^Be%t Van <Koo>Uck in de JCamet AALST FABRIEKSTAD 174 L.P. BOON (Vervolgt) Zie begin biz. 1 zijn. Dit neemt echter niet weg dat het regeerakkoord leidt tot een versterking van de bestaan de netten en dus van de verdere verzuiling. Dat spijt ons - omdat wij menen dat de tijd voorbij is van onderwijs en kui tuur in intellektuele en filoso fische ghetto's - omdat de aantredende genera ties willen breken uit een geslo ten onderwijssysteem waarin de dialoog wordt afgewezen en slechts één waardensysteem wordt voorgehouden - omdat dit gespleten onderwijs en het nettensysteem een onge looflijke mensen- en geldver spilling zijn, mettertijd finan cieel onhoudbaar worden en derhalve nu reeds een rem «ijn op de verdere demokratisering van het onderwijs. De meerderheid in de B.S.P. heeft het regeerakkoord aan vaard. Dit zal er ons echter niet van weerhouden openlijk de plu ralistische gemeenschapsschool als oplossing van het onderwijs probleem te blijven verkondigen. OM DEZELFDE REDEN ALS DESTIJDS W. MARTENS Wij zijn voor de pluralistische school om dezelfde reden als des tijds door de C.V.P.-jongeren met Wilfried Martens vooropgesteld. Wij zijn daarvoor omdat de ge- meenssehapsshool beantwoordt aan de pluralistische wereld van vandaag en omdat slechts in haar schoot ieders levensopvatting niet alleen geëerbiedigd, maar te vens positief benaderd en bege leid wordt en aan elke leerling de mogelijkheid wordt geschon ken de eigen levensopvatting te verrijken in een open konfron- tatie met andersdenkenden, in een vrije ontmoeting met ver schillende waardesystemen. Van Hoorick toont verder aan dat deze opvatting ook geldt voor de kulburele sektor, met name voor de kulturele centra en het bibliotheekwezen. Hij noemt het onaanvaardbaar moest men in deze sektoren dezelfde weg als met de scholen willen opgaan. DE NIET-KATHOLIEKEN WORDEN MOREEL GEDISKRIMINEERD Het wordt tijd dat men er zich rekenschap van geeft dat de niet- katholieken niet langer willen on derworpen blijven aan een waar densysteem waardoor zij voort durend op moreel en etisch ge bied gediskrimineerd worden. Het verheugt ons dat de regerings verklaring gewaagt van het vrij maken van voorlichting en ver koop van voorbehoedsmiddelen, de aanpassing van de abortus wetgeving en de rechten van de moeder van een onwettig kind. Het is wraakroeping dat men nog steeds de uitdrukking onwettig kindgebruikt. Alle kinderen en alle moeders moeten dezelfde rechten hebben en op hetzelfde respekt kunnen rekenen. De an dere uitdrukking inzake aanpas sing van de wetgeving op abor tus is al te vaag en vatbaar voor interpretatie. Van Hoorick polemiseert dan met een woordvoerder van de C.V.P., de h. Blanckaert, die ver klaard had eerbied te willen op brengen voor de opvattingen van de niet-kabholieken maar die al vast had laten verstaan dat er grenzen zijn inzake abortus. Het heeft geen zin, aldus Van Hoorick. de bestraffing van de abortus in ons strafrecht te be houden wanneer deze in ons om ringende landen is afgeschaft. Dit leidt enkel naar een sociale naast een morele diskriminatie, zoals zelfs drie professoren van de Kath. Universiteit van Leuven nog onlangs beklemtoonden. Want de begoeden vinden de weg naar de buitenlandse abortuskli nieken, de minder-begoeden al leen blijven de slachtoffers van de Belgische katholieke abortus wet. Wij klagen deze schijnhei ligheid aan. Het geval van Dr. Peers en de solidariteitsbeweging zijn betekenisvol. Dergelijke ak- ties zullen toenemen tot zolang de vrouw niet volledig over zich zelf zal beschikken