HET WOORD IS VRIJ A.T.B.-Hoekje GOEFERDINGE Overboelare 8 6e fotosalon een topper van formaat 15 JAAR LATER Koffietafels DE B.S.P. IN ROUW Bond Derde Leeftijd Bericht aan alle B.SJP.-afdelingen Jeugdatelier Gedurende het weekeinde van 11 november organiseerde de Foto-dia-cinékern traditioneel haar fotosalon, die dit jaar eens te meer een overdonderend sukses werd. Tijden^ de openingsplech tigheid die druk werd bijgewoond door talrijke schepenen, gemeen teraadsleden, leden van het par tijbestuur, vertegenwoordigers van verschillende organisaties en talrijke Natuurvrienden zei voor zitter R Baert dat het Fotosa lon dit jaar een speciaal karak ter droeg. Naast het verzamelen van de talrijke foto's van na tuurvrienden, hobbyfotografen uit de verschillende ATB-afde- lingen van het Vlaamse land werd er dit jaar een wedstrijd aan gekoppeld, «Geraardsbergen bekeken door een vreemde». Ook door het feit dat deze fotowed strijd niet het verhoopte resul taat bereikte stelde voorzitter R. Baert zich de vraag of Geraards bergen dan misschien niet zo veel te bieden heeft om de men sen naar hier te lokken. Daarom zal de ATB De Natuurvrienden samen met de Foto-dia-cinékern zich nog meer dan voorheen in spannen om het toerisme in Ge raardsbergen te bevorderen. Hierop opende de heer Causse R. voorzitter van de Stedelijke Culturele raad met een welge meend proficiat aan het adres van de Foto-dia-cinékern dit 6e fotosalon. Bij het heffen van het glas en het verorberen van de sma kelijke toastjes ons aangeboden door onze vrouwelijke leden, kon- de de genodigden de tentoonge stelde foto's aanschouwen. Als slot van deze openings avond toonde Jan De Blok, lid van Foto-dia-cinékern Geraards bergen. zijn film over Geraards bergen waarvoor hij een welver diend applaus en vele gelukwen- KULTUUROPBOUW JONGSOCIALISTEN 3e KULTURELE WEEK 30 NOVEMBER TOT 8 DECEMBER KULTUUROPBOUW JONGSOCIALISTEN 3e KULTURELE WEEK 30 NOVEMBER TOT 8 DECEMBER Sinds 1 november jl. bestaat onze plaatselijke BSP-afdeling 15 jaar. Deze verjaring betekent een mijlpaal in de, zij het dan korte geschiedenis, van cnze groepe ring. Deze gebeurtenis vervult ons met fierheid en een gevoel van zelfvoldaanheid alleen al wegens het feit dat men bij de geboorte allerwege van oordeel was dat ons geen lang leven beschoren zou zijn geweest. Uit deze weinig bemoedigende beweringen hebben wij wellicht de kracht geput om deze jaren lange werking vol te houden om aldus het tegendeel te bewijzen. Wij wisten bij de start, beter dan wie ook, dat de poging tot infiltratie in het politieke leven van onze gemeente, ons onge- twijfel bemoeilijkt zou worden. Wij denken onder andere terug aan de terughoudendheid van tal van herbergiers wanneer het er op aan kwam ons een lokaal als onderdak te bezorgen. Onze afdeling was als een kind dat met zwakke longen ter we reld werd gebracht en waarvan de levenskansen slechts door een goede verzorging konden worden verhoogd. Wij herinneren ons de ener gie die door de pioniers werd opgebracht om onder de finan ciële last niet te moeten bezwij ken. Dank zij tal van inspanningen hebben wij geleidelijk aan vas te voet kunnen verkrijgen op een gemeente waar een oppositie ge durende meer dan honderd jaar voor onmogelijk werd geacht. Stilaan groeide ons ledenaan tal en was het ons ook mogelijk in tal van huisgezinnen binnen te treden met ons weekblad Voor Allen. Aldus trachtten wij onze politieke ideeën te verspreiden. Nu vijftien jaar later worden wij