STANDPUNT VAN S.P. IN VERBAND MET DE LANDBOUWPRIJZEN «DOORBRAAK 80» EEN NIEUW BLAD! FEDERAAL CONGRES OVER DE POLITIEKE WERKING Socialistische amendementen ten voordele van eigenaar - bewoner van bescheiden woning DOOR ARM VLAANDEREN JONGSOCIALISTEN WILLEN VERBREKING PROGRAMMA - KONTRAKT MET PETROLEUMFEDERATIE S.P. FEDERATIE AALST Bespreking van het verslag van het Partijbureau en voorzitter Karei Van Miert DE HERZIENING VAN DE KADASTRALE INKOMENS «Het socialistisch verleden mag niet verloren gaan» Redaktie Administratie Publiciteit: Houtmarkt, nr. 1 9300 AALST TEL. 053-70.51.51 - Postrekening nr. 000-0952464-21 Maandabonnement: 40 F - Jaarabonnement: 450 F Verantwoordelijke uitgever: Willie Vernimmen, Houtmarkt 1,9300 AALST VERSCHIJNT IN ALLE GEMEENTEN VAN HET ARRONDISSEMENT Vrijdag 28 maart 1980 42* jaargang nr. 13 Weekblad van de S.P Het Nationaal Buro van de Jong socialisten stelt vast dat de recen te prijsstijgingen van de brandstof- produkten nogmaals aantonen dat de regering het programmakon- trakt met de petroleumfederatie moet verbreken. Zo is sedert het in werking treden van het nieuwe programmakon- trakt in juli 1979 de prijs van superbenzine en van huisbrando lie gestegen met 30% en die van extra zware stookolie met niet minder dan 75%. Het is dan ook duidelijk dat dit programmakontrakt de multinatio nale reuzen van de petroleumsek- tor de mogelijkheid heeft gegeven om op een willekeurige, ongekon- troleerde manier de prijzen van de 'brandstoffen in de hoogte te drij ven. Onaanvaardbaar is trouwens dat bij de bepaling van de prijs voor de brandstofprodukten in België rekening wordt gehouden met de spekulatieve prijzen op de vrije markten van Rotterdam en Duitsland. Deze voortdurende, ongekontro- leerde prijsstijgingen van de brandstofprodukten betekenen een zware belasting zowel voor de geldbeugel van de gewone verbruiker als voor de konkurren- tiepositie en het totale energie budget van de Belgische eko- nomie. De Jongsocialisten eisen dan ook dat aan deze bevoorrechte positie van de petroleumfederatie een einde zou worden gemaakt en dat eventueel aanvragen voor een verhoging van de brandstofprijzen worden onderworpen aan dezelf de procedure als voor de andere produkten, en dus ondermeer zouden voorgelegd worden aan hét advies van de prijzenkom- missie. Verder vragen de Jongsocialisten dat de politiek van petroleumaan- kopen van staat tot staat wordt verdergezet om de afhankelijk heid van België tegenover de mul tinationale oliemaatschappijen te doorbreken. Tenslotte verzetten de Jongsocia listen zich tegen het voorstel van het patronaat om de olieprijzen uit het indexsysteem te verwijderen De verhoging van de prijzen van de petroleumprodukten zijn voor de verbruiker reële prijsverhogin gen en dienen dan ook integraal voor de berekening van de index in aanmerking te worden genomen. Een objectief onderzoek bewijst overvloedig dat de landbouwinko mens niet op dezelfde wijze zijn geevolueerd als de inkomens van de andere bevolkingsgroepen. De nochtans sterke stijging van de prijs aan de consument is veeleer het gevolg van overdreven winst marges in de industriële en distri- butiesektor. De vooropgestelde verhoging van 2,4 is dan ook totaal onaanvaardbaar en wij wensen ons dan ook aan te sluiten bij de besluiten ter zake van de land- bouwcommissie. Er is echter een dringende voor waarde voor onze goedkeuring: in zake het zuivelbeleid dient een re delijke en evenwichtige bijkomen de (super) heffing te worden inge voerd, de alzo vrijgekomen fondsen zullen alsdan de uitgaven van de landbouw sterk be ïnvloeden. Slechts indien deze oplossing