AUTONOME POLITIEKE VROUWENBEWEGING - DE GROOTSTE OPENHEID NAAR DE JONGEREN - ZEER STRENGE REGELING INZAKE CUMULATIE VAN MANDATEN m OP ANDERE WEGEN MET DISTRIBUTIE VAN ELEKTRICITEIT B.S.P^-WEEKBLAD ARR. AALST 80 JAAR OUD REGERINGSCRISIS OPNIEUW UITGESTELD... OF NIET?? Arrondissementeel congres wijdt grondige discussie aan ontwerp-statuten Belangstelling voor het verleden van de arbeidersbeweging Deze week in Voor Allen Overheidsuitgaven: Solidariteit over de gewesten heen. Over O.C.M.W. en oud-C.O.O.-leden te Geraardsbergen Film over Daensisme te Ninove Karnavalgroep Noig stopt ermee Lees p. 6 Lees p. 8 Lees p. 7 Lees p. 3 Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHUIMT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT 9300 AALST Vrjjdag 18 januari 1980 42' Jaargang nr. 3 Weekblad van de B.S.P MÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊSÊI Na raadpleging van de algemene vergaderingen in de B.S.P. - fusieafde lingen heeft het arrondissementeel congres, onder het voorzitterschap van A. Vandenbossche zaterdag 12 januari II. een reeks amendementen goedgekeurd op het ontwerp van nationale statuten. Na een inleiding van federaal sekretaris Jacques Timmermans verdedig den afdelingsverantwoordelijken hun ingediende amendementen. Met eenparigheid van stemmen of met een overgrote meerderheid werden Een hele reeks amendementen werden ingediend door de verschil lende woordvoerders. De elektriciteitsdistributie in het Aalsterse werd tot nog toe verzekerd door 2 gemengde interkommunales nl. Interdender en Edas. Dat er op het grondgebied van Aalst 2 interkommunales bedrijvig zijn is een gevolg van de fusies van gemeenten. Dezelfde situatie doet zich trouwens voor in andere gemeen ten in Oost-Vlaanderen. De meeste van de kontrakten tussen de gemeenten en de privé-partner waarmee ze zich verbonden hebben lopen af tussen 1981 en '86. Een aantal gemeentelijke mandatarissen hebben dan ook met de privé-partner onderhandelingen aangeknoopt om te komen tot een rationalisering van de bestaande, mekaar overlappen de interkommunales. Het resultaat van deze onderhandelingen is de gemengde interkommunale Intergem die een groot aantal van de Oost- vlaamse gemeenten en enkele Brabantse groepeert. De onderhandelaars van de gemeentebesturen hebben zeker hun best gedaan om voor de bevolking gunstige resultaten te bekomen. Toch heb ik als Minister van het Vlaamse Gewest en bevoegd voor de herstructurering van de interkommunales geweigerd mijn handtekening te plaatsen onder de oprichtingsakte van Intergem. De redenen voor dit besluit kunnen als volgt samengevat worden: a. Het vroegere wetsontwerp Boel, en thans ook het wetsont werp Gramme voorzien dat aan de fusiegemeenten de moge lijkheid geboden wordt om uit de gemengde interkommunales te stappen en over te gaan naar de openbare sector. Het ligt dus duidelijk in de bedoeling van de regering het openbaar initiatief te stimuleren; b. Naar mijn mening werd onvoldoende onderzocht of er, naast de privé-sektor, geen mogelijkheid was om samen met het openbaar initiatief een zuivere interkommunale op te richten en zodoende de gemeentebesturen meer winst te bezorgen. Als voogd van de Vlaamse gemeenten weet ik immers maar al te goed dat zij bijkomende inkomsten goed kunnen gebruiken. Ik ben dan ook van oordeel dat, in het algemeen belang, alle mogelijkheden ten gronde moeten onderzocht worden. Ik heb dan ook aan de gemeentebesturen gevraagd kontakt op te nemen met de openbare sector om samen het dossier te onderzoeken. De openbare sector kan dan in de loop van de maand februari een bepaald bod doen. Op dat ogenblik zullen de betrokken gemeenten, waaronder Aalst, een keuze kunnen maken ten bate van het algemeen belang. Mare Galle Minister van het Vlaamse Gewest Uit de hele federatie waren delegaties aanwezig om de voorstellen van de statuten te bespreken. nog ingrijpende wijzigingen voorgesteld: oan autonome politieke vrouwen beweging quasi geen afwijkingen meer op. de onverenigbaarheid van parlementslid en het ambt van burgemeester of schepenen onverenig baarheid van partijmandaten e.a. Volgende week publiceren wij integraal de reeks van amendementen die op nationaal vlak zullen worden verdedigd. Dit jaar- zal de B.S.P.