De karnaval te Aalst Speciale aandachtBAL 2 parlemen tairen op 14 april fe Wieze V.U.-beloging trok 15 man NIEliWERKERKEN H0FSTADE Minister W. Calewaert woont Karnaval-Aalst bij De klacht tegen „Voor Allen" Verbod jackpots kogel door de kerk Afbraak huis Meert voor „Huis van de Socialisten" Stuk van oude Aalsterse omwalling blootgelegd PUBLICITEIT I VERKOOP KAARTEN TOMBOLA 1 AUTOBUSSEN Gemeenteraadszitting Opgelet Ring wordt opengesteld BSP wijkklub Park - Watertoren - Houtmarkt Kulturele Jeugdgroepering MJA Nog iets Partijbericht Spreekuur burgemeester in het gemeentehuis Steun Burgemeestersbal S.V.V.-nieuws De karnavalstoet van Aalst zal worden bijgewoond door W. Calewaert, Minister van Nationale Opvoeding, zijn echtgenote en zijn persattaché Marijke Van Hemeldonck. Ook de h. Haulot, kommissaris-generaal van Toe risme zal aanwezig zijn. Zoals wij reeds eerder meldden werd door de burgemeester, de schepenen en een aantal gemeenteraadsleden van de C.V.P., de P.V.V. en de VU een klacht bij de Procureur ingediend tegen ons weekblad, naar aanleiding van een zinsnede in ons gemeenteraadsverslag over de jackpots. De heren in kwestie waren op de teen getrapt, ten onrechte trouwens. Thans verna men wij dat zij door een gerechtelijke ambte naar over hun klacht werden'ondervraagd. In «De Gazet van Aalst» wijdde Lue Van der Helst een verdienstelijke bijdrage aan het ver bod van de jackpots op het grondgebied van Aalst dat, na vele peripetieën eindelijk door de gemeenteraad geraakte. Hij haalt hierin aan dat wij citeren «in gans deze zaak de houding van de C.V.P.-fraktie zeer zonderling is geweest» en verder nog dat «door de C.V.P.- iraktie alles in het werk werd gesteld om de jackpots niet te moeten verbieden». Hopelijk dienen de gemeenteraadsleden, burgemeester en schepenen van de C.V.P. geen klacht in tegen .<De Gazet van Aalst» of tegen Luc Van dei- Helst Want zij zouden, zoals met hun klacht tegen «Voor Allen» kunnen beweren dat er tegen hen geïnsinueerd wordt. Luc Van der Helst die tekent met zijn adres Parklaan, 26, heelt het verder nog over het voorstel terzake van V.U.-raadslid Caudron maar zwijgt ni alle talen over de doorslaggevende rol die de B.S.P.- Iraktie terzake speelde. Op de Houtmarkt werd tijdens de voorbije week het oud herenhuis Meert, aangekocht door de V.Z.W. «Het Huis van de Socialisten», ge sloopt. Het. ligt in de bedoeling, hier spoedig een complex voor al de socialistische organisa ties te bouwen. Aan de Houtmarkt werd, ingevolge het af breken van het heerhuis Meert, aangekocht door «Het Huis van de Socialisten», een stuk van de voormalige wal van Aalst blootgelegd. Het is het enige nog overblijvende gedeelte van de Aalsterse eerste middeleeuwse omwalling. Een deel van deze wal vertoont nog een schiet gat in witte steen. Op een ander gedeelte van dit stuk walmuur werd een muur voor een aanpalende woning opgetrokken. I De vrienden die willen meehelpen voor het ophalen van publiciteit worden verzocht zich in verbinding te stellen met het bureel kd. Vernimmen. Tel.: 211.63 Prijs le bladz. 800 halve bladz. 500 fr. Gelieve zoveel mogelijk -de teksten nu over te maken. Wij vragen aan al onze militanten de verkoop van kaarten nu in te zetten. Degenen die geen kaarten ontvangen hebben bureel kd. Vernimmen of kd. De Geest Herman. De eerste prijzen komen binnen. Degenen die ons prijzen bezorgen worden verzocht deze af te geven op het A.B.V.V.: Mevr. Vinck - gelijkvloers. Verschillende afdelingen van het kanton Aalst bespreken mo menteel het vervoer per autobus. Teneinde de coördinatie mogelijk te maken werden de vrienden verzocht zich in ver binding te stellen met kd. Vernimmen W. KOND 19(H) «EEN DRAAK DIE NIET KAN GEDOOD WORDEN» Het bloedt kruipt waar het niet gaan kan, zegt een oud Vlaams