op het gebied van de zwangerschapsonderbre king zoals in andere domeinen. DE KOMMUNAUTAIRE AKKOORDEN VERBETEREN De voorstellen van de regering op kommunautair gebied zijn een basis. Van Hoorick dringt dan ook bij de oppositie aan de dis- kussie hierover in de speciale ko- missie niet af te wijzen. Dit is een kans om uit de hervorming van onze instellingen te halen wat er thans maximaal inzit, om te trachten deze hervorming nog te vereenvoudigen, om de burger zo dicht mogelijk bij de demo- kratische besluitvorming te bren gen. DE DEMOKRATIE HOUDT OF AAN I»E POORT VAN DE FABRIEK De demokratisering kan echter slechts betekenis hebben wanneer zij de gehele maatschappij om vat. De hervorming van de in stellingen is derhalve slechts een onderdeel. De demokratie houdt nog steeds op te bestaan aan de poort van de onderneming. Er wordt in het regeerakkoord een stap in de goede richting gedaan zoals de verbetering van het eko- mischen financieel toezicht van de ondernemingsraden, hun kon- trole op de staatshulp aan de on- Jierneming, het verplicht boek- hcudkund'g plan, de mogelijk heid van industrieel overheidsini tiatief en van gemengde bedrij ven, de herstrukturering van de elektriciteitssektor en de aktieve openbare deelname aan de aard- oliesektor. Dit is van socialisti sche inspiratie, maar het mag geen dode letter blijven. Het be antwoordt echter niet aan het geheel van onze socialistische maatschappijvisie omdat het hier tenslotte ook maar een vergelijk van tegenstrijdige standpunten en het resultaat van de bestaande krachtsverhoudingen is. ONAANVAARDBARE SCHA DUWZIJDEN IN HET SYSTEEM NIEUWE TEGENSTELLINGEN Het neo-kapitaiisime kenmerkt zich door de internationalisatie van het kapitaal en de onderne mingen en door een toenemende tussenkomst van de overheid in het ekonomisch leven. Door dit laatste heeft men een bestendige ekonomische groei kunnen verze keren en een relatieve welvaart kunnen scheppen. Maar dit systeem heeft voor ons, soccialisten, onaanvaardbare schaduwzijden: - ondangs de ekonomische groei neemt de werkloosheid toe - grote bevolkingsgroepen blij ven tekort hebben - het leefmilieu wordt vernietigd en er is gebrek aan kollektie- ve voorzieningen - de kloof tussen de westerse en de derde wereld verdiept - er is nog altijd oorlog die wordt onderhouden - de nieuwe ekonomische politiek van het neo-kapitalisme steunt op een permanente inflatie dis de grootste zorgen baart. Van Hoorick verheugt er zich over dat eerste-minister Lebur- ton in zijn verklaring ocg heeft gehad voor deze problemen de aankondiging van de erkenning van Noord-Vietnam de nieuwe maatregelen voor de gepensio neerden, invaliden en gehandi capten: de aankondiging van een Fonds voor gemeensohapsuitrus- tingen de hulp aan de derde we reld het probleem van de prjj- zenstijgingen. Ik hoop aldus Van Hoorick dat de regering in dit alles moge slagen maar ik be twijfel of de voorziene middelen toereikend zullen zijn. Men ris keert in nieuwe tegenstellingen verstrikt te geraken zoals ener zijds de stijging van de staatsuit gaven om. door het onderwjjsak- koord en anderzijds de voorgeno men bestrijding van de inflatie. Veel zal afhangen van de moed die de P.V.V.