ABORTUS WETTELIJK TOEGELATEN AALST W. VERNIMMEN LUIDT NOODKLOK VOOR DE DENDERSTREEK FABRIEKSTAD (Zie begin blz. 1) ANTWOORD VAN MiMiSTïR D'HOORE Sovjetunie uit tornooi om wereldbeker voetbal (Zie begin blz. 1) 20T L.P. BOON (vervolgt) werken, zodat het aantal pende laars nog verhoogd is. Deze p>;ndel (s>;laal-ekonomisch onverantwoorde pendel) betekent een verarming en een hinder voor de ekonomische expansie van de streek. Ze roomt de markt van de hooggeschoolden af en remt de rekrutering van arbeiders voor het bedrijfsleven ter plaatse. Zij vertegenwoordigt voor tienduizen den een groot tijdverlies zij is oorzaak van nutteloze vermoeie nis en van te lange afwezigheid uit de familiekring. Zij kost zeer duur aan de Belgische gemeen schap en werkt een overdreven koncentratie in de agglomeratie Brussel in de hand met alle ge volgen daaraan verbonden. Verleden rnaand verdween de Brouwerij De Blieck uit de streek. Vóór het einde van dit jaar sluit de firma Merckx (160 werkne mers) te Ninove. Wij zijn ten zeerste bekommerd met de onder neming Teinturia te Aalst, al waar 350 arbeiders en bedienden hun broodwinning vinden. Moei lijkheden bij de industriële bak kerij La Lorraine te Ninove, met 200 tewerkgestelden. In het Ekonomisch Kompas speciaal nummer 1973, uitgave van het staatssekretariaat voor streekontwikkeling kunnen wij kennis nemen van een studie, verricht door wetenschapsmen sen, waaruit blijkt dat tegen 1980 er een verminderde tewerkstel ling is te voorzien in de sektoren Textiel, Kleding. Voeding, gaan de van 10 tot 20 Welnu, de tewerkstelling in ons gewest in die nijverheidstakken is 18.000 arbeidsplaatsen. Wij mogen dus de bange verwachting koesteren, indien deze prognose juist is en waar ik niet aan twijfel, dat der gelijke uitstoting in de genoemde sektoren ons opnieuw zal beroven van circa 3.000 werkgelegenheden. Er is meer. Uit genoemde studie blijkt dat in 1980 elke Vlaamse provincie haar werkgelegenheids- coëfficiënt zal verhogen, met uit zondering van Oost-Vlaanderen, alwaar een verminderde tewerk stelling is voorzien van 17.800 eenheoen. Derhalve is de toestand zeker niet rooskleurig voor onze streek. Wij zijn nog meer bekommerd^ als wij kennis nemen van de ba lans van de expansiewetten in het Vlaamse landgedeelte anno 1972. Daarin kunnen wij vaststellen dat elke nieuwe betrekking een investeringsbedrag vereist van 1.950.000 fr voor Oost-Vlaanderen met staatstussenkomst 155.000 p/p 1.400.00C fr voor Vlaams Brabant met staatstussenkomst 86.000 p/p 1.300.000 fr voor Antwerpen met staatstussenkomst 112.000 p-'p 830.000 fr voor West-Vlaanderen met staatstussenkomst 75.000 p p 490.000 fr voor Limburg met staatstussenkomst 70.000 p/p Waarom kost het bij ons zo veel meer dan in de andere Vlaamse provincies Is het om dat wij meestal kleine bedrijven krijgen, of is het een gevolg van de gebrekkige infrastruktuur Ik geloof dat in beide samen de oor zaak te vinden is. Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heren, Ik luid de alarmklok voor onze streek. Dringende maatregelen zijn nodig. Dringende infrastruk- tuurwerken in versnejd tempo. Vestiging van nieuwe stuwende bedrijven. Dit alles werd ook zij het misschien onder een andere vorm gezegd bij de vroegere inter pellaties. en toch gaat de onrust wekkende toestand verder en krijgen wij (dit. is misschien wel somber gezegd) de totale ontman teling van de streek. Feit is im mers dat met de aangekondigde sluiting van de lucifersfabriek Merckx te Ninove terug een nij verheidstak verdwijnt die, indien men de nodige investeringen te gepasten tijde had verzekerd, een bepaald bloeiende onderneming zou kunnen gebleven zijn. Im mers, uit de laatst neergelegde balansen blijkt duidelijk dat het bedrijf leefbaar kon gehouden worden brutowinst 1968 3.947.000 fr. 1969 4.019.000 fr. 1970 1971 2.824.000 fr. 1972 2.781.000 fr. Dit alles moet tot nadenken stemmen. Bewijs is ook het feit dat men in begin 1973 