ZOTTEGEM De burgemeester is anti-sociaal Moet het socialisme zijn? HILLEGEM revolutionair BOND MOYSON Biblioteeknieuws KANTON Federatie en v.z.w. Bond Moyson der arrond. Aalst- Oudenaarde B.S.P.-mededelingen I I>3 gemeenteraad kwam dit jaar de laatste maal in zitting bijeen op 17 december Jl. Globaal beke ken werd de agenda tamelijk vlug afgehandeld en met uitzondering voor één punt verliep de zitting tamelijk kalm. De punten onder de rubriek «Financiën» zijn vooral van ad ministratieve aard en geven geen aanleiding tot veel diskussie. Al leen kan gezegd worden dat de begroting 1974 voor de zoveelste keer niet klaar is. zodat voorlo pige twaalfden worden gestemd. Daarnaast dient vermeld dat de BSP-raadsleden het tariefregle ment (indirekte belasting) op het ontbreken van parkeerplaatsen niet goedkeurden. De aankoop van een betere zoutstrooier wordt algemeen goedgekeurd. Inzake «Openbare Werken» worden o.m. goedgekeurd, het verzoek om de Paddestraat tot weg van groot-verkeer te verkla ren (van belang voor de betoe laging 65 til. i.p.v. 35 til.) en de princiepsbeslissing over het ope nen van 'n nieuwe weg door par- tikulieren. Dit laatste betreft de aanleg op eigen kosten, van een nieuwe uitrit voor de vervoermid delen van de firma Mestdagh, ten einde de bewoners van de Buke geen hinder meer te bezorgen. Onder de rubriek «Stedebouw» worden de bijzondere plannen van aanleg nr. l-lbis wijk Bevegem en Breivelde voorlopig goedge keurd. Het betreft de bestemming en onteigeningsplannen van de eigendom Cromphout (achter kant spoorweg) en de rekreatieve sportzone. Het agendapunt betreffende de princiepsbeslissing tot het saneren van ongeveer 40 krotwoningen wordt door de oppositie fel be kritiseerd. Burgemeester Van De Meuleforoucke wil de betrokken woningen laten ongezond verkla ren en daarna onteigenen, met de bedoeling de rechttrekking of ver breding van bestaande wegen. Het betreft o.m. woningen ge legen op de hoek Markt-Hospi- Toen Murx in 1848 zijn «MANI FEST DER KOMMUNISTISCHE PARTIJ» de wereld inzond, heeft hij aan de arbeiders (zijn prole tariërs) gegeven wat zij tot dan toe steeds hadden ontbeerd: een doctrine, een ideologie, een totaal visie op hun toekomst. Zonder te willen ingaan op de inhoud der marxistische geschrif ten, kan Marx die grote verdien ste zeker toegekend worden. Te genover de liberale laat-maar- gaan teorie heeft hij de teoretisch gefundeerde arbeidersstrijd ge steld. Het is voor een groot deel dank zij zijn teorieën dat het socialisme zich in de westerse wereld heeft weten te organiseren en een macht is geworden, waarmee men toch moet rekening houden. Maar het is evengoed een feit dat zon der de revolutionaire achtergrond der socialistische gedachtenstro- ming men nooit zo ver zou geko men zijn. Niemand zal ontkennen dat zonder de revolutionair inge stelde stakingen en zelfs opstan den, de burgerij nooit zou gege ven hebben wat ze daardoor noodgedwongen heeft moeten af staan. Het is dan ook ergens niet ge- lovenswaardig om NU de socialis tische revolutionaire gedachten- stroming als belachtelijk.of hope. loos buiten de werkelijkheid staande af te schilderen. Het is wel waax dat men in onze wes terse welvaartsmaatschappij niet zo maar de bruuske, al dan niet gewapende, revolutie kan propa geren. verre van ze hier te kun nen uitvoeren Maar ook bij ons grijpt er meer dan eens een ver doken revolutie plaats. Revolutie wil niet altijd zeggen het gewa pend tegenover elkaar staan van burgers en/of militairen; revolu tie in een linkse terminologie be staat evengoed in het fundamen teel omvormen van de maat schappij. Het winstmotief uit schakelen in het ekonomisch be stel is even goed revolutie maken als het grootgrondbezit met het wapen in de hand bevechten. Wat is de dirigistische staatsin terventie in het ekonomisch ge beuren anders dan een revolutie in het ekonomisch levennog niet zolang geleden was staatsinter- taaistraat (St.