DE KERK EN HET KAPITAAL HEBBEN DE EMANCIPATIE VAN DE VROUW STEEDS AFGEREMD I Euro-Telex P0STTARIEVEN OMHOOG Karei Van Miert viert met ons mee! Raad opteert voor zuiveringsstation te Erembodegem PROGRAMMA VERLOF GEPENSIONEERDE MUTUALISTEN BOND MOYSON De ziekteverzekering in de stroomversnelling Gesprek met Gracienne Van Nieuwenborgh: Geschiedenis van de Socialistische Arbeidersbeweging in de federatievorming van een archief Steun voor ziekenhuispatiënten Bescherming werknemers Over de grens kijken Werkloosheid constant Verstandiger energieverbruik UITNODIGING Seminarie voor filosofie, ideologie en geschiedenis van de arbei dersbeweging Huis Behn, Dreefstraat 21-23 te Ninove Dinsdag 5 februari 1980 25-jarig bestaan van BSP-afdeling Hillegem DENDERLEEUW lees p. 7 1ft'1 i V-3 U' Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 -Postrekeningnr. 000-095.2464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 1 februari 1980 42' Jaargang nr. 5 Weekblad van de B.S.P. Na al de perikelen van de regering Maertens tijdens de laatste weken is er nu weer een relatieve rust in getreden en men kan dan ook verwachten dat de pro grammawet in de nabije toekomst zal behandeld worden in het Parlement. Deze teksten bevatten van socialistisch standpunt zeer waardevolle elementen maar ook andere. De ziekte verzekering is er een van. De besparingen die men wil verwezenlijken zullen de zieken geld kosten. Waar brengt ons dat naartoe? Een bevoegd mutualist zoals Roger Otte, Algemeen Se cretaris van Bond Moyson kan ons daarover zeer veel mededelen. Het loont de moeite daar op in te gaan: dat kunnen de belangstel lenden op deze voordracht georganiseerd door De Rank op 4 februari e.k. in het stadhuis te Aalst. De bevoegdheid van de spreker staat er borg voor dat het een interessante avond zal worden. WÊÊÊÊÊÊIÊÊBÊÊtÊÊÊ Vrouwenbeweging, Vrouwenemancipatie. Zinnig of onzinnig. Man nenpraat of vrouwenpraat. Vandaag zijn meer dan ooit de voorwaar den rijp voor de ontwikkeling van het bewustzijn dat de vrouwenbe vrijding niet mogelijk is zonder het socialisme (en omgekeerd trouwens ook). Vrouwen veroverden zowat alle demokratische rechten in de ontwikkelde westerse wereld: recht op onderwijs, op arbeid, stemrecht (in België slechts in 1949). Formeel hebben ze de gelijkheid met de man zowat verkregen. Die bestaat in de arbeiders wereld; die bestaat ook in het dagelijkse leven. Een wereld waar vrouwen, afhankelijke wezens een subtiele onderdrukking onder gaan vanwege hun man. Vrouwenmishandeling en verkrachting. Er zijn wel vrouwenhuizen, vrouwengroepen waar vrouwen vrij kunnen praten. Er zijn huizen voor geslagen vrouwen, waar ze een toevlucht kunnen vinden. Die behoren tot een nieuwe vrouwenwereld, die het feminisme gescha pen heeft. In december 1979 opende men het vrouwenhuis te Aalst. We spraken met Gracienne Van Nieuwenborgh over de rol en de betekenis die het vrouwenhuis kan hebben, en kan spelen. Mis schien wordt dit vrouwenhuis de start van een vrouwenbeweging in Aalst. Wat is een vrouwenhuis? Een vrouwenhuis is o.a. een ontmoetingsplaats, die kan lei den tot sociaal contact tussen vrouwen. Een plaats waar de vrouwen elkaar beter leren ken nen én eikaars noden leren ken nen. Vrouwen weten dat ze daar niet meer alleen staan en dat ze er zichzelf kunnen zijn. Via deze contacten krijgt men meer inzicht in de noden. Het komt er dan op neer deze vrou wen op sociaal en economisch gebied op te vangen en ze zelfbe wust maken. Dit gebeurt deels Het moet nu definitief uit zijn met de onderdrukking van de vrouw in het gezin. met vormingsavonden, info en juridische bijstand. Mishandelde vrouwen of vrou wen met psychische problemen kunnen er tevens terecht. Klinkt allemaal erg theoretisch. Komen er acties? Neen, op straat komen we voor lopig niet. Zulke acties worden trouwens beslist door een