SLECHT VOOR GOED DE OMSCHAKELING (1) 6 HEEFT HET SOCIALISME NOG EEN TOEKOMST IN BELGIE? BESCHOUWING VAN ENKELE ASPEKTEN VAN DE INDUSTRIEPOLITIEK VAN DE EUROPESE EKONOMISCHE GEMEENSCHAP door Martin Hutsebaut Rijksuniversiteit Gent 1. Probleemstelling 2. Werkgelegenheidjyerschuivingen 3. Gevolgen van de verschuivingen 4. Te treffen maatregelen Nog meer Franse artsen zullen abortus-manifest ondertekenen Raadplegingen i.v.m. legerhervormïngen gestart A.B.V.V. dringt aan op kredieturen Socialistisch Jeugv* verbond tegen politieoptreden «Schaf het leger af» 's Werelds ondankbaarheid Condi tra sins qua non voor de Industriële en sociale vooruitgang is volgens de Kommissie van de Europese Gemeenschappen een versnelling van de omschakelin gen. Terecht stelt de Kommissie dat de noodzakelijke aanpassingen echter rekening dienen te houden met de specifieke gegevens in de Gemeenschap, op straffe van fa len. Dat de Kommissie zich bewust is van de problematiek die met de omschakeling verbonden is, blijkt uit haar stellingname, waar ze stelt dat opheffing van vele ar beidsplaatsen In bepaalde bedrijfs takken moet gekompenseerd wor den door de kreatie van nieuwe werkgelegenheid in andere, meer dynamische sektoren. Om deze reden moet de versterkte toepas sing van regionaal-politieke maat regelen zoveel mogelijk worden aangemoedigd. De recente ekonomische en in dustriële ontwikkeling van de Ge meenschap heeft reeds zeer diep gaande mutaties aan het licht ge bracht. Het is zeer moeilijk hier van nauwkeurig de omvang na te gaan. Het gaat immers niet enkel om de overgang van arbeids krachten van de landbouw naar de secundaire en tertiaire sekto ren, maar ook om belangrijke verschuivingen binnen de indus trie zelf (van de ene industrietak naar de andere, alsook binnen iedere industrietak zelf). Laat ons hier onmiddellijk opmerken dat deze mutatites geen eksklusief Europees verschijnsel uitmaken we stellen ze integendeel vast over de ganse geïndustrialiseerde we reld. Over de periode 1958-1966 is bij na één derde van de agrarische beroepsbevolking van de Ge meenschap (2), de Verenigde Sta ten en Japan naar de twee an dere sektoren afgevloeid en wel in bijna gelijke delen naar industrie en dienstverlening in de E.E.G. en Japan en in haar geheel naar de dienstverlening in de Verenigde Staten. Alleen al deze mutatie heeft de verplaatsing betekend van 1.607.000 arbeidskrachten in de Verenigde Staten, 3.470.000 in Japan en 4.704.000 in de Gemeen schap. Een grove benadering van de huidige toestand inzake tewerk stelling in de drie grote ekono mische sektoren geven ons de cij fers in onderstaande tabel. PROCENTUEEL AANDEEL VAN DE DRIE SEKTOREN IN DE TEWERKSTELLING IN 1967 Sektor Landbouw Industrie Diensten Totalen E.E.G. 16 t.h. 44 t.h. 40 t.h. 100 t.h. V.S. 5 t.h. 34 tJh. 61 tii. 100 t.h. Japan 23 t.h. 34 t.h. 43 t.h. 100 t.h. Ver. Koninkr. 3 t.h. 47 t.h. 50 til. 100 t.h. Uit dit overzicht kunnen wij af leiden dat ook in de Gemeenschap uiteindelijk de tertiaire of dien- stensektor de meerderheid der werknemers zal tewerkstellen, wat zal uitmonden in een massale groep van «white collar workers» en dit ten koste van de groep der «blue collars». Hoewel de omschakeling in de landbouw ongetwijfeld het meest omvangrijke verschijnsel vormt in de huidige ekonomische ont wikkeling, voltrekken zich vele andere mutaties in de overige ekonomische sektoren. Een vrijwel even algemeen ver schijnsel is de vermindering van de werkgelegenheid