niet meer met de vinger na gewezen en wordt onze aktivi- teit naar waarde geschat. Wij mogen gerust beweren dat wij ei- in geslaagd zijn het zwak gebo ren kina een goede gezondheid te bezorgen. Dat hebben wij te danken aan tal van vrienden die ons in on ze poging hebben aangemoedigd en gesteund. Onze erkentelijk heid gaat vandaag naar onze lo kaalhouders die in 1959 zo moe dig zijn geweest ons binnen te nemen. Naar onze BSP-leden die nu reeds een flinke familie vor men. Naar de socalistische ge trouwen die hebben meegewerkt om ons te laten groeien en bloei en en die het mogelijk hebben gemaakt 3a"t onze partij sinds haar kort ontstaan in de ge meenteraad vertegenwoordigd is geweest. Vijftien jaar is een groot deel van een mensenleven, maar wij zijn er van overtuigd dat deze periode slechts een aanloop is ge weest naar nog grotere ontplooi ing. Een betrachting waarvoor wij ons ter plaatse sinds 1958 heb ben ingezet zal binnenkort ein delijk werkelijkheid worden de sociale woningbouw zal namelijk begin 1974 van start gaan en on getwijfeld van aard zijn om het aansclvijp. van onze gemeente, nu een wijk van Geraardsber gen geworden totaal van aan schijn te veranderen. Deze realisatie kan ons een armslag zijn om onze plaatselijke afdeling op nog soliedere basis te schoeien. Wij durven beloven dat wij ons verder met al onze energie zul len blijven inzetten om de plaats die wij hier op politiek gebied hebben verworven, niet alleen te behouden, maar ook nog te versterken. Als herinnering aan het verle den en stimulans voor de toe komst. heeft ons .bestuur voor zaterdag 17 november aanstaan de een gezellig samenzijn gepland in ons lokaal. Een troepenschouw van en nauwe bindingspoging voor al onze BSP-leden. Wij rekenen op uw aller mede werking. WALRAET Lucien sen in ontvangst mocht nemen. HARTELIJK DANK Een woord van dank aan de honderden bezoekers van ons fotosalon, voor hun steun bij de tombola en voor hun deelname aan de gratis prijskamp «De beste foto van het salon» .Dit be tekent meteen een riem onder 't hart van onze leden-foto-vrien den. VOORDRACHTAVOND Zaterdag 17 november, eerste voordrachtavond van de nieuwe reeks voor het winterseizoen 73-74. Voor deze gelegenheid komt nie mand minder dam de heer Lode Janssens met een diamontage over de «Franse Pyreneeën». Dus allen naar de turnzaal van het Volkshuis. FOTO-DIA-CINEKERN Na het geslaagde fotosalon blij ven de leden van de foto-dia- cinékern zeker niet bij de pak ken zitten om te gaan berusten met de bekomen suksessen. Enkele nieuwe leden zijn ons tijdens het fotosoalon komen vervoegen. Daarom heeft het be stuur het nodig geacht een nieu we lessencyclus te beginnen voor nieuwelingen en beginners. Eerste les zal plaatshebben op woensdag 21 november 1973 om 19.30 uur in het Volkshuis (mu ziekzaal). LAMFENS JONNY SEKRETARIS ATB Met bij de honderd aanwezi gen werd de bijeenkomst van 6 dezer opnieuw een sukses. De prachtige tombola, met als hoofdprijs de schilderij, geschon ken door ons lid, kd. BEECK- MAN, was hieraan zeker niet vreemd. Volgende bijeenkomst op dins dag 20 november te 14 uur stipt. Wij verwachten U allen! HET BESTUUR 't Leven gaat zo snel, och zo snel Amper spreekt men nog van Ohili en daar gaat Brazil. En het is een waarheid, in deze wereld denkt alleman, eerst aan zichzelf en dan aan iemand an ders. De Joden en de Arabieren die vechten kwestie van pe trol daar worden we toch wat aan geïnteresseerd, want onzen auto die moet kunnen rijden, onze