VLAAMS JSeni Van 2taa%ich in de JCamet aaa% NEEN AAN HET PLAN V.D.B. SOCIALISTISCHE STRIJD IN OUDE FOTO'S EN D0KUMENTEN ZATERDAG 10 FEBR. 1973 35e JAARGANG - Nr. 6 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST —J VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT de pluralistische school, opheffing v an morele discriminaties, andere menselijke verhoudingen, ee n andere ekonomische politiek, een front van de progressisten Opheffing van uitstel voor studies is onverantwoord Geen militaire missionarissen in de scholen (Zie vervolg blz. 2) Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel. 053/24869 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 25 fr. - Jaarabonnement 300 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. GEER <YES» MER B Van Hoorick beklemtoonde dat zolang er geen party de vol strekte meerderheid verovert of zolang het tot geen twee-partyen- stelsel komt, elk regeerakkoord een kompromis zal zijn. Zoniet wordt een demokratisch land on regeerbaar. Er moet dus een onderscheid worden gemaakt tussen het re geerakkoord en het programma van de B.S.P. zelf. In het regeer akkoord zyn er aldus punten met dewelke wy het eens zyn en an dere die ons niet toevallen. Van Hoorick herinnert dan aan het sterkste verzet in de B.S.P. tegen de regeringsdeelname. VOOR DE PLURALISTISCHE SCHOOL Dit verzet betrof o.m. het schoolakkoord. Niet omdat wij te gen de iscthoolvrede zoüden zyn. Integendeel, wij zyn voor de schoolvrede en wy zyn ook voor het opruimen van sociale onge- lytoheden. Daarom konden wy tov. instemmen met de voorstellen be treffende de lonen van het mees ters-, vak- en dienstpersoneel in het vry onderwys en met de regeling inzake het leerlingenver- vervoer. Indien er by ons verzet was tegen het gelyk loon voor de geestelijken dan is het omdat wij weten dat tov. de priesters die in het onderwys staan verplicht zyn een deel van hun wedde af te staan ten voordele van de katho lieke werken. Maar de belangrykste reden van onze terughoudendheid ligt in het feit dat het nieuw school akkoord eerder de rug toekeert aan de idee van de pluralistische gemeenschapsschool in dewelke wij de vervanging zien van de huidige bestaande netten. Welis waar" worden experimenten met pluralistische scholen aanvaard en ik hoop aldus Van Hoorick dat de nieuwe scholen voor industri eel nieuw pluralistisch zullen (Zie vervolg blz. 2) Kd Vernimmen heeft bij de be spreking van de Regeringsverkla ring benadrukt dat de socialisten in het parlement niet bereid zijn eenvoudig «yes» men te spelen. Kd. Vernimmen heeft verder bij de bespreking de belangrijkheid van de sociale politiek belicht. Wat de socialistische aktiviteit betreft aldus partijgenoot Ver nimmen zou ik willen onderstre pen dat voor ons de essentiële taak er dient in te bestaan de mens in de gelegenheid te stellen om zijn arbeidskracht te bewaren en ten gelde te maken. Dit be- X. De oorsprong van het Plan Vanden Boeynants: De B.S.P. deed de vermindering van de militaire diensttijd opne men in het regeerakkoord van 1972. Dit vereiste echter een re organisatie van het leger waar mede de minister van Landsver dediging, de heer Vanden Boey nants werd belast. Omdat de socialisten de vermindering van de legerdienst hadden geëist, meende de CVP ook een eis te moeten stellen, nl. één leger dienst per gezin. Maar de dienstplicht vermin deren en terzelfdertijd enkele duizenden vrijstellen van leger dienst brengt het vereiste leger- kontingent in het gedrang. Om zijn aandeel miliciens, vereist door de Nato, te hebben nam Vanden Boeynants dan zijn toe vlucht tot een Plan waarbij uit stel wordt opgeheven en tot nog andere maatregelen. 2. Onaanvaardbaar Tegen deze voorgenomen maat regel werd van bij den beginne door de socialisten bezwaar ge maakt. Wie de normaalschool, hoger niet-universitair of univer sitair onderwijs wil volgen zou verplicht zijn de studies te on derbreken. Dit is pedagogisch onverantwoord Het zou er velen van terughouden, vooral degenen die uit een arbeidersgezin komen, nog studies voort te zetten of aan te vatten na de militaire dienst. Dit is strijdig met het streven naar demokratisering van het onderwijs 3. Valse argumenten: Vanden Boeynants voert aan dat men in het leger de gelegen heid zou krijgen zich in studie- konditie te houden. Iedereen weet dat dit kletskoek is. Vanden Boeynants beroept zich op het Gaullistische Frankrijk. Waarom haalt hij niet andere landen aan zoals het Duitsland van Willy Brandt waar een breed systeem van uitstel bestaat. Maar blijkbaar heeft men bij ons de miliciens liefst zo jong mogelijk bij het leger, want wan neer zij iets ouder zijn worden zij ook kritischer. 