KREDIETUREN AALST RESOLUTIE VAN DE B.S.P. AALST ARRONDISSEMENTEEL KONGRES AAN DE LEDEN VAN HET FEDERAAL BESTUUR FABRIEKSTAD 2 Zie begin blz. 1 AGENDA 177 Men werft aan Zitdagen Bond Moyson Denderhoulem Denderleéuw Ninove Aalst Geraardsbergen Geraardsbergen L.P. BOON (V ervolgt) ontwerp niet, of althans nog niet van toepassing op de werknemers die het eerste jaar les volgen in het onder wijs van de sociale promotie en evenmin op het personeel in openbare dienst en de zelfstandigen. Het wetsontwerp Giinne voorziet echter dat bij Ko ninklijk Besluit de voordelen van de kredietaren kunnen vergroot worden (voor de tweede jaars) en tot het eerste jaar alsmede tot andere kategorieën kunnen worden uit gebreid. De Minister en de regering verlangden de dringende stemming van dit ontwerp door het parlement, nog vóór Pasen zodat het nog op het huidig schooljaar zou kun nen van toepassing zijn en de begunstigden ervan het geheel van hun kredieturen nog zouden kunnen nemen vóór de aanstaande examens. Deze mogelijkheid is in het ontwerp voorzien. Het laat ook toe dat de helft van de kredieturen in de vorm van verlof verdeeld worden per maand of per week, de andere helft moet alleszins ge nomen worden in de periode voorafgaand aan de exa mens. Ilet A.B.V.V. en het A.C.V. hadden hun instemming betuigd met dit projekt omdat het de kredieturen einde lijk instelt al gebeurt dit voorlopig nog in een beperkte vorm. Nu het echter voor het parlement werd gebracht diende de C.V.P. amendementen in, tegen de regerings afspraak in. De katolieken wilden de leeftijd voor de kredieturen beperken tot 25 jaar in de plaats van tot 40 jaar en dusdoende het voordeel van de wet uitbreiden tot de werknemers van het eerste jaar sociale promotie en tot de zelfstandigen. Nochtans werd voor deze laatsten toegezegd dat een ander ontwerp of een K B. zou worden opgesteld. Ook wij zijn er voorstanders van dat de eerste jaars ten spoedigste zouden kunnen genieten van de kre dieturen. Maar waar het in de eerste plaats op aan komt is dat NU ONMIDDELLIJK een wet op de kredieturen wordt gestemd. Allicht zal dit woensdag en donderdag jl. het geval zijn geweest. Op het ogenblik dat wjj deze regels schreven konden wij het verloop in de Senaat en in de Kamer niet voorzien. De herrie die de C.V.P., de K.A.J. en sommigen in het A.C.V. hieromtrent maakten is grotendeels ingegeven door het verlangen bjj de eerste, zij het onvolledige, verwezenlijking van de kredieturen door een socialistisch minister, stokken in de wielen te steken en zich op te werpen als de grote verdedigers van de jonge werknemers. De C.V.P. zou er echter beter aan doen stelling te nemen tegen de door Van den Boeynants voorgestelde aankoop van Leopardtanks voor een bedrag van vier miljard, wat tien maal meer is dan de tussenkomst van de Staat in de kredieturen voor dit schooljaar. Dan zou er allicht meer geld ter beschikking kunnen worden ge steld van een wet die het leven van de arbeiders tot veertig jaar, die na hun dagtaak ook nog onderwijs vol gen, gemakkelijker en menselijker zal maken. Bert Van Hoorick te Denderleeuw op zaterdag 14 april in het Achturenhuis. 1. Bespreking van het nationaal en arrondissementeel kon- gres verslag; 2. Financieel verslag van de federatie; 3. Voorstellen van wijzigingen aan de nationale en arron- dissementele statuten; 4. Verkiezing van de leden van het Federaal Bestuur, van de voorzitter en ondervoorzitter. Dit leegplunderen der stadskas lag me zwaar op de lever, zodat ik hierover eerst wou schrijven, vooraleer te verklaren waarom ik dit jaar 1902 het jaar Alfred Nichels wou noemen. Ik wou dit doen, omdat Nichels dan werd aangesteld als partijsekretaris... Niet alleen had hij hierdoor alle socialistische partij touwtjes in handen, maar was hij ook de allereerste die voor zijn partij werk een vast loon kreeg uitgekeerd. Hierdoor had hij nu volkomen de handen vrij en kon hij zich de hele dag door met de partij bezighouden. Begin februari was reeds in VOORUIT bericht gekomen, over het benoemen van een dergelijke secretaris Lang hebben wij getalmd omwille der geldelijke kwestie, doch sinds het ontstaan van ons weekblad, het stichten van de ziekenbond en de voortdurende aangroei onzer verenigingen, zien wij het dagelijkse werk van zich opofferende par tijgenoten stijgen. Wanneer elk dezer groepen we kelijks iets stort, zal het loon van de partijsekre taris makkelijk gevonden