30.000 ARBEIDERS PER JAAR GETROFFEN DOOR DE SLUITINGEN VAN ONDERNEMINGEN RIJBEWIJS ZE ZIJN NIET GOED WIJS! EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING! EIN DELIJ IK W m m j V VE WAAR WE STAAN MET DE NIEUWE ONROERENDE VOORHEFFING 1980 ONTWERP - STATUTEN BSP - FEDERATIE AALST TIJDENS JANUARI 34 NIEUWE LEZERS! Sociaal economische kroniek lees p. 6 en 7 Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 19300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Formule Lezerswerving Voor Allen Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. I 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement 450 F Vrijdag 8 februari 1980 42' Jaargang nr. 6 Weekblad van de B.S.P In het advies, uitgebracht door de Gewestelijke Economische Raad voor Vlaanderen over obje ctieve criteria voor het verlenen van overheidssteun aan onder nemingen in moeilijkheden, werd vastgesteld dat het stijgen de aantal van deze ondernemin gen zijn oorzaak zowel in de al gemene sociaal-economische ontwikkeling als in de onderne ming zelf vindt. De nadruk werd erop gelegd dat de algemene sociaal-economi sche oorzaken zowel van conjuncturele als van structurele aard zijn. Op het niveau van de onderneming zijn de oorzaken meestal te vinden in een ondoel treffend beheer en een onaange paste financiële structuur. Alhoewel het hoogste aantal ondernemingen in moeilijk heden uiteraard doorgaans jon ge en kleine ondernemingen zijn met een eerder beperkt bedrijfs kapitaal en een gering aantal te- werkgestelden, worden evenwel ook meer en meer oudere en grotere ondernemingen door moeilijkheden getroffen en gaan zij failliet. Dit wordt bevestigd door de cij fers van Eurinform betreffende het aantal faillissementen voor het jaar 1979. Het totaal bedraagt 2.921 tegen 2.789 in 1978 en 2.471 in 1977. In de Brusselse gerechtelijke arrondissementen noteerde men in 1979 842 faillis sementen, in de Vlaamse 1.146 en in de Waalse 933. Het totaal verlies aan kapitaal bedroeg bij na 3,5 miljard frank. Wanneer we de evolutie over de voorbije tien jaar beschouwen, dan stellen we vast dat het aantal faillissementen sedert 1970 elk jaar is gestegen en zelfs meer dan verdubbeld is. Het is gegaan van 1.240 in 1970 over 1.849 in 1973, 2.242 in 1975 en tot 2.921 in 1979. Gemiddeld worden er per werkdag circa 10 faillisse menten genoteerd. De economische krisis, die nu meer dan vijf jaren aanhoudt, dwingt de landen die zij treft, en meer bepaald een klein en kwetsbaar land als België, met een open economie, tot een drin gende, dwingende en veelzijdige aanpassingsinspanning. Econo mische en sociologische verhou dingen, die jarenlang de gang van zaken hebben overheerst. zijn grondig gewijzigd of afge broken. Sectoriële en regionale aspecten Bij een verdere analyse van de verschillende statistieken o.a. van de gerechtelijke arrondisse menten inzake faillissementen, van het staatssecretariaat voor streekekonomie aangaande de bedrijven in moeilijkheden en van de sluitingen van onderne mingen opgemaakt door de rijks dienst voor arbeidsvoorziening, komt duidelijk een sectoriële en subregionale diversificatie naar voor. Bepaalde sectoren zoals bouw, textiel-confectie, leder, voeding, metaal, hout-meubelen lijken voor de Vlaamse gewesten kwetsbaarder dan andere sec toren. Op subregionaal vlak blijken be paalde streken eveneens meer kwetsbaar dan andere. Verhou dingsgewijze heeft Oost-Vlaan- deren een groter aantal dossiers van bedrijven in moeilijkheden en gingen in deze provincie meer arbeidsplaatsen verloren. West- Vlaanderen kreeg ook zijn deel van het verlies maar in mindere Het is geen geheim meer te we ten dat er voor het behalen van een rijbewijs heel wat mensen mislukken. Via een persbericht heeft de K.W.B. hiertegen gerea geerd en een actieplan opge bouwd. De klachten stellen zich voornamelijk op het financieel ling les volgt terwijl in het andere geval de aspirant zo veel hij wil kan oefenen. Het is wraakroe