JCiedietuxen AALST FABRIEKSTAD E"PE-'L"0,"'t. n-w 19 1930 VAN D£R BRUGGEN Dieudonné F (zie begin biz. 1) 182 DE ALGEMENE CENTRALE A.B.V.V. GEWEST AALST houdt van maandag 14 mei 1973 af zitdag te ZITDAGEN BONDMOYSON Denderhoutem Denderleeuw Ninove Aalst Geraardsbergen Men werft aan Bert Van Hoorick stelt parlementaire vraag over massa aanwervingen bij Post en R.T.T. L.P. BOON (Vervolgt) door SENATOR volgen dan hebben ze natuurlijk recht op een door de patroon te betalen studieverlof dat gelijk is aan het to taal aantal lesuren van het derde studiejaar dat ze doormaken. Dat is de schikking voor al deze die nu zitten in het 3e studiejaar (schooljaar 1972-1973). Ze moeten echter aan hun patroon een bewijs voorleggen van de school dat ze met vrucht het eerste en het tweede schooljaar hebben gevolgd. 2) Vanaf het schooljaar 1973-1974 zullen degenen die zich dan in het tweede studiejaar bevinden recht hebben op een door de patroon te betalen werkverlet gelijk aan de helft van het total aantal lesuren van het tweede studie jaar in hetwelke zij zich bevinden. Hebben ze nu min be taalde uren werkverlet moeten nemen dan de helft van het totaal aantal lesuren van het tweede studiejaar, dan moet de patroon hen nog een bijkomend zogezegd be taald studieverlof toekennen gelijk aan het verschil tus sen de helft van dat totaal aantal lesuren en het werke lijk verkregen betaalde werkverlet. Hebben ze geen werk verlet gehad door voortijdig het werk te hebben moeten verlaten om de lessen te kunnen gaan volgen, dan heb ben ze natuurlijk recht op een door de patroon te beta len studieverlof dat gelijk is aan de helft van het totaal aantal lesuren van het tweede studiejaar dat ze door maken. Die moeten natuurlijk ook aan hun werkgever het bewijs kunnen voorleggen van de school dat ze het eerste schooljaar met vrucht hebben gevolgd. BIJKOMEND STUDIEVERLOF: Dat door de patroon te betalen bijkomend studieverlof mag de arbeider of de bediende nemen ofwel in één keer als blokverlof voor het eindejaarsexamen (doorgaans in de maand juni) ofwel de helft in de blokperiode en de rest per halve •f hele dagen verdeeld per week of per maand ofwel alle maal in betaald studieverlof per halve of hele dagen, verdeeld per week of per maand. TOEKENNING Om te kunnen genieten moet de arbei der of de bediende een schoolattest voorleggen aan zijn patroon waaruit blijkt dat hij ingeschreven is voor het volgen van de leergangen voor sociale promotie beslaan de zoveel lesuren per jaar. Hij moet zijn patroon ook steeds verwittigen als hij het werk verlaat. Alle drie maanden moet hij ook ten schoolattest aan zijn patroon overhandigen waarop voorkomen het aantal gevolgde les uren alsmede het aantal gewettigde e~n ongewettigde af wezigheden. VERLIES VAN RECHTEN 1) Wie in de loop van een trimester méér dan l/10e van de leergangen onwettig ver zuimde verliest voor de rest van het lopende schooljaar het recht op kredieturen. 2) Wordt voor 1 jaar van het recht op kredieturen uit gesloten jaar dat ingaat op 1 september volgende op de datum van de vaststelling van het feit alwic gedurende het kredietverlet of kredietverlof betrapt wordt op het feit dat hij bij een andere patroon ging werken of zelf standig werk verrichtte. 