wordt weerhouden wat wij ten stelligste verhopen kan een re delijke en evenwichtige oplossing tot stand komen. Het is voor ons ook duidelijk dat terzelfdertijd een globalisatie van het vetstoffenbeleid door het heffen van een belasting op plantenvetten zich opdringt. Wat de suiker betreft, en rekening houdende met de wereldevolutie, schijnt de situatie minder katastro- faal te zijn dan in de zuivelsektor, alhoewel bepaalde speculatieve handelingen wellicht de toestand te rooskleurig voorstellen. Voor ons is het duidelijk dat indien maatrege len zich opdringen de afschaffing van het B-quota ons als de meest logische maatregel voorkomt. Nog een tweetal randbemerkingen: De beslissing van de landbouw- commissie inzake restitutie op de zetmeelproduktie is de meest logi sche. Een blijvende bevoorrechting aan de aardappelzetmeelindustrie is onaanvaardbaar. Bepaalde we tenschappelijke studies bewijzen dat het produceren van zetmelen uit aardappelen NIET duurder is dan andere hun concurerende pro dukten. «Een werkgroep «Vorming», onder voorzitterschap van Luc Van den Bossche, lid van het Nationaal Bureau van de S.P. is tot een reeks van conclusies gekomen die moeten toelaten dat in de toekomst alle leden veel beter en dichter betrokken worden bij het besluitvormingsproces in deze-partij. Eén van de middelen daartoe is ongetwijfeld de uitgave van een partijledenblad. Geen stereotiepe publicatie waarin grote, voor de massa onver staanbare ideologiën worden gespuid maar een op de actualiteit geënt, blad waarin én het leven in de partij in zijn vele facetten wordt belicht én de houding van de socialisten t.o.v. die ingewikkel de actualiteit wordt weergegeven. Zo een partijledenblad maak je echter niet van vandaag op morgen. Daar zijn heel wat mensen en middelen voor nodig. We hadden bij de pakken kunnen blijven zitten, wachtend op betere tijden. Dergelijk immobilisme past echter niet bij voorstanders van een vernieuwd en open socialisme. Vandaar dat we de kans die ons geboden wordt door het Herman Vos Instiuut, om voor de opvolging van Doelrood te zorgen, aangrijpen om zo de basis te leggen voor dergelijk partijledenblad waaraan onze beweging grote nood heeft. Met alle risico's vandien natuurlijk want tenslotte blijft dit een blad, gemaakt met heel wat minder middelen dan soortgelijke publicaties van bevriende of tegenstrevende organisaties». Tot zover een citaat uit het editioriaal van het eerste nummer van «Doorbraak 80». Dat een abonnement hierop nemen een «must» is voor iedere partij militant, lijdt geen twijfel. Hiervoor dient men slechts het bedrag van 200 F, te storten op rekeningnummer 870-0001030-26 van C.S.C. - Vormingswerk Aalst met als vermelding «Doorbraak 80 - abonnement 1980». Abonnementen kunnen enkel bekomen worden via het gewestelijk secretariaat. Wij rekenen op U. Van Gael Rita Het toekennen van bepaalde pre mies zou bijgevolg hierop neerko men dat men premies gaat toeken nen voor het ondoelmatige en de onproduktiviteit van bepaalde in dustrieën. Een tweede bemerking betreft de isoglucose, die in het voorstel van de Commissie afgeremd wordt tot 180 duizend ton. Wij kunnen ons akkoord verklaren met het stand punt van de landbouwcommissie onder voorbehoud van: Het vooropgesteld A-quota dient behouden te worden, een B- quota in de suiker is het gevolg van: een specialisatiemarge en de onzekerheid van de produktie. Lees door pag. 6 ZATERDAG 12 APRIL 1980 OM 10 UUR IN HET HUIS VAN DE SOCIALISTEN TE AALST Inleiding: Jacques Timmermans Het inleidend document wordt in de loop van deze week aan de S.P.