Heibel in de Volksunie te Aalst WERKEN AAN PARKLAAN AANGEVANGEN VISUELE POESIE UIT NEDERLAND IN AALST BETREKKING AANGEBODEN VERKEERSWISSELAAR AALST IS OPEN ONGENOEGEN BIJ KULTURELE VERENIGINGEN OVER VOORBEREIDING DIRK MARTENSJAAR C..0.0.-GEB0UWEN KATTESTRAAT Snelheidsbeperking in Felix De Hertstraat STAD AALST OPENSTAANDE BETREKKINGEN KANTON Verdeling uit zich in opening deraö lokaal Dat het in de politiek en bij het samenbrengen van mensen, zelfs al zweren zij voor éénzelf de doel, niet altijd zo eenvoudig en gemakkelijk verloopt als men zou wensen en zoals men het voorhoudt, heeft Frans De Brul, én hebben met hem anderen in de Volksunie, nu ook reeds se dert enige tijd ervaren, Feit is dat in de plaatselijke afdeling van de Volksunie sedert énkele jaren de moeilijkheden blijven aanhouden en zich met de dag toespitsen. De intrede fan deze partij in het schepen- kollege is daar niet vreemd aan geweest. Want de appetijt komt al etende en degenen die niet aan tafel zitten krijgen soms qpk wel eens het water in de mond. Kortom, er zijn aanspra ken. roepingen en pretenties voor mandaten. Er zijn me ningsverschillen over tal van be leidsproblemen. Er is kontesta tie van personen. En eigenlijk dit alles nogal normaal in een parlementaire en gemeente lijke demokratie, want waar Ceén diskussie noch kontestatie anwezig is heerst gewoonlijk diktatuur en verkropt stilzwij gen. Alleen heeft men in de yolksunie nog niet de gewoonte noch de praktijk van samen te leven met verschillende menin gen en te werken met mensen ate een gerechtvaardigde ambitie koesteren. De plaatselijke en in terne tegenstellingen in de yolksunie vinden een verleng stuk, zoniet een bijkomende aanleiding in het verlangen en allicht ook in de waarschijnlijk heid van de vervanging van volksvertegenwoordiger Van Leemputten en senator Diepen- dacle, beiden uit het Zottegem- se, ter gelegenheid van de vol gende parlementsverkiezingen. Volksunie-Aalst is pretendent voor één van deze mandaten. De positie van de Aalsterse afde ling van deze partij heeft zich ir. het arrondissement versterkt, door haar deelname aan het stadsbestuur en het bestuur van de C.O.O. Maar wie zal hiervoor worden vooruitgeschoven en wie maakt daarbij de beste kans Er is een ogenblik sprake ge weest een vreemde naar Aalst te halen. De naam van Mik Babyion werd hierbij vernoemd en dit was voldoende om de uit eenvallende gelederen van de Volksunie-militanten van Aalst te doen samen/sluiten om dit «gevaar» af te wenden. Nu er niet meer over een vreemde wordt gesproken stellen de plaatselijke personen zich weer tegen mekaar op. Liever laten wij hier namen buiten beschou wing om deze zaak niet te per- sonaliseren. Maar een verder gevolg is dat een deel van de Volksunie het lokaal ;De Vriendschap» in de Kerkstraat verlaat en zijn intrek heeft ge komen in een nieuw lokaal op de hoek van de Stationsstraat en de Esplanade. Het ander deel dat de Kerkstraat getrouw blijft vreest echter de huurprijs van dit lokaal niet lang meer te zul len kunnen weren, zodat het niet is uitgesloten dat over korte tijd een einde kcmt aan «De Vriendschap» ingevolge de vij andschap. Er is ook nog café «De Ijzer» waar een andere fraktie of strekking van de Volksunie haar tenten blijft op slaan. Belangrijker dan de personen- twisten zijn vanzelfsprekend de meningsverschillen over het be leid, vooral dan op plaatselijk en arrondissementeel gebied. Van het ogenblik dat