3) Wie tweemaal in hetzelfde schooljaar buisde en een derde maal datzelfde schooljaar doet krijgt voor dat schooljaar geen kredieturen meer. UITSLUITINGEN: Het Staatspersoneel alsmede het per soneel van de provincie, gemeenten en C.O.O. alsmede het onderwijzend personeel zijn van de voordelen van die wet uitgesloten. Ook de landbouwers, de zelfstandigen en hun helpers. Men is echter wel zinnens die wet tot andere kategorieën van personen uit te breiden. Het was dom van hem, want hij bleek zelf heel wat kontakten met Het Laatste Nieuws te hebben... Nauwelijks had hij in zijn blad Het Recht geschre ven «dat wij nu Ducatillon uit onze partij moesten sluiten», of Julius Hoste antwoordde «dat we dan evengoed Plancquaert konden uitsluiten.» Maar Iedereen in de partij eiste nu, dat we Ducatillon zouden uitsluiten en Adolf kon niet anders dan hieraan toegeven, hij moest Ducatillon laten vallen. Hij heeft het Adolf nooit kunnen vergeven, Duca tillon, telkens hij het over hem had zei hij «die Pontius-Pilatus». Dat de socialisten der Denderstreek in de verkiezing 6.000 stemmen op hun lijst hadden gekregen wat in feite betekende, dat er reeds 6.000 socialistische gezinnen waren bracht hen weer op een idee- Waarom zouden ze niet voor de kinderen dezer ge zinnen socialistische scholen beginnen oprichten De katolieken hadden hun scholen, en dus konden zij er óók hebben. En meteen herinnerde zich Pros per Baudewijn, de Gentse socialist die nog steeds in Aalst aan de coöperatieve verbonden was, dat hij zijn loopbaan als schoolmeester was begonnen... Een der bovenzalen van het lokaal «Hand aan Hand» werd meteen tot klaslokaal ingericht, en moeite om aan leerlingen te geraken hadden ze ook al niet: de groep der Volkskinderen kwam het meteen be volken. En ik haal dit aan over Aalst, omdat het vrij wel het enige socialistische schooltje in het hele land is geweest. Ook uit Gent zijn ze komen kijken, en hebben ze daarna op partijvergaderingen aan gedrongen een dergelijke school voor de socialisti sche jeugd van Gent op te richten. Maar zover kwam het nooit. Misschien waren ze wel van oor deel, dat dit een overbodige last was: met wat goe de wil kon men de officiële staatsscholen als zo danig beschouwen. In elk geval, het werd in Aalst een soort model- onderwijs. Men maakte met de leerlingen het TOEZICHT: De arbeidsinspectie zal bij Je patroons toezicht houden op de toepassing van die wet. Ook op de scholen moet het aanwezigheidsregister bestendig voor kontrole ter beschikking liggen. Inbreuken op de wet worden bestraft met acht dagen tot 1 maaml gevang en van 26 tot 500 fr boete. Er zijn zelfs boeten voorzien die globaal tot maximum 50.000 frank kunnen belopen. FINANCIERING De Staat en de patroons nemen elk voor de helft op zich het betalen van de lonen en van de lasten van de R.M.Z. die voortvloeien uit de toepassing van die wet. De patroon moet wel aan de arbeider of bediende het volle loon van zijn werkverlet en van zijn kredieturenverlof uitbetalen. De Staat betaalt hiervan dan de helft aan de patroon terug. OPMERKING Voor alle nadere inlichtingen kan men zich steeds wenden tot onze mandatarissen op hun zit dagen of tot het adres van Senator Van der Bruggen Dieudonné Parkstraat 7, 9500 Geraardsbergen. Telefoon 054/413.31. AALST, Hopmarkt 45 alle werkdagen van 8.30 tot 12 uur iedere zaterdag van 9 tot 11 uur NÏN"°LE'elVke k^dag van 9 tot 12 uur en van !8 tot 19 uur elke vrijdag van 9 tot 12 uur elke zaterdag van 9 tot 11 uur GERAARDSBERGEN, Volkshuis elke maandag van 9 tot 12 uur elke woensdag van 9 tot 12 uur elke vrijdag van 17 tot 