-afdelingen ter bespreking overgemaakt. Het NATIONAAL CONGRES heeft plaats op zondag 20 april om 10 uur in de zaal Passage 44, Kruidtuinlaan, te Brussel. Vooraf, nl. om 9.30 u. zal een Algemene Raad bijkomende leden aanduiden voor het Partijbureau, aangezien er tussen de 16 (aanvankelijk) verko zen Bureauleden slechts vier niet-gemandateerden zijn, dienen er nog twee niet-gemandateerde kandidaten verkozen te worden, mannen of vrouwen. Er dienen ook twee vrouwen verkozen te worden. Indien bij de stemming twee vrouwen verkozen worden die geen geviseerd mandaat bekleden, is de aanvulling in één keer geregeld. Eventuele kandidaturen dienen aan het federaal sekretariaat over gemaakt uiterlijk zaterdag 12 april om 10 uur. Het ontwerp van C.V.P.-Minister Geens van Financiën inzake de herziening van de kadastrale inkomens, heeft reeds heel wat discussie meegebracht. Voor sommige elementen van deze wet inderdaad terecht, omdat ook de Vlaamse socialisten steeds hebben voorgestaan, dat dit ontwerp een financieel neutrale operatie diende te zijn. In deze kontekst besprak het Politiek Bureau van de S.P. op haar wekelijkse vergadering van maandag jl. uitvoerig de problemen in verband met de perekwatie van het kadastraal inkomen. De S.P. acht in beginsel de regelmatige herziening van de kadastrale inkomens een aanvaardbare operatie, aangezien door de actualisering de werkelijkheid beter wordt benaderd en daardoor meer fiscale billijkheid wordt verzekerd. Boven dien moet de perekwatie zorgen voor een betere verdeling van de belastingdruk. Deze operatie mag echter de eigenaar die zijn woning zelf betrekt, noch de bewoner/eigenaar van een bescheiden wo ning nadeel berokkenen omdat in het bijzonder voor hen de onroerende voorheffing slaat op een fictief inkomen. De vrijstelling inzake inkomstenbelasting van 60.000 F 10.000 F per persoon ten laste voor eigenaars die zelf hun woning betrekken, lijkt op het eerste gezicht een voldoende bescher ming te verzekeren en, volgens de gegevens door de Minister van Financiën verstrekt, valt bijna 90% van de nieuwe vastge stelde kadastrale inkomens beneden de 60.000 F. Het Partijbureau is echter de mening toegedaan dat de bewo ner van een bescheiden woning, door de perekwatie van de kadastrale inkomens, de bescherming die hij tot op heden genoot dreigt te verliezen. Het wordt immers meer en meer duidelijk dat de 25% vermindering op de onroerende voorhef fing ten voordele van sociale woningen slechts in uitzonderlij ke gevallen zal kunnen worden toegepast, wat erop neerkomt dat deze sociale maatregel door de aanpassing van het kadastraal inkomen in feite vervalt. De S.P. herinnert er in dit verband aan dat zij reeds bij de eerste besprekingen over de perekwatie op dit probleem had gewe zen en duidelijke amendementen ter zake heeft ingediend. Deze amendementen hebben tot doel de 25% vermindering toe te staan aan nieuwe eigenaars van sociale woningen waarvan het kadastraal inkomen niet hoger ligt dan 30.000 F. Voor de eigenaars die reeds een vermindering genoten moet dit bedrag voor de Vlaamse socialisten op 40.000 F worden gebracht. Om de onaanvaardbare en onvoorziene gevolgen van de kadastrale perekwatie voor de eigenaar bewoner van een bescheiden woning ongedaan te maken, vraagt het Partijbu reau van de S.P. aan haar verkozenenen in Kamer en Senaat onverwijld passende wetgevende initiatieven te nemen waarbij de oorspronkelijke amendementen ongetwijfeld als leidraad kunnen dienen. Aan de socialistische leden van de regering vraagt het Partij bureau de vastgestelde moeilijkheden bij de toepassing van de kadastrale perekwatie in de schoot van de regering ter sprake te