VLAAMS Zes maanden teyexdienst ONZE ENERGIE BEVOORRADING GEEN NIEUWE BELASTINGEN I IN GRIEKENLAND 80 PROCENT VOOR REPUBLIEK Aanvraag voor studietoelage moet binnen vóór 1 oktober MÊÊÈÊKÊKÊÊÊ Een sukses voor Eerste Minister Leburton 35e JAARGANG - Nr. 31 ZATERDAG 4 AUG. 1973 r WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Mitsgaders beroepsleger (Vervolg blz. 2) (Vervolg blz. 2) Bezuiniging van miljarden zonder sociale vooruitgang te remmen Opgevoerde strijd tegen de belastingontduiking Uitstelling verminderde detaxering industriële investeringen Redoktie Administratie Publiciteit s 52, MOLENSTRAAT 9300 AALST Tel. 053/24869 - Posteheckrekening 95.24.64 Maandabonnement 25 fr. - Jaarabonnement300 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaels, 52, Molenstraat - 9300 Aolst. J Aansluitend met het dokument dat aan de bespre king van de Algemene Raad van de B.S.P. werd voorgelegd, werd nog een aanhangsel overgemaakt, handelend over het probleem van de legerdienst die, naar de vooropgestelde vooruitzichten, binnen een bestek van vijf jaar op zes maanden zou kunnen worden teruggebracht. Laten wij er op wijzen, dat het streven naar een legerdienst van zes maanden reeds vroeger aan de orde van de dag werd gesteld. Echter nooit tot ver wezenlijking kon gebracht. Verplichtingen van internationale aard hebben dit verhinderd. En de vraag stelt zich hier, of dit mor gen ook niet opnieuw het geval zal zijn In het boek, van de hand van Guy Galand, hande lend over de grote figuur van Louis de Brouckère, zijnde één van de voornaamste denkers van de Socialistische Partij van de eerste helft van onze eeuw, kunnen we lezen dat onder zijn impuls de Belgische Werklieden Partij (de B.W.P.) werd aan gespoord om in 1927-1928 een krachtdadige aktie te ondernemen om de militaire dienstplicht van TIEN op ZES maanden te brengen. Hij besteedde daar zelfs veel artikels aan, omdat hij in de dienstvermindering een eerste stap zag om het de anderen «het uitschakelen van de konflikten- risico's te vergemakkelijken». Helaas heeft de verwezenlijking van deze betrach ting op zich laten wachten; ofwel door de om standigheden onuitvoerbaar gemaakt. Wanneer wij nu opnieuw die zes maanden leger dienst in herinnering worden gebracht, dan rijst bij ons de vraag: wat wordt dit wel Immers, gaan daar ook voorwaarden mee gepaard. Voorwaarden die men nog zal uitstippelen. Wanneer we horen spreken van een beroepsleger dat men tot stand kan brengen, spitsen we toch de oren; want een beroepsleger kan soms gevaarlijk zijn. In dien dit de prijs van de legerdienstbeperking zou zijn die in de plaats zou treden, dan zouden wij dit als duur betaald zien. Onlangs verklaarde de heer Van den Boeynants aan «La Li bre Belgique» (23-6-1973) dat hij, als voorzitter van het Ministerieel Komitee vor Ekonomische en So ciale Koördinatie voorstander is van het overheidsinitiatief in de petroleumssktor via een gemeng de maatschappij zoals werd be slist door de regering Eyskens- Cools. De Staat moet. volgens hem, klaar zien in de struktuur van de benzineprijzen en van de andere petroleumprodukten. De staat moet ook rekening houden met het feit zo onderstreepte de h. Van den Boeynants dat de petroleumbevoorrading een inter nationaal probleem kan worden, zodat de staat bij de zaak dient te worden betrokken. Na al de herrie rond «Ibramco» lijkt ons deze verklaring nogal pertinent, vooral omdat ze komt uit de mond van iemand die be kend staat als een vurig verdedi ger van de privaat-onderneming. In elk geval heeft de h. Van den Boeynants overschot van ge lijk. en dat kan van hem niet altijd gezegd worden. Wij moeten ons inderdaad zor gen maken over onze energiebe voorrading voor de komende de cennia. Niemand zal ontkennen dat België in energie in grote mate. zoniet geheel, afhangt van het buitenland. De steenkolenproduktie wordt geleidelijk verlaten, wat tot ge volg heeft dat men dient uit te zien naar andere energie. De olieprodukten kunnen prak tisch nu overal gebruikt worden, zelfs om elektriciteit