TV-FILM P1ETER DAENS AALST FABRIEKSTAD Wat blijft er over van deze Daensistische periode De toestanden en de demokratische strijd vandaag 188 En omdat baron de Bethune als verlamd bleef zwijgen, strekt hij nu de beschuldigende vinger naar hem uit en zei hij, luid en nadrukkelijk. Ik zal spreken zonder haat, en alleen in het belang van onze bestolen bevolking... Ik verwijt het Aal- sters stadsbestuur geen toezicht te hebben gehouden zoals de wet dit voorschrijft. Reeds in 1894 had men bevonden, dat de boeken van de ontvanger in wanorde waren. In 1898 was er reeds een tekoia van 36.000 frank en toch werd hierop niet gerea geerd. Het kollege van burgemeester en schepenen had toen te veel werk met het vervalsen van de kiezerslijsten, feit waardoor onze kollega de Be thune bijna voor het assisenhof kwam... En hem nog steeds strak in de ogen kijkend zei hij, persoonlijk tot hem: Daarom zijt gij, meneer de Bethune de zedelijke medeplichtige van de ont vanger. Gij hebt gewacht hem te doen vervolgen, tot er drukking van buitenaf kwam, en dan nog hebt ge hem verdedigd. De ontvanger is ondertussen door het stadsbestuur naar Brazilië gezonden, dit om niet meer te kunnen spreken. Durft gij hem laten terugkeren? Neen, nietwaar, zijn onthullingen zouden u hinderen. De hele Kamer zat doodstil te luisteren naar deze zeer zware beschuldiging. Baron de Bethune zei alleen maar, met zwakke stem: Ik wil Daens niet volgen op dit terrein van haat en laster... Toen het bedrog door mij ontdekt werd, heb ik de feiten aan de onderzoeksrechter overgemaakt. Het blad DENDERBODE van Clemens Van de Putte antwoordde in zijn plaats, dat het dank zij zijn waakzaamheid was, dat de feiten zo vroegtijdig konden ontdekt worden. Werd dit jarenlange plunderen der stadskas druk besproken, een nog fantastischer gebeurtenis joeg iedereens verbeelding op hol. Men fluisterde achter Een alternatief, een duidelijke keuze zoals ten tijde van Daens Progressieve frontvorming naar het voorbeeld van Daens bert van hoorick Parlementaire vraag B. Van Hoorick over uitkering studietoelagen Nieuws Bond Noyson DIENST VOOR ZELFSTANDIGEN ZITDAGEN BOND MOYSON Geraardsbergen Men werft aan L.P. BOON opgestoken hand en jaren en jaren later hoorde men dit fluisteren nog dat de politie der stad niet alleen medeplichtig was aan het leegmaken der stadskas, maar ook nog medeplichtig moest zijn aan de vele onopgehelderde diefstallen met inbraak, die de laatste tijd plaatsgrepen. En meer zelfs, dat de onderkommissaris van politie de leider der bende zou zijn. Twee jaar later, in 1905, zou die onder kommissaris ook aangehouden worden, maar hem zou alleen 'n ongelooflijke lange lijst van zedenmis drijven gepleegd in een reeks van jaren ten laste worden gelegd. Voor mijn part geloof ik, dat de man in de straat een en ander de zedenfeiten en inbraken met elkaar gaan verwarren is, zodat het in zijn ver beelding koek-een-deeg werd. En misschien ben ik zelfs hiervoor een beetje medeverantwoordelijk, vooral omdat ik bij het vermelden van altijd weer nieuwe diefstallen en inbraken sterk nadruk erop legde dat dit gebeurde onder het waakzaam oog der politie. Had ik een eerste steentje in het water geworpen, Alfred Nichels volgde me met in Recht En Vrijheid te beamen: In de tabakfabriek van Borreman hield de politie vorig jaar ook de wacht, toen dieven er binnendrongen... en met de buit ont snapten. Nog groter verwarring ontstond onder het volk, toen dan eindelijk een dievenbende werd aange houden, met naam De Zwarte Hand... en de leden ervan socialisten, en meer zelfs, anarchisten bleken te zijn. Voornaamste lid ervan was Sooike Van der Niepen, een man die een tijd in Duitsland had ver bleven en daar met anarchisten in contact was ge komen. Jaren later opperden sommige socialisten uit de volksbuurten nog steeds, dat het best een valstrik kon geweest zijn, en deze anarchisten zich misschien wel door de politie hadden laten provo ceren. Steeds opnieuw koesterde ik plannen hier over met Sooike Van der Niepen zelf te praten, maar het kwam er nooit van, vooral omdat hij nim mer tegen zijn aanhouding en jarenlange opsluiting ook maar in het minste heeft geprotesteerd. Vanuit Engeland kwam een doodsbericht: Jan Byl, stichter van de allereerste vakbond in Aalst, was niet meer. Hij stierf op 21 januari te Beeburg, in de ouderdom van 47 jaar. De Engelse Maria Westhead, met wie hij trouwde in 1895, was bij zijn overlijden in de laatste dagen ener zwangerschap en reeds moeder van twee andere