4. Geen militaire missionaris sen in de scholen! Vanden Boeynants heeft zich tot de schoolhoofden gericht cm afgevaardigden van het leger in de scholen voorlichting te laten verschaffen. Wij hebben geen militaire missionarissen nodig. De scholen hangen alleen af van het ministerie van Nationale Op voeding. 5. Vermindering van de leger dienst en behoud van het uitstel: Er wordt een brede raadple ging over het uitstel gehouden. Goed, maar 175.000 studenten en scholleren doorheen gans het land hebben reeds overduidelijk hun mening laten kennen. De mogelijkheid van uitstel voor studies behouden is geen hinder paal voor het verminderen van de legerdienst. Een hinderpaal is wel wanneer men sommige ka- tegorieën van dienstplicht ont slaat. Indien men dit laatste toch wil doen, dan moet de regering maar de nodige financiële mid delen vinden om haar legerkon- tingent aan te vullen met vrij willigers. 6. De rijkswacht is sterk genoeg Het Plan vanden Boeynants heeft één goede kant: de ver mindering van het overdreven aantal opper- en hoofdofficieren. België heeft generaals te veel. Daarentegen wil vanden Boey nants de rijkswacht versterken met vrijwilligers-dienstplichtigen en met reserves. De rijkswacht is sterk genoeg. Wij hebben geen repressie-apparaten nodig, wel de eerbiediging van de wil van het volk en meer demokratie. j.S.-federatie Aalst. tekent meteen dat wij van de Re gering verwachten dat alle mid delen zullen aangewend worden om te voorkomen dat de arbeids kracht van de mens op abnormale wijze verloren gaat of aangetast wordt door ziekte of door onge val. Derhalve dient ernaar gestreefd dat de meest geschikte gezond heidspolitiek gevoerd wordt, die vooral preventief dient te zijn, dat alle beschikbare technische gege vens aangewend worden om de arbeidsongevallen en de beroeps ziekten uit te schakelen en, dat indien ondanks alle voorzorgen, de arbeidskracht van de arbeidende mens, en onverschillig of hij loon arbeider of zelfstandige is, dan toch wordt aangetast, deze zo spoedig mogelijk zou hersteld wor den. In deze optiek meen ik dat het ter beschikking stellen van al le revalidatie één van de belang rijke doelen is die wij moeten na streven. Wanneer ik mij veroorloof er de nadruk op te leggen dat de ar beidskracht moet beschermd wor den, dan is dat omdat de arbei dende mens daaruit z'n bestaans middelen put, maar dat heeft dan volgens mij ook voor gevolg dat de mogelijkheid moet geschapen worden om de bestaande arbeids kracht aan te wenden, wat insluit dat het streven naar volle tewerk stelling in het centrum van onze belangstelling moet staan. Wat inzenderdheid de werkne mers betreft moet er voor gezorgd worden, niet enkel dat er voldoen de werkgelegenheid zou zijn, maar eveneens dat ze beveiligd worden tegen het verlies van hun betrek king, dat het loon een voldoende peil bereikt en dat een doelmatige prijzenpolitiek gevoerd wordt om de werknemers te beschermen te gen de nefaste r/rolgen van het onvermogen of het failliet van hun werkgevers. Wij hebben met genoegen ge- konstateerd dat in het Politiek Regeringsakkoord met betrekking tot het sociaal beleid uitdrukkelijk gezegd wordt dat wat de sociale prestaties betreft, rekening zal ge houden worden met de evolutie van het welvaartpeil. Een eerste konkrete manifesta tie van deze princiepsverklaring wordt gevonden in het domein der pensioenen voor werknemers, wat beduidt dat daardoor impliciet er kend wordt dat de evolutie van de pensioenbedragen tegenover het algemeen loonpeil, achterop is ge raakt. In onze uitgave van verleden week hadden wij het over de sta kers in de Viscose fabrieken te Aalst. Het past misschien wel om even een foto te publiceren van de stakende arbeiders der stekjesfa- brieken in Geraardsbergen. Deze foto, die genomen werd in 1910, groepeert de arbeiders van de stekjesfabriek «Firma Buyl\ die gevestigd was langsheen de spoorweg te Geraardsbergen, thans Nieuwe baan genoemd. Terecht schreef L.P. Boon ver leden week dat hij vele teleurstel lingen heeft opgelopen bij z'n vor singen naar de socialistische ge schiedenis in ons arrondissement. Ook wij hebben enigszins moei lijkheden om de ware achtergrond van deze staking te achterhalen. Naar wij reeds hebben kunnen vernemen was deze ontstaan uit protest tegen de kinderarbeid en de verhoging van het loon. De sta king zou geduurd hebben van juli tot september 1910, en werd naast de arbeiders van de Firma Buyl opgevolgd door de arbeiders van de andere stekjesfabreken. Doch, graag zouden wij een oproep doen aan onze lezers uit Geraardsber gen. Aan elkeen die over deze sta king weet mee tepraten of er bij betrokken was. Wij rekenen erop dat deze oproep zal beantwoord worden, om ons toe te laten meer uitgebreid deze stakingsperiode in ons blad te behandelen. DE STAKENDE STEKJES- ARBEIDERS GERAARDSBERGEN 191t

Voor Allen | 1973 | | pagina 1