-Jorishof), Groten- bergestraat (aan de Parking) en de omgeving beneden de Helden laan, Beaslovenstraat en D. V.D. Bosschestraat. Kd. Otte stelt voor deze be slissing te verdagen en eerst een sociaal onderzoek in te stellen bij de bewoners van de woningen. Best ware deze mensen eerst voor te lichten, te luisteren naar hun verlangens en na te gaan welke oplossingen kunnen geboden wor den. Indien men heden de prin ciepsbeslissing stemt, zal dit voor gevolg hebben: bezoek van de ge- zondjheidsinspektie, al of niet on- gezondverklaring en daarna bevel tot uitzetting binnen een bepaalde termijn door de burgemeester. Dit alles zonder dat de getroffenen reeds in kennis zijn van de ver goeding die ze zullen ontvangen. Men moet begrijpen dat deze mensen, waaronder gepensioneer den, zelfs gehandicapten, gedu rende gans de procedureperiode zullen in een toestand leven van onzekerheid. Wat moet men be ginnen met als inkomen slechts een pensioentje en een huisje dat men gaat onteigenen? Kd. Van Herzeele sluit zich aan bij de opmerkingen van kd. Otte en stelt de vraag waarom deze be langrijke beslissing zo dringend is? Ook hij vraagt dat men eeerst mt de betrokkenen zou kontakt opnemen en dat men de nodige garanties zou bieden. Dit zou on gerustheid en onzekerheid voor komen. De burgemeester weigert even wel halsstarrig vooraf een onder zoek in te stellen en een bezoek te brengen aan de bewoners van de betrokken woningen. Hij be looft dat te gelegenertijd de no dige begeleiding zal gebeuren door middel van een sociaal-asseistent, die de gemeente zal aanwerven. Vóór de stemming ontstaat er twijfel in de CVP-rangen; o.a. schepen Buysse vraagt zich af waarom men dit punt niet kan verdagen. De PW neemt een af wachtend houding aan. Uitein delijk drukt de burgemeester zijn ventie DE boeman van elke ka pitalist. Kan men de in zeer weinig ja ren gegroeide machtspositie der multinationale ondernemingen anders betitelen dan een kapita listische wereldrevolutie om de macht te verwerven? En, hier kan men zelfs niet zeggen dat ze zon der geweld is verlopen: Vietnam en Chili zijn slechts twee namen die in dat verband begrippen zijn geworden. Het hoeft hier wel geen uitleg dat het in dit geval gaat om een revolutie die met het so cialisme niet veel te zien heeft. Het dient enkel om te illustreren dat revoluties niet noodzakelijk met veel ophef moeten doorgaan. En wij nu, als socialisten: hoe revolutionair moeten wy zijn? Moeten wij via integratie in het kapitalistisch systeem dat sys teem trachten om te vormen van binnenuit, of moeten wij de meer radikale, maar tevens meer in grijpende strijd aangaan tegen dat kapitalisme? Allicht kunnen we proberen op de huidige reformistische manier door te gaan (d.w.z. het kapita lisme door hervormingen trach ten meer socialistisch te doen handelen) met het gevaar van de overname van pseudo-kapitalis- tische strukturen, die ons toela ten ons verder te verrijken en onze persoonlijke konsumptle te verhogen. Maar dit even goed met het gevaar blind te worden voor de ellende in de wereld en de verzameling van de proletariërs aller landen op te offeren aan ons eigen goed leven Internationalisatie der arbei dersbeweging is een