DE INVLOED VAN DE MICR0-ELEKTR0NICA OP DE WERKGELEGENHEID IN WEST-EUROPA IN DE JAREN '80 MILIEUVRIENDELIJKE OEVERVERDEDIGING VAN DENDER L FELICITATIES VOO EN HOUDING MARC GALLE INZAKE INTERGEM FEL BESPROKEN DE TEWERKSTELLING VAN VREEMDELINGEN •Itf, STERK BELUISTERDE REDE VAN EURO-PARLEMENTSLID WILLY VERNIMMEN mmm Hj LEZERSWERVING IN 1980 illitelllk Proficiat Pers Onderzoek Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TFT. 053-70.51.51 -Postrekeningnr.000-095.2464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 25 januari 1980 42* Jaargang nr. 4 Weekblad van de B.S.P Het debat over de werkgelegen heid dat niet minder dan acht uur in beslag nam, was een aanlei ding tot harde konfrontaties tus sen verschillende opvattingen. De arbeidsduurvermindering, thema dat door Kd. Vetter (S.P.D.) werd behandeld kreeg geenszins de goedkeuring van de conservatieve en christen-de- mokratische fraktie. In dit debat eveneens een fel opgemerkte tussenkomst van pgt. Willy Ver nimmen over de gevolgen van de micro-elektronica op de te werkstelling in de volgende ja ren. Ziehier trouwens de tekst van zijn tussenkomst: De micro-elektronische omwen teling heeft reeds geleid tot een verlies van talrijke arbeidsplaat sen in bepaalde sleutelindus trieën en diensten over heel West-Europa. Het ritme van dit uitstotingsproces zal in de jaren '80 nog toenemen en hiermee het werkloosheidspeil in de mee ste Westeuropese landen doen stijgen, tenzij er een wijziging komt in de houding van de rege ringen waarbij deze dan vol doende politieke wil gaan op brengen om een aktief beleid te voeren, gericht op het terugdrin gen van de werkloosheid en waarbij de extra-middelen opge leverd door de technologische ontwikkeling aangewend wor den voor de verbetering van de arbeids- en levensomstandig heden. Het is inderdaad zo dat de techni sche vooruitgang niet altijd leidt tot sociale vooruitgang. Integen deel, kan het uitlopen op sociale achteruitgang als de belangen van de werknemers worden op geofferd voor het invoeren van nieuwe technologieën. Van meet af aan, moeten de werknemers voorbereid zijn op de gevaren en op de mogelijkheden van de «derde technologische omwen teling van de jaren '80», ten ein de de nieuwe ontwikkelingen onder controle te houden via po litieke aktie en collectieve onder handelingen. Uit het oogpunt van de invloed op de werkgelegenheid, zou ik toch het volgende willen conclu deren: De negatieve invloed van de nieuwe technologie op de te werkstelling werd het eerst ge voeld in deze industrieën, welke produkten vervaardigen waarin mechanische of elektro-mecha- nische elementen vervangen Het federaal secretariaat houdt eraan alle BSP-militanten te feliciteren voor de inspanningen voor het werven van nieuwe lezers voor ons weekblad Voor Allen. Op deze manier wordt van ons weekblad een strijdbaar en onontbeerlijk instrument gemaakt voor de politieke aktie. Ook in dit nieuwe jaar gaan wij met de werving van nieuwe lezers door. Wij vragen terug een inspanning te doen om zoveel mogelijk in uw vrienden- en kennissenkring propaganda te maken voor ons weekblad. 14 nieuwe lezers werden ons aangeworven door de onderstaande kameraden. Marckx Willy - Aalst Walraet Lucien - Geraardsbergen Van Delsen Herman - Burst Hooghuys Odette - Geraardsbergen Van De Velde Camilla V.d. Niepen Paul V.d. Neucker Guillaume - Geraardsbergen Van Gael Rita Impens August Abraham Ruiz Van Delsen Herman De Block Frans Alvast een goede start voor 1980. Dank zij herhaalde bemiddeling en een voortdurende waakzaam heid van Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest, en o.m. bevoegd voor het natuurbe houd, is door de Minister van Openbare Werken Mathot een beslissing genomen in verband met de oeververdedigingswer ken aan de Dender. Deze beslis sing zal heel wat natuurliefheb bers en milieugroeperingen kun nen verzoenen met de wijze waarop deze werken tot nu toe werden uitgevoerd. Oorspronkelijk was het de be doeling van het Departement van Openbare Werken om op de plaatsen, waar de oevers van de Dender aan verbeteringswerken toe waren, deze werken te laten