k Heemkunde in land van Aalst het GERAARDSBERGEN AAIGEM LEDE EREMBODEGEM ROOD NACHTBAL TE HERZELE Kameraad Janssens Livinus overleden Verdere uitbouw van RMS-schoolgebouwen S.V.V.-reis Zaterdag 8 september 1973 Elke gemeente kan iets doen voor de gehandicapten KAINJTON ARRONDISSEMENTEEL PROBLEEM HUISVUILVERWERKING VERPLAATST ZICH NAAR ONS KANTON B.S.P. aid. Zandbergen - Grimminge GROOT B.S.P. NACHTBAL Op maandag 6 augustus 1973 is in de O.L. Vrouwkliniek te Aalst vernoemde eersterang militant bij zijn aankomst aldaar, waar hij zeer dringend moest opgenomen worden korte tijd nadien gestor ven. Hij leed al een zestal jaren aan een aanslepende ziekte. Hij was geboren te Bambrugge op 1 oktober 1907 dus bijna 66 jaar. De verslagenheid bij dit zo plotseling overlijden was bij zijn vrienden groot. Hij is ten grave gedragen op zaterdagvoormiddag, 11 augus tus gevolgd door veel vrienden kennissen en partijgenoten. Van af 1928 hebben wij hem voor onze socialistische bewegingen in in stellingen weten militeren, er weze ook gezegd dat er de laatste jaren veel van onze strijders zijn ontnomen. Bij de socialistische doorbraak op de buitengemeenten speelde hij een grote rol zonder vergoe ding van daar het resultaat dat wij te Aaigem met de parlements verkiezingen een niet te onder schatten stemmenaantal behaal den. Niets was hem te veel als het er op aan kwam het socialisme te bevoordeligen in andere woorden onze rangen te verstevigen. Wij verliezen in hem een trou we kameraad en goede patriot en en zullen nem steeds gedenken en waarderen en zetten zijn strijd voort. Aan zijn beproefde echtgenote, kinderen cn kleinkinderen en fa milie bieden wij onze deelneming aan in de rouw die hun zo diep komt te treffen. Tengevolge van een tussen komst van Volksvertegenwoordi ger Bert Van Hoorick aangaande de R.M.S. van Lede mocht deze van de Minister van Nationale Opvoeding volgend schrijven ont vangen: In verband met uw tussenkomst ten behoeve van de in rubriek vermelde school, kan ik u mede delen dat de verdere uitbouw van de R.M.S. en van de wijkscholen voorzien werd op de tienjaren- planning. In funktie van de technische mogelijkheden zal tot een spoe dige oprichting van deze gebou wen worden overgegaan. De richtlijnen voor de deelna me aan de S.V.V. reis naar Ne derland op zaterdag 1 september 1973 zijn de volgende: de autocar vertrekt: te 7.15 u. aan de Brusselbaan (B.S.P. lokaal Pijck), te 7.25 u. aan de Groene- weg (Grot) en te 7.30 aan de kerk te Ter joden. De deelneemsters dienen z'ch te voorzien van een weinig Ne derlands geld. Dit zal nodig zijn vermits wij tamelijk ver Neder land in rijden. Zoals voorzien zal tijdens de reis een tombola worden inge richt met de inschrijvingskaar- ten. De kaarten dus niet verge ten. Er op letten dat gij ook uw eenzeivigheidskaart bü hebt. Veel reisgenot en veel leute! Het bestuur. Het «heem», wat is dat? Johan Daisne ziet het zo «Vaderland is het meer offi ciële begrip, heem is het meer affektieve. M.a.w. het vaderland is waar je naam in de registers van de Burgerlijke Stand staat geboekt, het heem waar je naam in een boomschors werd gegrift.» Sinds 25 jaar gaat het tijd schrift «Het Land van Aalst» op verkenning uit in «het kleyn landeken tusschen de watervloe den van de Schelde en de Den der op de palen van Brabant» (Guicciardini). Het omvat de twee steden Aalst en Geraardsbergen en nog 150 dorpen; het strekt zich uit van onder de muren van Gent (Gent- brugge) tot voorbij Ronse (Ruien). In de heemkunde gaat het minder om veldslagen, vorsten en vredesverdragen. Hoofdzaak is de geschiedschrijving van uit een specifiek menselijke en maat schappelijke visie, het gaat om de leefgewoonten van de «kleine man». Heemkunde is een bundeling van vele wetenschappen: topony