mooie slogan. Maar. zonder revolutionaire in houd is en blijft het een HOLLE slogan. Het is misschien moge lijk op een reformistische basis een Belgisch socialisme te ver wezenlijken, zoals het op een re volutionaire basis mogelijk is ge weest een Cubaans socialisme te bereiken. Maar om een interna tionaal socialisme te verwerven zijn beide nodig, op voorwaarde dat ze doordrongen zijn van het socialistisch einddoel en als de mensen die het moeten realiseren overtuigd zyn van de socialis tische beginselen. wil door en stemt de meerderheid (om de onenigheid niet te tonen) tegen de oppositie de princieps beslissing. RandbemerkingWe vragen ons nog steeds af waarom de sa nering van deze woningen ineens zo dringend is? Waarom de bur gemeester weigert een sociaal on derzoek in te stellen en zijn wil opdringt, ook aan de twijfelende CVP-raadsleden? De reden die hjj opgeeft een aangevraagde bouwvergunning blijkt heden een grove leugen te zijn. Ik heb een sterk vermoeden dat de ver dere uitbouw van de wyk «Bij- loke» er mee te maken heeft, By voorbaat garantie van 40 ge zinnen! Kwestie van vooruitziend te zijn en de persoonlijke belan gen te dienen! Daarna volgen nog de goedkeu ring van de herziening der ge meentelijke sociaal-pedagogische toelage, aan de moeder die thuis de verzorging en opvoeding op zich neemt van een zwaargehan- dicapt kind en enkele beslissingen van de K.O.O. inzake verkoop van grond aan de gemeente en de wyziging van het personeelska- dei der verzorgingsinstelling. De open vergadering wordt be sloten met een interpellatie van de h. Diependaele over de ont eigeningen in de Ledebergstraat. Wat men aangeklaagd heeft by de bespreking over de sanering van krotwoningen komt hier dui delijk tot uiting. Mensen worden by bevel van de burgemeester, in een spijtig genoeg allesbehalve vriendelijke administratieve taal (men dreigt zelfs met geweld) uit hun huis gezet. Heden, 3 maan den voor de vervaldag, weten die mensen nog altijd niet waarheen en kennen nog altijd de vergoe ding niet die ze zullen ontvangen. Het antwoord van de burge meester is dat hij wettelijk ge handeld heeft. Van begeleiding gesproken H. Eeckliout. Gewapende revolutie is NIET overal nodig. Trouwens, 'n waar borg voor sukses is het niet. De voorbeelden waar socialistische revoluties in bloed en tranen wer den gesmoord, zijn niet zo moei lijk te vinden. Men moet vechten met de geschikte wapens naarge lang de omstandigheden. Tegen fascistische regimes kan slechts met geweld gereageerd wordeneen andere weg is er niet wil men iets veranderen. Stakin gen hebben bij ons veel doden ge- eist. Zonder doden, hoe spijtig en betreurenswaardig ook, is geen sociale verandering mogelijk in dergelijke onmenselijke systemen. Griekenland, Spanje en Portugal (om me tot de Europese «bondge noten» te beperken) zijn niet op parlementaire manier tot demo- kratische systemen te hervormen. Of in België nu revolutie no dig is? Ik zou zeggen: nodig wel, mogelijk niet in de huidige om standigheden. NODIG omdat het duideiijk is dat men momenteel geen ander antwoord heeft op het kapitalisme met zyn langs parlementaire weg ongrijpbare internationale ondernemingen, die de nationale regeringen een voudig aan hun zool lappen (ook dat moet men durven zeggen). Mogelijk is ze niet omdat ze niet gewenst wordt. Of de parlementaire demokra- tie de mogelijkheid heeft om tot een socialistische samenleving te komen, zal de toekomst uitwijzen (en ik hoop dat het antwoord yo- sitief zal zyn). De arbeidersorganisaties heb ben tot nu toe de niet geringe, maar toch