pend dat er van overheidswege niet meer wordt gedaan om deze beide mogelijkheden aan het grote publiek kenbaar te maken. Zo verdedigt men bewust de au- Via een rijschool kost een rijbewijs 15.288 F. vlak. Sinds februari 1977 is de wet op het rijbewijs grondig veranderd. Om uw begaafdheid als chauf feur te kunnen bewijzen heeft de wet een theoretisch en praktisch examen voorgeschreven. Men kan dat rijbewijs daarenbo ven op twee manieren behalen. Ten eerste: langs een erkende rijschool om of ten tweede: met bijstand van een begeleider of de vrije begeleiding. Beide methoden kennen uiter aard hun specifieke problemen, maar vooral speelt het financieel probleem. Via de rijschool kost een rijbewijs gemiddeld 15.288 fr. terwijl een rijbewijs via vrije begeleiding gemiddeld 2.700 fr. zou kosten. Een opmerkelijk ver schil dus. In het ene geval rekent de rijschool per uur dat de leer- torijscholen, aldus nog het pers bericht. Voor een huisgezin met drie kan didaat chauffeurs zal een rij school inderdaad een financiële aderlating betekenen. De KWB heeft daarom een bro chure uitgegeven met tips voor veilig rijden en gaat een kampag- ne voeren om haar leden infor matie te verstrekken. Het zou ook voor ons wel nuttig kunnen zijn moesten wij van onze lezers hun ervaringen terza ke kunnen ontvangen. Een ander feit is nog dat wij bij wet verplicht worden het exa men en natuurlijk ook onze cen ten, af te leggen bij een private firma, weliswaar onder staats- kontrole, en aldus deze firma ho ge winsten bezorgen. Deze firma staat ook in voor de jaarlijkse autoinspektie, nog zo een dure grap waartoe wij verplicht wor den. Als voor deze inspektie, die nooit langer dan 10 minuten duurt, om en bij de 500 fr. moet neergeteld worden, aan welk uurloon wordt daar dan gere kend? Roger D'Hondt mate. Antwerpen was in een meer gunstige positie. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een toenemend verlies aan en bedreiging van bestaande ar beidsplaatsen. Bij gebrek aan voldoende compenserende werkgelegenheid is de werkloos heid verder gaan stijgen. Terzelf der tijd gaat een belangrijk deel aan economisch en financieel potentieel verloren. Deze evolutie heeft tevens geleid tot een steeds groter wordend beroep op overheidssteun, zo wel voor het instardhouden van Lees door pag. 5 De zaak Afghanistan en de houding van de U.S.S.R. blijft centraal staan in de internationale politieke omwenteling. De houding van de socialistische internationale lijkt mij de moeite waard om in herinnering te worden gebracht, omdat zij wellicht het enig alternatief is voor een verdere ontwikkeling van ontspanning en vrede. De socialisten zijn inderdaad van mening dat de houding van de Russen als onaanvaardbaar moet aanzien worden en dat bijgevolg het terugtrekken van de troepen binnen de kortst mogelijke tijd zich opdringt; maar terzelfdertijd wordt een waarschuwing gericht om alles in het werk te stellen voor een verdere politiek van ontspanning. Deze oproep en gedachtengang werd trouwens onderschre ven voor de «sterkste Italiaanse Euro-Communistische partij». Bij deze vaststelling is het ook van wezenlijk belang wat andere politiek-ingestelden denken en dit moet ons ergens doen nadenken. De burgerlijke partijen en Christen-Democratische partijen gaan verder: de economische blokkade en de boycot van de Olympische Spelen zijn daar schering en inslag. Wie het debat heeft kunnen volgen op T.V. en V.U.