mie, hydrografie, geologie, heral diek, demografie, genealogie, eko- nomie, folklore en noem maar op. Hier wordt het heden besten dig getoetst aan het verleden, want het heden stoelt op het verleden en in het heden ligt de toekomst. TALRUKE STUDIES In het tijdschrift van de heem kundige kring «Het Land van Aalst» verschenen talrijke stu dies. Wij citeren er enkele Een maand geleden werd in de gemeenteraad te Waarschoot (en voor zover ik weet is deze ge meente de eerste in het land met zo'n doorgedreven voorschriften) een reeks reglementen goedge keurd in verband met de toe gankelijkheid van de gebouwen, 't Lijkt allemaal doodlogisch als je ziet, dat elk nieuw grootwa renhuis met enige allure, elke in- en uitgang aan het rol wagentje aanpast... Maar daar speelt dan de commercie en dat soort van service-verlening d'e er enkel op gericht is, meer klanten te lok ken... In negen artikelen worden de voorschriften voor de nog op te richten gebouwen en de aan passing van de bestaande gebou wen, uiteengezet. Wij citeren er hier een paar: art. 1) Alle gebouwen die in de toekomst voor rekening van de gemeente zullen opgetrokken worden, zullen op een gemakke lijke manier, zonder hulp van derden, toegankelijk moeten zijn voor allen; in het bijzonder voor: gehandicapten |in rojsfcoel, ge handicapten met kunstledematen of apparatuur, visueel gehandi capten, hart- en zware ademha lingszieken, minder-valide be jaarden enz. Bouwkundige belemmeringen als treden, trappen, te nauwe deuren en gangen, te kleine lif ten, roltrappen, draaideuren, draaihekken, te kleine toiletten, dienen geweerd te worden. art. 3) Het schepenkollege zal voor nieuw op te trekken gebou wen, die een uitsluitend «open baar karakter» hebben, een bouwvergunning weigeren, zo in De eerste spoorwegen in onze streek. Een sociologische schets van de historische ontwikkeling in de Denderstreek. Folkloristische bijdragen zoals: de Paardenommegangen in het land van Aalst; de Aalsterse wit voeten; de bijnamen te Baarde- gem. Het onlangs verschenen bui- tenpoortersboek van Geraards bergen met meer dan 25.000 fa milienamen, is belangrijk voor de familiekunde en de stambomen van oude geslachten, een kost bare hulp voor stamboomklim mers. De bijdrage «De oostelijke li nies van het graafschap Vlaan deren in 1338» bevat de oudste demografische gegevens. «Heerlijkheden in het L.v.A.» herinnert aan 't domaniaal tijd vak. De titel «De lijdensgeschie denis van steden en dorpen tus sen 1578 en 1585» spreekt voor zichzelf en het uitwijken- van «Een vijftal zestiende-eeuwse ge neesheren te Aalst gedurende de godsdiensttwisten» schetst de in- tellektuele verarming van onze gewesten. Natuurlijk is er ook de godsdienstige geschiedenis, bijv. over de St.-Adrianusabdij te Ge raardsbergen, het kartuizerkloos ter te St.-Martens-Lierde, het kollegiaal kapittel te Haaltert, de Wilhelmieten te Aalst. Een «Ge schiedenis van het godsdienstig leven en de kerkelijke instellin gen in het L.v.A. tussen 1550 en 1621» toont de misbruiken aan die zouden leiden tot de Hervor ming. Verder verschenen nog dorps monografieën, meestal met ver klaring van oude plaatsnamen, over Erembodegem, Denderleeuw, Haaltert, Impe, Lede, Hofstade, Moorsel, Wieze, Herdersem, Pol- lare. Speciale nummers werden gewijd aan Aalst en Geraards bergen, weldra komt een Dirk Martensnummer van de pers. Aan een opsomming van alle bekroonde studies valt niet te denken. Alleen dit: aan wijlen voorzitter dr. Vangassen werd het ereburgerschap van Ninove verleend en redaktiesekretaris pastoor De Brouwer werd ere burger van Lede; hiermee be toonden beide gemeentebesturen hun erkentelijkheid bij het res- pektievelijk verschijnen van de geschiedenis van Ninove en Le de. In de loop van 1974 zal een speciaal nummer