uitvoeren met een betonnen damwand. Deze werkmethode had een felle reactie van de leef milieugroeperingen uit de Den derstreek tot gevolg. Lees door pag. 7 werden door micro-elektroni sche elementen; Micro-elektronische toepas singen op produkten hebben ook een invloed gehad op de vesti gingskeuze van nieuwe nijverhe den: een steeds groter aandeel van de produktiewaarde en me de hierdoor van de werkgelegen heid dreigt te verschuiven naar fabrikanten van onderdelen; dit betekent een verschuiving van Europa naar de Verenigde Staten en Japan. Het tweede negatieve tewerk- stellingseffekt wordt ervaren door de micro-elektronische toe passingen op de industriële pro- duktie-methoden. Een voorbeeld hiervan is de invloed die de in voering van nieuwe technolo gieën heeft gehad op de werkge legenheid in de drukkerij-sektor •n een aantal Westeuropese landen; Het derde negatieve effekt werd vooral gevoeld in de dien- stensektor, zoals bijvoorbeeld de banken. Terwijl de werkgelegen heid in deze sektor in het begin der zeventiger jaren nog toenam, stagneert ze nu of loopt ze zelfs terug in vele Westeuropese lan den, en dit niettegenstaande de toenemende vraag naar bank diensten. In het vooruitzicht van de tachti ger jaren, zal men moeten reke ning houden met de vernieu wing in verscheidene takken van de dienstensektor. Lees door pag. 7 Mare Galle heeft als Minister van het Vlaamse Gewest en bevoegd voor de herstructurering van de interkommunales geweigerd zijn handtekening te plaatsen onder de oprichtings akte van Intergem. Waarom onze partijgenoot dat heeft gedaan legde hij al uit in zijn bijdrage «Op andere wegen met distributie van electrici- teit?» in ons weekblad van vorige week. Mare Galle kreeg alvast felicitaties van de BSP-kamerfractie. Deze zegde hem haar steun toe om zijn kordate houding. «Daardoor wordt duidelijk gesteld dat de exploitatie van de nutsvoorzieningen in de gemeenten niet het monopolie moet zijn van privé-ondernemingen» zo stelt de fractie. Ook vanwege Inter Regies mocht Galle een telegram met felicitaties ontvangen. «De openbare gas- en elektriciteitssek- tor van dit land, zo luidt het communiqué, houdt er aan u van harte te feliciteren met de moedige houding die u publiekelijk hebt aangenomen ten aanzien van de aansluitingen van gemeentes bij de gemengde interkommunales. Verheugt er zich over zich gesteund te weten door de Minister van het Vlaamse Gewest en onderschrijft ten volle de argumenten door u (Galle) vooropgezet bij de verdediging van de belangen van de bevolking en de gemeenten in het algemeen van de openbare sektor in het bijzonder». Tot daar Inter Regies. Verder nog waren er tal van individuele felicitaties voor onze Minister. Deze kwamen o.m. telefonisch toe op het kabinet, in lezersbrieven aan kranten en dergelijke meer. Euro-senator W. Vernimmen feliciteerde Galle tijdens het jongste federaal congres. Ook de pers had ruime aandacht voor deze zaak. «Galle blokkeert start supper interkommunale» titelde De Morgen op 12.1. In een vrij uitvoerig artikel schetst de krant de situatie van Intergem. Daarin zegt ze ondermeer dat er heel wat kritiek is gegroeid tegen het systeem van gemengde interkommuna les omdat de gemeenten te weinig winst konden halen uit de elektriciteitsverkoop. «Volgens Minister Galle, zo schrijft het Nieuwblad van 15.1, werd onvoldoende onderzocht of de gemeenten niet meer winst uit de energiesektor kunnen halen door aan te sluiten bij een zuivere interkommunale». De liberale krant Het Laatste Nieuws schrijft dat deze handels wijze even de wenkbrauwen doet fronsen omdat de betrokken gemeenten uit de vijf fusionerende interkommunales reeds de statuten van de nieuwe grote interkommunale hebben goed gekeurd. Ze zullen dus wel geoordeeld hebben dat ze het meest baat hebben bij deze gemengde vorm van schaalvergro ting, zo schrijft de krant nog. «Als voogd over de Vlaamse gemeenten en dus over hun begroting is Minister Galle biezonder goed geplaatst om op de hoogte te zijn van de deficitaire toestand, waarin vele gemeenten zich bevinden, schrijft de Financieel Economische Tijd». En