men in de Volksunie andere dan natio nalistische problemen moet aan- rakens, is het normaal dat men in tegenstrijdige standpunten vervalt. Wat eigen is aan een standenpartij als d-e C.V.P. is ook eigen aan een nationalis tische partij. Immers een na tionalistische partij groepeert evenzeer als een standenpartij allerlei uiteenlopende maat schappelijke klassen en strek kingen. Hier mogen wij wel even, als illustratie en omdat wij er niemand kunnen mee kwetsen, namen noemen. Zo bv. blijkt schepen De Neve zich te steunen op de oude Daensisti- sche opvattingen of althans bij deze sociale opvattingen te wil len aansluiten. Daarentegen is een Van der Beken, gemeente raadslid. sterk anti-socialistisch ingesteld en vertegenwoordigt hij nogal de opvattingen van de oorlogsgeneratie binnen de Volksunie. Een Frans De Brul blijkt meer onderhevig te zijn aan de eigentijdse stromingen die een linkse onderstroom ver tonen. Weliswaar is dit alles nogal vierkant uitgedrukt en niet altijd een vaste regel in de politieke gedragingen van deze en andere Volksunimensen al hier. Feit is echter dat de per soonlijke opvattingen in maat schappelijke problemen die bui ten de kommunautaire liggen, aanleiding zijn tot wrijvingen die op hun beurt de persoonlijke tegenstellingen verscherpen. Hoe dit alles verder zal aflopen Wait and see. Verleden week werden op de ParkLan de grote rioleringsbuizen afgezet en werd een klein leger van machines aangevoerd om de werken aan te vatten. Van af de Haring overheen het Burge meestersplein tot aan de Zeebergbrug zal het wegdek gemoderniseerd worden. Hiervoor wor den 20 miljoen voorzien door het ministerie van Openbare Werken vermits het hier om een staatswerk gaat. De riolering is echter ten laste van de stad Aalst. Deze werken dienen vóór juli te worden beëindigd. Zoals wij reeds eerder meldden is een omleiding in enige richting voorzien langs de Felix De Hertstraat, feit waarover de inwoners van deze straat zich bezorgd maakten en een petitie in dienden. Kd. B. Van Hoorick maakte zich de tolk van deze inwoners om bij de verkeers- omleiding doorheen deze smalle en dichtbevolkte straat een snelheidsbeperking te deen opleggen. In antwoord op zijn tussenkomst liet politie- kommissaris R. Cottyn via de burgemeester we ten dat, volgens de aannemer, de verkeers- omleiding geen absolute, bestendige noodzaak zal zijn. Nochtans dient rekening te worden gehouden met allerlei omstandigheden, zodat de omleiding langs de Felix De Hertstraat, zoal niet bestendig', dan toch zal moeten aangewend worden. De politie geeft echter gunstig advies om een snelheidsbeperking tot 40 km per uur maximum op te leggen. Zij zal ook, zoals ge vraagd. het toezicht op deze omleidingsweg verscherpen in de mate van het mogelijke. In de NEW REFORM GALLE RY, schoolstraat 17 te Aalst open de op zaterdag 3 maart de ten toonstelling: «Visuele Poësle uit Nederland». Deze tentoonstelling werd sa mengesteld door G.J. De Rock een zeer bedrijvige experimentele dichter en uitgever. De inleiding die hij voor de kleine maar zeer nette katalogus schreef publiceren wij hieronder integraal «De konkrete poëzie, in de ja ren 1953-1956 vrij inter nationaal onfc taan, deed in Nederland ta melijk laat haar intrede (1963. dank zij frans van der linde in «kentering Echter ook in Nederland zagen de makers ervan zich genoopt hun ideeën via eigen tijdschriften te verspreiden: vers univers, ah (beide inmiddels