stoof gaat met mazoet en ons gazevuur gaat met butagaz (gelieve mij te verontschuldi gen voor mijn stukjes patoo, - ik heb werkelijk geen goesting er een stuk goedkope literatuur van te maken!). Toen de Griekse kolonels de demokratie aan diggelen sloegen heb ik mij dik gemaakt, maar dat is jaren terug ik heb die tijd gewezen op de gevaren van een verwijfde demokratie zon der principes, waar men Karl Marx gebruikt als het in hun eigen kraam past, waar men denkt de waarheid alleen in pacht te hebben en niet vies is van het brokje van een ander. Veel demokraten maken van onze demokratie een karikatuur, ze leven gans hun leven voor niets anders dan voor een «frak sken» zonder er aan te denken dat ze gebruikt worden voor een «kapstoksken». De eerste woorden die ik ge leerd heb over de demokratie waren: «Alle mensen worden vrij geboren en hebben dezelfde rechten»! Wie een vrij mens is weet dit zelve niet, want de vrijheid leert men maar ken nen als men ze kwijt is. Wie het Hitler-regime heeft meegemaakt gedurende de Duitse bezetting, weet genoeg waar ik het over heb, ter verduidelijking voor de jongeren, wat is diktatuur? Antwoord: «Dat is een café bin nenkomen, eerst tien maal rond kijken wie er allemaal in het café zit en dan een pot bestel len!». Vrij zijn wil nu odk niet zeg gen dat gij mijn Dafken moo^ pikken of mij een rammeling ge ven als het u belieft! Neen vrij heid is iets dat moet kunnen ge schonken worden zoals goede wijn en ter gepaste gelegenheid. Men mag er ook geen misbruik van maken, want evenals van het drinken van teveel goede wijn kan men van te veel vrij heid ook dronken worden, zo danig zelfs dat men van oor deel wordt dat vrijheid een pre- vilege is, alleen en uitsluitend voorbehouden voor bepaalde klas sen, standen en kasten. Men kan ook een profitariaat kweken, erg gevaarlijk is dat even erg als een diktatuur!... En van een demokratie kan met een voyoucratie maken, kwestie van aanpak. Als ik lees dat een baronzoon vrijuit gaat nadat hij een wildstroper half kreupel sloeg en blijvend ver minkt, dan denk ik ook wille keurig aan voyoucratie en de kaste!! Kortom gij ziet, alles hangt af van het historische moment, hoe, waar, en door wie het gebeurde. Mijn klein meisje liep rond vignetjes van 11.11.11. te verko pen. Ik heb er niets tegen, ze mocht lopen waar ze wilde en bij gelijk wie ze wilde, ze liep vol gens onze bestaande wetten recht in de demokratie, maar veron derstelt nu eens dat ze te Ant werpen, Oostende of Zeebrugge zou staan jouwen hebben terwijl men het materiaal, bestemd voor de mensenslachting in de derde wereld, aan het verschepen was, dan is er geen twijfel aan dat ze enkele meppen vanwege onze pandoeren zou gekregen hebben, want daar, oh klootjesvolk, daar begint het einde van de demo kratie, daar alleen telt het ka pitalisme, daar zitten de belan gen van de internationale oor logsmisdadigers, want aan dit geld hangt geen kleur noch geur. België, vierde of vijfde land in de reeks van de wereldwa penfabrikanten - België waar iedereen en niemand weet dat er regelmatig grote hoeveelhe den wapens verhandeld worden per vliegtuig - spoor of te wa ter, om de massamoord te die nen! En daar lopen onze kinde ren te bedelen voor 11.11.11.! Te Idegem, aan het Sas, stond de rijkswacht een arbeider op den boek te zetten omwille van een kletskopband, ik heb daar bepaald niets tegen maar 5 meter verder verpeste de Dender gans de omgeving, zodanig erg dat de duiven er niet meer