in de steen kolenmijnen van 1968 tot 1968 gingen in deze bedrijfstak niet minder dan 538.000 arbeidsplaat sen verloren in de Gemeenschap. In de verwerkende industrie zijn bepaalde sektoren eveneens on derhevig geweest aan bijzonder sterke druk. In de loop van de laatste 10 jaar zijn in de textiel industrie van de Gemeenschap 477.000 arbeidsplaatsen verdwenen tegenover 195.000 in het Verenigd Koninkrijk, in de Verenigde Sta ten daarentegen nam de werkge legenheid in de textielnijverheid toe met 38.000 eenheden. Anderzijds hebben vele takken van de industrie hun ekspansie voortgezet. De metaalverwerken de en elektrotechnische industrie zagen hun aantal arbeidsplaatsen stijgen met 1.600.000, de chemische industrie met 620.000. In de sek tor papierindustrie en drukkerij, voedingsmiddelenindustrie en de hout- en meubelindustrie is het aantal arbeidsplaatsen eveneens toegenomen. Bovengenoemde algemene cij fers geven slechts een zeer partiële indruk van de werkelijke mutaties die zich hebben voltrokken. In deze cijfers is nameli.ik alleen re kening gehouden met het totale aantal werknemers per sektor. De werknemers die door personeels inkrimping of bedrijfssluiting vrij zijn gekomen en die in dezelfde sektor weer werkgelegenheid heb ben gevonden zijn niet in boven genoemde cijfers opgenomen. Zelfs in de ekspanderende sek toren en in de landen waarvan de industriële dynamiek door niemand in twijfel wordt getrok ken, is het aantal bedrijfssluitin gen aanzienlijk. Deze ene faktor treft waarschijnlijk meer dan 206.000 arbeidskrachten per jaar in de Gemeenschap. Een andere z?er belangrijke vorm van arbeidsplaatsmutatie, welke helaas gezien de huidige stand van het statistisch appa raat niet kwantitatief kan wor den bepaald, betreft de evolutie van de beroepskwalifikatie bin toven en in bepaalde gebieden is gekonstateerd, zal uitbreiden, na melijk het naast elkaar bestaan van een ernstig gebrek aan ar beidskrachten en van belangrij ke koncentraties van werkloos heid. Op dit vlak denken wij dat de Bijksdienst voor Arbeidsvoor ziening in België in de toekomst nog een belangrijkere rol kan spelen dan dit tot nog toe het geval was. Ons inziens kunnen ook de «adult education» en de permanente vorming een positie ve bijdrage leveren tot de oplos sing van dit probleem de aan passing aan de voortdurende ver anderingen kan er alleen maar door vergemakkelijkt worden. Gans ons maatschappelijk be stel wordt immers hoe langer hoe meer gekenmerkt door diverse vormen van sociale en ekono mische veranderingen. De maatregelen van maat schappelijke solidariteit zijn eveneens van uitermate groot be lang. De arbeider of leidingge vende kracht die zijn arbeids plaats verliest moet gedurende de voor zijn herplaatsing noodzake lijke periode over de nodige be staansmiddelen kunnen beschik ken. De neiging van bepaalde on dernemingen om slechts jeugdig uitvoerend en leidinggevend per soneel aan te stellen en andere te ontslaan moet worden tegen gegaan door een voorlichtings campagne, waarin het belang voor de ondernemingen van een natuurlijk evenwicht tussen de leeftijdsklassen van het perso neel wordt aangetoond. Deze campagne zou eventueel kunnen worden ondersteund door fiskale maatregelen. Ook de begeleidende maatre gelen zijn van doorslaggevend belang. De ekonomische en socia le infrastruktuur en in het bij zonder de huisvesting spelen een steeds belangrijkere rol. Voor waarde voor de geografische mo biliteit, zowel van