kinderen. Recht En Vrijheid, en ook Vooruit, deelden mee dat een almanak was uitgegeven, met erin het por tret van onze vriend Jan en dat de werklieden dit portret bewaren moesten, want het was de beelte nis van de grondlegger van het verenigingsleven in Aalst, waaruit de Samenwerking geboren was. Deze samenwerking was nu in volle bloei. Anseele was in Gent ook reeds socialistische weverijen en fabrieken aan het oprichten, en kwam naar Aalst om propaganda ervoor te maken en aandeelhouders ervoor te vinden. Nicheis liet op voorhand weten, hoe men aandeelhouder kon worden: door de eerste maal 5,00 frank te storten en dan elke maand 2,50 frank tot men een aandeel van 25,00 frank bezat. Het waren echter alleen maar hun voornaamste leden, bezoldigden der coöperatieve, die zich hier voor lieten inschrijven. De ondergang van het daensisme had voor gevolg: dat een groot gedeelte van de daensistische arbeiders de socialistische rangen vervoegde en dat de socialistische beweging in dit arrondissement, in haar opgang vertraagd door het daensisme zelf, haar achterstand tegenover de ontwikkeling in de rest van het land voor het grootste gedeelte inliep; dat een ander gedeelte de liberalen of de brave kris- ten-demokratische groep van de afvallige daensist Van Schuylenberg vervoegde; dat een belangrijk gedeelte zich versmolt met de frontbeweging van tijdens en na de eerste wereldoorlog die voor de eerste maal in 1932, samen met de socialis ten, te Aalst een einde zou stellen aan het katoliek be. wind, waardoor een schepenkollege van socialisten en fronters met de socialist Alfred Nichels als burgemeester tot stand kwam. Wanneer de fronterspartij omgevormd werd tot VNV, scheidden daensisten zoals de toenmalige volksvertegenwoordiger Van Opdenbosch zieh af, maar de meesten stapten om affektieve redenen mee en velen be landden hierdoor in de kollaboratie met de Duitse be zetter. Deze feitenopsomming is op zichzelf minder belangrijk. De weerslag ervan en de dedukties zijn wel van belang. Welke zijn ze? een weerbarstigheid in het arrondissement Aalst te gen al wat katoliek konservatief is; een traditionele zin in deze streek om zowel naar buiten als in de eigen formaties de tegenstellingen scherp te stellen met soms bittere interne ruzies als gevolg; dikwijls radikale opstellingen op politiek vlak; een bepaald fanatisme; naast de BSP en de KP de aanwezigheid in de an dere politieke en sociale geledingen van deze streek van een scherp sociaal gevoel, zoniet de exploitatie van dit gevoel In de CVP hebben de huidige kristen-demokraten een grote invloed en zelfs beslissingsmacht; de PVV al hier steunt zioh, in tegenstelling tot de meeste andere arrondissementen, hoofdzakelijk op de liberale sociale werken; in de Volksunie van het Aalsterse treft men so- ciaal-ekonomisch vooruitstrevende en zelfs socialiserende elementen aan. De BSP en de KP spreken voor zichzelf. Men kan niet nalaten hiermee rekening te houden. Het daensistische epos tegen de achtergrond van het op komende en doorbrekende socialisme - is karakteristiek, maar tenslotte een episode in de voortdurende strijd van de arbeidersklasse en van alle progressieven tegen het kapitalistisch regime dat steeds op uitbuiting steunt. Na de verovering van de achturendag en de afschaffing van de kinderarbeid heeft de georganiseerde arbeidersbewe ging op vele gebieden een menselijk bestaan afgedwon gen. Maar dezelfde strijd gaat verder om lotsverbetering voor de vergeten groepen die nog eilanden van armoede vormen in de huidige zogenaamde welvaartsmaatschappij. Deze strijd gaat ook voort voor een rechtvaardiger ver deling van de welvaart. Evenwel is hij uit zichzelf ge bonden aan de strijd tegen het kapitaal, tegen een maat schappij waarin de produktie is afgestemd op het winst bejag. Deze strijd is dus een klassestrijd, een strijd voor een nieuwe maatschappij. Met het algemeen stemrecht werd slechts een formele demokratie afgedwongen. Haar meer inhoudelijk maken door de ekonomische en sociale demokratie is de voortzetting van de voormalige strijd voor het algemeen stemrecht. Zoals ten tijde van het daensisme de progressisten de handen in mekaar sloegen tegen de katolieke konserva- tieven voor het algemeen stemrecht, zo ook moet thans iedereen er worden toe gebracht duidelijk stelling te ne men: ofwel voor het kapitalistisch bestel ofwel voor de ekonomische en sociale demokratie; ofwel voor de alleen heerschappij van het kapitaal in de ondernemingen ofwel voor de