i Sociale resultaten en verdere aktie NIEUWS VAN BOND MOYSON AALST FABRIEKSTAD 5» 1 2 j; (Zie begin biz. 1) Familiale en beroepsleergangen van de S.V.V. Schooljaar 1973-74 Afgestudeerden - Werkzoekenden Openverklaarde examens in Openbare- en Parastatale diensten Geraardsbergen Geraardsbergen Aalst Mere Lede Ninove Dienst: Zelfstandigen IS 'T VERLOF MET UW CENTEN GAAN LOPEN Goed. met de rest kunt ge nog 't Vlaams Week blad kopen 196 L.P. BOON u de integratie van de werklozen van vóór 1 no vember 1971 in het nieuwe stelsel; de verbetering van sommige tegemoetkomingen aan minder-validen en gehandicapte bejaarden, alsmede aan de oorlogsslachtoffers. Dit is geen onaardige lijst. Er is een schaduwzijde, nl. de gestadige toename van de kosten van levensonderhoud. Dit is het probleem van de inflatie. Men kan zich troosten met de gedachte dat de prijzen in België in mindere mate stegen dan in vele andere landen, of dat lo nen en sociale vergoedingen gekoppeld zijn aan het indexcijfer van de levensduurte. Dit is echter een schrale troost. Het zijn de zwaksten met de gering ste inkomens die vooral de tol betalen van de inflatie. De regering doet onbetwistbaar een inspanning om de inflatie er. haar gevolgen te bestrijden, maar met een kapitalistische ekonomie die bovendien afhankelijk is van buitenlandse faktoren is het niet zo simpel. Derhalve neemt het probleem van een rechtvaardiger inkomensverdeling des te scherper vormen aan en is het duidelijk dat de arbeidersbe weging hierop nog meer dan voorheen de speerpunt van haar aktie zal richten. Er blijft heel wat te doen voor een samenhangende prijspolitiek en voor de mensen met kleine inkomens. Vanuit de vakbeweging en de B.S P. zijn middelen aangewezen: de rijken meer doen betalen om de armen meer te geven. Dit kan door het meer belas ten van de grote inkomens, door een ernstige strijd tegen de belastingontduiking en door het heffen van een extrabelasting op de superwinsten. In een ander domein stelt zich de kwestie van de uitvoering van het regeerakkoord en van de beslis sing van 9 april van het Nationaal Komitee voor Ekonomische Expansie betrekkelijk de ekonomische en financiële informatie aan de ondernemingsra den, het op de tafel brengen van de boeken van de onderneming, van de jaarrekeningen, het eenvor mig maken van het boekhoudplan en het statuut van de bedrijfsrevisoren. In Frankrijk richt de ar- beidersstrijd zich meer en meer naar het zelfbe heer van de ondernemingen, zoals door de strijd van de werknemers van de uurwerkenfabriek Lipp en andere nog wordt aangetoond. De aktie bij ons voor de demokratisering van de onderneming door het invoeren van de arbeiderskontrole als eerste stap zal in de komende maanden zeker geen ijdel iets zijn. Evenmin het doordrijven van het pre pensioen voor bejaarde arbeiders die wegens ekono mische of technische redenen worden afgedankt en voor dewelke door de vakbetveging een speciale ver goeding boven de werklozensteun werd geëist. Tot hiertoe weigerden de patroons een fonds op te richten om dit pre-pensioen te financieren. Zullen de P.V.V.-ministers in de regering en de P.V.V. zelf de konsekwenties en de middelen voor een rechtvaardiger verdeling van de inkomens zoals wij voorhouden aanvaarden? Wij zullen zien. Het belangrijkste echter is dat de arbeidersbeweging zelf niet bij de pakken blijft zitten. Daarop komt het in de eerste plaats aan. De balans van de socia le resultaten van het eerste halfjaar zal stellig een aanloop blijken te zijn om nog niet vervulde eisen en taken door te drukken. BERT VAN HOORICK. SCHOLEN IN SNIT EN NAAD AALST, Polikliniek, St.