over vliegen, moest de Rijkswacht daar ook niemand op het boekje zetten? Nee, de misdadigers met de i«witte col» lopen vrij! Langzaam aan kunnen wij el kander niet meer uitstaan. Om vriendschap geven we niet meer, ieder trekt zich terug in zijn eigen ivoren toren kijkt naar de televisie of denkt intussen ge spannen na op welke manier hij morgen zijn evenmens zal kun nen pesten, of kijkt rijkhalzend uit naar een of andere wipplank om zijn sociale positie nog te verstevigen. Ik herhaal het, vele jaren heb ben we zien verlopen, het ging snel, heel snel, wat gisteren ver brand werd, wordt vandaag aan beden, de vriend van gisteren is de vijand van vandaag, en de vijand van gisteren is de vriend van vandaag daartussen loopt het «klootjesvolk» verdwaasd, niet meer wetend wat het zelve wil, de jeugd aan het konteste ren en protesteren, de zogezegde elite-universitairen, nemen bij betogingen de kant van de ar beiders, tot ze zelf het ogenblik gekomen voelen om zich voor te doen als «mini-diktateurs» op het ogenblik dat de puisten van bun gezicht verdwenen zijn, en ze zelf de direkteur spelen! Daartussen loopt een massa die nog steeds de hoop heeft op rechtvaardigheid, die met een brandende lantaarn in volle dag rondloopt om recht te vinden voor de talloze verdrukten in de westerse wereld. Tot al diegenen die ons ver tegenwoordigen in de demokra tie vragen wij «Draag er zorg voor, is onze vrijheid betrekke lijk, wij geloven er toch nog in, spot niet met de menselijke rechten, maak van de demokra tie geen knoeiboel, maakt dat we er iets voor over hebben»! August De Smet Op woensdag. 7 november j.l., overleed op 79-jarige leeftijd ons aller vriendin en partijgenote Ma ria Batselier, echtgenote van onze vriend Alfons De Meyer. De plechtige uitvaart had plaats op zaterdag, 10 november, tai van vrienden SVV en BSP hebben er aan gehouden Maria een laatste hulde te brengen. Het kan, bepaald moeilijk zijn, om bij de idee van een graf, dat de laatste rustplaats is geworden van een zeer goeie vriendin, de passende woorden te vinden om afscheid te nemen. Het is des te moeilijker omdat het gemoed van alle socialistische groeperingen naast dit van de familieleden, ge laden is met leed op grond van het feit dat Maria de werkelijke vriend was van ons allen. Gekonfronteerd met de zeer har de werkelijkheid dat het feitelijk leven in zich houdt en te bieden VLAAMS WEEKBLAD VOOK ALLEN KULTUUROPBOUW JONGSOCIALISTEN 3e KULTURELE WEEK 30 NOVEMBER TOT 8 DECEMBER De week van de 3e leeftijd die volledig in het teken staat van de strijd tegen de vereenzaming en van de bevordering der kon takten en dan bijzonder met de jongeren wordt gevierd, in de week van 11-18 november. De plotse verandering van levens wijze op het ogenblik van de op- pensionstelling, de verloren rela ties met vroegere werkmakkers, vrienden en kennissen van trein en train, het plotse verlies van de verantwoordelijkheid te moeten zorgen voor een gezin, dit alles verdwijnt met de opruststelling Hieraan kan en moet verholpen worden, en hier is dan ook de taak weggelegd aan de jongeren de 3de leeftijders van morgen. Stads- en gemeentebesturen moe ten instaan tot het krëeren van allerhande vrijetijdsbesteding zo als kaarthuisjes, bolbanen, ge- 6preksnamiddagen, enz... Kontak ten zouden moeten belegd tussen klubs van jongeren en ouderen. Kortom alles zou moeten in het werk gesteld om zij die nu niet meer deelnemen aan het produk- tieproces het bruiske te laten aanvoelen maar