VLAAMS L. P. BOON OVER VOOR ALLEN De regeringsverklaring Socialistische strijd in oude foto s en dokumenten I SLOT VAN DE TOESPRAAK LEBURTON V.U. en R.W. trachten parlement te doen ontaarden MASSALE steuiiakties dokter Peers 11 ZATERDAG 3 FEBR. 1973 35e JAARGANG - Nr. 5 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST V VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT (Zie vervolg blz. 2) Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel. 053/24869 - Postcheekrekening 95.24.64 Maandabonnement 25 fr. - Jaarabonnement 300 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. Mede een beetje door mijn eigen schuld, met in bet boek «Pieter Daens» in ons blad «Voor Allen» verschijnend onder titel «Fabriekstad Aalst» oude koeien uit de gracht te hebben gehaald, zijn de vrienden uit Aalst eveneens op zoek gegaan naar »ude foto's en dokumenten. Zij blijken er reeds heel wat te bezitten en wil len die in genoemd weekblad de een na de ander publiceren, met het volledige kommentaar erbij. Een schitterend idee! Alles gaat immers verloren, de tijd knaagt aan de foto's, aan de herinneringen, aan de memoire van wie stilaan oud wordt. En jammer is het dan, voor iemand die wat van zijn afkomst en verleden wil kennen, van de strijd die gestreden werd, van onze ouders en voorouders, niets dan wat stof en as terug te vinden. Door de teruggevonden foto's door de verhalen van dezen die hen nog hebben gekend, kan dat grootse en schone verleden weer levend worden gemaakt. Verzamel deze komende nummers van «Voor Al len», bewaar ze, leg ze ergens zorgvuldig in een kast opgeborgen, ge zult het zien, later worden ze bun gewicht in goud waard. En wie de latere geschiedenis van het socialisme tal moeten schrijven, gaat niet zoveel teleurstel lingen, de een na de ander, oplopen zoals ik die jammer genoeg opliep. Toen in de jaren twintig een brochure zou ver schijnen «De opkomst van het socialisme in Oost- Vlaanderen» had Alfred Nichels de bijdrage voor Aalst te leveren. Hij was bij het ontstaan der par tij een broekventje van een jaar of drie, maar toen hij zijn bijdrage had te schrijven, wist niemand tich meer te herinneren hoe het allemaal precies gebeurd was. Meer zelfs, hij deelde mee dat bij de algemene eerste vergadering een omhaling werd gedaan en men 4 frank en 55 centiemen bij elkaar kreeg, en dat met deze centen een foto werd gemaakt. He laas, moest hij schrijven, deze foto is niet meer in »ns bezit. Wie daarover later een boek schrijft zou zoals de pips aan het hart krijgen. Maar voor navolgers zal het nu makkelijker zijn, dank zij het initiatief van ons blad «Voor Allen», dat alle bijzonderste man nen van de Denderstreek, Aalst, Ninove, Geraards- bergen, in bonte rij zal naar voor laten komen. Ik ben zelf benieuwd om te weten wat het wordt. Ach misschien kriebelt me dan daarna de pen in de hand, en schrijf ik ook nog het vervolg: «de zoon van pastoor Daens», of het socialisme tussen de beide wereldoorlogen in. Vergeet het niet: koop en bewaar «Voor Allen», Bitgaven voor de Denderstreek. Boontje. De nieuwt bewindsploeg heeft dinsdag j.l. bij monde van kd. Leburton haar programma uit eengezet in eeu beknopte rege ringsverklaring. Leburton las deze regerings verklaring zelf voor in Kamer en Senaat, deels in het Frans, deels in het Nederlands. De oppositie heeft door haar gebrul de Kamerzitting doen ont aarden. De VI' - RW - FDF gaan in feite met niets akkoord, zelfs onderling zijn dezen ook niet ak koord zij kunnen slechts roe pen en tieren. Hun optreden deed weliswaar herinneren aan dit van de fascistische rexisten vóór de oorlog. Hun enige be trachting is de demokratische in stellingen te diskrediteren. Als de oppositie met dergelijke praktijken de sympatie en het respekt van de bevolking wil af dwingen, zal zij andere praktij ken dienen aan te wenden. Hierbij laten wij het slot vol gen van de toespraak van eerste- minister Leburton in het parle ment: «Wanneer zij vandaag voor u verschijnt, is de regering er zich ten volle van bewust dat zij voor de opgesomde problemen oplos singen brengt die zeker niet vol maakt of eksklusief zijn. Voor sommige aangelegenheden gaat het in feite om kompromis- sen onder de verschillende gees tesstromingen, de politieke for maties en de verschillende be langen van dit land, die in hun verscheidenheid talrijk en solied georganiseerd zijn. Elk punt van het regeerak koord, afzonderlijk beschouwd, kan wellicht de een of andere onbevredigd laten, maar wij zijn ervan overtuigd dat de meerder heid van de Belgen hun instem ming zullen betuigen met het al gemeen perspektief dat wij heb ben geschetst. Door de moeilijkheden die het gekend heeft, is het steeds weinig vatbaar gebleven voor