WEEKBLAD VLAAMS DUBBEL BEDROGEN REGERING TINDEMANS STEEDS VERDER OP DE CONSERVATIEVE TOER HET B.S.P.-PARTUBEEEX» IN VLAANDEREN MILITANTENVORMING «Bevoegdheden College van Burgemeester en Schepenen Struktuur en werking van de Openbare Centra voor Maatschappelijk Welzijn» PROBLEMEN VAN DE DERDE LEEFTIJD En de kristen- demokraten Het socialistisch alternatief Regering Tindemans een ramp voor het land DE ONVERVANGBARE MILITANTEN FEDERATIE AALST Meer betalen minder terugtrekken Lonen, winsten, investeringen, werkgelegenheid VRIJDAG 3 DECEMBER 1976 20e JAARGANG NR. 47 WEEKBLAD VAN DE B.S.P. Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053/21.48.69 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 35 F Jaarabonnement: 420 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1, 9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT De recente politieke aardverschuiving die zich in ons land heeft voltrokken, waarbij 3 R.W. minister zonder meer naar de liberalen overstapten, zonder zelfs hun basis te raadplegen, heeft an dermaal een schril licht geworpen op de koers die de CVP - PVV - RW-regering volgt. Sterk onder de indruk van de resultaten van de voorbije gemeenteraadsverkie zingen achtte RW-voorzitter Gende- bien een zwenking naar links noodza kelijk: dat was echter al te veel ge vraagd voor 3 van de 4 RW-ministers nl. PERIN, GOL en KNOOPS die er meteen uitstapten en zich in de armen van de Liberalen wierpen, aldus hun ware identiteit erkennend. Deze verhuis van de RW-excellenties, die hun meteen volledig in het kielzog van bekende liberalen als Jean REY en DESCAMPS brengt, zal de regerings- politiek nog een verdere duw naar rechts geven. Wat in het licht van deze gebeurtenis sen wellicht het meest de aandacht ver dient, is niét zozeer de houding van het nieuwe (gezuiverde RW), maar wel deze van de kristen-democraten. Zullen de kristen-democraten blijven aanvaarden dat hun stemmen worden misbruikt om een regering in het zadel te houden die een politiek voert die regelrecht tegen hun eigen belangen in druist en zuiver liberaal kan genoemd worden? Zullen de kristen-democraten blijven Nee nee, wjj vergeten het niet! Zodra wij hier doorheen zijn, beginnen wij er aan! aanvaarden dat zij door hun eigen CVP-ministers verantwoordelijk wor den gesteld voor een econcomische crisis waarvoor alleen de grote multina tionals en de liberale politiek van de regering Tindemans verantwoordelijk is? Zullen de kristen-democraten blijven dulden te moeten blijven betalen voor de aftakeling van onze eigen econo mie en welvaart? De socialisten verwerpen cadicaal de door de huidige CVP - PVV - RW- regering gevoerde en door de CVP- voorzitter MARTENS gehuldigde de- flatoire politiek, die alleen oog heeft voor het bestrijden van de inflatie door druk op de lonen en het werkloosheid sprobleem daaraan ondergeschikt ver klaart. De socialisten w illen voor alles een dy namisch werkgelegenheidsbeleid, dat de jonge werklozen van de straat haalt en terug aan duizende jonge gezinnen en studenten nieuwe hoop op een toe komst geeft! Geen offers zijn hiervoor te zwaar en de inspanningen die hiervoor dienen geleverd te worden moeten van de ganse bevolking komen (en van de meest draagkrachtigen in de eerste plaats). Een aantal industriële sectoren (zoals de textiel en de staalnijverheid) die tengevolge van een liberale economi sche politiek worden afgetakeld, die nen door een dynamische industriële politiek nieuw leven ingeblazen. Iedere dag dat de CVP - PVV - RW- regering verder aanblijft vergroot het leger der