-Camiel- straat 30 DENDERLEEUW, Bond Moyson, Sportstraat GERAARDSBERGEN, Polikli niek, Vredestraat 41 NINOVE, Bond Moyson, Ge- raardsbergsestraat 119 ZOTTEGEM, Bond Moyson, De Colfmaeckerstraat 11 SCHOLEN IN HUISHOUDKUNDE GERAARDSBERGEN, Volkshuis, Markt NINOVE, Volkshuis, Geraards- bergsestraat 119 Deze lessen zijn volledig gratis en worden gegeven door beroeps regentessen. Mogen zich laten inschrijvenalle dames en juf frouwen boven de 14 jaar. Bijkomende inlichtingen kun nen worden verkregen op de se- kretariaten van Bond Moyson, of bij de bestuursleden S.V.V. Vast Wcrvingssekretariaat: Esplanadegebouw 4. 1010 Brussel. Typisten: geen diploma 5.9.73. Klerken-stenotypistenniveau 3, inschrijven voor 20.8.1973. Kommissie van Openbare Ondersta nd Hoogstr. 298A, 1060 Brussel: Opstellers: niveau 2. 25.8.173. Typistes: lager onderwijs 25.8.'73. laboranten: HTS of Al, 25.8.'73. NMBS. Examenkommissie, Frankrijkstr. 85, 1070 Brussel: Opstellers i mannen)niveau 2, voor 10.9.1973. Tijdelijke hostess, niveau 2, voor 20.9.1973. Bediende-elektr., niveau 3 voor 24.8.1973. Bankwerker-mecanicien, nievau 3 voor 20.8.173. Bankwerker-bestuurder, niveau 3 voor 24.8.1973. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. A. Coppez, zal doorgaan op zaterdag 18 augustus van 9 tot 11 uur, in het Volkshuis, Markt. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. A. Coppez, zal doorgaan op donderdag 23 augus tus, van 11 tot 12 uur, in de bu relen van Bond Moyson, Vredestr. 43. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. A. Coppez, zal doorgaan op maandag 20 augus tus, van 13 tot 14.30 uur in de bu relen van Bond Moyson, St.-Ka- mielstraat 30. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. A. Coppez, zal doorgaan op maandag 20 augus tus, van 11 tot 11.30 uur bij Van Schandevyl Marcel, Nieuwstraat 24. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. A. Coppez, zal doorgaan op maandag 20 augus tus. van 10 tot 10.30 uur in het Volkshuis, Nieuwstraat 34. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. De zitdag van de Sociale Dienst, gehouden door kd. A. Coppez, zal doorgaan op maandag 20 augus tus, van 16 tot 17 uur, in de bu relen van Bond Moyson, Ge- raardsbergsestraat 117. De belanghebbenden gelieven zich te voorzien van alle stukken in verband met de te behandelen zaak. Iedereen is welkom. AALSTSt.-Kamielstraat 30, tel. 053 '21283 - de donderdag van 13.30 tot 15 uur. GERAARDSBERGEN: Vredestr. 41, tel.: 054/423.68 - de don derdag van 9 tot 10.30 uur. NINOVE: Geraardsbergsestr. 119, tel.: 054/32695 - de donderdag van 11 tot 12 uur. ZOTTEGEM: De Colfmaeckerstr. 11, tel.: 09/60.13.95 - iedere werkdag van 9 tot 11 uur en van 14 tot 16 uur. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN En hierop antwoordde burgemeester Gheeraerdts, die zelf eigenaar van twee bloemmolens was: Nim mer heb ik klachten over het brood gehoord, maar ik zal deze klacht overmaken aan het Armenbestuur. Maar dit jaar kwam dan toch het werklozenfonds tot stand, want ook de liberalen in de gemeente raad drongen hierop aan. Het begon met Leveau, die de vraag stelde of er steungeld voorzien was voor de werklozen aan de kaai? Twee schepen hadden elkaar geramd en waren gezonken, en hierdoor was de Vaart geblokkeerd geraakt en konden geen sche pen meer aanleggen om gelost of geladen te worden. De burgemeester antwoördde hem, dat het Armen- bureel reeds was verwittigd en in buitengewone on dersteuning 200 broden waren uitgereikt. De Blieck wou het niet verder hebben over dat brood - zoals hij het minachtend zei - maar over ware sociale steun. Het kan niet erg aanmoedigend voor die mensen