worden. Ook RECHT EN VRIJHEID gaf een ellenlange opsomming der taken van een partijsecretaris hij zou schrijver zijn van alle bestaande groepen en verenigingen, hij zou artikelen leveren voor het blad RECHT EN VRIJHEID, de bestaande grieven en misbruiken opzoeken en, voor zover als moge lijk, doen ophouden. Ook de politieke werking moest hem toegezegd hij zou manifesten schrijven om de socialistische leer aan het volk te doen kennen, antwoorden op artikelen en vlugschriften in hun nadeel uitgegeven... in één woord, hij moet een man zijn die als leider der partij kan optreden, begaafd met gezond verstand en flink te woord zowel met de tong als met de pen. En nogmaals in één woord een soort superman. Als ik het handjevol mannen overschouwde, die dat ogenblik naast Alfred Nichels aan bod konden komen, raakte elk van hen om een of andere reden uitgeschakeld. Er waren André Van der Tegen aankoop Leopard-tanks, voor spoedige vermindering dienstplicht, voor de pluralistische school, voor grotere financiële middelen ten bate van kredieturen, voor de vrijheid van ge weten inzake abortus, voor grotere tewerkstel ling in onze streek. De B.S.P.-afdeling Aalst: j Verzet zich met klem tegen de aankoop van Leopard-tanks voor het Belgisch leger zoals gevraagd door minister Van den Boey nants en acht zulks onaanvaardbaar op een ogenblik dat de regering zoekt naar besparin gen; o Eist de spoedige vermindering van de mi litaire dienstplicht zonder dat hiervoor de uitstellen voor studies worden opgeheven; Verheugt er zich over dat, op initiatief van een socialistische minister, eindelijk en nog voor dit schooljaar een begin wordt ge maakt met de kredieturen voor werknemers die avondonderwijs volgen en dringt er op aan dat ten spoedigste de verdere financiële middelen zouden worden ter beschikking gesteld om deze kredieturen verder uit te breiden tot alle leer jaren van het onderwijs voor sociale promotie en tot de verschillende kategorieën; a Schaart zich achter de minister van Ne derlandse Nationale Opvoeding voor de oprichting van één pluralistische school per provincie voor de vorming van industriële in genieurs en klaagt de enorme geldverspilling aan waartoe een verdere onderwijspolitiek van verzuiling in verschillende netten leidt; - Betuigt haar solidariteit met dr. peers en eist de vrijheid van geweten op inzake het abortus-probleem Verheugt zich over d« nieuwe pensioen wetten ten voordele van werknemers en zelfstandigen, over de nieuwe maatregelen die tegemoetkomen aan de eisen van de gehandi capten en oorlogsslachtoffers, over de bekrach tiging van het interprofessioneel akkoord waar door het gewaarborgd maandloon, de verminde ring van de werkduur en de uitbreiding van het betaald verlof een feit worden; 'j Draagt haar mandatarissen op de aan dacht van de socialistische vertegenwoor digers in de Nationale Tewerkstellingskonfereu- tie te vestigen op de dringende noodzakelijk heid het aantal werkgelegenheden in het arron dissement Aalst te verhogen. TECHNISCHE STUDIETEKENAARS voor de R.T.T. Leeftijd: Minstens 17 en maximum 35 jaar zijn op 28-2-73. Studiën: Diploma of getuigschrift A2 of gelijkwaardig diploma Aanvraag: Examenformulier vragen in het postkantoor, er postzegel van 120 F doen op kleven, invullen en on dertekenen, er een door het ge meentebestuur gewettigd afschrilt aan toevoegen en dat alles per gewone briefwisseling sturen aan het adres: R.T.T. Departement Personeel 2e Bureau, Paleizen- straat, 42, 1030 Brussel, alwaar de aanvraag moet toekomen uiter lijk tegen 20-4-1973. TYPOGRAFEN voor Belgisch Staatsblad Leeftijd: Minstens 17 en geen 50 jaar zijn op 1-4-73. Studiën: Diploma of getuigschrift L.M.O of A3, of gelijkgestelde studies. Aanvraag: Examenformulier aanvragen in postkantoor, er een postzegel van 80 F op kleven, invullen, onder tekenen, er een door het gemeen tebestuur gewettigd afschrift van uw diploma of getuigschrift aan toevoegen en dat alles per gewone briefwisseling sturen aan het adres: Vast Weryingssekretariaat Rijksadministratief Centrum 4 Esplanadegebouw, 1010 Brussel, alwaar uw aanvraag moet toeko men uiterlijk op 25-4-73. Nadere inlichtingen te verkrij gen bij onze mandatarissen op hun zitdagen of op het adres Se nator Diedonné Van Der Brug gen, Parkstraat, 7, Geraardsber- gen. Tel. 054-413.31 V.D.B D De zitdag van de Sociale Dienstgehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op maandag 9 april, van 11 tot 11.30 uur, bij Triest Jozef, A. De Backerstr. 