-arrondissement Aalst het feit kunnen gedenken dat tachtig jaar geleden het eerste nummer van haar weekblad van de persen kwam. Dit gebeurde op 30 december 1900. De titel luidde toen «Recht en Vrijheid». In de dertiger jaren ruimde dit arrondisse menteel weekblad de plaats voor «Voor Allen», een blad dat voor gans het Vlaamse land was bestemd en een aantal bladzijden voorbehield voor het arrondissementeel nieuws. Thans is ons «Vlaams weekblad Voor Allen» een volledige uitgave van de B.S.P.- federatie Aalst en nog een der weinige door een Vlaams B.S.P.- arrondissement uitgegeven. «Recht en Vrijheid» van het jaar 1900 bevat uitsluitend bijdragen uit Aalst, Ninove, Geraardsber- gen en Onkerzele met daarbij oproepen aan de werkbroeders van «den buiten», wat er op wijst dat de socialistische beweging bij de eeuwwisseling slechts of hoofdzakelijk in de hierboven ge citeerde gemeenten organisato risch was ingeplant. «Recht en Vrijheid» werd toen in Gent ge drukt. Van 1904 af gebeurde dit echter bij de gebroeders Boey- kens wier drukkerij op de Var- kensmarkt te Aalst was geves tigd. Redactie en administratie berustten van dit zelfde jaar af bij Alfred Nichels. Maar voordien, dus in 1900 wordt als verant woordelijke voor de administra tie Richard Clerebaut, Op Zak te Geraardsbergen vermeld, terwijl de redactie bij P.J. D'Hoedt in de Pannestraat 65 te Gent was ge vestigd. De prijs per nummer bedroeg 2 centiem. Een jaara bonnement kostte 1,50 fr. Het weekblad bevatte vier bladzijden klein formaat. Interessant is dat de enige illus tratie in het eerste nummer ge wijd is aan Jan Breydel in zijn beenhouwerswinkel. Uit het onderschrift lichten wij het vol gende: «Jan Breidel, den deken der beenhouwers van Brugge, is een beroemde hoofdman uit de 14e eeuw, die een der machtig ste organisaties stichtte en tot de overwinning leidde... Waren zij kloeke werkmannen, zij waren ook dapper in den strijd. Menige krijg tegen de onderdrukkende Fransche edelen voerden zij. De Guldensporenslag was de heer lijkste overwinning die de Vla mingen behaalden. De gilde- broeders van Jan Breidel waren vooraan... Om deze roemrijke man van nabij te leeren kennen, leze men «De Leeuw van Vlaan deren», het goed en schoon boek van Conscience. Mocht het nage slacht zulke heerlijke daden ver melden van onzen strijd tegen 't kapitalisme zoals wij nu moeten getuigen van Jan Breidel en zijne vrienden, die streden voor Vlaanderens vrijheid en wel vaart». Tot daar dit onderschrift in de spelling van die tijd. Merkwaardig is dat de socialis ten van ons arrondissement tachtig jaar geleden hun strijd Lees door blz. 2 Nadat slechts even voor nieuwjaar op het nippertje een regeringscrisis kon vermeden worden, eerst betreffende de opstelling van de NAVO-kernraketten in ons land, en vervol gens over de steltingname ingenomen op het C.V.P.-congres over de staatshervorming, heerste er vorige week terug de nodige spanning in de Wetstraat en andermaal waren het de perikelen rond de staatshervorming die voor de aanleiding zorgden. In feite was de crisis van vorige week slechts een vervolg van de spanningen die even voor de jaarwisseling ontstonden toen op het C.V.P.-cohgres over de staatshervor ming duidelijk werd gesteld dat vooreerst de hervorming van ons land diende te gebeuren op basis van twee gemeen schappen, met Brussel als hoofdstedelijk gebied, en dat vervolgens in de, op dat ogenblik in de bevoegde Senaatscom missie in voorbereiding genomen worden die de derde, en definitieve fase, zouden hypothekeren. Deze stellingname werd natuurlijk niet in dank aanvaard door de franstalige meerderheidspartijen, en het was slechts na gesprekken van Eerste Minister Martens met de voorzitters van de meerderheidspartijen dat de dreiging van een nieuwe politieke crisis wegebde. Beslist werd dat de regering na de kerstvakantie in de bevoegde Senaatscommissie voorstellen zou doen in verband met de knelpunten die waren gerezen na het C.V.P.