werklozen, vergroot het aan tal failliete bedrijven en stijgt de wan hoop bij de werklozen! Iedere dag met TINDEMANS is een dag zonder hoop voor de werkende be volking van dit land. Zolang de kristen-democraten deze li berale politiek blijven steunen, zijn ze medepl ichtig aan deze anti-sociale poli tiek en maken ze de door henzelf met zoveel tamtam geëiste structuurher vormingen mede onmogelijk. Zulk een dubbelzinnig spel gaat bij de werkende bevolking van dit land niet onopge merkt voorbij. Het wordt steeds moei lijker vol te houden dat er geen alterna tief is voor deze regering of geloven de kristen-democraten misschien zelf niet in hun eigen programma? MARTIN HUTSEBAUT Verkiezingen zijn voor elke partij de momenten van de waarheid. Uit de uit slagen blijkt immers onweerlegbaar in welke mate een partij de bevolking op haar hand heeft weten te krijgen. Voor de BSP in Vlaanderen werden de gestelde verwachtingen, op zijn zwakst gesteld, niet ingelost. Een onderzoek naar het partijbeeld het imago dringt zich dan ook op. Hierna geven we enkele bedenkingen die door het Instituut Emile Vandervelde dienaan gaande werden opgetekend. SOCIOLOGISCHE VERSCHUIVINGEN In de eerste plaats moet men rekening houden met een drietal belangrijke ver schuivingen in de bevolkingssamen stelling: de toenemende verschuiving van handarbeiders naar bedienden; het probleem van de afgestudeerde jongeren en het snel toenemend aantal universitairen. de algemene veroudering van de bevolking, ingevolge de verlenging van de gemiddelde levensduur. DE HUIDIGE POLITIEKE SITUATIE Alles wijst er op dat op korte termijn de politieke moeilijkheden in 1977 zullen toenemen, terwijl de bevolking steeds minder politiek gemotiveerd wordt. Ondertussen zet de sociaal- ekonomische evolutie de politiek steeds meer onder druk van de financieel-kapitalistische grootmach ten. De aanval tegen organisaties van de arbeiders wordt onverpoosd voortge zet. De vakbonden en de mutualiteiten worden steeds scherper aangevallen. Dit alles zou moeten leiden tot een ver steviging van de gemeenschappelijke aktie, in het besef van het gemeen schappelijk belang. EEN OPEN PARTIJBELEID v DRINGT ZICH OP Wat de partij betreft, zullen bijzondere inspanningen dienen overwogen te worden om los te breken uit het getto waarin zij zich dreigt op te sluiten. Dit houdt wellicht in de verdere uitbouw van randorganisaties: kulturele aktivi- teiten, ontspanningsbijeenkomsten, waar een korte politieke toelichting wordt verstrekt, uitbouw van studie- kringen, waar diskussies met ander sdenkenden kunnen aangegaan wor den. De versteviging van de plaatse lijke afdelingen vergt tevens meer openheid en meer demokratische be sluitvorming. Het onthaal van de nieuwe partijleden zou in het bijzonder moeten verzorgd worden. Het is opvallend hoe weinig van de talloze konkrete socialistische oplos singen.-zoals uitgewerkt in tientallen wetsvoorstellen door socialistische par lementsleden neergelegd, is doorge drongen tot de openbare opinie. De techniciteit en de specialisatie van de behandelde onderwerpen draagt bij tot de moeilijkheid om de openbare opinie in beweging te brengen. De periode van oppositie moet voort aan gericht worden op de opbouw van een geloofwaardig alternatief aan de tot nu toe gevolgde politiek. Tot nu toe werd het aksent gelegd op kritiek tegen de gevoerde politiek, aanklacht van de sociale afbraak, in het licht stellen van de innerlijke tegenstellingen, in de schoot van de regering. Voortaan die nen de positieve tegenvoorstellen de voorrang te