ondernemingen als van arbeidskrachten is het scheppen van voldoende infra- strukturen, terwijl het ontbreken daarvan eveneens een direkte oorzaak is van het zo juist ge noemde verschijnsel, namelijk het naast elkaar bestaan van gebrek aan arbeidskrachten en werkloosheid. Dit artikel werd opgesteld op basis van de brochure De industriepolitiek van de Ge meenschap, Kommissie van de Europese Gemeenschap pen, Brussel 1970. (2) Alle hierna geciteerde cijfers voor de Gemeenschap hebben nog betrekkelijk op het Euro pa der zes, zoals dit tot eind 1972 is gebleven. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN nen een zelfde sektor of een zelfde bedrijf. Al deze in het kort beschreven mutaties vertonen niet het min ste teken van verlies aan inten siteit. Gezien de relatieve ach terstand van de industriële struk- tuur van de Gemeenschap zullen ze zich hoogst waarschijnlijk in versneld tempo verder doorzet- Aan dit blijkbaar onomkeer baar ekonomisch proces van ak- sentverschuiving, omschakeling, mutatie of hoe men het ook noe men wil, zijn voor de werkne mers zowel voor- als nadelen ver bonden. Positief is alleszins dat de ar beidsomstandigheden, het loon niveau en de vakbekwaamheid voor een groot aantal werkne mers zal kunnen verbeterd wor den. Deze mutaties, hoewel voor waarde voor de verhoging van de communautaire levensstan daard, gaat ook gepaard met zeer ernstige menselijke problemen van sociale en regionale aard. Een zeer krachtige en uitge breide aktie Is nodig om de na delige gevolgen van de omscha keling tot een minimum te be perken. De mutaties mogen slechts worden bevorderd indien de gevolgen ervan zijn voorzien en alles is voorbereid en in het werk gesteld, niet alleen om eventueel de werknemers en hun gezinnen te beschermen, maar eveneens om te bereiken dat uit deze mutaties werkelijke kansen op vooruitgang van levens- en werkomstandigheden ontstaan. Op dit terrein lijken toerei kende opzegtermijnen en de ope ning van onderhandelingen tus sen sociale partners binnen de onderneming, de bedrijfstak of de regio, zoals dit gebeurt in be paalde landen van de Gemeen schap, de beste omstandigheden van aanpassing te kunnen verze keren voor werknemers en on dernemingen. De instrumenten van begelei ding van deze mutaties moeten in de eerste plaats bestaan in maatregelen van sociale aard. Voor alles vormen een beter aan de nieuwe werkgelegenheidseisen aangepaste beroepsopleiding, de omscholing van volwassenen en meer in het algemeen de moge lijkheid tot herscholing van alle beroepskategorieën de belang rijkste voorwaarde voor snelle en algemene struktuurwijzigingen. Bij gebrek aan een beleid van zeer dynamische beroepsopleiding is het niet denkbeeldig dat zich in de Gemeenschap het bijzon der betreurenswaardig verschijn sel op sociaal en ekonomisch ge bied,'dat reeds in een aantal sek- Nadat in verscheidene Franse dag- en weekbladen een manifest werd gepubliceerd waarin 330 Franse geneesheren die voor stander zijn van de algehele vrij heid op het stuk van de vrucht afdrijving, zichzelf ervan be schuldigd hebben vruchtafdrij ving te hebben verricht of daar bij geholpen te hebben en zulks neg te doen. Volgens het Franse middagblad «France Soir» zijn weer tweehon derd artsen van plan een mani fest te ondertekenen waarin zij zich voorstander verklaren van de legalisering van de abortus wetgeving en bekennen zelf in grepen te hebben gepleegd. Nochtans zullen zij eerst alle afzonderlijke gevallen door