VRIENDEN VAN DE BOEREN i Een klaar standpunt over de open gemeenschapsschool gewenst Zit JAARBEURS TE AALST ZATERDAG 24 AUG. 1974 23e JAARGANG - Nr. 35 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. ARRONDISSEMENT AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT door Georges SPITAELS dd. sekretaris Socialistische kiub voor vrijetijds besteding Redaktie - Administratie - Publiciteit 52, MOLENSTRAAT - 9300 AALST Tel.: 053/21.48.69 - PostcHeckrekening 95.24.64 Maandabonnement30 fr. - Jaarabonnement 360 fr. Verantwoordelijke uitgever Georges Spitaeis, 52, Molenstraat - 9300 Aalst. BOB i Jaren geleden reeds stelden de socialisten hun "handvest voor de landbouwstand" op, handvest dat fundamenteel onze landbouwekonomie wilde her vormen. Dit handvest is toen met alle middelen bekampt geworden door diegenen die zich met veel brio "vrienden van de boeren" noemden. De Belgische boeren die men gedurende jaren in ruststand heeft gehouden met grote verklaringen over een pariteitspolitiek zien nu hun inkomen, dat in 1972 93 t.h. had bereikt van het gemiddelde der andere aktieve lagen van de bevolking, terug in snel tempo achteruit glijden. De pariteitspolitiek is vol ledig mislukt niettegenstaande de vele miljarden investeringsschulden van de aktieve landbouwers, niettegenstaande het verdwijnen van tienduizenden bcdrijfsuitbaters. Ook de ruilverkavelingspolitiek waarvan men wonderen had verwacht i.v.m. de rendabiliteit van de uitbatingen, kunnen we gerust klasseren in het dossier "mislukkingen". Aan dit alles is de landbouwer niet schuldig. Hij wordt onvoldoende beloond voor zijn werk, ziet zijn bedrijf in gevaar, ziet geen toekomst. De landbouw wordt kunstmatig in leven gehouden. Subsidies al hier, heffingen aldaar. Eventueel vernieling van duizenden ton goed voedsel, zonder rekening te hou den met de honderden miljoenen hongerlijders uit de ganse wereld. Deze politiek is niet blijvend en heeft alleen het resultaat dal de landbouwproblemen ten late van de ganse gemeenschap komen te liggen. Ons landbouwproduktiesysteem is dringend aan een gekontroleerde produktieplanning toe. Wanneer de Europese vleesstapels weggewerkt worden aan prijzen ver beneden de produktiekosten, dan moet het verschil door de belastingbetalers bijgepast wor den. Wanneer de Belgische regering beslist uit de Staatskas twee miljoen toelagen aan de landbouw te besteden om de boeren te kalmeren, dan zijn het de belastingbetalers die ervoor opdraaien. Nochtans genieten wij niet van de veel te lage prijzen die men aan de landbouwers voor hun produkten geeft. Elkeen dient toe te geven dat er ergens iets mank loopt, vooral dan wat betreft de tussenperso nen die veel te veel geld verdienen op de rug van de landbouwers en van de verbruikers. Wat jaren geleden in het B.S.P. "handvest voor de landbouwstand" werd gesteld, is nog steeds ak- tueel. liet is thans de geschikte tijd dat diegenen die zich toen "vrienden van de boeren" noemden dit handvest gaan hernemen om aldus een punt te stel len achter de "boerenpolitiek" die zogenaamde land- bouwspecialisten thans prediken op de rug van de landbouwers en de verbruikers. In ons land blijven we mo menteel gekonfronteerd met verschillende opvattingen in zake pluralisme in het onder wijs. De eerste mogelijkheid is deze die de pluralistische on derwijsorganisatie wordt ge noemd. Zij behelst het naast elkaar bestaan van verschil lende onderwij snetten, met gelijkaardige mogelijkheden voor hun ontwikkeling, met zelfstandigheid voor program ma's en methodes. De voor standers van deze opvatting die trouwens, met het school- pact werd geïnstitutionali seerd, menen dat hun kinde ren van de anderen moeten afgezonderd blijven en dat het onderwijs moet doordron gen zijn van hun eigen filo sofische en godsdienstige over tuiging. De tweede opvatting, de plu ralistische school, verplaatst het pluralisme van de onder wijswetten naar het pluralis me in de schoolkinderen gaan naar dezelfde instellin gen, waar ze de keuze hebben tussen verschillende levensop vattingen, die parallel onder wezen worden. Er zijn gemeen schappelijke kursussen, maar ook kursussen die in een be paalde filosofische lijn liggen en die niet aan alle leerlingen gegeven worden. Deze opvatting gaat in de richting van wederzijds begrip en verdraagzaamheid en is niet zonder meer te verwer pen. Ze laat inderdaad een be paalde rationalisatie toe. De derde opvatting is deze van de open gemeenschaps school. Alle kinderen