krijgen. Indit verband wijst het voorbeeld van het BSP-voorstel tot definitieve gewestvorming en zijn gun stige weerslag op de openbare opinie, op het belang van dergelijke positieve initiatieven, die de parlementaire dis kussies naar buiten brengen. De geleidelijke mobilisatie van de openbare opinie, loopt in de eerste plaats langs de dynamische overtui gingskracht van de militanten, vermits de massa-media in hoofdzaak in han den blijven van andersdenkenden en de financiële middelen steeds uiterst ge ring zullen blijven. Bijzondere aan dacht zou dienen gewijd te worden aan de propagandadiensten van de partij. Een diepere ontleding van de aange wende middelen en metodes en van de bereikte resultaten is wenselijk. Een sociologisch onderzoek naar wat de openbare opinie als meest dringende problemen aanvoelt en wat van de partij verwacht wordt zou hierbij bijzonder nuttig zijn. Een modern gestroomlijnde partij, die begrijpend openstaat en de verzamel plaats voor alle sociaal voelende men sen van goede wil moet zijn, en tevens steunt op klare morele waarden, moet vermijden voor te komen als een dog matische Kerk die een éénzijdige vorm vanortodoxie voorstaat. De diepere in dividuele motivering kan vanuit ver schillende zienswijzen benaderd wor den, maar de demokratische besluit vorming moet tot eensgezindheid lei den in de te voeren aktie naar buiten uit. De solidariteit die naar buitenuit voor gestaan wordt, moet, in de eerste plaats in eigen rangen, het algemeen partij beeld van de BSP in Vlaanderen verbe teren en aanpassen aan de huidige tijd van overgang, in een snel wisselende wereld. Zaterdag 4 december 1976 om 14 uur stipt Wat kan en wat kan een burgemeester niet? Welke bevoegdheden bezitten de schepenen? Waar? Café Olympia. Huytstraat 29 te Haaltert - Tel. 053-21.98.60 Kursusleider: Johan DE WOLF Wat? Er zal een dokumentatiemap ter beschikking zijn voor alle aanwezi gen. Zaterdag 18 december 1976 om 9.45 u. stipt Wij moeten het durven bekennen. Als deze regering ons in het ootje wil ne men, dan doet ze het grondig. Wij kla gen aan en voelen ons bedrogen. Wij vergeten daarbij dan nog, dat bepaalde maatregelen zó uitgekiend zijn, dat wij zoals in de volksmond wordt gezegd tweemaal in de zak worden gezet» Een eerste voorbeeld dat ons wordt ge geven vinden we op het vlak van de bezuinigingsvoorstellen die in de sek- tor van de ziekteverzekering door de regering worden voorgelegd. Enerzijds vraagt men van de verzeker den een grotere financiële tussenkomst bij gezondheidszorgen, anderzijds drijft men de onbeschaamdheid zover hogere bijdragen voor te stellen. Dit betekent niet meer of niet minder dan dat men vraagt om meer te betalen voor minder voordelen. Het spreekt vanzelf dat alles niet op een weegschaaltje moet afgewogen wor den, maar het is toch wel straf dat men langs twee zijden in de geldbeugel wil tasten van de sociaal verzekerden. Inleider: Senator Jos WYNINCKX Waar? Lokaal Germinal, Markt 12, te Herzele (Tel. 053-62.36.61) Voor wie? Voor alle geïnteresseerde kameraden en militanten die met kennis van zaken politiek willen bedrijven. Wij rekenen zeker op de aanwezigheid van alle verkozen vrienden om met raad en daad een positieve inbreng te leveren in deze vergaderingen. Deze week worden de problemen van de Derde Leeftijd extra belicht. De socialisten kunnen met licht ge moed hiertoe hun bijdrage leveren. Ze hebben in het verleden een bestendige bezorgdheid aan de dag gelegd om de gepensioneerden een gelukkige oude dag te waarborgen, die vrij van gel dzorgen zou zijn en tijdens