werk groep. Naast een cursus voor zelfverde diging voor vrouwen, zal er waarschijnlijk actie gevoerd wor den tegen de bloemenfeeverkie- zing in Aalst. Een bloemenfee kan, meen ik, een ernstige rol vervullen voor de stad Aalst o.m. op het economische vlak. Per soonlijk vind ik dat het nu eens definitief uit moet zijn met de onderdrukking van de vrouw in het gezin. Een vrouw voelt zich immers nog steeds schuldig wanneer ze iets voor haarzelf doet, terwijl er nog werk ligt voor haar man of kinderen. Vanuit socialistisch standpunt is de ge lijkheid van de vrouw heel be langrijk. De verschillen dienen weggewerkt te worden. Lees door pag. 6 De idee van een Europees Handvest van de rechten van ziekenhuis patiënten, zoals voorgesteld door het Comité voor Ziekenhuizen van de Europese Gemeenschap, heeft steun gekregen van de Commissie. Het Handvest beoogt de ziekenhuispatiënten, de verzorging en het respect te waarborgen dat met de menselijke waardigheid overeen komt (dit zou een verwijzing kunnen lijken naar sommige ziekenhuis keukens) en zijn recht het al te gerede mes van de chirurg te weigeren. Het werd het eerst bepleit tijdens breed internationaal overleg tijdens de «Inter-hospital 1979». Andere rechten die door het voorgestelde Handvest gedekt worden zijn: het recht op passende ziekenhuisbehandehng; het recht elke methode van diagnose of behandeling te aanvaar den of te weigeren; het recht te worden ingelicht over elk belangrijk element betref fende de gezondheidstoestand; het recht volledig te worden ingelicht over de risico's van onvoldoende beproefde methodes van diagnose en behandeling; het recht op zoveel mogelijk privacy als de ziekenhuisaccomoda- tie veroorlooft; het recht op eerbiediging van en rekening houden met de religieuze of wijsgerige overtuiging. De Commissie heeft de algemene doelstellingen van het Handvest onderschreven en gaat thans na of het gewenst is een studie te doen verrichten naar de relatie tussen dokters en patiënten, tussen ziekenhuizen en stelsels van sociale zekerheid, daarbij rekening houdend met elementen van grensoverschrijding. De Europese Commissie heeft de Ministerraad een voorstel voorge legd om de blootstelling van arbeiders aan lood en zijn ioniserende samenstellingen tijdens het werk te beperken. Ongeveer een miljoen werknemers heeft hierbij baat. Een overeenkomst is getekend tussen de Europese Commissie en een aantal jeugdorganisaties betreffende financiële steun van de Gemeenschap voor een uitwisselingsprogramma voor jonge werk nemers. Dit is het tweede dergelijke programma om jonge werkne mers in staat te stellen te leren en te werken in een andere Lid-Staat. De beurzen dekken perioden tussen de drie weken en de acht maanden. In november jl. waren iets meer dan 6 miljoen mensen in de Gemeenschap werkloos. Dat is 5,6% van de werkende bevolking, hetzelfde percentage als de voorafgaande maand, praktisch ook geen verschil met de maand november 1978. De Commissie gaat een groot opgezette campagne beginnen, gericht op energiebesparing. Zij sluit aan op een rapport van deskundigen, dat tot de conclusie komt dat de overgang naar efficiënt energiever bruik een belangrijk deel van de stuwkracht zal opleveren om te komen tot nieuwe economische groei. Projecten betreffende voor lichting van het publiek, mogelijke organisatie van handelsbeurzen gebaseerd op het thema «de wereld na de olie», voorstellen voor bewaking van energieprijzen, belastingspolitiek en de ontwikkeling van een databank en een voorlichtingssysteem dat de Negen ver bindt. Aanvang: 19.30 u. Deze uitnodiging geldt voor iedereen die hiervoor interesse mocht hebben. Met ingang van 1 februari gaan de posttarieven omhoog. Het meest opmerkelijke is wel dat de gewone brief nu 9 fr. gaat kosten in plaats van 8 fr. Deze tarief is geldig in de Benelux landen en Duitsland, Italië