verder... «Hij vindt dat alle mogelijkheden ten gronde moeten worden onderzocht ten einde via de inkomsten van o.m. de Interkommunales de financiële situatie van de gemeenten, en dus van de hele bevolking te verbeteren». Ook Radio en Televisie leverden kommentaren op het door Mare Galle geweigerde ondertekening. In de eerstkomende weken zullen de gemeenten nu terug het dossier Intergem moeten aanpakken. Volgens de verklaring van het kabinet van de Minister is er een aanbod van de publieke sector te verwachten in februari. Op dat ogenblik zullen de betrokken gemeenten, die op basis van de gemeen telijke autonomie uiteindelijk het laatste woord hebben, een keuze kunnen maken ten bate van het algemeen belang. Door zijn kordate weigering heeft pgt. Mare Galle er ten minste voor gezorgd dat het respekt voor de openbare sektor nageleefd wordt. Roger D'Hondt In de 19de eeuw en ook nog in het begin der 20ste eeuw, waren de migraties in grote mate ge richt op het bevolken van nieuwe landen, in het bijzonder Amerika. Vooral sedert de tweede wereld oorlog, is de situatie veranderd en wel in die zin dat tal van Europese landen, die destijds be volkingsoverschotten telden, ge durende bepaalde periodes ge- konfronteerd werden met tekor ten aan arbeidskrachten. De mi graties beantwoordden toen aan de groeiende behoeften aan ar beidskrachten in de geïndustria liseerde landen. Wanneer we de evolutie en de tendenzen van het verschijnsel der gastarbeiders willen nagaan, dient de nadruk hierop gelegd dat de huidige migratie thans ook meer en meer in het teken komt te staan van de internatio nalisatie van de arbeidsmarkt. Het vrij verkeer der arbeidskrach ten is een objektief van de sa menwerking onder de landen van de E.E.G. De arbeiders van Italië, Frankrijk, Luxemburg, Ier land, Denemarken, Bondsrepu bliek Duitsland en het Verenigd Koninkrijk mogen zich vrij in ons land komen vestigen en werk zoeken. Binnen enkele jaren, in gevolge de verdere uitbreiding van de E.E.G., zal ook hetzelfde recht worden verleend aan de arbeiders uit Spanje, Portugal en Griekenland. Hoogten en laagten in de immigratie In verband met de evolutie der immigratie in ons land, beperken we ons tot enkele belangrijke kwantitatieve gegevens. In 1930, telde men onder de bevolking 319.320 vreemdelingen of iets meer dan 3%. In 1966 was dit cijfer reeds meer dan verdub beld, tot 656.341. Op 1 januari 1978 werd een nieuwe belangrij ke stijging vastgesteld. Er waren toen 870.000 vreemdelingen in geschreven of circa 9% van de totale bevolking. Het is vooral tijdens de laatste 25 jaren dat de aangroei van de buitenlandse bevolking zich in versneld tempo heeft voltrokken. Inderdaad tijdens de periode van 1900 tot en met 1954 bedroeg het jaarlijks gemiddelde van die aangroei 3.200 inwoners. Van 1955 tot en met 1961 is het jaar lijks gemiddelde gestegen tot 10.500 inwoners. Het was vooral tijdens de «golden sixties» dat rekordcijfers werden bereikt. Er was een hoogtepunt gedurende de periode van 1962 tot en met 1966. De aangroei bedroeg 40.500 eenheden per jaar. Weliswaar vertoont het immigra tiesaldo van jaar tot jaar hoogten en laagten. De hoogtepunten vallen samen met perioden van hoogkonjunktuur of met aanwer vingen van belangrijke kontin- genten ten behoeve van bepaal de bedrijfssektoren o.a. de steen kolenmijnen. De dieptepunten gaan samen met perioden ge kenmerkt door een minder guns tig konjunktuurverloop. Geografische spreiding De evolutie van het aantal vreemdelingen in de onderschei dene provincies is zeer verschil lend. Er zijn bepaalde verschui vingen, die de aandacht dienen te weerhouden. In de provincies Henegouwen en Luik stelt men een konstante stij ging van het aantal vreemdelin gen vast. Het stijgingsritme is nochtans vertraagd sedert 1961 in de provincie Henegouwen en sedert 1965 in de provincie Luik. Ziehier de gegevens wat de pro vincie Henegouwen betreft. In 1947 waren er 101.926 vreemde lingen of circa 8% van de bevol king der provincie aanwezig. In 1966: 193.756 of 14,5% en op 1 januari 1978 216.839 of 16,5%. Lees door pag. 7

Voor Allen | 1980 | | pagina 1