dewelke zij staat kunnen maken op passende ge zondheidszorgen en gevrijwaard zou den blijven van vereenzaming. Is het nodig er aan te herinneren dat het de socialisten zijn geweest die de open bare liefdadigheid, waarop de ouden van dagen destijds beroep moesten doen. hebben vervangen door het recht op een pensioen en dat zij dit stelsel hebben laten inbouwen in de maat schappelijke zekerheid? Namen zoals Hector Denis, Joseph Wauters, Ach. Delatre en Achiel Van Acker zullen nooit kunnen worden vergeten in de sociale geschiedenis van een land.' Doch niet alleen de materiële nood heeft de socialisten bekommerd. De BSP heeft, daar waar ze ertoe de kans zag, ervoor geijverd dat de bejaarden zo lang mogelijk in hun natuurlijk mi lieu kunnen leven. Daarom eisen ze een absolute voorrang voor een doeltref fende uitbouw van de huiszorg, met al de diensten dié daarbij behoren: het bezoekdienst. de thuisve enz Ze ijveren ook onverpoosd op dat er centra zouden worden opgericht die de bejaarden toelaten zoveel moge lijk menselijke kontakten te hebben en waar ze zich met handen en geest kun nen bezighouden. De bejaarden hebben recht op de erken telijkheid en de solidariteit van de ak- tieve bevolking. Deze stelling heeft de BSP steeds in de praktijk omgezet. De socialisten hebben enkele jaren terug de idee geopperd dat ook de gepensio neerden hun deel moesten krijgen van de stijgende welvaart. De socialistische minister Louis Namèche en Frank Van Acker hebben deze in werkelijkheid omgezeten in de wet laten voorzien dat de pensioenbedragen zouden worden aangepast aan de algemene evolutie van het welvaartspeil. Zolang de socialisten deel uitmaakten van de regering hebben ze deze regel toegepast. Onder de regering Tinde mans is dit echter niet meer het geval. De huidige bewindsploeg heeft vorig jaar de koppeling van de sociale uitke ringen aan de evolutie van het welzijn op de helling gezet. Ook op 1 januari e.k. zullen onze gepensioneerden geen aanpassing moeten verwachten. Doch dit is nietalles. De rijksmiddelenbegro ting 1977 houdt nog andere onaange name verrassingen in voor de gepen sioneerden. De staatstoelagen in de sektor pensioenen worden met 9,3 mil jard verminderd en ook bij de bezuin igingen in de sektor van de ziektever- rekening. orden ze hei kind van de We aarzelen niet het te zeggen: al deze maatregelen zijn een inbreuk op de waardigheid van de bejaarden en een schande voor heel het land. Ineen week tijdens dewelke men in alle toonaarden zal spreken over de bejaardenzorg mo gen we deze toestand niet verdoezelen. Men zou best niet vergeten dat tussen de woorden van deze regering en hun a-sociale daden ten opzichte van de gepensioneerden en de bejaarden in het algemeen een hemelsbreed verschil ligt. Met hun zin voor realisme hebben de betrokkenen dit al vastgesteld en bij het beheer van hun budget zullen ze dat al wel ondervonden hebben. Inderdaad, als men de bezuinigings maatregelen die de regering voorstelt even van nabij bekijkt, kan men vast stellen dat van de verzekerden een bij passing zal gevraagd worden bij hospi- talisatie, men tevens een hogere tus senkomst voor radiografieën en labora toriumonderzoeken zal mogen betalen, evenals een hogere tussenkomst voor geneesmiddelen, waarbij zelfs het principe van de kosteloosheid voor ge zondheidszorgen voor de beschermde kategorieën (gepensioneerden, wedu wen, invaliden, wezen) aangetast wordt. Bovendien, klap op de vuurpijl, zou men de bedragen van de ziektever goeding willen blokkeren op het hui dige maximum. En O! Ironie, samen