1. De zitdag van de Sociale Dienstgehouden door kd. Cop- pez. A„ zal doorgaan op maandag 9 april, van 10 tot 10.30 uur, in de burelen van Bond Moyson, Sportstraat 1. De zitdag van de Sociale Dienstgehouden door kd. Cop- pez A„ zal doorgaan op maandag 9 april, van 16 tot 17 uur, in de burelen van Bond Moyson, Ge- raardsbergsestraat 117. De zitdag van de Sociale Dienstgehouden door kd. Cop- pez A„ zal doorgaan op maandag 9 april, van 13 tot 14.30 uur, in de burelen van Bond Moyson, St.-Kamielstraat 30. De zitdag van de Sociale Dienst», gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op zaterdag 7 april, van 9 tot 11 uur, in het Volkshuis, Markt. De zitdag van de Sociale Dienstgehouden door kd. Cop- pez A„ zal doorgaan op donder dag 12 april, van 11 tot 12 uur, in de burelen van Bond Moyson, Vredestraat 43. VLAAMS WEEKBLAD „LLEN J De leden van het federaal bestuur worden verzocht stipt te willen aanwezig zijn op de vergadering welke doorgaat heden zaterdag, 7 april om 10 uur in de lokalen van het A.B.V.V., Hopmarkt te Aalst. De B.S.P.-voorzitter J. Van Eynde en A. Cools zullen op deze vergadering aanwezig zijn. Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw Meersch, Jan Sanders en Jan Marcel die nu al een paar jaren de partijleiding had, het woord voerde op alle bijeenkomsten en steeds als schrij ver van hun middenkomiteit was genoemd er waren Domien Bocqué en Henri Flips, en boven dien was cr de man achter de schermen die alle touwtjes in handen hield, Victor De Geyter. Zij mochten zich nu allen aangeven voor deze be zoldigde poster zou een examen geëist worden, een daartoe aangesteld komiteit zou erover oor delen, en uit deze die geslaagd waren, zou in het lokaal op zondagvoormiddag gestemd worden. Hoe het er met dat examen of met de verkiezing op die zondagvoormiddag toeging heb ik nooit ge weten, achteraf hoorde ik dat alles reeds in kan nen en kruiken was De vrienden worden ver wittigd, dat gezel Nichels het ambt van partij secretaris is toegewezen en zijn zetel in het lokaal Hand Aan Hand heeft. Vanaf dat ogenblik was Alfred Nichels de grote man der arbeiderspartij te Aalst. Het enige waar mee hij zich niet moeien mocht was de coöpera tieve, want daar hield Felix Podevijn de eigen hand boven. Koppig en verbeten zette Nichels zich door alle moeilijkheden heen, en nu, na zoveel jaren, proeft men nog steeds de gespannen atmosfeer der vele en persoonlijke ruzies die hij heeft gevoerd. Persoonlijke ruzies, vooral met de liberalen Van Opdenbosch, Leveau en Van Stijvendael, wier mid den hij had verlaten. Er moet echter onmiddellijk bijgezegd, dat ook zij niet mals zijn geweest voor deze man, die de liberale werkmanskring verliet om hen vanuit het socialistisch kamp ongenadig te bestoken. En er moet eveneens bijgezegd, dat hij juist door deze onverzettelijkheid eenheid schiep in een partij, waar nooit eenheid was geweest. Ook al gebeurde dit ten koste van enkelen die er vandoor gingen de tijd was rijp voor het socia lisme en vertienvoudigd werden de weglopers ver vangen. Bij zijn aanstelling tot betaald secretaris herin nerde de liberaal Van Opdenbosch er algauw aan, wat voor dringende zaak dit voor Nichels moest genoemd, de laatste tijd moest hij met juist alles zijn beet brood trachten te verdienen, en ook dit ontketende onmiddellijk een papierstrijd van be lang, met proza dat aan beide kanten zo droog en zo smakeloos was als gevangeniskost. Misschien oordeel ik wel al te eenzelvig over Nichels, en waren zijn koppigheid en zijn onverzettelijkheid deugden in plaats van gebreken, maar hij was zo'n humorloos man, dat zelfs mij alle lachen verging, nog maar bij het horen vernoemen van zijn naam. Niet dat het nog zoveel belang heeft, maar ik wou toch even een ruzie met Philemon Van Stijvendael aanhalen, in eerste plaats omdat ze typisch mag genoemd, en dan daarna ook nog omdat deze Van Stijvendael, bestuurslid van de liberale werkmans kring, op zijn beurt naar de socialistische partij zou overlopen. Nichels nu had in een en dezelfde week drie brieven ontvangen, twee naamloze en een van Van Stijvendael. In de twee naamloze werd gevraagd, bij de komende verkiezingen de socialis ten niet voor de liberaal Verbrugghen te doen stem men, en in deze van Van Stijvendael werd gevraagd de socialisten voor hem, Van Stijvendael, te doen stemmen.

Voor Allen | 1973 | | pagina 2