500.000 WERKLOZEN IN 1985? Karnaval Aalst in topvorm VLAAMSE DOORBRAAK INZAKE WATERZUIVERING! Toenadering tussen Oost en West I GRONDWATER DIENT BETER BESCHERMD TEGEN VERONTREINIGING ENERGIE EN ENERGIEBESPA' i Sociaal economische kroniek Stof tot nadenken WILLY CLAES Minister van Economische Zaken Vrijdag 22 februari 1980 42* Jaargang nr. 8 Weekblad voor de B.S.P Nationale Bank van België Planbureau Een nieuwe lente, een nieuw geluid... C.S.C. DE RANK ONTVANGT Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT De verslagen van de Nationale Bank van België en van het Plan bureau met sombere prognoses betreffende de overheidsfinan ciën, het sociaal en economisch beleid zijn de laatste weken niet onopgemerkt voorbijgegaan en hebben terecht zekere reacties uitgelokt. Er was in de eerste plaats het verslag uitgebracht door de Gou verneur van de Nationale Bank van België. Men kan zich bij het lezen van de slotbeschouwingen niet ontdoen van de indruk dat de inspanningen en de offers die de Gouverneur vraagt, vooral zouden moeten komen van de arbeiders. Hij schreef o.a. «De gezinnen kunnen niet langer eisen dat hun inkomens en hun verbruik steeds sneller toenemen dan het natio nale produkt. Men staat tegen over de feiten en men moet er wel rekening mee houden; en in een minder gemakkelijke perio de maken de feiten buitensporig geworden eisen en overdreven geworden luxe schadelijk». En verder vroeg hij matiging: «In een minder gunstige tijd kan een volk zijn algemeen welzijn im mers slechts verdedigen door de moeilijkheden onbevangen onder ogen te zien, zich een soli- Minister Mare Galle bracht een bezoek aan de Nationale Maat schappij der Waterleidingen. De Maatschappij is in het Vlaamse Gewest één van de belangrijkste instellingen, zowel op het gebied van de waterproductie als van de distributie. Na een korte toespraak tot de Raad van Beheer werd een werk vergadering georganiseerd met de gewestelijke direkteurs van de verschillende Vlaamse pro vincies. Deze legden aan Minister Galle de voornaamste projecten voor uit hun gebied. In zijn antwoord legde de Minis ter telkens de nadruk op de noodzaak om de waterwinnings- gebieden zo dicht mogelijk te doen aansluiten op het distribu- tiegebied. Voor de waterwinning komt zowel gezuiverd oppervlak tewater uit spaarbekkens, als grondwater in aanmerking. Daarvoor is het echter nodig dat in de toekomst voldoende aan dacht wordt besteed aan de be scherming van dit grondwater tegen verontreiniging. Meer specifiek ging Minister Gal le dan in op de problematiek van de verschillende provincies. Voor Limburg gaat het hier o.m. over de waterwinning in het Maasgrint en de «zandlagen van Diest» op het grondgebied van de gemeente Lommei. Voor Bra bant is vooral het Yse-project belangrijk. De Minister beloofde het principe van het nationaal belang van dit spaarbekken te verdedigen. Hetzelfde geldt voor de water winning uit de Mark te Moerbeke in Oost-Vlaanderen. Voor West- Vlaanderen ging Minister Galle in op het spaarbekken Blankaart II en gaf hij opdracht nieuwe grondlagen te bestuderen op hun watervoorraden. Hij deelde ook mede dat kontakten werden gelegd met de Franse instanties om oplossingen te zoeken voor de vervuiling van het IJzer- en Scheldewater. Tot slot ging Minister Galle ook nog in op de problemen in de Gentse Kanaalzone en op de wa terbedeling door de gemeente lijke regies. Hij is van oordeel dat deze zouden moeten onderzocht worden vanaf hun waterwinning tot aan de bedeling aan de ver bruikers, zowel op het vlak van de kwaliteit, kwantiteit als op de exploitatiekosten. daire arbeidsinspanning op te leggen en te zorgen voor een billijke verdeling van het al bij al toch dragelijk gewicht van die matiging, waardoor het ergste wordt vermeden». Zekere offers werden reeds ge daan. De gepensioneerden kre gen hun welvaartspremie niet in 1979 en vrezen dat hetzelfde zal gebeuren in 1980. Er kan verder verwezen naar de duidelijke ma tiging van de reële loonstijging de laatste drie jaren. Georges Debunne, Secretaris Generaal van het A.B.V.V. heeft als regent van de Nationale Bank van België gereageerd en mede gedeeld waarom hij niet akkoord kan gaan met het verslag van de Gouverneur van de Nationale Bank van België. Offers en mati ging zouden beter gevraagd worden aan andere categorieën dan de gepensioneerden, de zie ken, de gewone arbeiders en be dienden. Wat meer breedvoerig willen we het verslag van het Planbureau met de beleidslijnen van het na tionaal plan 1981-1985 behande len. Sommige gegevens ervan werden door Willy Claes, Minis ter van Economische Zaken me degedeeld tijdens een confronta tie met TV-journalisten. Ook de vooruitzichten van het Planbureau