LAAMS NTERNATIONAAL JAAR PAN DE VROUW. AKZO - GLANZSTOFF (FABELTA) TEWERKSTELLING IN GEVAAR R> Waar komt die rotzooi nou vandaan te Denderleeuw? VERKLARING VAN HET EUROPEES VAKVERBOND Steeds toenemende werkloosheid onder C.V.P. - P.V.V. -regering PRIJS DAGBLADEN NAAR 10 Fr!? De C.V.P. en de P.V.V. wilden be wijzen dat het land ook zonder de Socialisten kan worden geregeerd HANDEN AF VAN ONS LOONINDEXERINGSSYSTEEM!! ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1975 24e JAARGANG - NR. 30 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Het aantal volledig werklozen bedroeg in de maand juli: 172.307 Dit is 10.307 volledig werklozen meer dan in de voorafgaande maand juni. Op dit getal van 172.307 volledig werklozen zijn er 55.000 jonge werklozen beneden 25 jaar Hieraan moeten worden toegevoegd 40.000 afgestudeerden die zich als werkzoekenden sedert einde juni hebben laten in schrijven. Over het aantal onvolledig werklozen worden geen statistieken meer opgesteld. WAT EEN RESULTAAT! De hoogste werkloosheid sinds de grote crisis Het duurste leven dat wij ooit kenden. Een enorm gat in de staatskas ïstischeii hetste t Demokul de stru k ops irekte 1 "tij wil beseft di :bben 01 i werkinj n afkeeri Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 95.24.64 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Georges Spitaels, Houtmarkt 1, 9300 AALST tie voor utiesma /erk. Bt zijn «soc :ies of t iting vat i binnen ok bij de e niet spt zen word vandeki w York "«tag gen dend kui werk in k l"1'™ 'P Jun' publiceerde het Europees 'l enW ikverbond (E.V.V,), waartoe het BW evenals het ACV behoren, te ublin een verklaring naar aanleiding het Internationaal Jaar van de an rouw. dei er op volkingr loet worl riviteittei :nde nal nr, spekuiat Beuys. ocht Wide Wit na verhaf r kunst] or 200. e de wei leklomm rol lelijke pn terken \i tie verklaring is dermate belangrijk verrijkend dat het de moeite loont er ierin hét kort de krachtlijnen van weer geven. De proklamatie van het vrouwen- ar is het resultaat van de jarenlange ttie van de syndikale en vrouwenor- misaties ten bate van de vrouwen. Dit vaderschap, met alle gevolgen van dien met betrekking tot ontslag, zwanger- schapsrust, verlof ingeval van ziekte van de kinderen en van ouders ten laste enz het realiseren van een familiale planning, met reëel respekt voor de vrijheid van de vrouw en het koppel, en op basis van een verantwoordelijk ou derschap, zo voor de man als voor de vrouw; een werkelijke gelijkheid tussen man en vrouw t.o.v. de sociale zeker heid en de fiskaliteit. 5. Teneinde deze eisen te verwezenlij ken doet het Europees Vakverbond een beroep op: alle Europese regeringen om de no dige wetgevende initiatieven te treffen en te doen toepassen; op de Europese Gemeenschap, om langs reglementen, richtlijnen' en aan bevelingen om een gelijkvormige toe stand in gans Europa tot stand te bren gen op het hoogst mogelijke niveau. 6. Wat de volledige erkenning van de plaats en de rol van de vrouw in de samenleving betreft, 'wil het Europees Vakverbond het hare bijdragen. Daartoe doet zij een beroep op haar aangesloten nationale syndikale orga- nizaties, teneinde de rechten van de vrouw, zowel binnen de syndikale or ganisaties zelf als in het ekonomisch en sociale leven te verdedigen en te helpen realiseren. 7. Terzelfdertijd roept het Europees Vakverbond de werkende vrouwen op zich bij de vakbeweging aan te sluiten en op aktieve wijze aan het syndikale leven deel te nemen. MARTIN HUTSEBAUT Ass. Eur. Vakverbond wiwenjaar moet de start zijn voor een ieuwe strijd, teneinde de onaanvaard- are ongelijkheden en diskriminaties, aarvan de vrouwen nog steeds het achtoffer zijn, uit te roeien. Op een ogenblik waarop de Euro- se en wereldekonomie in een diepe isis gedompeld zijn, moeten vol- vaststellingen gedaan worden: dat iedere werknemer op drie een iuw is; dat de beroepsaktiviteiten van de wen een onomkeerbaar fenomeen dat nog aan belang zal inwinnen in komende jaren. dat de beroepsaktiviteit van de iuw een onontbeerlijk element is