-congres en dat er intense beraadslaging zou plaats grijpen van de speciale werkgroep, samengesteld uit de kabinetschefs van de Ministers van het kernkabinet, die zich bezig hield met de bestudering van de definitieve fase van de staatshervorming. De betrokken werkgroep, onder leiding van J.L. Dehaene, kabinetschef van W. Martens, slaagde er even wel niet in de diverse knelpunten weg te werken en stelde slechts een nota op waarin de verschillende standpunten naast elkaar geplaatst werden. Om tenslotte toch uit de moeilijkheden te geraken kwam het kernkabinet in de nacht van zondag 6 januari opnieuw in vergadering bijeen en na afloop van deze vergadering werd een zespuntentekst bekend gemaakt die echter haast onmiddellijk werd verworpen door de franstalige regeringspartijen. Op dat ogenblik leek de val van het kabinet-Martens erg nabij. In de loop van de daarop volgende dagen echter legde Eerste Minister Martens nieuwe voorstellen betreffende de gewest vorming op tafei, welke nu praktisch onmiddellijk aanvaard werden door alle regeringspartijen, met uitzondering echter van het F.D.F. Deze partij, waarin een groep rond Senator Lagasse en partij-secretaris Clerfayt sterk aandrong op een terugkeer naar de oppositie, bleef erg verdeeld en keurde slechts later, en met een nipte meerderheid, de nieuwe voor stellen goed. Volgens de nieuwe regeling, die, na in wetteksten te zijn omgezet, deze week werd overgemaakt aan de speciale Se naatscommissie, wordt een mini-overgangsfase gemaakt met de invoering van een tijdelijke mini-gewestvorming. Dè Vlamingen kregen de toezegging dat meteen over de derde fase wordt gepraat, terwijl de franstaligen de gewestvorming met drie bekomen, zij het dan met minder bevoegdheden voor Brussel. Verder worden de bevoegdheden van de gewesten geregeld bij ordonnanties of gewestwetten, die echter onder geschikt blijven aan de nationale wetten en eventueel door het nationale parlement kunnen vernietigd worden. Ook is de mini-fase niet eeuwigdurend of onomkeerbaar, zoals wel het geval was met de vroeger voorziene tweede fase. Indien immers tegen einde 1982 de staatshervorming niet volledig verwezenlijkt is komt ze geheel te vervallen. Tevens wordt in de mini-fase geen grondwetsherziening door gevoerd en komen er voorlopig geen eigen financiële middelen voor de gewesten. In feite komen de nieuwe voorstellen dus neer op toegevingen aan beide kanten. Deze inschikkelijkheid was echter nodig wilde men uit de communautaire impassie geraken en wilde men het vertrouwen in onze munt niet verder laten afbrok kelen. Daarbij is het voor de regering dringend tijd om werk te maken van de andere belangrijke problemen waarmee ons land te kampen heeft. Er zijn immers niet alleen de aanslepende sociaal-economische problemen en de steeds toenemende werkloosheid waarvoor naar een oplossing moet gezocht worden, maar ook het artsenconflict neemt, op het ogenblik dat wij deze regels schrijven, steeds scherpere vormen aan. Tevens moet ook nog het grootste gedeelte van de maatrege len -vervat in de fel gecontesteerde programmawet worden goedgekeurd en wachten er nog een aantal andere belangrijke dossiers op een snelle behandeling. Doch bij het ter perse gaan blijkt dat de lang verhoopte rust op communautair vlak weer zoek is ingevolge het tijdens het voorbije weekend afgesloten solidariteitsakkoord tussen de francofone meerderheidspartijen en de scherpe reacties hier op van de vlaëmse regeringspartijen. Met het gevolg dat de drie FDF-ministers hun ontslag hebben gekregen. Hopenlijk zal Eerste Minister Martens de rust en het vertrou wen in de schoot van zijn regering kunnen herstellen... tenein de werk kunnen te maken van de hoger geciteerde problemen en bijgevolg het ergste voor ons land en zijn bevolking te voorkomen. Volksvertegenwoordiger Paul Van der Niepen

Voor Allen | 1980 | | pagina 1