zijn niet erg bemoe digend. In zijn aanloopprojectie verwacht het nochtans een zeke re stijging van de werkgelegen heid in de produktieve sector, met circa 40.000 eenheden, dit in tegenstelling tot de daling met ongeveer 50.000 eenheden tij dens de periode 1973-1978. Lees door pag. 8 De Vlaamse executieve hechtte haar principiële goedkeuring aan een uiterst belangrijk wetsvoorstel uitgaande van Minister Mare Galle en dit met betrekking tot een aanvulling van de wet op de bescherming van de oppervlaktewateren. Kwestieuze wet, daterend van 26 maart 1971, voorzag de oprichting van drie grote zuiveringsmaatschappijen: één voor het IJzerbek- ken, één voor het Scheldebekken, één voor het Maas-Rijnbek ken, waarvan de laatste twee bekkens ongelukkiglijk genoeg zich uitstrekken over meer dan één gewest. De kommunautai- re spanningen drukten ook hun stempel op het waterbeleid in ons land met het triestig gevolg dat enkel de zuiveringsmaat schappij van het IJzerbekken werd opgericht. In de overige gebieden bleef de toestand zoals hij was m.a.w. de gemeente besturen waren en bleven verantwoordelijk inzake het initia tief tot het bouwen van waterzuiveringsinstallaties, waarbij de centrale overheid in dit geval de Minister van Vlaamse Aange legenheden enkel als subsidiërende instantie optreedt. Deze toestand maakt niet enkel elke planmatige en doeltreffende aanpak kwasi onmogelijk maar leidt bovendien tot zware financiële aderlatingen voor de gemeenten. Inderdaad moeten de gemeenten, eens de bouw van zo een zuiveringsinstallatie gerealiseerd, instaan voor werking en onderhoud ervan m.a.w. zij die toch iets deden om de dramatische toestand van onze vervuilde waterlopen te saneren werden uiteindelijk financieel gestraft voor hun initiatief. Ondanks een investering ten belope van 20 miljard voor waterzuivering van het Schelde bekken is de toestand in dit gebied meer dan alarmerend. Voegen wij hier nog aan toe dat de Schelde ook verontreinigd wordt vanuit Frankrijk voornamelijk tengevolge van de lozing van de riolen uit de agglomeraties Roubaix-Tourcoing; inter nationaal overleg is dus dringend geboden. Volgens inlichtin gen van het kabinet van Minister Galle wordt nu toch te Grimonpont op Frans grondgebied een eerste zuiveringssta tion voor primaire behandeling voorzien, realisatie einde 1982, dat dan in een latere fase zou aangevuld worden met een biologische installatie. Uitgaande van de stelling dat de inmid dels gepubliceerde nationale waterkaart, die de huidige dra matische verontreinigingstoestand van onze waterlopen weergeeft, niet meer moet gewijzigd worden door nog ergere bevuiling vanwege buurtstaten, kan en wil Minister Mare Galle op planmatige en efficiënte wijze de verontreiniging van het Scheldebekken aanpakken. Hoe? Het is zijn bedoeling om via zijn wetsvoorstel, waaraan de Vlaamse deelregering reeds haar goedkeuring gaf, de mogelijkheid te scheppen in Vlaan deren één of meerdere waterzuiveringsmaatschappijen als staatsinstelling(en) op te richten. Op die wijze kan hijzelf actief optreden in deze materie m.a.w. kan hij plannen, bouwen en exploiteren. Dit doelbewust en verstrekkend socialistisch openbaar initiatief getuigt van dynamisme en inzicht en draagt zeker de goedkeuring weg van elke Vlaming uitgenomen die van... het Vlaams Economisch Verbond. De heren van dit verbond, och god toch zo begaan om de geldelijke belangen van het privé, vermoeden reeds «een ongepaste ministeriële druk?» (cfr. het Editoriaal van hun weekblad Snelberichten dd. 12.2.80). Zij schrijven de minister de intentie toe dat alle studie-opdrachten inzake waterzuivering zouden toever trouwd worden aan de diensten van het W.Z.K. (Waterzuive ringsmaatschappij Kustbekken). De minister replikeerde op die ongepaste kritiek gepast als volgt: «Het is zeker niet de bedoeling dat de W.Z.K. zou optreden als bevoegde ontwerper voor heel Vlaanderen. Wel is het zo dat zij over een ruim personeelskader beschikt om een aantal studie-opdrachten uit te voeren voor gemeenten buiten haar gebied zo die een beroep op haar willen doen». Hoe snel de berichten van het V.E.V. ook mogen zijn, bleek dit bericht zeker al te snel, zelfs naast de kwestie. Al bij al een machtig initiatief van onze vriend Mare Galle, samen met de door hem gevoerde politiek inzake de elektriciteitsbedeling wijst dit nieuwe initiatief op een gedurfde socialistische aanpak van de materies waarvoor hij verantwoordelijk is. Alois Van den Bossche «Niets heeft zo bijgedragen tot de triomf der domheid en de moord op het allerlaatste vonkje talent, dan de televisie» Gerrit Komrij Naast het gesproken en het ge schreven woord is de televisie als visueel medium een stuk van het