de ekonomische en sociale voor- «gang. zich eei ^aast [laar bijdrage tot het ekono- ij wil ffl jsch \evendraagt de vrouw bij tot het iale leven, en dit zowel al*-vrouw en attingenk werknemer. r HON! Jew Yoii - 's publiel ki daastricl - J. Bern - ensch '5 ns tor Cl Veria - Doei bende t meer aaron- rschap an Jan rallen, meer. dat ze met de Aalst uur en Met de werkende vrouw eist het Eu- ipees Vakverbond bijgevolge: het recht op arbeid voor allen, zon- irenig onderscheid tussen mannen en rouwen. de gelijke toegang tot alle beroepen de strijd tegen de werkloosheid, mronder de vrouwen het hardst te lij- in hebben; de strijd tegen alle vormen van uit- liting, in het bijzonder i.v.m. de ij|nterim-arbeid, het thuiswerk en de tij- elijke tewerkstelling. de toegang, ook voor vrouwen, tot 11e funkties, de gekwalificeerde jobs endirektie-posten incluis. - de uitschakeling van alle diskrimi- laties inzake lonen en arbeidsvoor- Haarden. de beëindiging van iedere opvoed- ;undige diskrimi natie (algemene coë- lukatie, gelijke programma's, zo al- ;emene als beroeps- als inzake perma- ente vorming); - het tot stand brengen van de onmis- lare sociale voorzieningen en uitrus- ingen, teneinde aan de werknemers, zo nannen als vrouwen, toe te laten, on- ler de beste voorwaarden, hun leroeps- en familiale aktiviteiten uit te oefenen. - de erkenning van het sociale karak- er van het moederschap en van het Op 22 juli 11. ontbood de directie van AKZO - GLANZSTOFF de vakbonden om hen in kennis te stellen van de cata strofale toestand van de onderneming. Volgens de directie zou het globaal re sultaat, op dit ogenblik, duiden op een verlies van circa 6 miljard frank. Dit verlies zou dagelijks nog met 1 miljoen frank toenemen. Het is duidelijk, aldus de directie, dat deze toestand onhoud baar wordt. Maatregelen dringen zich dus op. Deze maatregelen zouden die nen genomen op basis van een studie gemaakt door een gespecialiseerde firma Mc. Kinsey. De vakbonden zul len dit Mc. Kinseyrapport ter beschik king krijgen en de directie van AKZO - GLANZSTOFF stelt voor dat, na on derzoek van het rapport, arbeiders en patroons samen zouden werken om de moeilijkheden waarmee de onderne ming te kampen heeft, het hoofd te bie den. De zaken zijn evenwel niet zo eenvou dig als de AKZO - GLANZSTOFF di rectie wil doen geloven. Vooreerst dient gesteld dat deze multi national slechts dan op de medewer king van de vakbonden beroep doet wanneer zijn kapitalistische belangen in het gedrang komen. Toen men mil jarden winst maakte vroeg men de ar beiders niet om hun mening. Ten tweede is 't voor de vakbonden on controleerbaar in hoeverre de verlies cijfers juist zijn en op welke elementen men zich steunde bij het opstellen van het rapport Mc. Kinsey. Ten derde moet men er rekening mee houden dat het mogelijks verlies niet noodzakelijk van structurele aard is. Het verlies, of een gedeelte ervan, heeft ongetwijfeld eveneens conjuncturele oorzaken (bij voorbeeld de schomme lingen van de dollar), dus van voorbij gaande aard. Ten vierde is het zo dat de economische en financiële politiek van de verschil lende ondernemingen in Europa geves tigd, gedicteerd wordt vanuit Wupper- i 1748 ;rk in log in meer an de is aan opge in de opers hen m niet lat ze I ii van Het tang >nt)ea GERAARDSBERGEN .Schipken. - De zogeheten boerderij gelegen aan de nieuwe brug te Schendelbeke - Onkerzele wordt volledig opgenomen in het domein van de Gavers; hetzij als kinderboerderij - hetzij als manége. Rechtevenredig met de hittegolf wordt Denderleeuw en omstreken de laatste tijd geteisterd en geplaagd door het vil- beluik N.V. Animalia, eufemistisch 't stinkkot genaamd. Viel het vroeger af en toe eens voor (men mag niet altijd zeuren) dat een of andere balorige hal- frotte knook of een onwillige kankerle ver haast in je brievenbus gedropt werd, dan werden op 8 augustus alle rekords gebroken. In de Rodenbachstraat werd praktisch een halve van die zogenaamde hygiëni sche vrachtwagens op straat gekeild, 't Was een feest van jewelste! Koeien- maag en