voort te brengen. Hierdoor zijn deze pro- dukten uitgegroeid tot de basis energie van onze samenleving. De vraag ernaar stijgt nog steeds met de dag in alle landen van de wereld. Er stelt zich, in het licht van dit steeds maar stijgend wereld- verbruik, het ernstige probleem van de reserves. Indien het verbruik in de loop van de komende jaren zich met hetzelfde ritme uitbreidt als dit het geval was de laatste twintig jaar, dan zouden de wereldreser ves wellicht niet meer volstaan om binnen een relatief korte tijd spanne nog te kunnen voldoen aan de vraag. Deze vrees voor schaarste heeft Japan, dat ook afhankelijk is van de invoer, reeds aangezet een maatregel te treffen door in een belangrijk olieproducerend land voor honderden miljoenen dollar te investeren, teneinde zijn be voorrading veilig te stellen. Ook is de angst voor dit te kort al meermaals tot uiting ge- De regering is er tijdens het afgelopen weekeinde, na soms zwaar geladen besprekingen op het kasteel Hertoginnedal, te Oudergem bij Brussel, toch in geslaagd een min of meer evenwichtige gewone begroting in te dienen. De uitgaven voor volgend jaar worden geraamd op 502,5 miljard frank uitgaven. De regering hoopt anderzijds op 503 miljard fr. ontvangsten. Om daartoe te komen, rekent zij ook op 5 miljard fr. van een opgevoerde strijd tegen de belastingontduiking, op 800 miljoen fr. door aanpassing van de aanslagvoet der open bare financiële instellingen, op 4,1 miljard door het uit stellen van de verminderde detaxering op de industriële investeringen en op 1,3 mil jard fr. door verhoging van de prijs van sigaretten en bier, van 1 januari af, in het kader van een Beneluxovereenkomst. Belangrijk waren vooral de bezuinigingen die moesten doorgevoerd worden op de be grotingen van de verschillende departementen. De belang rijkste beperkingen zouden zijn opgelegd aan het ge meente- en provinciefonds. Minister van Binnenlandse Zaken Close moest de voorop gestelde uitgaven er van ver minderen met ongeveer 1,7 miljard frank. De andere bezuinigingsmaat regelen troffen vooral: Sociale Voorzorg (1 miljard frank minder), Justitie (800 miljoen frank), Landsverdediging (725 miljoen fr.), Nationale Opvoe- vinding en Kuituur (elk 700 miljoen fr.), P.T.T. (600 mil joen fr.), Volksgezondheid (550 miljoen fr.), Verkeers wezen (450 miljoen fr.), Open bare Werken (370 miljoen fr.), Tewerkstelling en Weten schapsbeleid (elk 200 miljoen frank), Ontwikkelingssamen werking (100 miljoen fr.). Ook de ministeriële kabi netten zouden moeten pro beren de uitgaven met 200 miljoen fr. te verminderen. Griekenland heeft voor de republiek gekozen. De autoritei ten schatten het percentage ja- stemmen op 78,5. Het platteland zei massaal «ja». De mensen hadden daar geen keuze, omdat de stemming zo goed als openbaar ging. De pers mocht er niet bij zijn. In de gro te steden waren er meer neen- stemmen; in sommige wijken van Athene zelfs 57 pet. De oppositie heeft al geprotes teerd tegen «de talrijke mani pulaties en vervalsingen». Papadopoulos is dus automa tisch tot president verkozen. Maar ook als het referendum 'n negatieve uitslag voor de repu bliek had gegeven, was Papado poulos niet heengegaan. Dat had hij tevoren uitdrukkelijk ver klaard. Met het referendum heeft de president een volksstempel op zijn bewind willen zetten, en door de manier waarop die volksstemming gehouden werd, moest dat wel lukken. In een door radio en tv uit gezonden boodschap aan de na tie heeft het Griekse staatshoofd gisteren verklaard dat hij zijn belofte om het land voor het einde van 1974 een parlementair presidentieel regime te geven zal nakomen. De president van de republiek beweerde dat het referendum ia absolute vrijheid was verlopen. De sedert 1967 in ballingschap in Rome vertoevende ex-koning Constantijn heeft het referen dum als «bedrog» bestempeld. De Griekse Amerikaan, Timothy Bilodeu (23), uit Milton, in Massachusetts, zette de Grieken er zondag toe aan «Neen» te stemmen werd prompt gearresteerd. V v-,-A

Voor Allen | 1973 | | pagina 1