Een prachtig nieuwjaarsgeschenk voor onze gepensioneerden BRAZILIË ONDER DE LOUPE 7lieiMfaatsiueuseii~ van !Bcmd jHoyson- AALST FABRIEKSTAD 2 NIJVERHEID HANDEL TERUGVORDERINGEN OOK RENTEN WELYAART5VA5ÏÏ4AKEN! KONKLUSIE VAN KD. VERNIMMEN 209 Om hieraan te verhelpen had het stadsbestuur in feite de beide scholen aan de overkant van de Dender moeten herinrichten en moderniseren, maar het nam net de verkeerde maatregel: men wou in de gemeenteraad het besluit doen stemmen, de kinderen van de overkant van de Dender te verbie den een school in de binnenstad te bezoeken. En dit met duidelijk merkbaar doel.... Daar niemand zijn kinderen naar die verwaarloosde schooltjes zou sturen, was men dan verplicht ze naar katolieke schooltjes over te hevelen. Socialisten en liberalen gingen hierbij op de ach terpoten staan en pakten uit met een bond, de vrienden van het officieel onderwijs. In het bestuur ervan zetelden de drie liberale gemeenteraadsleden De Blieck, Leveau en Van der Schueren. Naast hen zaten de socialisten Bocqué, Nichels en Pode- vijn. Er werden manifesten opgesteld en in de stad verspreid, en ook in de gemeenteraad wou men er niet over zwijgen. Maar ondanks het protest der liberalen, werd dan toch de geplande maatregel in voege gebracht: de kinderen van over de Dender mochten niet meer naar de scholen in de binnen stad. De enige katoliek, die van oordeel was dat dergelijke maatregel tot onvoorstelbare haat zou leiden, was Dr Claus. Hij zeitot mijn spijt moet ik me, samen met de liberalen, voor de vrijheid van schoolkeuze uitspreken. Hierop werd ook nog een protestmeeting gehou den in de zaal Foncé op de Varkensmarkt. Net was De Blieck aan het woord toen ik de zaal betrad.... Met was een ongewoon moment, want jaren geleden had ik in deze schoolstrijd fanatiek aan de kant der katolieken gestaan, en waren toen de liberalen Deel IIIDe Braziliaanse economische explosie e> <t- r r r. «e «e s f -v UITDAGING VAN DE GROENE HEL! L.P. BOON bij mij ruiten komen ingooien. Nu werd ik bij het betreden van de zaal meteen door De Blieck opge merkt, en zijn rede onderbrekend zei hij: «We zijn gelukkig, onder de aanwezigen ook volksverte genwoordiger Pieter Daens te mogen begroeten.» En hij maakte er ook gebruik van, de niet aanwezige Dr Claus te huldigen om de moed te hebben gehad, tegen de dwangmaatregel zijner partij op te komen. Ook de katolieken gebruikten het woord «dwang» maar dan in omgekeerde zin. In hun blad De Volksstem verscheen een ongetekend artikel, waar in men het had over de liberalen «die dwang had den willen uitoefenen op de katolieke meerderheid in de gemeenteraad.» Deze schrij velaar liet ook nog weten: «Maar de voorstanders van deze school dwang viel een ferme bolwassing te beurt, 't Is zo dat de katolieken steeds moeten tewerkgaan: die wolven de muil stoppen, ofwel op hun duivels vel een regen van stokslagen doen neerkomen.» En dat was nog steeds de taal van vroeger, de taal van de onverzoenlijke haat, de taal van het geweld uit de glorietijd der «Stokslagers», toen iedereen, die er een andere mening durfde op na te houden, met zware stokken in de straten werd neergeslagen. Alfred Nichels was er echter de man niet naar, zich dergelijke taal nog te laten welgevallen. Ais een echte vechtjas antwoordde hij de katolieke schrijver: «Ik wil doen opmerken dat, moest het iemand wagen de stok te heffen tegen onze men sen, we de schrijver van Het Vuilhemdeke onmid dellijk bij het gerecht zullen verantwoordelijk stel len.... en dat, moest hij ook naar mij de stok dur ven te heffen, ik hem eens ferm onder zijn kato lieke kont zal stampen.» En op zijn geijkte manier besloot hij: «Hebt ge het verstaan, snotneus?» De droom van Philemon Van Stijvendael, de een heid der demokraten, kon nu verwezenlijkt worden: op zondag 27 mei was het opnieuw verkiezing voor Kamer en Senaat. De socialisten waren er nu rotsvast van overtuigd dat eindelijk hun tijd aangebroken was en ze een verkozene in het arrondissement zouden hebben. Zij riepen de partijgenoten zelfs niet eens ten strijde op, en trommelden ze alleen maar bij el kaar om op de avond van 27 mei in de lokalen van «Hand Aan Hand» en «De Rode Leeuw» eens ferm te feesten op de kloppartij die de Bokken zouden krijgen. En feestvieren deden ze dan ook, al hadden ze geen verkozene in het parlement. Iedereen vierde trouwens feest, die avond van 27 meiook de libe ralen, ook de Bokken.... (vervolgt) (Zie pagina 1) Gemiddeld dagloon werklieden 1950 19S1 1954 Mannon 175,50 194,20 197,10 Vrouwen 100,90 