18 uur ZOTTEGEM, Volkshuis I eerste8en^derde* zaterdag van de maand van 9 30 UUr Kerklandstraat 9, bij kd. Herman DE LOOR iedere donderdag van 18.30 tot 19.30 uur HERZELE, Germinal iedere donderdag van 19 uur af DENDERLEEUW, Acbturenhuis iedere maandag van 17.30 tot 18.30 uur MAAK GEBRUIK VAN DIT DIENSTBETOON De zitdag van de «Sociale Dienst» gehouden door kd. Cop- r>ez A, zal doorgaan op maandag vfmèi, van 11 tot 11.30 uur bij Triest Jozef. Adv. De Bae- ckerstraat nr. 1. De zitdag van de «Sociale Dienst» gehouden door kd. Cop- pez A-, zal doorgaan op maandag U mei van 10 tot 10.30 uur in de burelen van Bond Moyson, Sportstraat nr. 1. De zitdag van de «Sociale Dienst» gehouden door kd. Cop- pez A., zal doorgaan op maandag 14 mei van 16 tot 17 uur in de burelen van Bond Moyson Ge- ra ardsbergsestraat nr. 117. De zitdag van de «Sociale Dienst» gehouden door Cop- nez A zal doorgaan op maandag U mei van 13 tot 14.30 uur in de burelen van Bond Moyson St.-Kamielistraat nr. 30. De zitdag van de «Sociale Dienst» gehouden door kd. Cop- nez A zal doorgaan op zaterda„ 12 mei van 9 tot 11 uur m het Volkshuis, Markt. De zitdag van de «Sociale Dienst» gehouden door kd. Cop- nez A.. zal doorgaan op donder dag 17 mei, van 11 tot 12 uur in de burelen van Bond Moyson Vredestraat nr. 43. Belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. iedereen is welkom VOOR R.T.T. Adjunkt-korrcspondenten Leeftijd minstens 15 en ma ximum 35 jaar oud zijn op 31.3 1973. Studiën geen diploma vereist. Wel examen lager sekundair on derwijs. Aanvraagexameiiformuiicr vragen in postkantoor, er een postzegel van 80 fr. doen opplak ken, in vullen en ondertekenen en sturen per gewone post aan het adres: R.T.T. Departement Per soneel, 2e Bureau, Paleizenstraat 42 - 1030 Brussel, alwaar uw aan vraag moet toekomen uiterlijk op 23 mei 1973. Opmerkingvoor allo nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot onze mandatarissen op hun zitdagen of tot het adres van senator Van der Bruggen Dieu donné, Parkstraat 7, Geraards bergen - tel. 054/41 331. Zonder zich te bekommeren om statutaire en reglementaire voorschriften heeft de Iterate Staatssekretaris van de P.l.i., de h Daems, van bij de aanvang van zijn ambtsperiode massa s personeelsleden, uitehntend langs liberale kant bovendien, aange worven. Volksvertegenwoordiger Van Hoorick stelde hem de hier navolgende parlementairevraag. waarop het antwoord wordt m- gewacht «ledert uw aanstelling ate Staatssekretaris voor Posterijen Telegrafie en Telefonie werd een massa kontraktuele personeels leden aangeworven over de ver schillende gewesten van het land en dit zowel ten behoeve van de Regie der Posterijen als van de RZou de geachte Heer Staats sekretaris, voor elk van bedoel de Regieën afzonderlijk mij willen mededelen hoeveel kon- traktuelen er werden aangewor ven in elk van de niveaus 3 en 4' Tevens vernam ik graag of er bij de aanwervingen rekening werd gehouden met 1) de wettelijke prioriteitsvoor- schriften; 2) de statutaire en reglementaire voorschriften inzake a) voorafgaande raadpleging van de laureaten van de wervings examens; b) het voorhangen van de voor geschreven openbare oproep tot de kandidaten; c) het voorleggen van het voor de toegewezen betrekking ver eiste diploma of studiegetuig schrift; d) de gestelde leeftijdseis zowel wat betreft de minimum- als de maximum