opgeheven), in tegration, bloknoot cn subvers. Maar zeker niet minder vroeg dan in de overige landen ging in Nederland een verschuiving ont staan in het materiaal waarmee gewerkt werd: van de letter naar het beeld, de foto, het objekti; van «k-onkrete» naar «visuele poes ie. Al doorbladerend (chronolo gisch) in de «hoofdwerken van de vier exposanten (clavin - hol land var.; damen - langer vers; joseph - zie-poe-zie; de rook - xprmntl ptry) is deze ontwikke ling reeds waar te nemen. Het «gomringer-idee» wordt verlaten en invloeden van Hausmann. Heartfield enz. verwerkt. Patalel- len met andere richtingen in de beeldende kunst (bv. conceptual art» troden naar voren. De ontdekkingsreis gaat door: waar zijn de grenzen van het ge dicht Wat heeft, meer komnvu- nikatieve waarde: het woord - het beeld Hoe is de ideale woord-beeld kompositie enz... (G.J. De Rock) In elk geval staat het beeld in de visuele poëzie dichter bij de werkelijkheid. De enige kunste naar-dichter die in het gezel schap nog kenmerkent het woord gebruikt of beter gezegd wellicht verbruikt is Joseph, Openverklaring van: één vacante betrekking van Ingenieur (burgerlijk Ingenieur bouwkunde) bij het stadsbestuur; één vacante betrekking van maatschappelijk assistent bij het stadsbestuur. De kandidaturen voor deelname aan het bekwaamheidsexamen worden ingewacht tot uiterlijk 15 april 1973. Ze roceten bij ter post aangetekend schrijven en overeenkom stig de gestelde voorwaarden, ingediend worden bij het College van Burgemeester en Schepenen, stadhuis, 9300 Aalst. De voorwaarden kunnen op mondelinge, telefonische of schrif telijke aanvraag bekomen worden ten stadhuize, personeels dienst. De verkeerswisselaar die o.a. een nieuwe recht streekse verbinding tussen de autoweg Brussel Oostende en de GentsesteenwegBoudewijnlaan omvat, werd vorige vrijdag voor het verkeer open gesteld. Dit gedeelte schakelt zich in de grote ring rond Aalst in en ontsluit ook de gemeente Nieuwerkerken. Het is, mede met de aan gang zijnde werken voor de overbrugging van de spoorlijn Aalst—Gent aan de Dender- mondsesteenweg een belangrijke verwezenlijking van het ministerie van Openbare Werken voor dewelke sinds jaren te Aalst werd geijverd. Thans komt het er op aan dat ook spoedig de werken voor de overbrugging van de Dender en de totale verwezenlijking dus van het Noor dervak van de Ringlaan worden aangevat. Verschillende kulturele vere nigingen lieten hun ongenoegen blijken over de manier waarop het Dirk Martensjaar werd voorbereid. Reden hiervoor is dat zij al te weinig of zelfs he lemaal niet bij de programme ring werden betrokken, dat er niet in het minst op hen werd beroep gedaan en dat toen zij uiteindelijk een tiental dagen geleden toch werden uitgeno digd, bleek dat er geen inspraak meer mogelijk was en er ook niets overbleef dat door de kul turele verenigingen zelf kon worden ingericht In «De Gazet van Aalst» van vorige week gaf Rik Strijpens uiting aan dit misnoegen. Hij beklaagt er zich over dat «de basis van de Aal sterse bevolking nergens aan bod komt» in dit Dirk Martens jaar, dat «de Aalsterse drukkers zich in hun beroep gekrenkt voelen daar zij veronachtzaamd werden», dat «De Rank, het Da- vidsfonds en 'het Willemsfonds het kijken hebben naar wat het komitee van het Dirk Martens jaar programmeert», dat «zelden de kulturele verenigingen zo in het ongewisse werden gelaten omtrent een kulturele manifes tatie in de