-volksverte- genwoordiger Kuypers zijn mening heeft horen verkondigen moet zich ernstig gaan beraden over de problemen van «oorlog en vrede». Want er lopen spijtig genoeg veel Kuypers (die het misschien nog idealiseert) rond die bij het minste konflikt bereid zullen zijn de oorlogsmachine op gang te brengen. Wanneer wij de aangenomen houding van de partijen in het Europees Parlement ontleden, dan moet ik vaststellen dat ook in ons land bepaalde politici de weg van de ontspanning veriaten hebben. Dat heel wat van de genomen en voorgestel de maatregelen alleen en bijna uitsluitend het gevolg zijn van «het Carter imago» voor de volgende presidentsverkiezingen laat men blijkbaar buiten beschouwing. Meer nog dan vroege re jaren wil men terug een klimaat van «oorlogsverzuchting» tot stand brengen en vooral West-Europa voor een onverant woorde keuze gaan plaatsen. Dat de U.S.S.R. vooral dan op het terrein van de mensenrechten hierbij nog een helpende hand toesteekt, kunnen wij alleen betreuren en afkeuren, alhoewel sommige kapitalistische staten daaromtrent ook geen lessen te geven hebben. Maar voor een deel van de wereld, die zich socialistisch noemt, zijn dergelijke praktijken dubbel onaanvaardbaar, temeer daar dezepraktijken dan publicitair als zoete koekjes worden ingepakt en verkocht. Het T.V.-debat met dhr. Kuypers heeft ons ook geleerd dat een volledige vergelijkingsdraad wordt getrokken tussen 1936 de Hitlerpropaganda en Moskou. Met deze vergelijking, meer en steeds harder naar voor gebracht, en vermengd met nationalisme kan men inderdaad de gewone man ergens doen geloven dat «de grote confrontatie onvermijdelijk is». Het is de plicht van de socialistische beweging de bevolking objectief voor te lichten, hun standpunten te laten kennen en zich kordaat op te stellen ten overstaan van al degenen, wie zij ook zijn en in welk kamp zij zich ook bevinden, te ontmaskeren en te bekampen. Willy Vernimmen Senator Een autoinspektie is een dure grap De meeste dagbladen en diverse tijdschriften hebben de laatste weken meerdere gissingen ge maakt omtrent de aanslagvoet der onroerende voorheffing toe passelijk op de nieuwe kadastra le inkomens. Om deze belasting te bepalen kon men zich tot op heden slechts baseren op de parlemen taire bescheiden die de wet van 19 juli 1979 hebben voorbereid. De vrijgegeven cijfers waren uit eraard slechts voorlopig en voor wijziging vatbaar. Op die gege vens heb ik mij dan ook geba seerd om mijn artikel te plegen die in ons weekblad werd gepu bliceerd op 4.1.1980 en zodoen de heb ik U enigszins bij gebrek aan betere gegevens verkeerde lijk voorgelicht. Eindelijk kwam de administratie van het Kadas ter klaar met haar werkzaamhe den zodat nu de definitieve ge middelde verhogingscoëfficiën ten per gemeente en per provin cie gekend zijn zodat de gemeen tebesturen nu in staat zijn hun opcentiemen definitief vast te leggen. Ook ik ben nu in de mogelijkheid de nieuwe percentages te herbe rekenen, die toepasselijk zijn om de nieuwe onroerende voorhef fing te bepalen. De nieuwe per centages zijn dan slechts geldig wanneer het gemeentebestuur geen grotere opbrengst dan voorheen verlangt uit de onroe rende eigendommen binnen haar omschrijving. Ter herinnering geef ik nogmaals de toe te passen formules om het nieuwe percentage der onroerende voorheffing te bere kenen: 1. gedeelte voor de Staat: 1,25% 100 opcentiemes. 2. aantal opcentiemes voor de Provincie: aantal opcentiemes in 1979 170) maal drie, gedeeld door de nieuwe gemiddelde pe- rekwatiekoëfficiënt van Oost- Vlaanderen maal 1,25. 3. aantal opcentiemes voor de gemeente: aantal opcentiemes in 1979 toegepast maal drie, ge deeld door de gemiddelde nieu we perekwatiekoëfficiënt van de gemeente, maal 1,25. Lees door paa. 5 Onze lezerswerving draait nog altijd op volle toeren dat bewijst het pakket nieuwe lezers die op één maand tijd tot onze lezerskring behoren. De inspanningen van de ijverige militanten blijven niet zonder resultaat. Laat ons op deze weg verder gaan. Tijdens de laatste dagen werden twintig nieuwe lezers aangéworven door de volgende kameraden: Vernimmen Willy, Geraardsbergen 4 De Leeuw M.P., Okegem Saerens Frans, Moorsel Gillade Lucienne, Aalst De Smet Henri, Hillegem Van de Neucker G., Geraardsbergen V.d:Niepen Paul, Denderleeuw De Wetter Ronny D'Haesleer Hedwig Appelterre De Taye Eddy Hooghuys Edgard, Nieuwerkerken De Wetter Ronny, Aspelare De Block Frans, Óverboelare

Voor Allen | 1980 | | pagina 1