extremis me. Het heeft altijd edelmoedige gedachten weten op te vangen, terwijl het onverdraagzaamheid verwierp. Deze diepere uitdrukking van zijn gedrag wordt bevestigd door alle opiniepeilingen betreffende de rangorde van de bekommer nissen van de burgers van dit land. Vóór alles zijn de Belgen bezorgd om de tewerkstelling in hun gewest, om de prijsbeweging en om de kwaliteit van het leef milieu. Zij verwachten evenwel van regering en parlement dat zij de alledaagse ruzies zouden laten voor wal ze zijn en dat zij onze horizont zouden verruimen naar de maat van de grote men selijke kulturcle en sociale opties, naar waar de geesten reiken in dit laatste kwart van de 20e eeuw. De regering die zich aan u voorstelt, weet dat zij haar taak moet opnemen op een beslissend ogenblik in het leven van onze gemeenschappen, van onze ge westen en van de Staat. Wanneer zij oin uw vertrouwen vraagt, meent de regering zich enerzijds voor onze geschillen op te lossen binnen de perken van het mogelijke en van de rede lijkheid. en anderzijds een ant woord te brengen op de diepste verzuchtingen van de mannen en vrouwen van ons land.» Nadat zaterdag te Namen door duizenden werd betoogd tegen de aanhouding van dokter Peers, worden door vele groeperingen over het ganse land, en zelfs buiten onze grenzen, moties en communiqués verspreid tot steun van Dr. Peers. Bij het ter perse gaan van dit artikel heeft de Kamer van In beschuldigingstelling van het Hof van Beroep te Luik nog steeds geen "uitspraak gedaan over het beroep dat de advokaten van Dr. Peers' tegen de beslissing van de raadkamer van Dinant hebben Wij openen a-lweer een nieuwe rubriek Zij zal vele van onze le zers passioneren. En wij vragen ook hun medewerking, uit alle afdelingen, uit gans het arron dissement. Het boek van Louis Paul Boon. "Pieter Daerfs, of hoe In de 19e eeuw de arbeiders van Aalst voch ten tegen armoede en onrecht" heeft on.s hiertoe geïnspireerd. Wij willen elke week in onze "Voor Allen" een foto, een prent kaart of een dokument uit de vroegere socialistische strijd in 't arrondissement, van 1385 tot 1940 publiceren, wij doen dan ook een beroep op onze lezers ons de fo to's of dokumenten die zij nog bezitten, te bezorgen. Zowel fo to's van socialistische pioniers als groepsfoto's van socialistische verenigingen, manifestaties, sta kingen en dergelijke meer. Wij verzoeken u terzelfdertijd een beetje uitleg bij deze foto's te be zorgen over welke personen cn verenigingen het gaat, uit welk jaar, de rol die zij speelden in de beweging, enz... Graag bezorgen wij deze doku- menten na. gebruik terug aan de afzender. Wie ze evenwel aan dc partij wenst te schenken, gelieve dit te vermolden. Graag bouwden wij een oud archief van het so cialisme in ons arrondissement op. Dit kan dienstig zijn voor la tere geschiedschrijving en voor reizende tentoonstellingen. Dank bij voorbaat aan alle medewer kers. Bijgaande groepsfoto, daterend van 1909 is van historische waar de voor de opgang van het socia lisme in ons arrondissement. De personen op de foto zijn de stakende viscosebewerkers uit Aalst. Viscose was een kunstveze' die vooral gebruikt werd in de zetelindustrie. Te Aalst, evenals te Ninove waren dergelijke fabrie ken. De arbeiders werkzaam in deze fabrieken, meestal, zoals de foto aantoont waren in vele gevallen kinderen die door de eigenaars en patroons als slaven werden behandeld. Kr waren de zeer lange arbeids- dagea en de »eer ongezonde ar beidsvoorwaarden. Onder impuls van de socialis ten. in vele gevallen ook door Daenisten werden d: arbeiders tot staken aangemaand. Dit om betere arbeidsvoorwaarden en de vermindering van de arbeidsuren. Deze staking heeft meerdere maanden geduurd en heeft voor de betrokken en grote ellende en armoede bezorgd. Niettegenstaan de hebben de arbeiders moedig volgehouden zodat de werk omstandigheden in de fabriek enigszins verbeterd werden. Het was rond ds/e periode dat de be ruchte honge.mars plaats had. Tijdens deze maandenlange staking zagen verscheidene lied jes het daglicht welke door a.lle arbeiders werden meegezongen. Hierbij enkele refreintjes welke duidelijk de ellende in deze fa brieken weergeeft. Lied voor de Viscosebewerkers tot vermindering der werkuren. op twee jaar is men daar niets [meer weerd dat mag niet langer blijven r duren dat men ons in ons jeugd [daar kreveert daarom eischen wij eensgezind vermindering van werkersuren wij maken ons niet ziek en [blind 't is droevig te aanschouwen hoe daar menige keer zowel mannen als vrouwen vielen ten gronde neer Deze staking kende een enorme omvang, daarom werden pok tal rijke akties op touw gezet, doch daarover meer uitgebreid volgen de week. I

Voor Allen | 1973 | | pagina 1