wij willen hier vandaag dan ook een oproep richten tot al wie zich interesseert voor de fotogra fie, zegge ofwel «wit-zwart» of wel kleurdia's, ofwel de beide. Iedereen kan tot onze fotokring toetreden, het lidgeld werd be paald op 150 frank hierin is hei lidmaatschap bij de BFFK de grote internationale fotover eniging inbegrepen. U krijgt dus bij toetreding en de lidkaart van fotokring «de Krakeling» en ook de lidkaart van de BFFK. Voor alle inlichtingen: Ghijs brecht August, bureel Bond Moy- son, Vredestraat 41 of Frans Renswijk 29 ofwel kom eens naar een bijeenkomst, namelijk op dinsdag 1 februari 1972 te 19.30 uur in Muziekzaal, Volks huis, met als dagorde: a) be spreking wit-zwartfoto's; b) kleurdiareeks de Brenta dolomie ten en Gardameer door ons I'd Reygaert Urbain.

Voor Allen | 1972 | | pagina 8