nog aan wervingen heeft verricht en zelfs bij Streekekonomie een princi piële vraag tot staatssteun had ingediend. De vergadering van de heren aandeelhouders van 20 oktober besliste echter tot de vroegtijdige ontbinding, en eeas temeer wor den 150 arbeiders met een tame lijk hoge leeftijd en lange dienst- anciënniteit op straat gezet. Voor de meest gelukkigen van hen indien zij dan nog over voldoende vitaliteit beschikken wacht misschien nog een plaats in het Brusselse, voor velen echter zal het de blijvende werkloosheid worden. Nochtans, en dat moet gezegd worden, heeft het stads bestuur van Ninove grote inspan ningen gedaan voor het aanleg gen van een degelijk uitgeruste industriezone. Helaas, zoals velen in ons gewest koester ik de vrees dat zij verkwanseld zal worden aan kleine ambachtelijke bedrij ven, die dan op het gebied van de tewerkstelling geen enkele op lossing bieden. Er weze u trou wens aan herinnerd dat de vol tooiing van dit industrieterrein niet minder dan negen jaar in beslag nam. Sedertdien verdwe nen er honderden werkplaatsen te Ninove zelf. Veeg daarbij, mijnheer de Staatssekretaris, dat de sluiting van Merckx Ninove ook en naar mijn mening te recht erge onrust verwekt bij honderden arbeiders uit Ge- ra&rösbergen in dezelfde nijver heid, nl. de Union Allumetière. Het is inderdaad zo, dat grote multinationale ondernemingen ook ill die nijverheid de heersen de rol vervullen en ook uit die hoek zijn de berichten niet zeer hoopvol. Voeg daarbij dat de streek van Geraardsbergen nu reeds totaal is ontmanteld en u begrijpt de ontmoediging die zich in alle kringen trouwens laat ge voelen De enige industrie die momen teel m de Denderstreek nog enige leefbaarheid vertoont is de kon- fektie. Wanneer in deze sektor, waar momenteel 14.00q tewerkge stelden zijn, enige verzwakking moest komen, dan is inderdaad de tota'e ineenstorting nabij. Ik wil. mijnheer de Staatsse kretaris, alvorens te eindigen n0g een kenmerk van deze grote slaapzone van Brussel belichten. Wij zijn niet alleen het arron dissement met de grootste on verantwoorde pendel, wij zijn terzelfdertijd het duurste gewest van België aan het worden. Dit komt vooral door het feit dat in slaapzones. indien zij leefbaar willen zijn en worden, de dien stensector een maximale infra struktuur moet hebben. Welnu, docr een grote kortzichtigheid van bepaalde gemeentebesturen en ook door maatregelen vanwe ge de regering, ontbreekt deze in frastruktuur totaal. Eén groot distributiebedrijf te Ninove is de totale inbreng, en het spreekt voor zichzelf dat bij een derge lijke toestand iedere prijsregelen- de faktor ontbreekt. Voeg daarbij, dat binnen een paar maand de wet-Akkermans in voege zal gaan, wat voor onze streek betekent dat de pendelaar méér en méér zal aankopen in het gebied waar hij werkzaam is, dit betekent ook een totale ver arming, wanr in slaapzones moet men zijn geld ter plaatse kunnen besteden. Dit alles, mijnheer de minister, om u te bewijzen dat ook de ter tiaire sektor bij ons zich zeer moeilijk zal kunnen ontplooien indien geen afdoende maatrege len worden genomen. Een ter tiaire sektor die in een verdere evolutie van het grootste belang is voor de tewerkstelling. Tot daar, mijnheer de minister, een bondig overzicht over de toe stand in de Denderstreek. Stu dies werden reeds, zo meen ik, genoeg gemaakt. Nu is het ogen blik van handelen aangebroken Ik hoop dat uw antwoord positief zal zijn, maar vooraf wil ik toch nog zeggen dat wij inderdaad niet meer gediend zijn met vele beloften zoals in 1970. Ik aan vaard dat de keuze dikwijls moei lijk is, maar alleen grote stu wende bedrijven kunnen ons hel pen. Gebeurt dit niet, dan moe ten wij andere en belangrijke prioriteiten eisen inzake infra struktuur en wegverbindingen, VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN maar persoonlijk geloof ik dat de ingezetenen van de Denderstreek ook recht hebben op een persoon lijk en vooral