gaan naar dezelfde school en volgen dezelfde lessen, waarbij geen onderscheid van levensopvat ting wordt gemaakt. Men hoedt er zich"voor hen een bepaalde doctrine in te pom pen. De leerling, de student wordt volledig en objektief voorgelicht en heeft recht op een vorming die hem helpt zelf een oriëntering te kiezen, door hem te laten inzien dat mensen en groepen over be paalde aspekten van het leven een ander standpunt kunnen innemen. Een afwisselend kontakt met leerkrachten van verschillende filosofische en politieke overtuiging laat open diskussie toe, wederzijds be grip, vertrouwen en eerbied voor elke oprechte overtuiging Het is duidelijk dat de open gemeenschapsschool onze voorkeur wegdraagt. Ons hui dig systeem, met zijn verschil lende onderwijswetten, dient dringend vervangen te wor den, omwille van de aanzien lijke nadelen. Het voortbe staan van verschillende on derwij snetten, naast elkaar, leidt immers tot veel onnut tig dubbel gebruik, laat geen gezonde rationalisatie toe, programmatie is moeilijk, pe dagogische hervormingen wor den geremd of belemmerd. Het idee van de open ge meenschapsschool laten we het in alle sereniteit toegeven werd de jongste jaren op de voorgrond geplaatst niet door de vrijzinnigen, maar door een aantal katolieken zelf, die uit 't geestelijk getto wilden geraken. Na Johannes XXIII en het koncilie Gau- deum et spes» ontstond in de kerkelijke middens een in middels sterk afgezwakte stroming ten gunste van dia loog en sameniverking met andersdenkenden, ook op het vlak van 't onderwijs. Het idee van de open ge- meensschapsschool werd ver der uitgediept door de kato- lieke jongeren en het CVP- kongres van 19-20 december 1970 te Kortrijk nam de ge meenschapsschool in het pro gramma op. Thans is het maar al te duidelijk dat deze gang van zaken door de konservatieven beschouwd ivordt als een jeugdzonde van Wïlfried Mar tens. In de BSP daarentegen blijft men het betreuren dat de kin deren van jongsaf worden ge scheiden. Wij kiezen de open gemeenschapsschool omdat ze de beste waarborg biedt voor de vrije ontplooiing van het kind. indien de katolieken dit niet wensen, dan is dat hun zaak. Maar dat ze dan tenminste de moed hebben dit openlijk te verklaren. L.v. Van 24 augustus tot 2 septem ber heeft, in de Keizersliallen aan het Keizerlijk, de 27e Jaar beurs plaats met internationale deelname. Dank zij een tentoonstellings ruimte van meer dan 4.000 m2 en een oppervlakte van 2000 m2 voor attrakties, kent de Aalsterse jaarbeurs ieder jaar een uitzon derlijk eukses en dit zowel wat betreft de deelname van expo santen als het aantal bezoekers. Op zaterdag 24 augustus 16 u. stadhuis, ontvangst van de persona1 iteiten en de genodig den. 17 u. Optocht met de fanfare van de Stedelijke Vrijwillige Brandweer naar de Keizerslial len voor de opening van de jaar beurs door de afgevaardigde van de minister van Middenstand. Van 17.30 tot 19 u. Stem- mings- en ontspanningsmuziek. Van 19 tot 21 u. Amusements muziek op Yamaga-orgel door Louis Vermoe6en. 21 u. Show met James Lloyd, Tania, Dominique en Greet, de Eepee Band van radio Hasselt, het ongeëvenaard slioworkest van Poiovski Tedesco en als confe rencier-animator Jean Cronel. Op donderdag 25 augustus Vanaf 10 u. Bloemenmarkt op de Grote Markt. Van 14 tot 15 u. Stemmings- en ontspanningsmuziek. 15 u. Speciale namiddag voor de kinderen voor de 10e maal te Aalst„De Kinderdraaimolen" met Toto (de clown), Michella (zangeres). Luc Appermont (ani mator) en Jo Martens torgel). Van 17 tot 19 u. Stemmings muziek. Van 19 tot 21 u. Amuse mentsmuziek op Hammondorgel door Anne-Marie Bruyndonckx. 21 u. Show met Jimmy Prey met eigen orkest Ignace met eigen orkest Daniella (zangt en als conferencier-animator Eric Marijsse. Maandag 26 augustus Van 15 tot 16 u. Stemmings muziek. 16 u. Over bloemenschikken door de heer en mevrouw W. De Smet. Van 18 tot 19.30 u. amuse mentsmuziek door L. Vermoesen. Van 19.30 tot 20.30 u. Mars muziek door de Socialistische harmonie Hand aan Hand 21 u. Show met Freddy Breek Vivi, jonge zangeres Marina, het orkest Aldila «is conferencier Ro Burms van ra dio. Op maandag 2 september her nemen wij onze vrijetijdsaktivi- teiten. Deze hebben plaats zo als verleden jaar iedere le en 3e maandag van de maand van 14 tot 16 uur en iedere maan dagavond van 19 tot 21 uur. wij hopen al onze leden terug te zien maar ook nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Het bestuur

Voor Allen | 1974 | | pagina 1