darmen hielden een opzwel lingskampioenschap op het asfalt. De vrachtwagenbestuurder waar haalde de brave man toch die energie vandaan? haalde zoals in de legendarische boerenkrijg periode zijn riek te voorschijn, en jawel hoor alles werd er netjes flip-flap weeringegooid. Daarbij werd een parfum ten beste gegeven om de dikste strontvlieg in België jaloers te maken! Aan dit marcaber en niet al leenstaand voorvalletje dienen enkele bedenkingen vastgeknoopt te worden: 1Wanneer wordt een comité gevormd van ernstige mensen om te onderzoe ken wat er regkementair kan gedaan worden om de stinkplaag in te dijken. 2. Ditzelfde comité zou zich moeten ter taak stel len de openbare opinie alsmede de nieuwsmedia te sensibiliseren om indien nodig alle middelen aan te wenden om paal en perk te stellen aan sommige misbruiken. 3. Hoe ver mag de N.V. Animalia wel gaan? Is het echt nodig dat de gezond heid van onze kinderen aangetast wordt. Akkoord dat het vilbeluik wel degelijk werkgelegenheid en opbrengst aan de gemeente verschaft. Maar kunnen er werkelijk geen andere bedrijven aange trokken worden? Want zonder de Ani malia mag men gerust de uitbreidings- coëfficient van Denderleeuw X5 ver menigvuldigen. H. VAN DE VELDE tal. Zo ondergaat AKZO- Zwijnaarde de concurrentie van de Duitse zuster bedrijven en zien we dat de vestiging te Tubeke, zelfs op de Belgische markt beconcurreerd wordt door een Spaans zusterbedrijf. Wat ons arrondissement aangaat kun nen we vaststellen dat Fabelta - Ninove nog het best stand houdt. Het is even wel duidelijk dat dit niet de minste waarborg biedt voorde toekomst en dat we, bij de benadering van deze proble men, de gehele holding moeten bekij ken. Met het Mc. Kinseyrapport en haar verzoek tot medewerking aan de vak bonden wil de AKZO- GLANZSTOFF directie, spijts de enorme staatssteun die dit bedrijf ontving, ongetwijfeld overgaan tot afdankingen en mogelijks zelfs tot bedrijfssluitingen, in akkoord met de vakbonden. Het is klaar dat de vakbonden niet in dergelijke politiek zullen trappen. Wat de Textielcentrale en de Bedien dencentrale A.B.V.V. betreft, zijn de standpunten duidelijk. Beide centralen weigeren, in dergelijke omstandighe den elke medewerking. De vakbonden kunnen NU geen verantwoordelijkheid opnemen voor de gevolgen van de spe culatieve politiek en het onsociale be heer van deze onderneming. Dit bete kent dat men, van A.B.V.V. -zijde, niet bereid is naar oplossingen te zoe ken op basis van het onbetrouwbare Mc. Kinseyrapport. Wel willen T.A.C.B. en B.B.T.K. om 't even welke voorstellen discussiëren, maar dan op voorwaarde dat de tewerkstel ling behouden blijft. Tevens wordt er een inspanning gedaan om met de andere vakbonden tot een gezamenlijke en gelijkaardige houding te komen en worden er, op internatio naal vlak, initiatieven genomen om tot een gezamenlijk overleg te komen met de betrokken vakbonden uit de andere Europese landen. De AKZO - GLANZSTOFFEN directie zal ondervinden dat de arbei ders in haar verschillende ondernemin gen niet bereid zijn zich te laten mani puleren. Herman VAN HERZEELE Secretaris B.B.T.K. Het ziet er naar uit dat de prijs van de dagbladen weer de hoogte ingaat. Naar verluid zou in oktober een dagblad 10 Fr. in de plaats van 8 Fr. kosten. De laatste weken is ons loonindexeringssysteem herhaalde malen in betwis ting gebracht. De patronale aanvallen op de automaticiteit van de index- koppeling heeft heel wat verwarring gebracht en meestal worden dan uit patronale hoek heel wat valse argumenten aangehaald. De voornaamste bedoeling van de loonindexering moet eerst en vooral duidelijk worden gesteld: de koopkracht moet in elke omstandigheid behouden blijven. 