VLAAMS DE POLITIEKE WE Positieve en negatieve aspekten in het expansiestreven van het arrondissement Aalst Bij een nakend kongres -J lh'\ „DE SOCIALISTISCHE GEDACHTE" tWMWIlWWS^ ZATERDAG 17 MAART 1973 35e JAARGANG - Nr. 11 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Door Georges Spitaels NAAR NIEUWE BELASTINGEN? EINDELIJK KREDIETUREN DE REGIONALISERING. LINKSE WINST IN FRANKRIJK (Vervolg op blz. 2) Dolle Karnavaldagen te Ninove Socialistische strijd in oude foto's en dokumenten (Zie blz. 2) Bezinning nodig in de arbeidersbeweging Redaktie - Administratie Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel. 053/24869 - Postcheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 25 fr. - Jaarabonnement 300 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels. 52, Molenstraat - 9300 Aalst. In het vooruitzicht van het nationaal administra tief kongres dat gehouden wordt op zaterdag 28 april a.s. in de Magdalenazaal te Brussel, zal het tweejaarlijks administratief kongres van onze fede ratie plaatsvinden op zaterdag 14 april om 14 uur in het Achturenhuis te Denderleeuw. Kongresscren betekent niet alleen goed of afkeuren wat in het verleden is gebeurd, het betekent vooral het vastleggen van de perspektieven van de toe- komst en de daaraan verbonden weg, politiek en administratief. Gezien de belangrijkheid ervan zal ons kongres zeer ruim worden opgevat. Tegen het einde van volgende week zullen alle afdelingen de kongresverslagen toegestuurd krijgen. Deze brochure die zeer over zichtelijk is, dient voorafgaandelijk in alle B.S.P.- afdelingen besproken te worden. Onze militanten en in het biezonder onze afdelingsverantwoordelij ken moeten in deze voorbereiding de voorpost zijn, het gaat om essentiële doelstellingen, problemen en voorstellen, die voor onze federatie in de toekomst van zeer groöt belang kunnen zijn Het uitvoerend orgaan van onze federatie het federaal bestuur wordt op dit kongres eveneens herkozen. Elkeen die in dit orgaan wenst te zetelen kan zijn kandidatuur daartoe schriftelijk overmaken aan het federaal sekretariaat tot uiterlijk 20 maart a.s. Een omzendsclirijven dienaangaande is naar elk intredend lid, en naar alle B.S.P.-afdelingen ge stuurd geworden. Van dit kongres wordt verwacht dat er heel wat voorstellen zullen geformuleerd worden die de wer king en de uitstraling van onze federatie zullen versoepelen. Het is misschien wenselijk dat aan onze huidige struktuur dient gewijzigd en er nieuwe middelen dienen aangewend en toegevoegd met het doel onze uitstralingskracht, en onze beweging in het alge meen nog meer te laten gelden. Om dit alles is het enigszins noodzakelijk dat onze afdelingsafgevaardigden degelijk voorbereid naar dit kongres zullen komen. Het is vooral nu dat wij eventuele belangrijke be- slissingeri zullen dienen te nemen, het is vooral nu dat wij duidelijk dienen te zijn. Dat is de strijd voor morgen. De werkelijke grote problemen van het ogenblik in ons land zijn de prijsstijgingen, de infla- tiedruk, het monetair probleem in verband met de dollarkrisis, de noodzakelijke strijd tegen de werkloosheid en het begrotings tekort. In feite hangen al deze kwesties aan mekaar vast. Het tekort op de begroting voor 1973 werd begin dezer week op 12 tot 15 miljard geraamd. Aanvankelijk bedroeg dit tekort 2 tot 3 miljard. Daarbij zijn zich de meeruitgaven komen voegen. Ingevolge de stijging van de in- deks en de hogere toelagen voor de steenkolensektor (zowat 7 mil jard). Tenslotte is er de weer slag van het nieuwe regeerak koord met de miljardendans uit gelokt door de eisen van het ka- toliek onderwijs. Dergelijk tekort kan onmogelijk door de beugel. Het zou de inflatie slechts in de hand werken en het is ook te groot om het op betere jaren te kunnen verhalen. Trouwens de staatsuitgaven zullen ook volgen de jaren blijven stijgen zo men de sociale vooruitgang en de eko- nomische expansie wil in de hand werken. En wat nu? Men gaat het hakmes zetten in de afzon derlijke begrotingen van al de ministers en dus trachten een paar miljard te bezuinigen. De liberale vice-premier en bewaar der van de schatkist zal nog een paar andere miljarden trachten te vinden door een juistere in ning van de belastingen of m.a.w. door het indijken van de fiskale ontduiking. En tenslotte zal