-minister van finan ciën al dan niet zal willen op brengen om de fiskale ontdui king te bestrijden, zoniet komen er nieuwe belastingen. NIEUWE MENSELIJKE VERHOUDINGEN EN EEN ANDERE EKONOMISCHE POLITIEK De mens van vandaag begint zich meer en meer te bekomme ren om de kwaliteit van het le ven. Dit is niet enkel een kwestie van het leefmilieu. Het is ook en vooral een kwestie van andere menselijke verhoudingen en bij gevolg van een andere ekonomi sche politiek, nl. de vervanging moet de mens in staat gesteld het gemeenschapsbelang, Daar voor moet de mens in staat ge steld worden om doelbewust in te grijpen in de ekonomie. Daar voor moet de gemeenschap de kontrole krijgen op de private sektor, moet de openbare sektor van de ekonomie worden uitge breid in funktie van de nood wendigheden en moet het eigen domsrecht van de produktiemid- delen beperkt worden waar het strijdig is met het algemeen belang. VOOR EEN REGERING STEUNEND OP EEN VOORUIT STREVEND FRONT De huidige regering is niet in staat zover te gaan. Het regeer akkoord is door de meerderheid in de B.S.P. aanvaard en wij zul len het dus naleven. De socialis tische onderhandelaars hebben zich beijverd zover te gaan als zij konden op het stuk van de so- Zie begin blz. 1 Wij zijn van oordeel dat de kop peling van de sociale uitkeringen wegens werkloosheid, ziekte, ar beidsongeval, bedrijfziekte en pensioenen, en in algemene zin alle uitkeringen die er op gericht zijn het loon te vervangen, niet enkel waardevast moeten gemaakt worden door ze te koppelen aan het verloop van het indexcijfer der konsumptieprijzen, maar dat ze daarenboven welvaartvast moe ten gemaakt worden door ze te la ten schommelen volgens de groei van de werkelijke lonen. Wij willen dus dat, voor alle so ciale uitkeringen die gederfd loon vervangen, de thans bestaande waardevastheid, en dit sluit niet in dat wij bedoelen dat het aan gewende meetinstrument niet vat baar is voor verbetering zal dienen vervangen te worden door een pe riodieke aanpassing aan het wel vaartspeil zoals het blijkt uit de «werkelijke» loonsevolutie de be doelde sociale uitkeringen, moeten dus welvaartsvast worden ge maakt. Dit zou trouwens voor gevolg kunnen hebben, dat wij ons so ciaal verzekeringsstelsel wel enigs zins eenvoudiger zouden kunnen maken, iedereen is er trouwens nu van overtuigd dat een herstruktu rering van de sociale zekerheid zich opdringt. Immers wat in 1945 prioritair was, kan vandaag aan vullend zijn, daarbij dient ook ge zegd te worden dat een verdere stijging van liet onrechtstreeks loon ons als niet wenselijk voor komt. Een andere belangrijke eis in het geheel van de sociale wetge ving is het feit dat meer en meer stemmen opgaan voor het invoe ren van een wettelijk minimum maandloon. De aanloop van deze eis is waarschijnlijk het feit dat de vo rige regering voor het personeel van de openbare besturen een na tionale minimumwedde heeft vast gelegd die heel wat hoger ligt dan in de verschillende andere sekto ren van het bedrijfsleven. Deze eis lijkt mij trouwens meer dan normaal, het zou ons trouwens toelaten, dit in funktie van be paalde hervormingen, onze sociale vergoedingen en uitkeringen op 'n eenvoudige manier te laten rege len. De invoering van een wettelijk minimumloon zou ons trouwens moeten toelaten een bepaalde ver delingssleutel te vinden tussen enerzijds kapitaal en anderzijds arbeidsintensieve bedrijven, wat mij als een dringende noodzaak voorkomt. Het is immers vandaag cciale en ekonomische hervormin gen. De socialistische aktie moéï ook bulten de regering voortgaan voor de opvattingen die de onze zijn. En Van Hoorick besluit met de noop uit te drukken dat zich eens in ons land een meerder heid moge aftekenen die in alle opzichten, ekonomisch, sociaal, kultureel en moreel kan steunen op een waarachtig front van alle progressisten. duidelijk dat een weloverwogen politiek