1. Loonindexering Het is meer dan normaal dat in een periode van inflatie de belangrijkste vraag voor de arbeidersbeweging draait rotid het probleem van de koop kracht. De systemen die tot het behouden van de koopkracht moet leiden zijn nochtans zeer uiteenlopend door het feit dat de structuur van de ioonop- bouw verschillend is in de Europese landen. Wanneer het patronaat roept dat wij het enige land zijn van automatische aanpassing en daardoor wil beklemtonen dat zij de meest benadeligde partij is, dan vertelt zij onwaar heid. Andere landen zoals bvb. West Duitsland beschermen de koopkracht door rechtstreekse loononderhandelingen en door «een geschatte prijsver hoging mee te rekenen 2. Loonindexering en inflatie De grote vraag die bij ons loonindexeringssysteem wordt gesteld naar aanleiding van de patronale beweringen is, of de loonindexering inflatoir of anti-inflatoir werkt. Als argumenten tegen de loonindexering worden hoofdzakelijk volgende bedenkingen gemaakt: 1de automatische koppeling van de ionen aan de prijsontwikkeling ver oorzaakt, veralgemeent, versnelt of bestendigt de inflatoire ontwikke ling; 2stijgende prijzen zullen via de index aanleiding geven vaak en te gemak kelijk doorgerekent in de prijzen. Belangrijker zijn de argumenten die pleiten voor de loonindexering: a) de loonindexering kan niet tot inflatie leiden omdat de indexering steeds vooraf wordt gegaan door prijsstijgingen. b) het indexsysteem verplicht de overheid en nijverheid tot waakzaamheid ten opzichte van de prijsstijgingen. c) indexaanpassingen kunnen min of meer op voorhand worden berekent, dit is niet het geval voor bruske en zeer hoge loonsverhogingen. d) de automaticiteit verzekert min of meer het behoud van ons consumptie niveau, ook in periode van economische achteruitgang. 1Representativiteit van het indexcijfer De eerste vraag die dan rijst is natuurlijk of het referentiecijfer voor deze indexering, de index van de consumptieprijzen, een betrouwbare weergave is voor de koopkracht ontwaarding. Dit probleem van de representativiteit van het indexcijfer is een studie op zichzelf waard en zal noodzakelijker wijze op tegengestelde meningen uiteenlopen. Om een juiste weergave te zijn van de prijsstijgingen zouden alle produkten en diensten die men zich aanschaft in een indexcijfer moeten opgenomen worden. Zelfs dan zou men nog niet van een volmaakte weergave kunnen spreken, gezien het probleem van de weging belangrijkheid van produkt of dienst) zou blijven bestaan. Daarenboven is het verbruikspatroon van de ene mens verschillend van de andere en zou om het effect van de prijsstij gingen om de koopkracht na te gaan voor elk gezin afzonderlijk een speciaal indexcijfermoeten bestaan. Er dient dus een keuze gemaakt te worden en deze is van het grootste belang voor de representativiteit van het indexcijfer. Voor deze keuze zijn de gezinsbudgetenquêtes onmisbaar. Daarenboven moet voldoende aandacht besteed worden aan de controle van dit indexcij fer. We denken hier voorat aan het gevaar voor de indexpolitiek» die door de overheid kan gevoerd worden. Door systematische prijsverhogingen voor de produkten die in de index zijn opgenomen te verhinderen door bvbmaximumprijzen op te leggen) zal het prijspeil in de realiteit stijgen zonder dat dit in het indexcijfer van de consumptieprijzen te merken is. Het is duidelijk dat in zo'n geval, de koopkracht van de lonen zou verminde ren Besluit Het indexsysteem zoals wij het kennen is duidelijk een verworvenheid van de syndikale actie. Door te beweren dat ons systeem perfekt is, zou wellicht de waarheid geweid worden aangedaan, anderzijds kunnen wij toch zeggen dat ons systeem ook menig voordeel biedt: 1Ook de kleine en syndikaai zwakke sektoren worden door ons systeem verplicht de indexovereenkomst te volgen. 2in de periode van werkloosheid wanneer zogezegd aanleiding bestaat om de loonsverhogingen te temperen, is men toch zij het in onvoldoende mate, beveiligd tegen de nmntontwaarding. Er zijn echter ook grote nadelen: Naarmate de in flatie groter wordt zal er steeds een grotere kloof ontstaan tussen de lage- en grote inkomsten. Daarom zon er niet alleen moeten gestreeft worden naar een uniform indexsysteem, maar terzelfdertijd naar een ernstig evenwicht inzake de aanpassingen. In ieder geval moet nu zeer duidelijk gesteld worden. Handen af van onze index. W. VERNIMMEN Senator

Voor Allen | 1975 | | pagina 1