van het tijd schrift verschijnen dat verwijst naar de artikels die gedurende 25 jaar werden opgenomen. Deze analytische tafel zal het naslaan van «Het Land van Aalst» stel lig vergemakkelijken en ook de bruikbaarheid verhogen! ZILVEREN GOUWDAG VAN DE HEEMKUNDIGE KRING De heemkundige kring «Het Land van Aalst» viert haar 25- jarig bestaan op zondag 9 sep tember te 10 u. in de raadszaal van het stadhuis te Aalst. PROGRAMMA Welkom woord en terugblik door Frits Courteaux voorzitter van de vereniging. «Hoe het begon», door Albert Van Lui, medestichter van «Het Land van Aalst». «De figuur van Dirk Martens, eerste drukker en promotor van Orkest: ACTIF CLUB Toegang: slechts 50 frank Zangeres: CINDY Zaal: Elroda te Herzele het humanisme in België, 1473- 1973», door E.H. Kamiel Heire- man, s.j., bibliotekaris-generaal van de Vlaamse Jezuïetenorde te Leuven. Ontvangst door het stadsbestuur. Gezamenlijk middagmaal in «De Borse van Amsterdam». Wie hier wenst aan deel te hemen, stort 300 fr. voor eetmaal, drank en bediening op postrekening 5869.11 «Het Land van Aalst - Zottegem» met vermelding «middagmaal». Dringend verzoek te storten vóór 1 september. In de namiddag bezoek aan de boektechnische tentoonstelling met gerekonstrueerde drukpers in werking van Dirk Martens, in de zalen van het oud-stadhuis; tentoonstelling «Dirk Martens en zijn tijd» in het stedelijk mu seum (oud-hospitaal) tentoonstelling van de kunst schatten in de winterkapel van de Sint-Martinuskërk. Het bestuur van «Het Land van Aalst» heet haar leden en ook alle belangstellenden welkom op deze negende gouwdag! MEN KAN ZICH ABONNEREN OP HET TIJDSCHRIFT Een laatste wens. Vele medewerkers hebben er op onbaatzuchtige wijze toe bijge dragen een groot aantal wetens waardigheden te verzamelen die uw kennis van het heem verrij ken; daarom: steun ons door lid te worden! de plannen niet is voorzien, dat de lokalen die bestemd zijn voor het publiek, op gemakkelijke wij ze kunnen bezocht worden door gehandicapte medeburgers. Door gebouwen met uitsluitend openbaar karakter wordt o.m. verstaan: gebouwen bestemd voor de eredienst, bedrijven waar ge handicapten te werk gesteld zijn, banken, bibliotheken, scholen, mutualiteiten, station, post, feest zalen, grootwarenhuizen. Deze opsomming is niet beperkend. Gemeenteraadsleden die met dit probleem zouden begaan zijn, kunnen misschien even verdere informatie inwinnen bij hun kol lega's uit Waarschoot... Gemeenteraadslid A. FLAMEZ Zaterdag 29 september 1973 Orkest: „The IIonn'Eys" Zaal Denderliof Dorp Zand bergen bij Maurice Carion. Aanvang 20.30 uur. Toegang 50 frank. Allen daarheen. VLAAMS HEEKBLAD VOOR ALI EN Deze stemming, die als een ne derlaag en een „affront" door het schepenkollege van Aalst werd aanzien, zou vanaf dit ogenblik een broederstrijd doen ontbranden die niet te stuiten blijkt en waaruit de malaise op het gebied van de huisvuilver- wij dering, die nu nog in ons ar rondissement heerst, is ontstaan. Van toen af werd door de „beledigden" alles in het werk gesteld om de beslissingen van de interkommunale te dwarsbomen. Alle mogelijke invloeden werden aangewend om het projekt Welle tot een mislukking te doen uit groeien. Universiteitsprofessoren werden bij de arm genomen om vóór de TV te komen verklaren van welk enorm wetenschappe lijk en landschappelijk belang de Wellemeersen wel waren. Een aktiekomitee werd gesticht, daar waar vroeger niemand had ge protesteerd, de pers werd tegen de beslissing van de interkom munale in het harnas gejaagd en de technieker werd plotseling onbevoegd verklaard. Men ging zelfs zó ver een poging aan te wenden om hem te broodroven. Onder druk gesteld door zijn werkgever moest de h. Sanders uiteindelijk van zijn opdracht af zien. De bevoegde diensten in de