stad» en tenslotte dat er «ontevredenheid heerst in Aalsterse artistieke kringen waar het niet wordt genomen dat voor de medaille van het Drik Martensjaar geen beroep werd gedaan op een Aalstenaar. Rik Strijpens 'besloot aldus«Dit misprijzen voor Aalsterse vere nigingen en kunstenaars te moeten vaststellen, nog voor het Dirk Martensjaar begonnen is, lijkt mij in elk geval triestig». Faul de Vree. op de opening aanwezig staat met zijn werk nog een stuk verder. Waar zal het eindigen De Vree geeft in elk geval de weg aan voor vele dich ters die zich geroepen voelen liet «gedicht» aan te tasten. De tentoonstelling blijft verder geopend tot 25 maart. Wjen d. - Zaterd van 15 - 18 uur en op zon. dagen van 10 - 12 uur. Ingang vrij 1 D'HONDT Roger De vervallen gebouwen van het rustoord voor bejaarde vrouwen, dewelke in 1966 ontruimd werden, zijn sinds lang een doorn in het oog van de inwoners en terecht want zij ontsieren deze belang rijke handelsstraat. Laten wij herinneren aan het schattingsverslag van de ontvan ger der registratie en domeinen van 1964, hetwelk de waarde be paalde op 20 miljoen; het is op basis van dit bedrag dat de K.O.O.. bij Koninklijk Besluit, toelating kreeg om de gebouwen te verkepen. Er was op dat ogen blik geen sprake dat de H. Geest kapel moest behouden blijven. Ondanks deze gunstige bepaling waren er tijdens een openbare verkcopdag in 1969 geen liefheb bers om het goed aan te kopen. Ondertussen besloet de hogere overheid dat de kapel moest be houden blijven en een nieuwe schatting bepaalde de verkoop prijs op 15 miljoen, hetzij een waardevermindering van 5 mil joen. Op voorstel van Mtr. Guns werd in de K.O.O. eenparig de beslissing genomen de gebouwen te laten afbreken en een verka velingsplan in te dienen. Noch tans, op het ogenblik van de aanbesteding vcor afbraak, werd door hogergenoemde ontvanger een nieuwe schatting gedaan de welke neerkwam op het volgen de: 10 miljoen 750 duizend frank voer de oppervlakte welke als nuttige ruimte wordt beschouwd en 3 milj een voor het gedeelte dat dcor het stadsbestuur zal onteigend worden. Tijdeus de ïitting van de K.O.O. op 23 februari j.l. waarop aan de agenda de toewijzing voor kwam van de afbraakwerken, stelde Jules van Droogenbroeck vroeger genomen beslissing voor dit punt te verdagen en de iotisering te herzien, gezien het nieuwe feit dat de Federale Ver zekeringen sterk geïnteresseerd waren in de aankoop van de ge bouwen voor de oprichting van een modern hotel en winkelruim ten. Na een geanimeerde diskus sie besloot de K.O.O. het voor stel Van Drocgenbrceck goed te keuren en kontakt te nemen met de vertegenwoordigers van de Fe derale Verzekeringen. De K.O.O. vergaderde opnieuw op vrijdag 2 maart en sprak zich uit om volgend voorstel aan de Federale Verzekeringen over te maken en dat geldig was tot don derdag 8 maart: de koopsom van 10 miljoen 750 duizend frank te verhogen met 1 3 zodat het be drag bepaald werd op 14 miljoen 334 duizend frank, de kosten van afbraak ten laste van de kopers ook vcor het gedeelte dat door de stad moet onteigend worden. Door de Federale Verzekerin gen werd het voorstel aanvaard. Het is nu wachten op de goed keuring door de hogere overheid. De voorstellen van onze ver tegenwoordigers in de schoot van de K.O.O. hebben geleid tot een oplossing van deze aangelegen heid ten voordele van de Aalster se gemeenschap. VLAAMS WEEKBLAD VOOB ALLEN

Voor Allen | 1973 | | pagina 3