terzake meer dan nood zakelijk is. Een ander belangrijk feit al thans voor degenen begaan met sociale aangelegenheden, is de verklaring omtrent de toenadering tussen arbeiders en bediendensta tuut. Het is immers zo dat sinds 1954 de beide statuten naar el kaar toegroeien, dwz. dat ze fun damenteel beheerst worden door dezelfde principes, doch princi pes hebben slechts werkelijke be tekenis indien ze tot gelijke resul taten leiden. Zulks is echter niet het geval, inzonderheid wat be treft de stabiliteit van de betrek king waarvan één der determine rende elementen de duur van de vooropzeg is. Het is te vrezen dat het verder bestaan van twee afzonderlijke stelsels in de zeer nabije toekomst aanleiding kan geven tot heel wat sociale konflikten, de opheffing ervan is dan ook van dringende noodzaak en kan zeker wat de be heerskosten betreft heel wat be zuinigingen meebrengen. Nog een woord over de pensioe nen, met voldoening nemen wij kennis van de nieuwe regeling terzake en willen hier zeker onze dank betuigen tegenover Oud-Mi nister Namèclie. Het komt mij nochtans voor dat ook op gebied van de verlaging van de ouder- domsgrens iets dient gedaan te worden. Wanneer men het probleem lou ter bekijkt in funktie van ons hui dig stelsel, hebben degenen die het als financieel onhaalbaar beschou wen wellicht gelijk. Het ware nochtans wel eens nuttig na te gaan hoeveel er uitgegeven wordt aan de werknemers tussen 60 en 65 jaar aan vergoedingen voor ziekte en invaliditeit. Ik meen dat het probleem als dan een totaal ander uitzicht krijgt trouwens diegenen die het arbeidsproces en de steeds stij gende produktiviteit van nabij volgen weten maar al té best dat een verlaging van de pensioen leeftijd zich opdringt. Kd Vernimmen heeft verder enkele opmerkingen gemaakt over de problemen der zelfstandigen en over bepaalde aspekten van een regionaal ekonomisch beleid. Kortom, onze socialistische par lementairen zijn niet zinnens zo als Vernimmen terecht heeft ver klaard het vertrouwen aan de re gering betekent geen blindelingse volgzaamheid. ,1 VLAAMS WEEK RI. AD VOOR ALLEN GEEn JfES" MEG Over de armoede zal ik het zo dadelijk wel heb ben, maar omdat ik dit hoofdstuk de titel „de win kel-socialisten" gaf zoals de liberalen nu hun vroegere vrienden en medestrijders noemden be gon ik graag eerst nog uiteen te zetten, hoe het met het socialisme stond. Dit vooral omdat nu ook hun blad Recht En Vrijheid er was, en men hierdoor week aan week hun handel en wandel volgen kon. Hierop kon ik opmaken hoe hun coöperatieve bloei de, hun bakkerij, hun winkel van net alles wat men zich maar voorstellen kon, kleren en levensmidde len en noem maar op. En ik zal niet afgunstig hier om worden, zoals de liberalen, want dit winkelhou- den der socialisten heeft inderdaad in veel hunner gezinnen de bitterste nood gelenigd. Daar konden zij het brood goedkoper krijgen, daar konden zij zich aan verminderde prijzen wat kleren aanschaf fen, smout en zout en zeep. En wat meer vas, kreeg elk van hen om de drie maand zijn deel in de «winst» uitgekeerd. De coöperatieve was een rug steun voor wie bij de socialisten aangesloten was, maar niet meer dan een rugsteun. Aan die steeds dreigender crisis, aan de algemene honger die heers te, aan betere wetten om hieraan het hoofd te bie den, kon helemaal niets veranderd. Maar het blad Recht En Vrijheid verscheen dus, elke week, als een blad voor de socialisten der ganse Denderstreek. Toch was het leeuwenaandeel aan nieuws voor Aalst want het werd in hoofdzaak opge steld door