J. S. Dure electriciteit! NAAR REVALORISATIE VAN PROVINCIALE RAAD? CSC Toekoer wint kwistomooi te Ninove KARNAVAL 1980 sg? ENERGIE EN ENERGIEBESPARING Ontspanning tussen Oost en West -%s V1 'tv/ WILLY CUES Minister van Economische Zaken Geen boycot tegen Olympische spelen Alois Van Den Bossche Zondag a.s. afspraak te Aalst <is w°" .bh wegwijzer C.S.C. DE RANK ONTVANGT Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 19300 AALST TEL. 053-70.51,51 —Postrekeningnr.000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT vrijdag 15 februari 1980 42' Jaargang nr. 7 Weekblad van de B.S.P. Het nationaal bureau van de Jongsocialisten is bekom merd om het huidig verloop van de internationale be trekkingen. De JS veroorde len zowel de Sovjet-Russi sche inval in Afghanistan als de door de Verenigde Sta ten versnelde wapenwed loop op wereldvlak, en in de Indische Oceaan in het bij zonder. De Jongsocialisten zijn van mening dat deze feiten de koude oorlog aanwakkeren en de ontspanning ernstig in het gedrang brengen. De door de Verenigde Staten geïnspireerde boycotmaat regelen t.a.v. de Sovjet-Unie n.a.v. de Olympische Spelen te Moskou, moeten daarom ook afgewezen worden. De Jongsocialisten dringen aan op een onafhankelijke buitenlandse politiek van de Europese landen gericht op een verder schrijdende ontspanning tussen Oost en West. Tevens moet een nieuwe Midden-Oosten- en Afrika-politiek tot stand ko men, die de voorwaarden schept voor een zelfstandi ge economische ontwikke ling van de derde-wereld landen. Documenten over de geschiedenis van het Socialisme in het Arrondissement Aalst Eén van onze vrienden, Luc Van de Velde, heeft een paar jaar gele den heel wat opzoekingswerk ge daan voor zijn licentiaatsverhande ling over de geschiedenis van de socialistische arbeidersbeweging te Aalst voor de periode 1870 - 1914. Dank zij wat wij zelf in ons bezit hadden aan documentatie konden wij hem behulpzaam zijn, maar toch op een al te bescheiden wijze daar ons eigen bronnenmate riaal gebrekkig is. BRONNENMATERIAAL Hij stipte inderdaad aan dat de socialistische beweging weinig sporen in archieven heeft nagela ten: «Twee wereldoorlogen en ook de ongelooflijke slordigheid en onverschilligheid waarmede de partij en haar verantwoordelijken met de stukken omsprongen, be moeilijken het onderzoek. Het ar gument is dat de partij geen ge schiedenis maakte terwille van de historici...» Vandaag de dag rede neren wij doorgaans nog op dezelf de wijze en verwaarlozen wij een archief van onze beweging en van onze strijd bij te houden. Maar welke bronnen zijn er dan nog te vinden van de pionierstijd zowel te Aalst als voor de andere a [M%1. maaz BETER LEVEN, OOK ZONDER HOGER ELEKTRICITEITSVERBRUIK. Sinds enige tijd voert de Vereniging der Elektriciteitsbedrijven een dure reklame kampagne onder het thema: Elektriciteit is leven. Deze éénzijdige informatie kost ±30 miljoen frank en wordt, zoals alle andere publiciteit, uiteindelijk door de verbruiker betaald. De elektriciteitsbedrijven proberen ons ervan te overtuigen dat we slechts beter kunnen leven door meer elektriciteit te verbruiken. Zij volgen dus een éénzijdige produktie- of verkoopslogica; in deze visie is de bouw van o.m. kerncentrales dan ook onvermijdelijk De ondertekenaars van deze oproep willen niet terug naar de primitieve wastobbe en ze verzetten zich ook niet tegen een redelijke mate van huiskomfort Zij weigeren echter te aanvaarden dat de kwaliteit van ons bestaan alleen bepaald wordt door de hoogte van het elektriciteitsverbruik. Tewerkstelling en welzijn kunnen ook op een andere wijze bevorderd worden. Een doeltreffend be leid van energiebesparingen, het bestrijden van de (georganiseerde) verspilling en een aktieve steun aan milieuvriendelijke energiebronnen zijn een betere waarborg voor de toekomst. Het ont werpen en voortbrengen van energiezuinige, produktie methoden en verbruiksgoederen kan daar enboven onze ekonomie helpen om, op een evenwichtige wijze, uit de krisis te geraken. Op deze manier kan het welzijn verhoogd worden, kan zinvolle tewerkstelling ontstaan en kunnen maat schappelijke ongelijkheden verminderd worden De gewone burger heeft meestal niet de financiële mogelijkheden om in het energiedebat zijn stem te laten horen De publicitaire demagogie van hen die handel in elektriciteit en energiebeleid met elkaar verwarren, is een hinderpaal op weg naar een open. demokratisch energiedebat. 