RELATIEVE welvaart verworven voor een zeer klein deel der wereldbevolking. Het overgrote deel leeft nog in bittere armoede Voor hen heeft het so cialisme dan ook nog zijn wer kelijke inhoud, die het by ons had rond de eeuwwisseling. Dat is trouwens de reden waarom die mensen nog zo revolutionair inge steld zyn, waar bij ons met de welvaart de verburgerlijking is meegekomen. Dat de opbouw der arbeidersor ganisaties de gedeeltelijke af braak van het kapitalisme heeft bewerkt is evenwel niet zo geheel De aangenomen openbare bi- blioteek «Boekuil heeft ijn boe kenbezit uitgebreid met de aan koop van een hele reeks nieuwe werken zowel voor de Jeugd als voor de volwassenen. Tot deze aanwinsten behoren recente uitgaven van Vlaamse en Nederlandse schrijvers, interes sante vormende werken, verta lingen van gekende Engelse schrijvers, detective- en avontu renromans. Hierna volgt een overzicht van de voornaamste aanwinsten: 1) VERHALEND PROZA: a) Vlaamse en Nederlandse schrijvers: Gebed om geweld van H. Claus; Bent u ook zo'n Belg van J.. Vandeloo; De ring van Möbius (De vingerafdrukken van Brahma: reeds vroeger gekocht) van H. Lampo; Links van de he likopterlijn van H. Raes; Brussel windkracht 7 van W.K. Rogge man; Kijk paps een Belg van G. Durnez; Zomerdagdromen en Blauwbaartje in de ruimte van L.P. Boon; De bureauchef is ziek van J. Van Remoortere; Moord op de M.U.T. van V. Depauw, Molpertuis van H. Lampo en J. Ray; Spoken te koop, Ratten op de trap en Een linkerbeen ge zocht van T. De Hartog, Het se- xuele bolwerk van H. Mulisch, De flandriens van S. Lauryssens (uitgave waartegen E. Merckx proces heeft ingespannen), Snoecks '74. b) Andere (vertellingen): Hui zen zonder vaders van H. Böll, Met het oog op de dringende en noodzakelijke stookoliebespa ring, zijn volgende instellingen en diensten volledig gesloten op maandag 31 december 1973: Centraal Bureau en Fysio therapie Zottegem. Juist. Het kapitalisme is op we reldvlak in al zyn onmenselijk heid NOOIT ZO MACHTIG ge weest. Het is toch duidelijk dat de arbeidersorganisaties slechts geduld worden door de interna tionals, maar geen enkele zeg genschap in de fundamentele problemen hebben. Enkel in het klein nationaal grut der onder nemingen zijn de arbeidersorga nisaties GESPREKSPARTNERS, maar dan ook niets meer. In vergelijking met vroeger is er desondanks een grote weg af gelegd. De weg naar het socia lisme vraagt evenwel nog veel meer inspanning, zowel nationaal, als en dit in de eerste plaats, INTERNATIONAAL. Of men het socialisme op een revolutionaire of op een evolu- tieve manier wil bereiken, er dient nog een harde strijd gele verd. Maar één zaak is zeker ook het revolutionaire socialisme is er nodig in een maatschappij zoals de westerse, waar alles in funktie staat van de ckonomische belangen. Denk aan het ver loochenen van de beginselen in de NATO om ekonomische motieven door het aangaan van bondge nootschappen met de fascistische Griekse, Turkse en Portugese re gimes. De socialistische organisaties zyn slechts een middel om het so cialisme te bereiken. Een ideolo gisch kongres is er nodig om een praktische taktiek voor die orga nisaties uit te stippelen De basis beginselen van het socialisme zyn echter niet aan te passem: ze zijn de essentie van het socialisme. Het is meer dan ooit het mo ment om de internationale solida riteit te herstellen. De middelen dienen naargelang de omstandig heden gekozen parlementair waar het kan, revolutionair waar het niet anders kan. Maar één ding staat voorop: liet socialisme moet sociaal, ekonomisch