zijn, zei hij, in dergelijke gevallen de hand al bedelend te moeten uitstrekken. De stoot tot het bekomen van een werklozen fonds kwam echter van heel onverwachte zijde. Het was de Onpartijdige Drukkersbond, waarvan enkele leden eveneens schaamtevol een brood hadden moe ten aanvaarden, die een manifest in de stad uit deelden en ook nog een meeting belegden in een onpartijdig lokaal op de Grote Markt. Meeting die haast door niemand werd bijgewoond, en ik bedoel door niemand van de gekende partijen. Want wat belang had voor hen iets dat onpartijdig was? De socialisten kregen echter hierom op hun don der van Nichels. In eerste plaats hadden zij deze meeting moeten bijwonen, om het onpartijdig ka rakter te geven. En bovendien ging het om het op richten van een werklozenfonds, dat hij reeds be- Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw schouwde als zijn werklozenfonds: iets waar hij de allereersten op aangedrongen had en dat ook door zijn bemoeiingen had te ontstaan. In zijn weekblad gaf hij er dan ook de partijgenoten van langs: Niet opgekomen voor zoiets is niet alleen nalatig, maar zelfs laf. Het werklozenfonds gaat er alleen maar komen, als de grote massa der arbeiders dit eist. Zijn woord was echter dit keer een woord in de woestijn: de Onpartijdige Drukkersbond moest op houden met meetings te geven, geen kat kwam luisteren. Toch waren nu weer de liberale gemeenteraaads- leden De Blieck, Leveau en Verbestel komen horen, wat men in de Onpartijdige Drukkersbond te ver tellen had. Het gebeurde in de Borluutstraat, in de herberg van schrijnwerker Frans De Moor, ik weet het nog best... want daar kreeg ik hooglopende ru zie met Fred Nichels, om een bedrag van niet meer dan 14 frank en 15 cent. De ruzie met Alfred Nichels ging om het Onpar tijdig Komiteit, dat nog door André Van der Meersch en mij was opgericht geworden. Ik deelde het in dit relaas reeds vroeger mee: dit Onpartijdig Komiteit was in duigen gevallen, omdat Van der Meersch door de socialisten eruit verwijderd was geworden, en in zijn plaats Domien Bocqué aangesteld... en dat dan door de komst van Nichels als te onbelang rijk terzijde was geschoven. Ik had daar heel erg spijt om gevoeld, want samenwerking met anders denkenden was voor mij héél belangrijk, en het Nichels een paar keren voor de voeten gegooid dat het verdwijnen van dit komiteit zijn schuld mocht genoemd. Nichels antwoordde hierop: «Lang genoeg heeft dit nu geduurd, Pie. Gij handelt als een kind dat vanachter een muur iemand scheldwoorden naar het hoofd slingert. Krijgen wij nu eens eindelijk helemaal de geschiedenis van het Onpartijdig Ko miteit?» En nu, op deze vergadering hadden wij het er weer over en gooiden we het elkaar voor de voeten, dat bij het sluiten der boeken nog 14 frank en 15 cent in kas was, en waar die gebleven wa ren? Ja, zo kleintjes zijn wij soms, dat ik met Ni chels ruzie moest maken, niet over ons verschil in denkwijze en levensopvatting, maar over 14 frank en 15 cent. Doch het werklozenfonds kwam er dan, en ook hierbij zou Nichels zeer diep teleurgesteld raken... Toen het voorstel tot het oprichten ervan in de gemeenteraad gestemd werd, was dit gebeurd on der voorwaarde «dat het bestuur ervan zou bestaan uit zes leden, waaronder drie gemeenteraadsleden» Vanzelfsprekend ging Nichels van de veronderstel ling uit, dat onder de drie bestuursleden, die niet tot de gemeenteraad behoorden, er ten minste toch éen socialist zou zijn. In Recht en Vrijheid schreef hij dan ook: «Ziedaar, volk van Aalst, een der schoonste instellingen van het werkende volk (Vervolg volgende week)

Voor Allen | 1973 | | pagina 2