arbeiderskontrole eerst en het zelfbeheer van de werknemers vervolgens; ofwel voor de neo-kapitalistische konsumptiemaatschappij ofwel voor de volledige ontvoog ding en ontplooiing van de mens. Om er iedereen toe te brengen een duidelijke keuze te maken, dient het anti-kapitalistisch alternatief voor een sociale en ekonomische demokratie klaar omlijnd te wor den. Dit is de taak van het ideologisch kongres van de BSP, waarin zij moet slagen. En dit is tevens een taak bij dewelke alle progressieven belang hebben om een gel dig perspektief te zien tot stand komen. Dit alternatief of een programma dat er zich aan inspi reert en dat door alle progressieven in de betekenis van de huidige tijd en van de hedendaagse scheidingslijnen kan worden bijgetreden, moet de basis vormen voor een progressieve frontvorming die de krachten mobiliseert om het alternatief waar te maken. In het arrondissement Aalst is er het voorbeeld van de volksfrontbeweging ten tijde van priester Daens. Hier, meer dan elders, moet het mogelijk zijn deze ge dachte nieuw leven te geven rond de hedendaagse grote tegenstelling tussen ekonomiseh-behoudsgezind enerzijds en ekonomisch-vooruitstrevend anderzijds. Mogen allen die met aandacht de verfilming van de «Pieter Daens» van L.P. Boon hebben gezien of het boek hebben gelezen zich hierover bezinnen. Het zou ons ge noegen doen Indien wij de mening van velen over dit ar tikel mochten ontvangen. Deze meningen publiceren wij graag in deze krant, ondertekend of niet naar keus. Evenwel wordt geen gevolg gegeven aan naamloze brie ven. Studietoelagen 1972-1973 Uitkering Ouderverenigingen vestigden er de aandacht op dat tot op heden geen studietoelagen voor het hui dige schooljaar werden uitbetaald, terwijl het einde van het school jaar nakend is. Is het de Minister mogelijk ter zake een vooruitzicht op uitbeta ling te geven? Antwoord: Ik heb de eer het geacht Lid mee te delen: 1. Wat het secundair onderwijs betreft: Deze maand zullen al de leerplichtige leerlingen en de leer lingen die verworven rechten kunnen doen gelden en waarvoor de provincies de vereiste doku- menten hebben overgemaakt, ge- informeerd worden over het ge volg dat aan hun aanvraag kan voorbehouden worden. Wanneer zij dit bericht ontvan gen zullen de vereiste betalings documenten reeds opgemaakt en voor vereffening verstuurd zijn. Voor de provincie Oost-Vlaan- deren zullen ook de niet-leer- plichtige leerlingen van het lager secundair onderwijs die hun aanvragen maar moesten indie nen voor 1 maart laatstleden, eveneens geïnformeerd worden. 2: Wat het hoger onderwijs be treft: niettegenstaande de aan vragen zeer talrijk waren, nl. on geveer 41.000 hebben de laatste rechthebbenden, waarvan de aan vraag kon afgehandeld worden, hun saldi ontvangen vóór 5 mei laatstleden. t1<MI 1 RW IR •iu -iii ud openingsuren der burelen AALST, St.-Kamielstraat 30, tel.: 053/21283, de donderdag van 13.30 tot 15.30 uur. GERAARDSBERGEN, Vredestraat 43, tel.: 054/42368, de dinsdag van 14 tot 15 uur. NINOVE, Geraardsbergsestraat 117, tel.: 054/32695, de donderdag van 10.30 tot 12 uur. ZOTTEGEM, De Colfmaeckerstraat 11, tel.: 09/70.13.95, alle dagen van 9 tot 11.30 uur en van 14 tot 16 uur. iiOoUlt/Ju De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. Coppez A, zal doorgaan op zaterdag 9 juni, van 9 tot 11 uur, in het Volkshuis Markt. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. Coppez A, zal doorgaan op donderdag 14 juni van 11 tot 12 uur, in de burelen van Bond Moyson, Vredestr. 43. MINISTERIE OPENB. WERKEN Geschoolde werklieden A der waterwegen. Leeftijd minstens 17 en geen 50 jaar oud zijn op 1/6/73. Geen diploma vereist. Men moet echter wel kunnen zwemmen. Flinke bezoldiging. Aanvraag; Een examenformu lier aanvragen in een postkan toor. Er een postzegel van 80 F laten opkleven, invullen en on dertekenen, er een verklaring van het schoolhoofd bijvoegen waar bij de taal wordt aangegeven in dewelke ge het onderwijs genoten hebt. Dat alles dan per gewone briefwisseling sturen aan het adres: Vast wervingssekretariaat Rijksadministratief Centrum, 4, Esplanadegebouw, 1010 Brussel alwaar uw aanvraag moet toeko men tegen uiterlijk 15/6/73. Nadere inlichtingen: Hierover kunt U steeds nadere inlichtingen krijgen bij onze mandatarissen op hun zitdagen of op het adres van senator Van der Bruggen Dieudonné, Park straat, 7. Geraardsbergen. Tel. 054 413 31. V.D.B.D. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw

Voor Allen | 1973 | | pagina 2