spreekwoord. De Aalste- naar houdt van lol en plezier, en de karnaval is dan ook elk jaar opnieuw een hoogtepunt in zijn bestaan. Jaren geleden is tevergeefs een •beweging op touw gezet, om het opzetten van maskers te ver hinderen en de «dagen van slem perij» of cslonsendagen», zoals men het noemde, af te schaffen. Ook de «werkliedenpartij» tracht te zoveel mogelijk de fabrieks arbeiders van het stadje afkerig te maken van het karnaval-vie- ren. Het is hun nooit gelukt, alhoe wel reeds van in 1888 een op roep werd gedaan, deze dagen «deftig» hi het lokaal te komen doorbrengen. Omdat men echt niet tegen stroomop kon, besloot men uit eindelijk een afleidingsmanoeuvre toe te passen. Men begon tijdens de karnaval weer kaartavonden in te richten, waarop naar mooie prijzen kon gespeeld worden. In in het jaar 1900 al zijn het prij zen die elkeen moeten aanlok ken: «vier volledige manskostu- men en vier schone broeken, ter wijl er voor de aanwezige vrou wen acht krentenbroden te win nen zijn». Men speelde dan de eerste zondag van vastenavond naar twee broeken, twee vesten en vier krentenbroden. De dinsdag van karnaval die steeds de be langrijkste en meest wilde dag is geweest naar de rest. Het was tevergeefs. De volgende jaren, van 1901 tot 1904. schrij ven zij haast met wanhoop: «Al wat wij hiertegen kunnen doen, is het de leden in onze lokalen zo aangenaam mogelijk te ma ken». En zij verhogen de prij zen nog, die men met de «jas- kaart» kan winnen: voor de mannen twee schone kostuums, twee broeken en twee onderves ten, voor de vrouwen drie wollen dekens, twee schone doeken (blijkbaar hoofddoeken) en twee schone japonnen. Na de prijs kamp worden in 1903, onder de aanwezigen ook nog 6 grote kren tenbroden verloot. Bovendien laat men weten dat er op karnaval-dinsdag een fo- Vorige zaterdag had de V.U. een arrondissementele betoging aange kondigd te Aalst. Zij moest in het teken staan van de slogan «voor het federalisme, tegen Leburton». Op het vastgestelde uur telde deze betoging welgeteld vijftien personen, waaronder Van Leemputten, volksvertegenwoordiger en Jan Caudrou, provinciaal raadslid. Van een sukses gesproken noplaat zal spelen, «ge ziet, we hebben noch kosten noch moeite gespaard». Tijdens de pauzen waarin de fonograaf moet af koelen speelt Jan de Meeter op de piano. De Aalsterse volks schrijver Petrus Van Nuffel ver telt over deze Jan de Meeter dat het een «type» was: «hij ont stak zijn pijp met een briefje van twintig frank». Elk jaar opnieuw verschijnt ook het bericht: «gemaskerde personen zijn niet losgelaten in de lokalen». Maar uit de «Strijd- penning» kan men opmaken, dat deze gemaskerden toch zijn bin nengedrongen: «Omdat Vergeylen een glas heeft gebroken met te gen de Zotten te vechten En wat meer is ontdekt men dat zij zelf zich verkleed en gemaskerd hebben: «Omdat Pietje-de-Dood en Lucifer in gezelschap van vijf jonge vrouwelijke spoken was»... «Omdat men dit aan Lucifers vrouw is weest verklappen.» In 1906 geven ze zelfs de strijd bijna opMen laat weten dat met dinsdag van Karnaval «de burelen, de bakkerij en de krui denierswinkel zullen gesloten zijn.» Met de grote staking, in 1907, gaan ze zelf verkleed en gemas kerd in de herbergen zingen, en geld inzamelen voor de stakers... waar voor het eigen lokaal nog steeds het verbod geldt «ge- maskerden niet toegelaten», leest men in de «Strijdpenning ter voordele der stakers»; «gezongen door een zot en rondgehaald door een zottin de som van 4.95 fr.» Men wordt het tenslotte beu, nog langer tegen een draak te vechten die toch niet kan ge dood worden, maar elk jaar op nieuw, grijnzend, spottend, en elkeen uitlachend, de kop op steekt. Boontje. M00RSEL Op woensdag 28.2.83 vergadert onze gemeenteraad met volgends punten op de dagorde 1. Benoeming van een schepen en eedaflegging. 