111,— 112,90 Gemiddeld maandloon bedienden Mannen 8.000 8.900 9.810 Vrouwen 3.965 4.365 4.705 Gemiddeld dagloon werklieden Mannen 148,10 159,70 172,80 Vrouwen 95,— 100.60 104,60 Gemiddeld maandloon bedienden Mannen 7.275 8.005 8.895 Vrouwen 3.695 4.075 4 355 (gegevens geput uit jaarverslagen R.M.Z.) Ik moet echter, Mijnheer de Mi nister, in alle eerlijkheid beken nen dat indien ik kan aanne men dat aan de vrouwen een la ger verhogingskoëfficient toege kend worc.t voor de pensioenen die ingingen vóór 1971, ,ik niet begrijp waarom voor de pensioe nen die ingingen in 1971 en 1972, een verhoging van 6 wordt ver leend aan de vrouwen en slechts 5 aan de mannen. De uitleg die gegeven werd in de Kamer (la ger reële lonen voor de vrouwen en gelijke forfaitaire lonen voor mannen en vrouwen) geldt even eens voor de pensioenen die in gingen in 1971 en 1972. Graag vernam ik op welke overwegingen de ingevoerde distorsie gesteund is. In zijn antwoord heeft de Minis ter Van Acker klaar en duidelijk onderstreept dat indien in de nabije toekomst mocht blijken dat er in de praktijk een verschil zou komen tussen mannelijke en vrouwelijke pensioen hij het no dige zal doen om deze diskrimina- tie weg te werken. Een grote plaag was zeker de te rugvorderingen om administratie ve redenen, deze termijn wordt nu ingekort tot maanden wat heel belangrijk is. Het is namelijk zo dat in veel gevallen de terug vordering het gevolg is van een «administratieve vergissing» zoals zulks genoemd wordt. De pen- eioentrekker ziet van de ene dag ©p de andere zijn inkomens veelal grondig verminderen, maar daar enboven wordt nog een belangrij ke sc teruggevorderd. Indien wij het goed begrijDen legt de rege ring, door de voorgestelde maat regel, de klemtoon op de verant woordelijkheid van de administra tie door te bepalen dat de publiek rechtelijke instelling grotendeels zelf de gevolgen moet dragen van de vergissingen die door haar personeelsleden werden begaan. VLAAMS WEEKBLAD VOOR ALLEN Wij dringen er echter op aan dat deze aangegroeide verantwoorde lijkheid niet voor gevolg zou heb ben een overdreven scrupulositeit vanwege de ambtenaren en het remmen van de afwikkeling van de dossiers. Wij menen dat de regering er dient over te waken dat de maatregelen de ze treft ten gunste van de gepensioneer den zich niet keren tegen de ge pensioneerden zelf. Kameraad Vernimmen heeft in dezelfde gedachtengang ook ge sproken over de welvaartsmaking van de weduwe- en ouderdoms renten wat vooral belangrijk zal zijn voor de bedienden wier pen sioen inging sinds 1968, aange zien voor hen de gevestigde rente niet meer in het pensioen begre pen is. De maatregel die 'n het ontwerp voorzien wordt heeft voor gevolg dat vanaf 1 januari 1974 de welvaartsevolutie voor alle pensioengerechtigden in dezelfde mate verzekerd wordt. Wij dringen er inderdaad op aan dat Ie regering de verbintenis zou aangaan dat de herwaarde- ringskoëfficient voor de renten dezelfde zou zijn als deze die toe gepast zal worden op de pensioen bedragen. Het antwoord van de Minister was positief zodat ook op dat ter rein voldoening bekomen wordt. Al deze technische opmerkingen, Mijnheer de Minister, zouden nochtans naar mijn bescheiden mening kunnen voorkomen wor den indien men enkele belangrijke beslissingen zou nemen en dit in verband met de herstrukturering van de sociale zekerheid. Her strukturering die naar mijn be scheiden mening noodzakelijk is wat hoogst noodzakelijk was in 1946 kan in 1974 aanvullend zijn en andere noden en behoeften verschijnen in deze welvaartstraat. Maar daarom meen ik dat wij vooreerst fundamentele wijzigin gen moeten invoeren, o.a. de in voering van 'n werknemersstatuut ter vervanging van het nu be staande arbeiders- en bedienden statuut en bijgevolg de afschaf fing van de plafonds bij de RMZ. Dit zou ook voor gevolg hebben dat een werkelijke vereenvoudi ging zou kunnen doorgevoerd worden wat financiële besparing zou kunnen betekenen. Het is im mers toch wel gevaarlijk het on rechtstreeks loon bestendig te la ten stijgen. Dit alles, Mijnheer de Minister, om aan te tonen dat we zeker en vast nog heel wat kunnen verwe zenlijken, als daartoe de nodige politieke wil aanwezig is. U, Mijnheer de Minister, bewijst vandaag uw wil, wij zijn er U erkentelijk voor, en ik meen ook oprecht dat de honderdduizenden gepensioneerden U oprecht dank baar zullen zijn voor dit prachtig nieuwjaarsgeschenk. Dat de Braziliaanse ekonomie zich met i-euzeschreden ontwik keld heeft is thans geen nieuws meer. Sinds 1968 