wor den nagegaan hce aan de rest van het tekort kan worden ver holpen. Het woord nieuwe belas tingen is niet gevallen. Maar het lijkt er toch op dat zij onaf wendbaar zullen zijn. Men had het kunnen weten bij de becij fering van de kosten van het re geerakkoord. Het is allesbehalve een aangenaam vooruitzicht. Ee- De Karnavalfeesten te Ninove zijn beter nog dan verleden jaar uiterst geslaagd. Voor een uitvoerig verslag zie bl. 9. (Vervolg blz. 2) Vorige zaterdag werd het jaarverslag van het expansie- komitee van het arrondissement Aalst voorgedragen. Daarbij werden een aantal positieve en negatieve aspekten in het streven naar de ontwik keling van het arrondissement Aalst vastgesteld. Enerzijds is er verbetering in de ekonomi- sche groei o.m. door het aan leggen en uitrusten van indus trieparken en de vestiging van nieuwe nijverheden. Anderzijds echter blijft die arbeidsbelans zeer negatief. Inzake tekort aan werkgelegenheid staat het ar rondissement percentsgewijs bij de laatste in rij van de Vlaams? arrondissementen. De mobiliteit binnen onze eigen streek laat ook te wensen over. Niet alleen is er een betere wegeninfra- struktuur nodig maar ook een betere organisatie van het open baar vervoer. Op het gebied van de wegeninfrastruktuur zijn een aantal grote werken uitgevoerd >n andere zijn in uitvoering. Belangrijk blijft echter het tot !tand komen van een moderne /erkeersas Zuid-Noord doorheen het arrondissement. waardoor Geraardsbergen en Zottegem uit hun afzondering worden bevrijd en de kantonhoofdplaatsen van ons arrondissement snel en goed met elkaar worden verbonden. Er is het probleem van het leef milieu met vele aspekten w.o. de 45 nog bestaande erkende stort plaatsen voor huisvuil en de talrijke andere sluikstorten. Er is de strijd voor de waterzuive ring met de voorziene bouw van vijf zuiveringsstations. De in- terkommunale «Land van Aalst» is nuttig gebleken voor het aan leggen van industrieparken en het reserveren van gronden voor woonzones. Inzake de huisvuil- kwesties heeft zij tot nog toe haar plannen met een breek- werf niet kunnen realiseren we gens het verzet tegen de vesti ging in de Wellemeersen. Zij moet nu vaststellen dat er ook verzet is tegen het installeren van een breek werf tussen Oke- gem en Denderleeuw zoals in middels bleek op een vergade ring bijeengeroepen door onze vriend, burgemeester Van der Niepen. De voorzitter van het expan- siekomitee, de h. Moyersoen. riep bij het einde van zijn uiteen zetting op tot samenwerking en tot een gedurfde en verant woorde aanpak van de proble men waarmede ons arrondisse ment te kampen heeft. Beide zijn inderdaad nodig. Nochtans kemt het ons vcor dat een bezinning over de proble men van ons arrondissement zich opdringt. Iedereen heeft tijdens de jongste tien jaar stu dies gemaakt over de arrondis- s( men tele problematiek, daar konkiusies uitgetrokken en met een richtplannen en urgentie plannen opgesteld. Het zou dwaas zijn te loochenen dat er inspanningen werden gedaan om sommige noodzakelijke dingen te verwezenlijken. Er is een ak- tief verworven dank zij het han delend optreden dat nog altijd beter Is dan steriel gepraat. Maar het zou ook dwaas zijn niet te willen vaststellen dat er een malaise is en dat in de to- taalbalans de negatieve aspetk- ton indrukwekkend blijven. Wij geloven bijgevolg dat wij ons over het geheel moeten be zinnen. Dat wij ons de vraag moeten stellen wat wij eigen lijk willen en hoe wij het wil len, daarbij rekening houdend met de evolutie in de geesten, met de levensstijl die onze be volking verlangt, met wat ons arrondissement eigenlijk moet zijn en bijgevolg waar het naar toe moet. Daaraan moeten de voorgenomen middelen beant woorden. Met andere woorden luidt de vraag moeten wij niet het geheel van het opzet her zien Mogelijk leidt dergelijke bezinning tot dezelfde konkiu sies. mogelijk tot andere. In de eerste plaats moet de arbeidersbeweging zelf opnieuw uitmaken hoe zij het ziet en hoe aij het wil en met welke middelen, .niet op basis van luchtkastelen maar reëel, zoals weikers op hef terrein. Daarvoor Vervolg bladzijde 2) Op donderdag 22 maart om 22.05 u. is er een T.V.- uitzending verzorgd door de B.S.P. met als onder werp, naar alle waar schijnlijkheid «Ideologisch kongres».

Voor Allen | 1973 | | pagina 1