2. Lening van 5.818.000 fr. voor verbeteringswerken aan Herberg straat en Tinnenhoek. 3. Lening van 1.816.000 fr. aan deel werken aan Populierenstraat door gemeente Wieze. 4. Lening van 2.085.000 fr. voor onvoorziene bijkomende werken aan Koebrug en Kapittelstraat. 5. Aanduiding van een afgevaar digde bij de gemeentedienst van België. 6. Vaststelling van het lastenboek voor het ophalen van het huis vuil. 7. Opmaken van een algemeen rioleringsplan. 8. Aansluiting bij de Sociale Dieust van het bijzonder kinder bijslagfonds. 9. Aanvulling van de beslissing van 15.12.1972 betreffende het toekennen van bepaalde vermin deringen op de kosten van het waterverbruik aan sommige ka- tegorieën van gezinshoofden. 10. Herziening van de beslissing van 6.11.1972 tot vaststelling van het personeelskader. 11. Openverklaring van de be trekking van werkman-grafma ker. 12. Princiepsbéslissing tot verbe tering van verschillende wegen. 13. Aanpassing van volgende be grotingskredieten. Toelagen aan vaderlandslievende verenigingen en vergoedingen voor buitenge wone prestaties. 14. Kennisname van het besluit van de heer provinciegoeverneur van 17.1.1973 tot schorsing van de beslissing van 3.1.1973, houdende aanstelling van de h. Van Her- zeele als tijdelijk gemeenteont vanger. 15. Beslissing der COO van 1.12.72 tot toekenning aan haar sekre'.a- ris van de programimatietoelage 1972 16. "vaststelling van het geldelijk statuut voor de ambten van ge- meentesekretaris en gemeente ontvanger. Zoals men bemerkt van alias wat. De ingeschreven deelnemers aan de jaarlijkse feestmaaltijd der BSP afdeling Moorsel worden er attent op gemaakt dat wordt gestart om 19 uur op zaterdag .3.3.1973. Het openstellen van de Ring is. behoudens tegenslag, voorzien op 1 maart. De regeling is aldus het gedeelte Kwalestraat naar cie autostr. Oostende-Brussel wordt eveneens als autostrade be schouwd. Het gedeelte Kwalestraat en de Gentsesteenweg is echter gewone weg en is derhalve toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Voor het fietsenverkeer in ,ie Kwalestraat zal het huidige ifets- pad worden verbreed derwijze dat het in dubbele richting kan wor den bereden. Oorspronkelijk was het de be- Voor een goede opkomst ver welkomde voorzitster Greta De Wolf onze gastspreker, kd. René Verdoodt, vakbondssekretaris van het ABW met zijn leerzaam te- ma -Prijsstijgingen - loonsverho gingen, geldkrisis, inflatie.» Van in den beginne, toont spre ker hoe aan de herhaalde munt- krisissen in Amerika en West- Europa, de vertoning van het evenwicht tussen vraag en aan bod inzake verbruiksgoederen, de daarop volgende prijsstijgingen in de hand gewerkt hebben en al dus leidden t°t inflatiegevaar. Spreker doet een oproep dat men krachtige maatregelen zou treffen om dit gevaar te bestrij den en dat men in ons land niet mag raken, aan de normale so ciale en ekonomische ontwikke ling, zoniet zou men vervallen tot VLAAMS WEEKBLAD C VOOR ALI EN J de deflatie, met haar onvermijde lijke nasleep van krisis en werk loosheid, die een domper zou be tekenen voor de ganse arbeiders beweging. Nadien werden verschillende vragen gesteld een bewijs dat de aanwezigen, veel belang stelden in deze boeiende uiteenzetting. Kortom, een leerrijke gespreks- avond. die door onze leden zeer op prijs werd gesteld. De sekretaris. De Pauw Robert. Het bestuur en leden onzer wijkklub, wensen onze feestbe- dienden kd. Jackie D'Herde (alias Prins Karnaval 1972) een harte lijk proficiat met zijn eervolle uitslag behaald te Sas van Gent, waar verschillende nationale en internationale vedetten, met naam en faam mededongen naar het beste karnavallied 1973. Te vens wensen we aan al onze le den en buren, kortom alle Ajol- nen van diverse pluimage een vreugdevol karnaval 