brengen en zich in het bijzonder in te zetten om de hierboven vermelde standpunten en initiatieven ten volle te onder steunen. Het Partijbureau van de S.P. maakt van de gelegenheid gebruik om te bevestigen dat grondpolitiek en sociale huisvesting voor de socialisten eng met elkaar verbonden zijn. Daarom zijn de Vlaamse Socialisten voorstanders van het recht van verkoop niet om, zoals tendentieus wordt beweerd, «de kleine» man in zijn eigendom te treffen, maar om integendeel de grondspecu- latie tegen te gaan, de grondprijzen te verlagen en om een reëel beleid van sociale huisvesting te kunnen voeren. Immers, de huidige anarchie in de bouwsector en de onbetaal bare grondprijzen, maken het hoe langer hoe moeilijker om nog tot een eigen woning te komen. Wij doen een beroep op al onze C.S.C. en S.P.-afdeling om een reeks voorlichtings- en discussievergaderingen te houden over de herziening vcan de kadastrale inkomens en de grond en huisvestingspolitiek. Op het arrondissementele secretariaat kunnen de afdelingen terecht om beroep te doen op inleiders voor dit thema. Jacques Timmermans In de Landelijke Raad van de Werklieden Partij (het is nu de Socialistische Partij geworden), op 7 januari 1901 in het Volkshuis te Brussel vergaderd, werd een strijd plan voor de propaganda voor het algemeen stemrecht besproken. Barragan, de afgevaardigde van de organisaties van St. Niklaas, vroeg de aandacht voor de trage maar diepe vervorming die de vlaamse arbeiders beroerde. Hij gaf een beschrijving van de toestand in vele fabrieken van Vlaanderen, 11 uur arbeid en meer in onmenselijke toestanden. Hij vroeg dat een op steller van Le Peuple ter plaatse zou gaan om de juistheid van zijn beweringen te onderzoeken. Hij zag hierin een mogelijkheid de strijd voor het algemeen stemrecht te doen oplaaien. August De Winne, vlaming en op steller van Le Peuple, is op de vraag ingegaan. Hij heeft in de winter van 1901 verschillende ste den van Vlaanderen bezocht, Gent, Kortrijk, Hamme, Zele, Loke ren, Oostende, Menen, Moes- kroen. Hij is ook naar onze streek gekomen en heeft een drietal af zonderlijke reportages gewijd aan de toestand te Geraardsbergen met de Stekjesnijverheid, te Ninove waaraan hij de titel gaf van jam merdal en te Ronse met zijn wevers. De Winne werd getroffen door de verschrikkelijke economische en de zedelijke onderdrukking waar mede het klerikalisme toen Vlaan deren belastte. Hij wilde een weinig daglicht werpen op de ellende door dergelijk stelsel verwekt. Maar er was een hoop op betere tijden dit door de werken tot herleving en ontvoogding in het begin der XXste eeuw door een handvol vrije en aan de zaak tot opoffering toe ver kleefde mannen. Deze reportages van De Winne zijn in 1903 in boekvorm onder de titel «Door Arm Vlaandereen» uitgege ven geworden door de Samen werkende Volksdrukkerij te Gent. Het omvat heel wat nuttige gege vens over dat socialistische verle den dat niet mag verloren gaan. Het boek moet wel terug te vinden zijn in onze socialistische bibliothe ken. Die was vroeger een der meest uitgeleende werken van de bibliotheek van Geraardsbergen. In het boek van De Winne worden de steden: Aalst, Ninove, Ge raardsbergen en ook Ronse her haaldelijk vermeld. Ze namen actief deel aan de strijd voor het algemeen stemrecht en aan de stakingen. Er waren in al onze steden en ook in de gemeenten propagandisten voor het dagblad Vooruit. Lees door pag. 6 De platanen op de Capucienenlaan zijn gered, standpunt van Roger D'Hondt over het personeelsbeleid op het stadhuis en nog veel meer Aalsters nieuws op de bladzijden 3 en 4.

Voor Allen | 1980 | | pagina 1