met de verminde ring van de voordelen wil de regering niet alleen de bijdragen verhogen voor de sociaal verzekerden maar zelfs een bijdrage invoeren voor de gepensio neerden. Ondertussen zal het wel niemand ont gaan zijn, dat Mr. Tindemans reeds sti laan aan het inbinden is voor de dokters. A propos, als die dokters zich met welke drogredenen dan ook zó hard nekkig verzetten tegen de fiskale strook of welke maatregel ook die ertoe zou leiden, dat de fiscus volledig hun in komsten zou kennen, zou dat dan toch waar zijn dat die heren de belastingen bedriegen? Dat hadden we van hen die zweren bij Hippocrates, eerlijk gezegd toch niet verwacht. Er is nog een ander terrein waar het mes niet alleen langs twee kanten, maar langs alle kanten snijdt. Het betreft de redenering in verband met: In het plan 1976-80 geeft de regering toe dat het voornaamste probleem waarmede onze ekonomie zal moeten afrekenen dit van de tewerkstelling is. Om dit vast te stellen moet men natuur lijk geen feniks zijn. De kat komt echter op de koord als men de gedachtengang van sommige van deze heren even on der de loep neemt. Om werkgelegenheid te kreëren, zeg gen zij, moet men investeren. Om te kunnen investeren moet men winst ma ken. Voelt ge ze komen? Om in de huidige omstandigheden de winst te verzekeren moet mende lonen beperken, wantde solidariteitge kent het liedje. Vooreerst zouden we de vraag kunnen stellen: welke investeringen? Want het is ook bewezen dat heel vaak investe ringen worden gedaan in nieuwe geper- fektioneerde machines die toelaten ar beidskrachten uit te sparen! In de tweede plaats kunnen we hier een zeer principiële vraag stellen. Gesteld nu dat de werkende klasse ak koord zou gaan om aan loonderving te doen. Gesteld dat dit toelaat in merke lijke mate de winsten op te drijven. Gesteld dat deze winst inderdaad aan gewend zou worden om investeringen te doen die nieuwe werkgelegenheid met zich brengen. Wie zal er dan als eigenaar beschouwd worden, van de bijkomende waarde die aan het bedrijf is toegevoegd. Tenslotte zal dit dan toch gebeurd zijn met het geld van de arbeiders. Mogen die arbeiders er dan niet het eigendoms recht van opeisen? Voor die Heren geldt toch de regel dat alles in orde is, wanneer er maar voor betaald wordt, dat het dus diegene is die betaalt, die de wet stelt. Maarlangs die kant zullen ze na tuurlijk niet goed horen, want dan zijn we aardig op weg in de richting van de socialistische redenering inzake de op richting van gemeenschapsbedrijven. En we weten toch allang dat voor hen de gemeenschap enkel mag bijspringen om te betalen als de nood dringt, maar dat zij zich vérder het recht voorbehou den om én het eigendomsrecht van de produktiemiddelen op te eisen én de winsten in eigen zakken te steken. Als alles zou verlopen zoals de kapita listische heren het wensen, dan worden hier ook de werkende mensen twee maal bedrogen. Niet alleen mogen ze dan betalen voor het verwerven van be zit waarvan enkelingen daarna het ei gendomsrecht opeisen, maar boven dien worden zij beroofd van de recht matige opbrengst die deze enkelingen zich onrechtmatig toeeigenen. Kan het dan verwondering baren dat voorzitter Willy Vlaes verklaarde, dat één van de voorwaarden die de B.S.P. zal stellen om na de verkiezingen, eventueel regeringsverantwoordelijk heid te dragen, struktuurhervormingen zijn, zodat de beslissingsmacht inzake ekonomische en sociale oriëntering niet langer gemonopoliseerd zou blijven in de handen van de beheerders van het privé-winstbejag.

Voor Allen | 1976 | | pagina 1