1973. Het bestuur. Zaterdag 1.1. hield de Kultu rele Jeugdgroepering M.J.A. haar eerste T-Dansant. We mogen gerust zeggen dat deze eerste aktiviteit een «sukses» is geweest. Dit toont wel degelijk aan dat onze jeugd behoefte heeft aan ontspanning en we hopen dan ook dat bovenvermelde Jeugd groepering nog tal van aktivi- teiten aan de dag mag leggen. Het feit dat de burgemeester en de 1ste schepen ook aanwezig waren, is wel een riem onder het hart voor de initiatiefnemers. We vinden het wel jammer dat de schepen van Kuituur en de CVP-gemeenteraadsleden hun kat stuurden. Als de schepen van Kuituur jurylid kan spelen op de «ontdekt de ster-wedstrijd (in gericht door de scouts) mocht hij zich ook wel eens laten zien. Elk jaar kent het gemeente bestuur subsidies toe aan aller hande verenigingen en manifes taties. Graag zouden we verne men of deze toelagen voor 1973 al vastgelegd zijn. Indien dit wel het geval is, zou het wel goed zijn om de lijst van de verenigingen plus de toegekende toelagen te publiceren. Heren van het Gemeentebestuur treedt uit de duisternis en licht de in woners in zoals het in een mo derne gemeente hoort. Verder vragen we ons ook wel af op welke basis en met welke krite- ria U rekening houdt voor het bepalen van bovenvermelde sub sides. Als U niet ter zake bevoegd bent, steekt dat dan niet weg achter een immobilisme dat on tegensprekelijk tot een katastrofe moet leiden. Stel een kommissie voor sport en kuituur samen en laat deze mensen advizeren en geef hen inspraak bij het beleid. De BSP is steeds bereid om po sitief werk te verrichten. Op zaterdag 3 maart belang rijke bestuursvergadering in ons lokaal. Aanvang 18 uur stipt. Alle bestuursleden zijn op post. Er staan uiterst belangrijke pun ten op de dagorde. Langs deze weg doen we een oproep aan al onze sympatisan- ten om zo talrijk mogelijk aan wezig te zijn op het BAL van Volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick en senator Willy Ver nimmen op zaterdag 14 april as. Orkest: «Actif club» en zan geres «Cindy» en wereldberoem de zanger «Paco-Paco». Toe gangskaarten: 60 fr (te bekomen bij kd. Dierickx E Kasteelstraat 27. Plaats: Wieze - ok tober hall e. doeling om vanaf de Kantonstr. die dubbele richting in te voe ren, doch wegens de te smahe opritten van de autostradeörug blijkt het onmogelijk en zeker te gevaarlijk om fietsers te laten kruisen - daarom zal halfweg de Kwalestraat een oversteek wor den aangelegd en zal vanaf dit punt langs een kant in dubbele richting dienen gereden. Gedurende de periode van 5 tot 9 maart zal burgemeester Hoog- huys spreekuur hebben in het ge meentehuis van 16u30 tot 17u30. Burgemeester Hooghuys ont ving als steun voor de partij 100 fr. van S.D. en 200 fr. van CL. Beste dank. Op zaterdag 12 mei - burge- meesterbal in zaal Modern Palace met het gekende orkest «Actif Club» en onze plaatselijke zang- vedette Cindy. Kaarten aan 50 fr, reeds te bekomen bij de bestuurs leden. Het bestuur. Door de SW wordt een film voorstelling ingericht op zater dag 1 maart 1973. De voorstel ling gaat door in het BSP-lokaal Volkshuis (vroeger Ambassador) op het Dorp. Op het programma staat uo fikn «Op we» naar een nieuwe levensfase» of «De vrouw in de overgangsjaren». Dit meesterwerk dat overal met de meeste '.of overladen werd. zal aan de SVV leden voorgesteld worden door de heer E. Laenens, wetenschappe lijk medewerker. Geen enkel SVV-lid mag deze voorstelling missen. De leden worden uitgenodigd tegen 16.30 uur, zij zullen vergast worden op een drink versnapering en een gratis tombola. Ter inlichting delen wij aan onze lezers mee dat ieder vrou welijke aangeslotene bij de mu tualiteit Bond Moyson, lid is van de SW of de Socialistische Vooruitziende Vrouwen. Het bestuur.

Voor Allen | 1973 | | pagina 5