leeftijd.» VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALl.EN Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw waren er in het begin een honderdtal uitstapjes naar de buiten om ze iets over landbouw en vee teelt mee te delen. Er werd bezoek gebracht aan kleine nijverheden, zoals dat van een kuiper, en onderhandeld om ook nog de garen- en dekenfabrie- ken 'n bezoek te kunnen brengen. Maar buiten dit alles zouden de kinderen van dit socialistisch schooltje warme maaltijden krijgen en elk jaar een nieuw pak: het uniform der Volkskinderen. En dat was het signaal om uit alle volksbuurten de moe ders te laten aanstormen, met de vraag of ook hun kinderen er school mochten lopen, warme maaltij den krijgen en een nieuw kostuum. Iets wat on mogelijk kon, en wat dan ruzie en naijver teweeg bracht, onder deze wier kinderen welles of nietes konden gaan. Het bekoelde de ijver, vooral omdat het in eerste plaats de kinderen der partijbonzen en van het bestuur der coöperatieve waren, die voorrang kregen. Veel vrouwen lieten hun dit voelen, door op de bijeenkomsten van de tekstiel- vereniging weg te blijven. Zij mopperden... en ook nog om wat anders. Zij waren allen fabrieksmeisjes geweest die bij de ver eniging aangesloten raakten, omdat zij langs deze vereniging hun loon met enkele centjes zagen stijgen, zij beveiliging kregen tegen de tirannie der meestergasten en ook nog naar een kortere werk- dag verlangden. Voor de rest bleef socialisme liun minste bekommernis en probeerden zij zoveel mo gelijk te ontsnappen aan het storten van steeds maar meer bijdragen. Het loon bleef armzalig en het was geen pretje op betaaldag 5 cent opzij te leggen voor de vereniging, 7 1/2 cent voor de zie- kenbond, 5 cent voor dit en 6 cent voor ook nog dat. Zij morden, maar als ze zes weken achterstand in het betalen der bijdragen hadden, konden ze volgens reglement niet meer genieten van zieken- bond of vereniging. En ik zeg dit alles niet uit rancune want m onze eigen verenigingen ondervonden wij net het zelfde, als het er niet nog erger was. Het was niet de makkelijkste tijd om iets uit de grond te stam pen want die dagen waren de opofferingen heel wat groter dan de vruchten die men ervan pluk ken kon... die vruchten zouden pas later komen, in een betere tijd waarop we allen hoopten. Maar wel met nijd en spijt werd dit alles door de katolieken aangekeken. Zij begonnen stilaan te beseffen, dat die andere tijden aan het naderen waren en probeerden nog moeizaam een andere koers te kiezen, of dan toch tenminste te doen als of. Voor de katolieke arbeiders pakte men nu uit, met iets dat ze eveneens een vakvereniging noem den, maar dat in feite de oude bekende katolieke werkmanskring bleef, uitgebreid met een hulpkas en een ziekenbond. Men had er bij ziekte en kraam bed ongeveer dezelfde voordelen als bij ons, Daen- sisten en socialisten, maar over werkstaking werd in de statuten met geen enkel woord gerept. En hoezeer men ook geschimpt had op de bakkenj der socialisten, en had moeten hoonlachen als ook wij ermee begonnen, nu liet Denderbode weten Denderbode, die niets dan hatelijke woorden over coöperatieven wist te schrijven dat er ook een antisocialistische bakkerij zou opgericht worden en hiervoor reeds een lokaal was aangekocht in de achterstraat. Die bakkerij kwam er, maar als het ogenblik ervoor gekomen is, moet ik dan vertellen hoe het weer met dwang op de arbeid moest ge beuren.

Voor Allen | 1973 | | pagina 2