en Frankrijk. Voor de andere landen moet voor 14 fr. zegels worden gekleefd. Voor briefkaarten en prentkaarten bedraagt het nieuwe tarief nu 6,5 fr. Bij het versturen van drukwerken moet rekening gehouden worden met een verhoging van enkele franken bij o.a. monsters en zakenpapieren. Ook bij nieuwsbladen en tijdschriften komen er enige centiemen bij. Bij de aantekentaks en expressetaks is de prijsverhoging het meest voelbaar, hier moet 5 fr. méér worden neergeteld. Inderdaad, onze nationale voorzitter Karei Van Miert heeft toegezegd aanwezig te zijn op het groots bal ter gelegenheid van de viering van ons 25-jarig bestaan van onze afdeling. Dit bal heeft plaats aanstaande zaterdag 2 februari om 21 u. in de zaal «Kontakt», Provinciebaan te Hillegem. Ook pgt minister Mare Galle zal van de partij zijn, samen met nog tal van vooraanstaanden. Tijdens de zitting van woensdag II. heeft de voltallige raad zich unaniem akkoord verklaard om het voorstel van het «Land van Aalst» tot het oprichten van een waterzuiveringsstation in de Wellemeersen te negeren. Deze beslissing wordt gemoti veerd door de wens van de raad om dit natuurgebied in zijn huidi ge vorm te behouden. Hij opteert dan ook voor een inplanting op de terreinen gelegen ten noor den aan de autosnelweg E5 op het grondgebied te Erembo degem. Rekenend op de steun die reeds werd gegeven door de Minister Mare Galle van het Vlaamse Ge west kijkt men dan ook met be langstelling uit naar wat de defi nitieve eindbeslissing zal brengen. Vooraf besliste de raad over de goedkeuring van voorlopige twaalfden en nam princiepsbe slissingen en aankoop van 2 nieuwe grasmaaiers 48.000 fr. en aankoop beplantingen 66.000 fr. Het keurde eenparig goed: De ontbinding intercommunale Denderoord, onteigeningsdos sier Kaaistraat 8.831 fr., huurove reenkomst met Mevr. De Jonghe (terrein Vrij Denderleeuw), huur contract Bibliotheek, Kerkstraat 69 ex. Welle. Voor de openbare verlichting en ondergronds brengen van het laagspanningsnet in diverse straten te Denderleeuw werd een akkoord bereikt 166.789 fr. en 1.438.305 fr. Een commissie voor de inplan ting waterzuiveringsstation werd opgericht. Deze zal bestaan uit 1 lid van elke politieke fractie ver tegenwoordigd in de gemeente raad. Bij de behandeling wijziging (B.P.A. Drevensveld) ingevolge de tijdens het eerste onderzoek ingediende bezwaren kwam er wel enige spanning in de lucht. Vooral omdat de raadsleden ge confronteerd werden met de aanwezigheid van betrokken ei genaars die met belangstelling de besprekingen op de voet volgden. Uiteindelijk werd aan genomen dat dit onderwerp op nieuw aan een nieuwe studie zal onderworpen worden, hetgeen moet toelaten zoveel mogelijk betrokkenen te bevredigen. Goedkeuring werd gegeven inza ke premie voor inenting en kunstmatige inseminatie der veestapel 50.000 fr. en 20.000 fr. Het reglement inwendige orde Gemeentelijke Brandweerdienst werd aangepast, met de herzie ning lastenkohier inzake riool- kolken. Vervolgens nam de raad kennis van het jaarverslag waarop wij later breedvoerig zullen terug komen. De herziening der belastingen werden als volgt aangenomen: Ophalen huisvuil: 350 fr. Vertoning en vermakelijkheden, duur 1 jaar. Nijverheidsbelastingen: 750 op centiemen. Onroerende voorheffing: 17 op centiemen. Uithangborden afgeschaft, met algemeenheid van stemmen. Personenbelasting 6%. Honden 100 opcentiemen. Begroting dienstjaar 1980 werd meerderheid tegen oppositie aangenomen, nadat de BSP onder leiding van raadsleden Paul Van der Niepen en Frans Coppens het Schepenkollege op de korrel hadden genomen. In een latere editie komen wij even eens op dit punt uitvoerig terug. Geheime zitting: In geheime zit ting werd Frans Segers in vast verband benoemd als politiea gent te Denderleeuw. P.V.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1