9t*un a«« aki la door aan bad rag la atortan op rakanmg nummar 799 5064503 36 Varvliat Emial. •orgartiom mal varmaMIng aktto VEB In «De Morgen» EN ANDERE PERSORGANEN, WERD DEZE WEEK EEN «tegenadvertentie» gepubliceerd in verband met een kampagne welke door de Vereniging der Electriciteitsbedrijven onder het motto «Electriciteit is leven» wordt gevoerd. Deze kampagne heeft tot doel het electriciteitsverbruik te stimuleren alsof er geen andere energiebronnen aanwezig zijn. De «tegenadvertentie» dringt aan op een ander energiebeleid met steun aan milieuvriendelijke energiebronnen. Deze advertentie werd bekostigd door een aantal initiatiefnemers van diverse strekkingen die het er over eens zijn dat ons bestaan niet alleen bepaald wordt door de hoogte van het electriciteitsverbruik. De energieproduktie en verdeling zijn doorgaans in handen van private beheerders met riante winsten. In dit verband publiceert «NU», maand blad van de Jongsocialisten, dat de grootste electriciteitsgroep in België, EBES, voor de periode 1978-1980 kan terugblikken op een netto winst van 4,480 miljard frank. Dat is een stijging van meer dan 1 miljard tegenover het voorbije boekjaar. Sedert meerdere jaren werd er door de J.S. heftig aktie gevoerd tegen de «dure electriciteit». Roger D'Hondt vroege afdelingen van de socialisti sche beweging in ons arrondisse ment? De «klassieke» bronnen zijn vooral de bewaarde kranten zoals «De Werker» waarin men wat terug vindt over het arrondissement Aalst voor de periode van de Eerste Internationale (1866-1880); het dagblad «Vooruit», de katholieke «Denderbode» en de liberale «Dendergalm» uit onze streek, de Daensistische pers «Land van Aelst», «De Werkman» en «Klokke Roeland» evenals het arrondisse- mentele socialistische weekblad «Recht en Vrijheid» (dit laatste pas van december 1900 af). De stads archieven van Aalst, Ninove en Geraardsbergen evenals de poli tiearchieven van deze en andere gemeenten uit ons arrondissement zijn waardevolle bronnen, vooral de laatstgenoemde in verband met stakingen, betogingen, vergaderin gen, enz. Naast vooral de Kon. Bibliotheek te Brussel hebben ook universiteitsbibliotheken, het Insti tuut Emiele Vandervelde e.a. hun belang voor opzoekingswerk. Wij hebben er reeds een lans voor gebroken dat oude socialistische families eens zouden neuzen op zolder en in lang weggezette dozen naar documenten als foto's, mani festen, affiches, enz. uit die tijd. Zoveel bestaat er niet meer aan tijdsdocumenten die kunnen wor den bijeengebracht in een socialis tisch archief en voor een tentoon stelling. Maar toch... bij een gezel lin konden wij tot onze verbazing een blik werpen op oude affiches in kleurendruk van zeer groot formaat van de Belgische Werkliedenpartij daterend van kort na de eerste wereldoorlog. KLASSENSTRIJD GESCHIEDENIS De geschiedenis van de socialisti sche arbeidersbeweging in ons ar rondissement kan uiteraard niet geschreven of beschreven worden zonder inzicht in de economische en sociale toestand van het ogen blik, de graad van industrialisatie en proletarisering, de pauperisatie, de kinderarbeid, de lonen e.a. werkvoorwaarden, de thuisarbeid, de economische conjunctuiur. Al dus moet men zeker voor de 19e eeuw rekening houden met de cri sis van 1873-1895, zoals men dit ook niet kan laten voor de geschie denis van de dertiger jaren in de 20e eeuw. Hierover bestaan geluk kig meer bronnen in talrijke publi caties, statistieken, verslagen van de Openbare Onderstand enz. Ook de demografische beweging, de culturele factoren, de huisvesting, de opstelling en houding van de andere partijen, van de kerk, enz. hebben hun wezenlijk belang. Zo bv. staat het buiten kijf dat het Daensisme de doorbraak van het socialisme alhier fel heeft ver traagd, met uitzondering dan van het Geraardsbergse waar het Daensistisch impact geringer was. DE TIJD VAN DE EERSTE INTERNATIONALE Zeker Geraardsbergen en Aalst waren er reeds bij ten tijde van de Lees verder pag. 2 De B.S.P. fractie samengekomen te Gent naar aanleiding van de eerste buitengewone zittijd van de Provinciale Raad van Oost-Vlaanderen stelde eens te meer het probleem van het al of niet verder bestaan van de provincie als politiek orgaan. Het nam de beslissing dit probleem in de toekomst aan de dagorde te stellen van de regelmatige maandelijkse fractiebijeenkom sten, meer zelfs simultaan hiermee meer politiek georiënteer de discussies te organiseren. Waar in een nog vrij recent verleden heel wat politici de provincie als politiek bindmiddel tussen de nationale en plaatselijke organen als verouderd, onefficiënt zelfs als een remmende factor gingen beschouwen, schijnen vandaag bij diezelfde politici zekere aarzelingen waar te nemen met betrekking tot het afschaffen van dit politieke instrument. Uitgaande van de stelling dat «de ondervinding het beste leermiddel is» ware het misschien toch wenselijk vooraf antwoord te geven op de vraag: «Hoe ervaart een gewoon provincieraadslid de werking van de raad»? Wat mij betreft zou ik hierop volgende antwoorden geven: 1. te veel zittingen binnen de gewone zittijd van de maand oktober, met het onvermijdelijk gevolg een overladen dagorde (grondwettelijk moet de gewone zittijd in de maand oktober doorgaan!) 