en kul- tureel revolutionair omvormend zijn. Het strijdend socialisme mag niet verflauwen zolang het doel niet bereikt is: gelijke kansen en mogelijkheden voor iedereen on geacht de afstamming, geslacht, kleur of woonplaats. Van den Bossche Freddy. Een afgehouwen hoofd van J. Murdoch, Lady Chatterly's min naar en De Tweede Lady Chat- terly van D.H. Lawrence; Alleen als ik moet lachen van L. Deigii. ton; De duivels van Loudun van A. Huxley; Een vrouw zaait ver gif van J. Packer; Mensen van Whitewater van P. Horgan; Meis je 20 van Kingsley Amis; Lava van M. Cottenjé. c) Avonturenromans: De man met twee gezichten van D. Bag- ley; De paria van N. Shute; Valse start van A. Maclean; De gigan ten van H. Robbing; De mazen van het net van R. Pollack; en kele Konsaliks e.a. ,2) VORMENDE LEKTUUR: De conra-club van Rome Grenzen aan dee groei van W. Altaians; D wereki is ons dorp van L. Baeck; Inkomstenverde ling en sociale zekerheid van H. Deleek. 3) JEUGDLEKTUUR: De verzameling Jeugdboeken werd vergroot met een vijftigtal nieuwe werkjes, niet alleen avon turenverhalen, maar ook met vormende en leerrijke boeken. De biblioteek «Boekuil» is ge vestigd in de Colfmaekerstraat 11 (kelderverdieping) en is open (vrije toegang) op donderdag van 19 tot 21 u en op zondag van 10 tot 12 u. Iedereen vindt er zijn gading. H. Eeckhout Bibliothecaris Aalst: pollkliniek en mutuaïi- teitsbureau. Denderleeuw: polikliniek en mutualiteitsbureau. Geraardsbergen: polikliniek en mutualiteitsbureau. Ninove: polikliniek en mutua'i- teitsbureau. Het Bestuur KINDEJtKERSTFEEST WEERGALOOS SUKSES Zondag 28 december jl. had het kinderkerstfeest plaats voor alle aangeslotenen BSP, ABVV en de Socialistische Mutualiteiten Bond Moyson. Het werd een nooit voor heen beleefde gebeurtenis. Niet minder dan 150 kinderen waren aanwezig en namen met glunde rende gezichtjes de prachtige ge schenken in ontvangst. Wegens dat groot aantal in schrijvingen moest het feestpro gramma wel wat worden aange past. Inderdaad wegens plaats gebrek in ons lo-kaal want ook de ouders gaven in grote mate gevolg aan de uitnodiging hun kinderen te vergezellen was het onmogelijk de geplande poppen kastvoorstelling te laten door gaan. Die wyziging was nochtans niet van aard om een domper te zetten op de feestvreugde van klein en... groot. Integendeel. De BSP Hillegem is dan ook fier op dit prachtig geslaagd ini tiatief en houdt eraan alle ouders en kinderen te danken voor hun belangstelling, de talrijke op komst en het gestelde vertrouwen. NIEUWJAARSFEEST GEPENSIONEERDEN Ook voor u vrienden gepen sioneerden van de BSP wordt er een prachtig nieuwjaarsfeest voorbereid. Wanneer het door gaat is voorlopig nog een vraag teken. Maar in ieder geval zal het in de loop van de maand januari 1974 zyn. Blijven de auto loze zondagen na de eindejaars feesten opnieuw behouden, dan zal het wellicht belegd worden op een zaterdag. Maar geen zon: u krijgt allen nog een persoonlijke uitnodigingsbrief en inschrij vingsformulier. Wat het allemaal zal worden houden wij nog liever geheimhet wordt een verrassingsfeest. Aan vrienden mag u het wel al voort vertellen en smeert alast de beentjes op voorhand. NIEUWJAARSWENSEN De BSP wenst a] zyn leden, vrienden, sympatisanten en alle inwoners van de gemeente een prettig oudejaarsavondfeest en een vrolijk en gelukkig nieuwjaar. Het BSP-bestirur. VOOR 41.1 EN VLAAMS WEEKW.AD federatie van socialistische mutualiteiten der arrondissementen Aalst-Oudenaarde wenst al zijn aangeslotenen een gelukkig en voorspoedig 1974

Voor Allen | 1973 | | pagina 7