met het besef dat ze daarvan nog geen ver geten groep vormen. Want ook de jongeren moeten dat aanvoe len dat eerstdaags ook zij tot deze groep zullen behoren en een strijd zullen moeten voeren tegen deze vereenzaming. Tenslotte hebben de jongeren alles maar dan ook alles te danken aan on ze oudjes, zij die steeds hebben gestreden voor een meer mens waardig bestaan die stakingen hebben meegemaakt die soms maanden duurden. En hier spreekt ons hart van socialist zijn, met de bedenking dat zij die nu moeten leven van een pensioentje dat naar ons ooordeel nog veel te klein is alhoewel er stilaan verbetering komt. Het kan voor onze oudjes nog veel beter door onze strijd, want Ja het is een jongere die zich hier uitdrukt, strijd die we moeten Voeren samen met onze ouders om een nog meer menswaardig bestaan samen met het socialisme tegen de levensduurte, tegen de vereenzaming van ons 3de leef tijders, van morgen af met deze gedachte voor ogen dat ook wij er eens zullen komen aan de leeftijdsgrens en aan het ogen blik dat we ons zullen afvragen «Wat heb ik morgen te doen?». Sekretarls Bond 3de leeftijd Depoorter Gilbert. Het 2e Bal der Gemeen-! schappelijke Aktie zal plaats vinden on zaterdag 16 maart 1974. Gelieve deze datum vrij te houden. Dank bij voorbaat. heeft, mede met de vaststelling dat iemand zoals Maria onze BSP-rangcn verlaten heeft brengt ons allen, en de socialistische be weging in het bijzonder, in een toestand van rouw, verliezen wij een overtuigd socialist, welke op een waardige wijze haar ideaal kon verdedigen. Opgegroeid in een socialistische familie was Maria iemand die van in haar kinderjaren en latere le vensjaren heeft kunnen onder vinden dat enkel het socialisme verbetering kon brengen aan het lot van de kleine man, de gewone arbeider. Op alle feestelijkheden en betogingen was zij aanwezig, op Eén Mei, haar feest, wapper de de rode vlag fier voor haar woning. De voetsporen van hr«; moeder volgend hebben twee van haar zonen op de socialistische lijst gestaan ter gelegenheid van de gemeentekiezingen. Voor1 die verbeten dagelijkse strijd voor lotsverbetering, waar aan Maria, in de mate van het mogelijke heeft deelgenomen, zijn wij de voile erkentelijkheid ver schuldigd. Zij behoorde niet tot diegenen die hoog van de toren bliezen of lei ding namen, maar steeds was zij paraat die medewerking te ver lenen daar waar het noodzakelijk was en hiervoor heeft zij onze oprechte dank ten volle verdiend. Samen met de familie delen wij in hun rouw. In de rangen van de socialistische beweging werd een kloof geslagen. Die kloof zul len wij trachten te dichten, het moet wel, maar het is niet altijd gemakkelijk eenzelfde noeste, strijd makker en overtuigde (so cialist te vinden. Wees tevens overtuigd dat wij immer aan uw zijde zullen staan om u, in alle omstandigheden, met alle moge lijke middelen, met raad en daad bij te staan, en te helpen indien zulks nodig mocht blijken. De BSP, SVV en ouderlingenbond buigen eerbiedig en zeggen dank voor het gepresteerde werk en de geschonken trouwe vriendschap. G. SPITAELS. Ter informatie laten wij enkele praktische gegevens geworden be treffende het jeugdatelier. Het is geopend de zaterdag vanaf 14.30 uur. Inschrijvingen kunnen gedaan worden op volgende adres sen - Lokaal Volkshuis, Neerstr. 26. - Groenlaan 31, Schendelbeke. - Volderstraat 56, Onkerzele. - Verbrandhofstraat 3, Geraards bergen. - Zarlardingsestraat 129, Goefer- ainge.

Voor Allen | 1973 | | pagina 8