is de globale bruto produktie er zowat met 10% ge stegen. Wanneer we ons nu af vragen hoe zulke explosie zich op zo'n korte tijdspanne heeft kun nen volbrengen, zijn we verplicht de buitenlandse investeringen in Brazilië ten tonele te roepen. Inderdaad het militaire regime stelt sinds enkele jaren alles in het werk om de buitenlandse in dustriële ondernemingen op haar grondgebied aan te trekken. Door het toekennen van allerhande voordelen welke een goede winst moeten waarborgen, is de rege ring erin geslaagd menige inter nationale maatschappij te beko ren om fabrieken, verkoopskan- toren enzomeer in Brazilië te vestigen. Verder springen zij kwistig om met de publieke spaar gelden welke zij voornamelijk ten bate van de industriële invest^ ringen besteed, wat dus voor so ciale doeleinden weinig mogelijk heden overlaat. Het bouwen van een nieuwe moderne ekonomische infrastruktuur dat is voor hen de levenszaak. De rest, nou ja men kan niet alles hebben nietwaar? De Racd van Beheer van de Federatie van Socialistische Mutualiteiten «Bond Moyson» der arr. AalstOudenaarde dankt van harte al haar medewerkers van de administra tieve en medische diensten voor de zeer gewaardeerde toe wijding die zij gedurende het verlopen jaar aan de dag ge legd hebben in de uitvoering van hun moeilijke, maar diep menselijke taak. Zij hoopt, dat zij in de toekomst dezelfde plichtbewustheid ten opzichte van de leden en patiënten zullen behouden. Zij wensen hen en hun leden alsook de vele duizenden trouwe leden van het arr. AalstOudenaarde veel geluk en voorspoed voor het jaar 1974. De Raad van Beheer van zijn kant, zal alles in het werk stellen teneinde tijdens het ko mende jaar, haar diensten nog efficiënter te maken, door er waar het wenselijk blijkt, de noodzakelijke wijzigingen aan te brengen, en daardoor nog meer aan te leunen bij de verlangens van ons personeel en von onze leden. De Sekretaris-Generaal M. VAN DER HAEGEN V. ^3 ^<5 "V- De Voorzitter VAN DER HEYDEN y-» 5 3 I» Doordat het land voor de helft overwoekerd is door oerdichte plantengroei, tracht men ekono mische belangrijke technische projekten ter verbetering van de wegen jn het voordeel van de in dustrie (hoofdzakelijk buiten lands) uit te voeren. Door de vestiging van buitenlandse be drijven verhoogt men de nodige technische kennis om zulke pro jekten mogelijk te maken. Onder andere is men thans druk bezig het ondoordringbaar gewaande Amazonegebied te doorbreken en er als dusdanig enig ekonomisch nut uit te halen. In het gebied van de onverbid delijke «zwarte koorts» is men inderdaad in 1973 begonnen met de aanleg van een tweede trans- amazoniale weg, welke een ver binding met de Oceaan moet te weegbrengen en een, ekonomi sche - militaire betekenis heeft. Deze jungle-baan heeft een af stand van niet minder dan 4.500 km, een heel eind als men be denkt dat evenveel afstand oer woud daarvoor dient overwonnen te worden. Zowat 10.000 arbeiders en Bra ziliaanse militairen zijn voor dit enorme werk ingezet. Twee der den van de weg zal door private ondernemingen worden gebouwd, de rest door het leger. Wanneer we dan nog rekening houden met te overwinnen moeilijkheden zo als de vele ziektes, ongedierten, bevoorradingsproblemen, de re genseizoenen welke enig werk on mogelijk maken tijdens de maan den januari tot en met juli, moe ten we aannemen dat Brazilië naar de grote middelen grijpt om haar ekonomie nog een grotere stoot te geven. Er wordt inder daad heel wat geld tegenaan ge gooid dat eigenlijk door de bevol king ten zeerste nuttig zou kun nen gebruikt worden. Hieraan kuitnen we dan ook de recente exportpolitiefk van de Braziliaanse regering vastknopen. Brasil-export te Brussel was een eerste stap in die richting. Kon- takt op handels- en nijverheids- gebied met andere kontinenten wordt thans naarstig opgezocht. Brazilië zoekt inderdaad nieuwe afzetmarkten om nog meer te kunnen produceren (meer inko men) en verkopen. Uit zulke bekomen produktie- verhogingen vloeit normaal een hoger nationaal inkomen voort. Het gros van de Braziliaanse in dustrie blijkt nu in handen te zijn van buitenlanders. De multinatio nale ondernemingen hebben er een goede winstbron in gezien en aldus de aanwezig zijnde moge lijkheden in hun voordeel opti maal aangewend. In een volgend artikel zullen we nagaan wie dit grotere inko men opslorpt. De titel zegt ons al veel over de richting van het betoog «De rijken worden rij ker». Relaas van de sociale en politieke strijd in de negentiende eeuw

Voor Allen | 1973 | | pagina 2