menselijk bestaan. op vrijdag 16 november zullen mijn diensten met de firma Merckx nagaan of er nog mo gelijkheden bestaan om de prodUktie op gang te houden, EVENTUEEL met staatssteun; Teinturia Aalst. Hoop dat het Verleden weeek had ik in mijn hoofdartikel geschreven dat de Russische voetbalploeg tegen tegen Chili zou spelen in het sta dion te Santiago waar duizenden tegenstanders van het regime Pi nochet werden gevangen gehou den. Dit is gewijzigd geworden daar probleem van watervoorziening geen voorwendsel is; het kabinet is bereid aan het gewest Aalst volledige priori teit te geven voor het aan trekken van nieuwe bedrijven; tijdens de afgelopen week bo den zich vijf kandidaten aan, welke overeenstemmen met 2.700 werkplaatsen. Hij hoopt er minstens een 2.000 naar Aalst te krijgen; verdere stimulansen zullen ge geven worden door o.a. verbe teren van de algemene ver- keersinfrastruktuur. de Sovjets zichzelf uitgeschakeld heshen door de FIFA een tele gram te zenden, waarin zij ver klaren in geen enkele Chileense stad tegen Chili te willen spe len. De Chileense federatie was op de valreep wel bereid elders dm in Santiago te spelen. De Sovjetrussische federatie liep door deze weigering cm humanitaire redenen niet al leen uitschakeling op. Zij kan ook een boete krijgen van 5000 Zwitserse frank en is in ieder geval het inschrijvingsgeld kwijt. vanzelfsprekend met de toestemming van de be trokken vrouw en binnen de twaalf eerste weken van de zwangerschap. Deze termijn van twaalf weken volstaat ongetwij feld en levert praktisch geen gevaar op wanneer de ingreep gebeurt door een geneesheer. Na deze ter mijn van twaalf weken zal, volgens het BSP-voor- stel, de zwangerschap niet meer mogen worden on derbroken, tenzij wanneer de voortzetting van deze zwangerschap gevaarlijk zou zijn voor de lichame lijke en geestelijke gezondheid van de vrouw of in dien er gevaar voor misvorming van de foetus zou bestaan. In verschillende katolieke kranten, w.o. vooral Het Volk, wordt moord en brand geschreeuwd over dit socialistisch wetsvoorstel. Zowaar had dit dagblad vooraf reeds geschreven dat, indien de socialisten dergelijk voorstel zouden indienen, Leburton zijn «pakje kon maken». Wij hebben de tijd gekend van «de schone ziel van 't kind». Gaan wij nu een an dere periode tegemoet waarin de kristelijken zou den trachten de oude fanatismen opnieuw te ont ketenen rond een schone ziel van het «ongeboren kind»? Wij geloven niet dat zij daartoe nog in staat zijn. De hedendaagse jeugd heeft een andere en moderne visie op deze problemen. De vrouw wordt steeds bewuster van haar recht op zelfbe schikking. En in de kristelijke partijen zowel als in de kristelijke opinie zijn de meningen over abortus en andere etische problemen niet zo eensgezind als men voorhoudt. De socialisten vragen aan niemand abortus voor te staan en nog veel minder dit te verdedigen. Zij vragen alleen maar dat men de mens en in dit ge val de vrouw vrijlaat over en voor zichzelf te be slissen in een probleem dat het intiemste van haar eigen wezen raakt. Derhalve moet ook het parle ment vrijgelaten worden zich in geweten over het BSP-voorstel uit te spreken, zonder dat hierbij re- geringssolidaritcit of regeringsveto te Das komt. BERT VAN HOORICK Ik sprak in de Kamers zoals ik schreef in mijn bladen, want waarom had ik het daar anders te doen? Ik sprak met het hart op de tong, en soms ontviel me daardoor een woord dat ik best achter wege had gelaten. Tot mijn eigen verbazing las ik het kamerverslag, dat ik zeker ogenblik ook nog ge zegd had: Van 1875 tot 1893 bleven de katholieke bewaarders onverschillig aan het lot van de werk man. Zij gaven hem alleen maar aalmoezen en de hoop op een beter leven... Toen Ik dit eigenste ka merverslag in mijn bladen overnam, liet ik maar gauw die hoop op een beter leven weg. Maar ja, ook Van de Putte lag steeds met de neus op die kamer verslagen, en in zijn DENDERBODE haastte hij