menselijk leven gaan beheer sen. Ik wens niet de balans op te maken van dit nieuw medium. Ik constateer dat het zijn stempel drukt op een massa mensen en aldus een machtig wapen is in handen van enkelen die beslis sen over wat wél en wat niet op de beeldbuis mag komen. Er is het demokratisch recht op informatie in het algemeen. Ook via de televisie. Op volledige en objectieve informatie, al dan niet met duiding waarbij een team van journalisten toelichting ver strekt over achtergrondnieuws. De indringendheid waarmede de TV iedere dag miljoenen gezin nen bereikt en «na het brood de spelen brengt» baart op zijn minst zorgen omtrent de verant woordelijkheidszin van hen die meester zijn van dit medium. De toepassing van het nieuw de creet voor de BRT zal ons die skepsis niet ontnemen. Boven dien zijn er die andere kanalen want de TV heeft meer dan een BRT-zender te bieden. Tot daar mijn inleiding, want ik wil het hebben over het ontzag lijke en het schokkende dat ons via satelieten en tele-computers bereikt uit alle hoeken van de wereld. Vele kijkers lezen daarbij geen kranten of tijdschriften en moeten afgaan op beelden al dan niet voorzien van kommen- taar. Het gaat dikwijls om op standen, aanslagen, gijzelingen, betogingan, stakingen waarbij achtergrondinformatie ontbreekt en het de kijker geraden is die in zijn krant te gaan opzoeken. Ve len doen dit uiteraard niet. Als socialist kan men niet onver schillig staan tegenover het we reldgebeuren en dit om meer dan één reden. Er is de grootschaligheid van de economie die ons leven beheerst en van de geldmarkt die gans de wereld omvat en ieder individu in wezen raakt! Velen beseffen dit pas als bv. een olie-embargo van de Opec-landen benzine- schaarste en een paniek om huisbrandolie veroorzaakt! Er is ook de sociale betrokkenheid tegenover misdeelden. Er is de strijd tegen de armoede en de honger. Eén mens op vier krepeert van de honger! Er is de solidariteit en zin voor rechtvaar digheid. Er is de ijver van iedere socialist voor vrede en menselijk geluk. Op de vooravond van een BSP- Kongres is het geraden daarover eens na te denken. Nieuwe par tijstructuren, betere statuten? Goed en wel. Maar het doel en de zin van het socialisme moet levendig aanwezig zijn. Al te veel militanten zijn niet eens bereid hun interesse over de eigen ge meentegrenzen te verleggen en militeren amper voor een sociali stisch ideaal. Maar dat men zich niet vergisse in de doorsnee bur ger van vandaag die dikwijls blijk geeft van een grote dosis inzicht in wat rondom ons gebeurt. Zo had ik onlangs een gesprek met een bouwvakker omtrent de gespannen toestand rond Afga- nistan en de vergeldingsmaatre gelen van de Ver. Staten van Amerika tegenover Rusland. Die man gelooft niet in het staatsso cialisme van de Sovjets dat geen ruimte laat aan andersdenken den en steunt op dictatuur en militaire macht. Maar hij gelooft evenmin in het «open politiek systeem» van de U.S.A. dat eco nomische en militaire macht aanwendt als een verdoken kolo nialisme ten aanzien van de rest van de wereld en in het biezon- der van de ontwikkelingslanden. Dit is een zuivere socialistische stellingname die ik beaam. Men kan zich daarbij heel wat beden kingen maken zonder in drijfzand terecht te komen. Er is de machtsstrijd sedert de 2e wereldoorlog tussen de USSR en de USA: twee kernmachtreuzen. Pas na de Salt ll-akkoorden die nooit werden bekrachtigd door het Amerikaans Kongres is wat rust gekomen in de bewape ningswedloop en kwam een han dels- en cultureel akkoord tot stand tussen die landen. Ameri ka, sedert lang de grootste pro ducent van graan,soyabonen en technisch materieel", vond in Rusland een gretige afnemer. Rusland die vooral het monopo lie heeft inzake mineralen en ert sen heeft hierin een exporttroef. Maar een prestige-politiek bin nen die twee landen zoekt een uitweg ver buiten de grenzen. Zogenaamde ontwikkelingshulp aan derdelanden, technische bij stand, militaire steun, goedkope leningen, kapitaalsinvesteringen waren zovele fagades voor een neo-kolonialisme op jacht naar grondstoffen en energiebronnen Lees door pag. 8 die zal spreken over: op dinsdag 26 februari a s. to 20 u. in de stadsfeestzaal, stadhuis te Aalst De inkom is gratis Vanuit Zottegem, Herzele, Geraardsbergen en Nu.ove vertrek ken wagens die belangstellenden opnemen. Schrijf nu reeds in, in de betrokken Volkshuizen. Aalst verwelkomde vorige zondag tienduizenden toeschouwers voor hel evenement van het jaar, de karnavalstoet. I)it jaar was de gevel van het stadhuis prachtig versierd door het stadspersoneel. Meer nieuws en beelden van het karnaval vind U op bladzijde 3.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1