een komitee laten onderzoeken. Reeds eerder had een driehon derdtal Franse medici een der gelijke bekentenis ondertekend. Maandag vergaderde een kern kabinet onder voorzitterschap van premier Leburton over de problemen van uitstel en ver korting van legerdienst, die ge rezen zijn na de recente scho- lierenakties tegen de hervor mingsplannen van het leger. Na ae vergadering werd in een communiqué bekendgemaakt dat «een procedure werd uitgewerkt inzake de raadpleging van alle kringen die zijn betrokken bij het zoeken naar formules die de verkorting van de legerdienst moeten mogelijk maken en waar bij de sociale, pedagogische en familiale terugslag van de even tuele aanpassing van het huidi ge stelsel van uitstel voor de le gerdienst in aanmerking wordt genomen». «<In die gedachtengang zullen van nu af kontakten worden ge zocht door de ministers van Na tionale Opvoeding en van Kui tuur met de betrokken milieus, meer bepaald het onderwijzend personeel, de ouderverenigingen, de gezinnen, de nationale jeugd raad, om de pedagogische, so ciale en familiale aspekten te onderzoeken,» zo besluit het communiqué. Minister Glinne (tewerkstel ling en arbeid) heeft gisteren een delegatie van het ABVV sa mengesteld uit Debunne, Delour- me, Genot, Gayetot, Gogne, De- rieuw, ontvangen. De delegatie drukte haar bezorgdheid uit over de dringende integratie van de vroegere werklozen, die nog niet van het nieuwe regime genieten. De delegatie drong aan op de spoedige neerlegging van een wetsvoorstel betreffende de kre- dieturen, om voor het schooljaar 1972-73 een eerste uitvoering te realiseren, gezien de nodige gel den werden voorzien. Het socialistisch Jeugdverbond heeft gisteren in een communi qué geprotesteerd tegen het «on verantwoordelijke optreden van politie en Rijkswacht tegen scho lieren en persfotografen». Het SJVB verklaart zich soli dair met de scholieren en felici teert hen voor hun «doeltreffen de en gedisciplineerde akties». De nationale jongerenkommis- sie van de Centrale der Metaal bewerkers (ABVV) pleit voor de afschaffing van het leger. Dit blijkt uit een perscommuniqué dat door de kommissie werd ver spreid als reaktie op het «plan V.d.B.» voor de hervorming van het leger. De kommissie wijst erop dat zij duizenden arbeiders vertegen woordigt en dat zij zich be schouwt als «een volwaardige en geïnteresseerde gesprekspartner om het V.d.B. ontwerp te be spreken.» Volgens sommigen is het socia lisme een verouderde theorie ge worden die haar aantrekkings kracht op grote lagen van de be volking verloren heeft. Anderen zijn er vast van over tuigd dat het socialisme DE toe komst is voor de hele wereld. Sommige partijgenoten zouden wensen dat onze BSP een meer rechtse konservatieve koers zou gaan varen om een meer evolu tionaire weg op te gaan. Andere kameraden vinden de BSP de laatste tijd veel te bur gerlijk en te weinig strijdbaar, en wensen dan ook dat het oog zou gericht worden op meer linkse ho rizonten. Marijke Van Hemeldonck heeft een eigen visie op «De toekomst van het Socialisme in België». Zij zal deze komen vertolken tijdens een gespreksavond, welke zal ge houden worden op vrijdag 9 fe bruari e.k., te 20 u. in het lokaal van de wijkklub Henri Flips, St.