Alfred Nichels, terwijl de berichten over de vakvereniging uit de ietwat stroeve pen van Hen ri Flips kwam. Door intense propaganda onder hun partijgenoten werd het de eerste weken op goede 1900 exemplaren verspreid, maar door het ontbre ken van voldoende nieuws voor Geraardsbergen en Ninove, slonk het reeds In maart tot 1650 exempla ren, en door de nijpende crisis en de steeds grotere armoede in ons stadje, viel het ten slotte op maar Relaas vaD de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw 1000 exemplaren. Toch moet ik zeggen, dat dit voor Aalst alleen nog een hoog cijfer was, rekening er mee houdend dat veel oudere fabrieksarbeiders nooit hadden leren lezen of schrijven, en dus hele maal niets hadden aan het kopen van zo'n blaadje, en dat het schrijnend tekort in alle werkersgezinnen elke nutteloze uitgave deed vermijden. Daar het blad op de persen van Vooruit gedrukt werd, was André Van der Meersch er automatisch verkoper van geworden. Maar Nichels zag het blad graag in alle omliggende dorpen verspreid worden, en hierom werd dan als ronddrager Stantje Vergey- len aangesteld, een der socialisten van het eerste uur. Toch was dit geen werk voor het reeds 60-jarige Stantje, belast en beladen met pakken bladen naar alle buitengemeenten op te stappen. Hij ondervond bovendien, dat zo iemand een stoot en een stamp in ontvangst moest kunnen nemen. Op weg naar het dorp Kerksken werd hij door een groep katolie- ken in een bosje opgewacht, ze gaven hem een duch tige rammeling en wilden hem ook no.g zijn bladen ontnemen. Te Haaltert werden op last van het ge meentebestuur aanplakbrieven uitgehangen, met mededeling „dat het verboden was met weekbladen te leuren", en nietsvermoedend Stantje werd dan ook in de zondagmorgen tussen twee veldwachters te schande gesteld. De dorpelingen, die de kerk ver lieten, kwamen hem allerlei vuilnis in het gelaat werpen. Ook te Mere werden hem door burgemeester en veldwachter moeilijkheden aangedaan. Ik weet wat pastoors, burgemeesters en veldwachters allemaal hebben uitgespookt met de verkopers van mijn eigen bladen maar voor wat Recht En Vrijheid betreft moet ik toch zeggen, dat het wel een beetje hun eigen schuld is geweest. Dat Stantje er rondliep met een rode pet op het hoofd, door een toeter schreeuwend «Hecht En Vrijheid, het blad der so cialisten», was reeds iets, dat inderdaad als een rode lap op deze stieren der buitengemeenten werkte. Maar erger was het, dat een groot deel van het proza uit rechtstreekse aanvallen tegen de pastoors dezer buitengemeenten bestond. Op haast volle pagina er van werd het geval behandeld van de onderpastoor te Kerksken, die een jonge vrouw met naam An- neessens had verleid. Nu ja, ik weet het, pastoors en onderpastoors mochten zich die tijd veel te veel veroorloven, maar ik vraag me af of het echt nodig was aan zoiets een hele pagina te verspillen, terwijl er in deze armoetijd toch heel wat andere katten te geselen waren. Verder werd het blaadje ook nog gevuld met nog langer en nog monotoner aanklachten tegen de li beralen, kolommen en kolommen vol, zoals Nichels het nooit als correspondent aan Vooruit had gekund. Dendergalm, het weekblad der liberalen dat ja renlang was gelezen door alles wat vrijzinnig moest genoemd schreef nu smalend over «dit nieuwe gazetje, dat de samenleving' wou herbakken in een rode en winstgevende broodoven". En nog heel wat smalender noemden ze dezen, waarmee ze nog zo lang geleden samen door de straten betoogden, de winkel-socialisten».

Voor Allen | 1973 | | pagina 2