2. de commissiezittingen, voorafgaand aan gewone en buiten gewone zittijden kunnen door de raadsleden onmogelijk dege lijk voorbereid worden: zij lopen gewoon verloren in de honderden bladzijden tekst. 3. het opstellen van de begroting is bijna een louter ambtena- rengedoe, weinig of geen voorstellen komen uit de raad. 4. het ontbreekt heel wat raadsleden aan de politieke wil en moed of... talent hun controlerende rol t.o.v. de bestendige deputatie efficiënt uit te voeren. 5. te weinig tussenkomsten met politieke en ideologische inhoud vanwege de raadsleden. 6. de binding tussen de raadsleden en de bestendige deputatie beperkt zich veelal tot louter persoonlijke aangelegenheden - gevolg van hun gemeentelijk mandaat (heel wat raadsleden zijn gemeenteraadslid, schepen of burgemeester!) Concluderend is dit alles vrij negatief en... toch stel ik vast dat er sedert de laatste parlementsverkiezingen een gunstige kentering en dan zeker in onze B.S.P. fractie is waar te nemen. De talrijke, zelfs zeer goede, tussenkomsten van onze B.S.P. fractie zijn niet onopgemerkt voorbijgegaan en vonden ruime weerklank in heel wat middens. Nog positiever is: de vraag naar meer en regelmatige fractiebijeenkomsten met voornamelijk politieke thema's; de wens betrokken te zijn, niet enkel bij de bespreking, maar vooral bij het opmaken van de begroting; de eis in alle omstandigheden, zonder hierdoor de noodza kelijke cohesie in de meerderheid te verstoren, onze politieke ideologie op zijn minst te laten horen. Deze drieluik van vraag, wens en eis moet normaler wijze door elke partij kunnen onderschreven worden; de adekwate toe passing is op zichzelf een revalorisatie van de werking van onze raad. Wat onze fractie betreft hebben we reeds een heel stuk weg in die zin afgelegd, meer zelfs: wij zijn toonaange vend met betrekking tot deze vernieuwina. Tijdens deze laatste avond van dit spannend jaarlijks kwistor- nooi van de stad Ninove is CSC Toekoer uiteindelijk eindover winnaar geworden. Nochtans werden ze tijdens de avond zelf nipt geklopt door Karaat die als reekswinnaar uit het busje kwam. Deze laatste wedstrijdavond was onderverdeeld in drie groepen die geschift waren volgens de behaalde punten in de overige uitgaven van dit tornooi. Er wer den telkens vijftien vragen op de deelnemersgroepjes afgevuurd door presentatrice Monique De Witte. Het hoeft niet gezegd dat de spanning door de rook- en dranklucht zo te snijden was. De zaal zat bomvol en er werd tel kens vanuit het toeschouwersge deelte deftig meegekwist. Tijdens de eerste reeks die dan deze van de zwakkere ploegen was zag men duidelijk dat deze uit veel jeugdiger kandidaten be stond dan voor de andere twee reeksen. Nochtans vuurde kwis- master De Witte met een regel maat van een klok moeilijke vra gen af. De Blockheads waren hier goed gestart. Zova volgde. Dit terwijl Dabar plotseling ach teruit werden geslagen. Tenslotte behaalde Zova de reeksoverwinning met 17 pun ten. De Aliens en Blockheads volgden met een punt minder. De tweede reeks scoorde reeds betere standen met een direkte start van de Nietsonthouders. Ze zouden tenslotte in de mist ver dwijnen. Ook hier hadden de vra gen een niet te onderschatten moeilijkheidsgraad en was per lid van een ploeg een bepaalde rubriek ingestudeerd. Een tus senstand gaf als resultaat drie ploegen met elk 14 punten, nl. VAL Buggenhout, de Lochte Genteneers en Erkate Koeterook. Tenslotte zou Buggenhout als reekswinnaar uit de bus komen met 25 punten. De finale-reeks werd de bijzonderste. De ploe gen plakten als het ware aan mekaar. Lees verder pag.7 Geshot2^- 4r ,yj ,\Vc <V (3\ sy Lv*.. VORMING 0>«* keetstr- lef1..*' ontbinding n-str die zal spreken over: op dinsdag 26 februari a.s. te 20 u. in de stadsfeestzaal, stadhuis te Aalst De inkom is gratis Vanuit Zottegem, Herzele, Geraardsbergen en Ninove vertrek ken wagens die belangstellenden opnemen. Schrijf nu reeds in, in de betrokken Volkshuizen.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1