- Annastraat 1. Wie geïnteresseerd is in de voorbereiding van het ideologisch kongres van de BSP mag op deze politieke avond niet ontbreken. Kd. René Verdoodt, welke de spreekster zal inleiden, zal ook als moderator optreden van het de bat dat ongetwijfeld na de voor dracht zal ontstaan. De wijkklub Henri Flips doet 'n oproep tot al haar leden en sym- patysanten, alle BSP-ers, JS, SVV-ers en leden van andere ne venorganisaties, evenals alle an dersdenkenden, om in groot ge tal Marijke Van Hemeldonck te komen beluisteren, toe te juichen of te kritiseren. Jef De Wolf, Sekretaris wijkklub In mijn persoonlijke naam en in naam van al mijn taalgenoten, in verband met de gebeurtenis van de zaterdag, naar aanleiding van de ontmoeting U.D.R.E. Kayo Espanol en de lokale ploeg: Wij zijn en blijven overtuigd dat het niet de manier is om aan de Belgische bevolking onze dankbaarheid te betonen voor de gastvrijheid die wij allen hebben genoten vóór en tijdens de Spaan se burgeroorlog en de blijvende gastvrijheid die ons allen nog he den wordt betoond, wat gebeurde gedurende de voetbalontmoeting, hierbov.en bedoeld in datum van 13 januari 1973. Onze landgenoot die het sterk afkeuringsgebaar en meer dan betreurenswaardige daad stelde, had moeten weten hoezeer en hoeveel onze landgenoten waarin hij is ondergebracht doorheen de geschiedenis van de arbeid en de strijd van de arbei der, WIJ ALLEN aan de Belgen te danken hebben. Hij verdiende de «messteek» niet, dacht nog veel minder wie hij hiermee bewerkte Want het zijn deze Belgen die ons steeds hebben toegelaten ons leven beter in te richten en ons hebben toegelaten steeds een meer menswaardig bestaan te hebben. Inderdaad, wij, Span jaarden, hebben aan een groot volk zoals het Belgisch - onze dankbaarheid en onze grootheid te bewijzen. Hierom reeds alleen betreuren wij elke wandaad, die door onverantwoordelijken zou den worden bedreven i Hetzelfde gastvrije volk, het zelfde vrijheidsgezind volk, heeft ons ook toegelaten een eigen CLUB te hebben, waaraan wij de .schone naam hebben gegeven van de Spaanse vrijheidsstrijder Fran cisco Ferrer Guardia. Ook lieten zij ons toe een an dere CLUB te hebben die wq Ho- gar Espanol hebben gedoopt! En eindelijk noemen wij ook de toe lating voor een eigen «futtbal- club>... Aldus zal men toch kun nen en willen verstaan dat de slechte en ondankbare daad in datum van 13.1.1973 alléén het werk kan zijn van een onwetende of een ondankbare. Wij, Span jaarden, bewust van onze af komst, de dankbaarheid die wij aan de Belgische bevolking ver schuldigd zijn en tevens bewust van de klasse waartoe wij beho ren, MOETEN niet enkel de be- klagingswaardige daad afkeuren, maar protesteren tegen elke ge lijkaardige handeling, waar ook begaan. Wij kunnen ons niet roemen de ontdekkers van Amerika te zijn, te behoren tot een groot volk met een groot historisch verleden, zo wij misdaden stellen, wandaden in herbergen begaan, onze han den niet thuis zouden kunnen houden in handelszaken en wij ons niet sportief zouden kunnen gedragen bij welke sportgebeur tenis ook! Elk waardig lid van dit groot volk, dat helaas heden nog steeds onderdrukt leeft, is zich hiervan terdege bewust! Het zou dus ook onaanvaarbaar zijn dat door de schuld van en kele individu's de ganse Spaanse kolopie zich zou dienen te scha men. In mijn naam en in naam van mijn genoemde Spaanse landge noten, dat ieder boete voor zijn eigen wandaad, en dan ook vol gens de wetten. Santiago Flores Sanchez Aalst 19.1.1973 P S. Het is met groot genoegen dat ik mijn Spaanse vriend ontving om zijn tekst in vrije vertaling weer te geven. Onnodig te zeggen dat ik mij hierbij volkomen aan sluit. A. JtUIZ

Voor Allen | 1973 | | pagina 6