zich deze door mij weggelaten woorden wel te geven, en dan nog in vetjes. Met daar aan toegevoegd, zijn bemerking dat Groene Pie sprak gelijk een vrij denker, en gelijk een geus spotte met de katholieke leer. Nee, als er wat veranderde gebeurde dit niet vanzelf. In de vervallen stulpen der Root van 31 zo genoemd omdat inderdaad 31 krotwoningjes er tegen elkaar aanleunden om niet omver te vallen was een weduwe op straat gezet, met het kindje van haar overleden dochter. Na de hele dag te heb ben rondgezworven ging ze met het vallen van de avond hulp en onderkomen vragen in het politiebu- reel. Ze werd er de deur gewezen. Verder ronddolend, zag ze dat het lokaal De Rode Leeuw nog open was. Fred Nichels was daar nog aan het praten met zijn broer Josse, en toen hij het verhaal der vrouw ge hoord had stapte hij met haar terug naar de po litiepost. Daar zegde agent Kindermans hem, dat het hen ten strengste verboden was 's nachts nog vrouwvolk toe te laten in de politiewacht. Nog-, zei Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw hij met nadruk. Want onderkommissaris Commcr- man, reeds beticht van een ganse reeks aanslagen op de eerbaarheid, aanrandingen en verkrachtin gen, was aangehouden. En alsof men nu van alle andere Aalsterse poliitemannen eenzelfde louche bedrijvigheid verwachtte, mochten geen vrouwen meer de politiepost betreden. Nichels antwoordde agent Kindermans: Spijtig dat deze voorzorgsmaat regel weeral te laat werd genomen, en naar ik zie, dan nog op de verkeerde manier. Vroeger zou hiermee de zaak afgehandeld zijn geweest, maar nu was er een gemengde gemeente raad, en daar zette de liberaal Leveau het ganse geval nog eens uiteen. Hii deelde mee, dat de vrouw een paar dagen voordien het Armenbureel had be zocht en men haar daar een brood had toegewor pen... en zo toegeworpen, dat het de deur uitrolde en ze het op straat moest oprapen. Burgemeester Gheeraerdts zei hierop, dat de toe stand dezer vrouw bedroevend moest genoemd, doch dat het haar eigen schuld was: ze liep veelal dron ken. Leveau antwoordde: Het is niet waar dat tij veelal dronken loopt, maar zelfs al was het waar, het kind van enkele maanden, dat ze op de arm droeg, dat was toch niet dronken. Maar men heeft dat brood de deur uitgegooid, niet omdat zij toen ook dronken zou geweest zijn, maar omdat men weet dat haar overleden man een liberaal was. Moyersoen wou hiertegen protesteren. Hij wou aantonen dat hijzelf, als katoliek, nooit de weduwe van een liberaal op dergelijke wijze zou kunnen be handelen. En dat was van zijn kant waarheid ook... Maar hij kon zijn zin zelfs niet helemaal afmaken, want hij werd onderbroken door Aehiel Eeman, de katoliek van de oude stempel en der alleenheersing, en die zei: Het is niet aan ons om die vrouw te helpen, de dames der rijke liberalen moeten het maar doen. En tot zijn verbazing hoorde hij overal gemom pel, zowel bij de toehoorders achteraan, als bij de liberalen en de katolieken. De eerste zondag van april waarom niet op eerste april zelf? werd nog eens in alle kerken de bankliksem geslingerd naar priesters Daens en Fon- teyne. Oorzaak ervan was de brief van de pauselijke staatssekretaris, kardinaal Merry del Val. Broer Adolf gaf op deze brief een eerste kommentaar: dat hij met de diepste eerbied kennis had genomen van dit schrijven en hij zou trachten de erin gegeven raad te volgen, zo ver dat mogelijk was. Maar, schreef hij, het weze ons toch geoorloofd over de verschillende punten in deze brief de waarheid te zeggen. Met innige droefheid moeten wij bcstatigen, dat men voortgaat ons valselijk te beschuldigen van ongehoorzaamheid jegens de bisschoppen, dat men voortgaat ons valselijk te beschuldigen van twist in tweedracht te stoken onder de gelovigen, dat men voortgaat ons valselijk te beschuldigen het pause lijk gezag in te roepen op onze meetings en in onze lokalen, om ons volksprogramma te verdedigen...

Voor Allen | 1973 | | pagina 2