provincie werden bewerkt en ds verantwoordelijke minister werd onder druk gezet. Het resultaat van dit alles was dat het Be stuur van Stedebouw geen ant woord op eigen gezag durfde ge ven en de beslissing overliet aan de minister. Deze laatste liet de interkom munale aanvoelen dat ze maar beter van de vestigingsplaats in de Wellemeersen zou afzien. Als tegenzet werd daarna door de stad Aalst opdracht gegeven aan de Gemeentedienst van Bel gië een studie uit te werken voor de oprichting van een verbran dingsinstallatie. Deze beslissing stuitte echter op een weigering van de h. goeverneur van Oost- Vlaanderen weigering welke ach teraf werd vernietigd door de h. minister van Binnenlandse Za ken. Als bijzonderheid willen wij terloops melden dat de stad Aalst inmiddels zijn vuil kwijtgeraakt te Welle, er zijn stort tijdelijk onvoldoende verzorgde en der halve reeds heibel had met het gemeentebestuur. Als dat geen klucht is Nadat de interkommunale haar voornemen te Welle te storten, moest laten varen, werd vervol gens het oog gericht op een ves tigingsplaats te Okegem-Dender- leeuw. Daar waar het gemeentebe stuur van Okegem bereid kon gevonden worden zijn akkoord te Het jaarabonnement bedraagt 180 fr., te storten op postreke ning nr. 5869.11 «Het Land van Aalst - Zottegem». Hiervoor ont vangt men om de twee maanden het degelijk geïllustreerd tijd schrift. Men kan ook steunend lid worden aan 250 fr. en erelid aan 500 fr. EEN DYNAMISCH VOORZITTER MET EEN GROOT IIART VOOR HET LAND VAN AALST FRITZ COURTEAUX Voorzitter van de heemkundige kring is de ongeëvenaarde Fritz Courteaux, die steeds het beste van zichzelf heeft gegeven voor de kennis van wat de Dender streek aan kuituurgoederen en waarden bezit. Adres: Acaciastr. 7, Aalst. Niet alleen de vereniging, maar ook hemzelf feliciteren wij ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum. Andere bestuursleden zijn: Redaktiesekretaris: e.H. J. De Brouwer, pastorie, St.-Gillis- Dendermonde. Beheerder: lie. G. Van Bockstae- le, H. Hartplein 8, Zottegem. Recensiedienst; E.H. V. Gau- blcmme, pastorie, Gottem. Bestuursleden: K. Baert (Aalst), B. Boel (Herdersem), L. De Rijck (Aalst), J. Pieters (Serskamp), A. Van Lui (Welle). verlenen, kwam er integendeel te Denderleeuw belangrijk protest los. Opnieuw werden aktiekomi- tees opgericht en werden poli tieke invloeden aangewend met als resultaat dat de h. goever neur zijn veto stelde tegen de vestiging aldaar. Zo ver staan wij nu. Intussen weten de gemeenten zoals Zot tegem, Ninove, Nieuwerkerken en Hofstade met hun huisvuil geen blijf meer omdat een voor een de vuilnisbelten door de provin ciale overheid gesloten worden. Stedebouw doet processen-ver baal opstellen tegen burgemees ters en schepenen. Het parket vervolgt ze voor de rechtbanken. Door de rancune van som mige politiekers uit Aalst worden de belangen van een paar hon derdduizend inwoners met de voeten getreden en wordt het ge zag van de interkommunale meer en meer ondermijnd. Ondanks politiekers die hun eigen persoon voor het algemeen belang stellen, ondanks de aktie van sommige „jagers" die hun jachtterrein trachten te behou den moet er een oplossing aan het DRINGEND probleem van de vuilverwijdering gegeven wor den. Door de omstandigheden ge dwongen tracht de interkommu nale nu een voorlopige oplossing te vinden met een gekontroleerd stort te Voorde. In de „Braam broeken" aldaar wordt getracht een geschikt terrein te verwer ven in afwachting dat de bevoeg de voogdij-insfari ties hun ver antwoordelijkheid opnemen. Aldus komt het dat het actie terrein zich naar ons kanton heeft verplaatst. Hierop willen wij echter toekomende week uit voeriger terugkomen. WALRAET Lucien, Lid Direktiekomitee „Land van Aalst"

Voor Allen | 1973 | | pagina 5